Ælfrics Grammatik und Glossar
[This text includes characters that require UTF-8 (Unicode) file encoding, including:
‖ (double line, used to separate items in critical apparatus) ⁊ (Tironian ampersand) ā ǣ (vowels with macron or “long” mark) ę ŷ (other less common diacritics) ȝ (yogh, see Transcriber’s Notes) ł (abbreviation for “vel”, see Transcriber’s Notes)
If any of these characters do not display properly--in particular, if the diacritic does not appear directly above the letter--or if the apostrophes and quotation marks in this paragraph appear as garbage, make sure your text reader’s “character set” or “file encoding” is set to Unicode (UTF-8). You may also need to change the default font.
In this e-text, Ælfric’s Grammar and Glossary is given twice. First it is presented as printed, with full critical apparatus and text formatting. It is then repeated with only the plain text, as edited by Zupitza (text search: “TEXT-ONLY VERSION”).
The editor used three kinds of typographic markings: italics, shown conventionally with lines, gesperrt (spread-out) text, shown here with #marks#, and small capitals, shown here as ALL CAPITALS. All three are used in the body text; in the apparatus, only italics occur regularly.
Although the content is prose, the body text is shown indented to preserve line numbering; page numbers are given in [[double brackets]]. Words split across a page or line break have sometimes been moved down (to the lower line) to agree with the critical apparatus.
Further details about the text and transcription are given in the Transcriber’s Notes.]
* * * * * * * * * * * * * *
SAMMLUNG
ENGLISCHER DENKMÄLER
in
KRITISCHEN AUSGABEN
ERSTER BAND: ÆLFRICS GRAMMATIK UND GLOSSAR
Herausgegeben von J. ZUPITZA
Erste Abteilung: Text und Varianten
Berlin Weidmannsche Buchhandlung 1880
* * * * * * * * *
ÆLFRICS
GRAMMATIK und GLOSSAR
Herausgegeben
von
JULIUS ZUPITZA
Erste Abteilung: Text und Varianten
Berlin Weidmannsche Buchhandlung 1880
Weimar.--Hof-Buchdruckerei.
VORLÄUFIGES VORWORT.
Für diese erste kritische ausgabe von Ælfrics Grammatik und Glossar sind die folgenden handschriften benützt worden:
A = hs. von All Souls’ College zu Oxford; C = hs. von Corpus Christi College zu Cambridge; D = hs. der Cathedral Library zu Durham; F = hs. der Cottonschen sammlung, Faustina; H = hs. der Harleyschen sammlung; h = eine zweite hs. derselben sammlung; J = eine zweite hs. der Cottonschen sammlung, Julius; O = hs. von St. John’s College zu Oxford; P = Pariser hs.; R = ein codex regius des Brit. Museums; r = ein zweiter codex regius; S = hs. zu Sigmaringen; T = hs. von Trinity College zu Cambridge; U = hs. der University Library zu Cambridge; W = hs. der Cathedral Library zu Worcester.
Ich habe es unterlassen die schreibung zu normalisieren: im allgemeinen bin ich in dieser O gefolgt. fehler der hs., aus welcher die erhaltenen geflossen sind, habe ich dann unverbessert gelassen, wenn mir die möglichkeit nicht ausgeschlossen schien, dass sich Ælfric selbst geirrt haben könnte. selbstverständlich werden alle diese fälle in den anmerkungen zur sprache kommen. ich füge hier nur noch hinzu, dass bei den varianten eine runde klammer anzeigt, dass die betreffenden buchstaben oder wörter über der zeile nachgetragen worden sind; eine eckige dagegen, dass sie jetzt in der hs. nicht mehr vorhanden sind.
#Oppeln#, den 16. september 1880.
J. Z.
[[1]] INCIPIT PRAEFATIO HVIVS LIBRI.
Ego Ælfricus, ut minus sapiens, has excerptiones de Prisciano minore uel maiore uobis puerulis tenellis ad uestram linguam transferre studui, quatinus perlectis octo partibus 5 Donati in isto libello potestis utramque linguam, uidelicet latinam et anglicam, uestrae teneritudini inserere interim, usque quo ad perfectiora perueniatis studia. noui namque multos me reprehensuros, quod talibus studiis meum ingenium occupare uoluissem, scilicet grammaticam artem 10 ad anglicam linguam uertendo. sed ego deputo hanc lectionem inscientibus puerulis, non senibus, aptandam fore. scio multimodis uerba posse interpretari, sed ego simplicem interpretationem sequor fastidii uitandi causa. si alicui tamen displicuerit, nostram interpretationem dicat, quomodo 15 uult: nos contenti sumus, sicut didicimus in scola Aðelwoldi, uenerabilis praesulis, qui multos ad bonum imbuit.
Der anfang bis 3^24 nur in DHhORU 1. 2 überschrift f. DHU 3 ego] e h, go D 6 possitis U ‖ utręque lingue U 7 latine et anglicae U ‖ tenerritudini DHhORU 8 s ausradiert vor perueniatis O 9 deprehensuros DHhORU, aber d radiert und (von neuerer hand?) zu r R, d zum teil rad. U 11 set O 13 scio enim U ‖ multis modis R ‖ set O ‖ symplicem U 14 fastidunitandi causam U ‖ uastidii R 15 nostra interpretatio (durch rasur R) RU 16 scolis uenerabilis aþelwoldi presulis U 17 ad aus ac? 1. corr. h
[[Der anfang bis 3^24 nur in DHhORU text has “3, 24”]]
[[2]] ¶ _sciendum tamen, quod ars grammatica multis in locis non facile anglicae linguae capit interpretationem, sicut de pedibus uel metris, de quibus hic reticemus, sed aestimamus ad inchoationem tamen hanc interpretationem paruulis prodesse posse, sicut iam diximus. miror ualde, quare 5 multi corripiunt sillabas in prosa, quae in metro breues sunt, cum prosa absoluta sit a lege metri; sicut pronuntiant pater brittonice et malus et similia, quae in metro habentur breues. mihi tamen uidetur melius inuocare deum patrem honorifice producta sillaba, quam brittonice corripere, 10 quia nec deus arti grammaticae subiciendus est. ualete, o pueruli, in domino._
2 facilis O 3 bus in pedibus auf r. 1. corr. h ‖ de metris H ‖ recitemus DHhORU ‖ set O 4 tamen vor ad U 5 posse f. O ‖ iam] ante U 6 syllabas U 7 a auf r. 1. corr. h 8 bryttonice alle ausser O ‖ intro (erst von neuerer hand zu in (me)tro) R 9 michi DU ‖ tamen] tunc D ‖ inuoca::re D ‖ dn̄i (statt dm̄) O 10 syllaba U ‖ brittonice alle ausser O 12 ualete--domino f. U ‖ puerili zu pueruli R
Ic Ælfrîc wolde þâs lytlan bôc âwendan tô engliscum gereorde of ðâm stæfcræfte, þe is gehâten GRAMMATICA, syððan ic ðâ twâ bêc âwende on hundeahtatigum spellum, 15 forðan ðe stæfcræft is sêo cǣg, ðe ðǣra bôca andgit unlîcð; and ic þôhte, þæt ðêos bôc mihte fremjan jungum cildum tô anginne þæs cræftes, ôððæt hî tô mâran andgyte becumon. ǣlcum men gebyrað, þe ǣnigne gôdne cræft hæfð, þæt hê ðone dô nytne ôðrum mannum and 20 befæste þæt pund, þe him god befæste, sumum ôðrum men, þæt godes feoh ne ætlicge and hê bêo lyðre þêowa gehâten and bêo gebunden and geworpen intô ðêostrum, swâswâ þæt hâlige godspel segð. jungum mannum gedafenað, þæt hî leornjon sumne wîsdôm and ðâm ealdum 25 [[3]] gedafenað, þæt hî tǣcon sum gerâd heora junglingum, forðan ðe ðurh lâre byð se gelêafa gehealden.
13 awændan R 16 forþā R ‖ i von is weg H ‖ ðara D, þara U ‖ andgytt R ‖ unlecð DH 18 cræftas U 19 becuman H ‖ ænine U 20 dô þone H 21 ðæt: H 23 þystrum U 25 leornian U ‖ ðâm] þa U 1 geonglingum R 2 forðā H
¶ and ǣlc man, ðe wîsdôm lufað, byð gesǣlig, and, sê ðe nâðor nele nê leornjan nê tǣcan, gif hê mæg, þonne âcôlað his andgyt fram ðǣre hâlgan lâre, and hê gewît swâ 5 lytlum and lytlum fram gode. hwanon sceolon cuman wîse lârêowas on godes folce, bûton hî on jugoðe leornjon? and hû mæg se gelêafa bêon forðgenge, gif sêo lâr and ðâ lârêowas âteorjað?
3. 4 nele naðor durch darüber geschriebenes b a umgestellt U ‖ tæcon H 6 lytle das erste mal U ‖ hwanan scoldan h ‖ sceo in sceolon auf r. R ‖ cumon DH 7 lareawas DH ‖ iuguðe h, geoguðe U ‖ leornian DHhRU 8 leafa R ‖ forðgænge H 9 lareawas H, larewas h
¶ is nû for ðî godes þêowum and mynstermannum georne tô warnigenne, þæt 10 sêo hâlige lâr on ûrum dagum ne âcôlige oððe âteorige, swâswâ hit wæs gedôn on Angelcynne nû for ânum fêawum geârum, swâ þæt nân englisc prêost ne cûðe dihtan oððe âsmêagean ânne pistol on lêden, ôðþæt Dûnstân arcebisceop and Aðelwold bisceop eft þâ lâre 15 on munuclîfum ârǣrdon. ne cweðe ic nâ for ðî, þæt ðêos bôc mæge micclum tô lâre fremjan, ac hêo byð swâ ðêah sum angyn tô ǣgðrum gereorde, gif hêo hwâm lîcað.
10 minster- zu mynster- R 12 angelkynne H 14 o. â. f. DH ‖ asmeagan hR ‖ ænne DHhRU ‖ læden h 15 æft R 16 arærde R 17 mage DHhR ‖ myclum U 18. 19 to--licað auf r. U ‖ æg(þ)rum H
¶ Ic bidde nû on godes naman, gyf hwâ ðâs bôc 20 âwrîtan wylle, þæt hê hî gerihte wel be ðǣre bysne; forðan ðe ic nâh geweald, þêah hî hwâ tô wôge gebringe þurh lêase wrîteras, and hit bið ðonne his pleoh, nâ mîn. micel yfel dêð se unwrîtere, gyf he nele his wôh gerihtan. 25
20 absatz nur in U ‖ mit gif beginnt F 22 ::geweald (ge rad.) h 23 pleo: F 24 deð] dyþ D
[[4]] INCIPIVNT EXCERPTIONES DE ARTE GRAMMATICA ANGLICE.
SECVNDVM DONATVM OMNIS VOX AVT ARTICVLATA EST AVT CONFVSA. ARTICVLATA EST, QVAE LITTERIS CONPREHENDI POTEST; CONFVSA, QVAE SCRIBI NON POTEST. stemn is geslagen lyft 5 gefrêdendlîc on hlyste, swâ micel swâ on ðǣre heorcnunge is. ic secge nû gewislîcor, þæt ǣlc stemn byð geworden of ðæs mûðes clypunge and of ðǣre lyfte cnyssunge. se mûð drîfð ût ðâ clypunge, and sêo lyft byð geslagen mid ðǣre clypunge and gewyrð tô stemne. 10 ǣlc stemn is oððe andgytfullîc oððe gemenged. andgytfullîc stemn is, þe mid andgyte bið geclypod, swâswâ ys arma uirumque cano #ic herige þâ wǣpnu and ðone wer#. gemenged stemn is, þe bið bûtan andgyte, swylc swâ is hryðera gehlôw and horsa hnǣgung, hunda gebeorc, 15 trêowa brastlung ET CETERA.
1. 2 f. OU 3 T beginnt, doch steht 4^3--6^3 six am ende der hs. 4 literis T ‖ con. OT, cō. DHhR, com. FU 5 stem: F ‖ geslagan T 6 gefredenlic FU ‖ :lyste F, lyfte zu hlyfte gebessert T ‖ mit so muchel so beginnt (vorher einige buchstaben unleserlich) W ‖ heornunge D 7 i[wislucor þet] W ‖ gewislucor T ‖ stefn h 8 muð T ‖ and--9 clypunge am rande 1. corr. F 8 ð. l.] þes muþes W ‖ lyfte f. T 9 [cn.] W 10 ismiten W ‖ c[leopun]ge W ‖ gewurð H ‖ stǽmne R 11 gemencged FhR ‖ anȝitful[lic stefne] W 12 stem H 13 heri[e þeo wep]ne W ‖ u in wæpnu aus a h 14 gemencged FhR ‖ is stemn O ‖ stem H ‖ buton hRT 15 hnægnung U swulche so (?) [.....?] ne ilouh hundene W 16 and treowa T ‖ æt c. F
DE LITTERA.
LITTERA is #stæf# on englisc and is se læsta dǣl on bôcum and untôdǣledlîc. wê tôdǣlað þâ bôc tô cwydum and [[5]] syððan ðâ cwydas tô dǣlum, eft ðâ dǣlas tô stæfgefêgum and syððan þâ stæfgefêgu tô stafum: þonne bêoð ðâ stafas untôdǣledlîce; forðan ðe nân stæf ne byð nâht, gif hê gǣð on twâ. ǣlc stæf hæfð þrêo ðing: NOMEN, FIGVRA, POTESTAS, þæt is, #nama# and #hiw# and #miht#. 5
17 überschrift f. TW 18 [l]itera W ‖ boc W 19 untodelendlic H, -delenlic W ‖ [tod.] W 1 and eft H, e[f]t W ‖ st[efifeiȝen and] W 2 stæfgefêgu] stæfgefegum RU 3 untodælendlice H, unto[delenliche] W ‖ forþon R 4 haue[þ þreo] W ‖ þincg R, ing (zu þing von neuerer hand) mit nomen als ein wort h
¶ nama, hû hê gehâten byð: a, b, c. hiw, hû hê gesceapen byð. miht, hwæt hê mæge betwux ôðrum stafum. sôðlîce on lêdensprǣce synd þrêo and twentig stafa: a, b, c, d, e, f, g, h, i, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, u, x, y, z. of ðâm syndon fîf VOCALES, þæt synd #clypjendlîce#: 10 a, e, i, o, u. ðâs fîf stafas ætêowjað heora naman þurh hî sylfe and bûtan ðâm stafum ne mæg nân word bêon âwriten, and for ðî hî synd QVINQVE VOCALES gehâtene. tô ðisum is genumen se grêcisca y for intingan grêciscra namena, and se ylca y is on engliscum gewritum swîðe 15 gewunelîc. ealle ðâ ôðre stafas syndon gehâtene CONSONANTES, þæt is, #samod swêgende#; forðan ðe hî swêgaþ mid ðâm fîf clypjendlîcum. ðonne bêoð gyt of þâm samod swêgendum sume SEMIVOCALES, þæt synd #healfclypjende#; sume syndon MVTAE, þæt synd #dumbe#. 20
6 h[u he] W ‖ (he) R 7 hwæt] hu H ‖ m[awe be]twux W ‖ mage DFHhR, maga T ‖ betwyx RT 8 lædenspræce h ‖ [b]eoþ W ‖ twe[ntig st.] W 9 [z] W 10 beoþ W ‖ [f. uoca]les W ‖ beoþ W ‖ clypigenlice h, cleopiendlic W 11 [st]aues sch[ea]weþ [hore na]me W 11. 12 þurhi T, þurh ham W ‖ buton HRT ‖ ðan O 12. 13 [beon a]writen W ‖ beoþ W 14 þ[issen is] W ‖ þysum zu þyssum a. hd. F 14 for bis 15 y f. O ‖ intinga R, darüber causa a. hd. F ‖ greciscera H 15 namana T ‖ [and þe ilke] W ‖ (en)gliscum 1. corr.? F ‖ gewritum] gereorde O ‖ swiðe f. H 16 be[oþ iho]tene W ‖ sindo(n) D 17 ðe] þet? W ‖ swégeð T 18 m[id þen] W ‖ fif f. H ‖ clypiendum T, dahinter. i. F 19 samod von ders. hand kleiner am rande O ‖ [sweindum] W ‖ [þet] W ‖ beoþ W 20 [beoþ mute] W ‖ : mutę D ‖ beoð W ‖ dumbę R
[[17 ... clypiendum T, dahinter. i. F printed as shown: error for “dahinter i.” or “.i.”?]]
[[6]] ¶ SEMIVOCALES syndon seofan: f, l, m, n, r, s, x. þâs syndon healfclypjende gecîgede, forðan ðe hî nabbað fulle clypunge, swâswâ ðâ QVINQVE VOCALES. and þâ syx ongynnað of ðâm stæfe e and geendjað on him sylfum. x âna ongynð of þâm stæfe i æfter ûðwitena tǣcinge. 5 þâ ôðre nigon CONSONANTES synd gecwedene MVTAE, þæt synd #dumbe#. hî ne synd nâ mid ealle dumbe, ac hî habbað lytle clypunge. þâ synd: b, c, d, g, h, k, p, q, t. þâs ongynnað of him sylfum and geendjað on ðâm clypjendlîcum stafum. b, c, d, g, p, t geendjað on e. h and 10 k geendjað on a æfter rihte. q geendað on u. z êac, se grêcisca stæf, geendað on a.
1 semiuocales zum teil weg H ‖ [beo]ð W ‖ seofon HRTU, VII W ‖ [f, l] W ‖ f wegradiert und von ders. hand ü. d. z. hinter x gesetzt H ‖ [r--4 suluen] W 2 forþon U 3 (ða) h 4 ongynnað f. DH ‖ ongynnað bis 8^5 f. T ‖ of] damit beginnt J, on DH ‖ geendaþ J ‖ on] of O 5 of] on R ‖ stæfa U ‖ philophi(!) ü. uðw. dsb. hd., wie 5^14 F ‖ tæcunge DFHhJRU ‖ 5. 6 [tæc]h.--oþre] W 6 IX W ‖ letztes s in consonantes auf r. 1. corr. h ‖ beoð W 7 beoð (beidemal) W, send (d. 2. m.) J ‖ [na (oder nout?) m]id W 8 beð W ‖ k wegradiert H ‖ [p q t þ]eos W ‖ q auf r. 1. corr.? h ‖ t h, über der zeile nachgetragen (corr. F) FR, f. DHJOU 9 ong.] sindan onginnende H ‖ endeð W ‖ on] of O 10 sta[uen b c] W ‖ endeð W ‖ h] ha J 11 k aus b D, aus i 1. corr.? h, b H ‖ endeð W ‖ æfter r. f. W ‖ endeð W, geendiað (i radiert R) FRU ‖ (on) R 12 [grekische st]ef W ‖ geend:að (i rad.) FR, endeð W
¶ se stæf is genumen of Grêcum tô lêdensprǣce for grêciscum wordum. i and u bêoð âwende tô CONSONANTES, gif hî bêoð tôgædere gesette oððe mid ôðrum swêgendlîcum. gyf ðû cwyst 15 nû iudex, þonne byð se i CONSONANS. gif ðû cwest uir, þonne bið se u CONSONANS. ianua, hêr is se i CONSONANS. uatis, hêr is se u CONSONANS. ðâs twegen stafas habbað mâran mihte, þonne wê hêr secgan wyllað. êac wê [[7]] mihton be eallum þâm ôðrum stafum menigfealdlîce sprecan, gif hit on englisc gedafenlîc wǣre.
13 lædenspræce h, ledene speche W ‖ [grekisch]e W 14 hî] heo D 14. 15 to ge[dere ise]tt[e] W 15 sweȝenlicum W ‖ cwest U, cwyþst JH, cweðst DFh, cwæðst R 16 [þe i conson]ans W ‖ cwyþst HJR, cwyðst Dh, cweðst F 17 se vor i f. O ‖ [i consonans] W 18 (is) J ‖ a in consonans a. r. 1. corr.? h ‖ two W 19 [mihte þ]eonne W
1 mihtan h ‖ þâm f. OU ‖ mænigf- FR, mænif- H, manigf- J, [moniuo]ldliche W 2 gedafenlice F, idauendlic W
DE SILLABA.
SYLLABA is stæfgefêg on ânre orðunge geendod. a domo #fram hûse#: hêr is se a for ânum stæfgefêge. ab homine 5 #fram ðâm menn#: hêr is se ab ân stæfgefêg. hwîlon byð þæt stæfgefêg on ânum stæfe, hwîlon on twâm, swâswâ wê ǣr sǣdon; hwîlon on þrîm stafum: arx #wîghûs#; hwîlon on fêowor: pars #dǣl#; hwîlon on fîf: stans #standende#; hwîlon on syx: stirps #stybb# 10 oððe #mǣgð#.
3 überschrift f. W ‖ syllaba DFHhR 4 kein absatz h ‖ [s. is ste]fiueih on ea[ne?] eðmunge iended W ‖ sillaba J ‖ ordunge J 5 die übersetzung überall regelmässig über dem lat. R ‖ þe [a for o.] stefiueih W ‖ for] fram J ‖ (h)omine H 6 from monne W ‖ an stæfgeféh R, an stæfgefege U, on ânum stæfgefege J 7 hwilun U, [oþer hwul]e W ‖ þæt f. O ‖ staf- U, -geféh R ‖ on a. st. f. DH ‖ stafe h ‖ hw.] oþer hwule W 8 s. s. we ær s. f. W ‖ oþer hule W ‖ on] in R ‖ [þr. stau]es W ‖ stafon O 9 [arx] wihus W ‖ feower DFHhJRU, IIII (darüber or gl.) W ‖ on f. Fh 10 fif staues W ‖ [standend]e W ‖ styrps DHhORU 10. 11 ü. in d. z. R
DE DIPTONGIS.
DYPTONGVS is twŷfeald swêg oððe twŷfeald stæfgefêg, and ðâra synd fêowor: ân on ae: musae, poetae; on þisum namum synd ðâ twegen stafas a and e tô ânre dyptongon 15 [[8]] getealde. ôðer dyptongon ys au: aurum #gold#; þridda eu: eurus #sûðêasterne wind#; fêorða ys oe: poena #wîte#, foenum #gærs# oððe #strêow#. ne sprece wê hêr nâ mâre be ðisum.
12 überschr. f. W ‖ de f. F ‖ dypt- DFHRU 13 ḍ W ‖ is twe- U 14 ðæra (þ-) DFHhRU, þær J, þer W ‖ beoþ W ‖ feower DFHhJRU, IIII (darüber or gl.) W ‖ an zu au U ‖ on] :ͦn (o ursprünglich rot) O, zu eu U ‖ [e mus]e W ‖ æ O, e, dem eine spätere hand o vorgesetzt hat, U ‖ muse zu mus(a)ę v. a. hd. F ‖ poeta J ‖ þissum FJ 15 beoþ W ‖ twygen J ‖ e] u W ‖ diptongon J, ḍ W 1 dypto(n)gon U, diptonge (?) W ‖ au] a and u W 2 þridde? H, aber bis auf spuren des ersten und der beiden letzten buchstaben weggerissen ‖ eârus J ‖ s. w. in d. z. R, suþ[easterne wi]nd W ‖ feorþe J, se f(e)orða D, se feorðe H 3 fc̨enum (correctur rot) O ‖ g. o. st. in d. z. R, gers ł heih ł strau W ‖ oþþre U ‖ str(e)aw J 4 wê] ic J ‖ þissum J
[[3 fc̨enum (correctur rot) O printed text has small c for expected o]]
PRAEFATIO DE PARTIBVS ORATIONIS. 5
PARTES ORATIONIS SVNT OCTO #eahta dǣlas synd lêdensprǣce#: NOMEN, PRONOMEN, VERBVM, ADVERBIVM, PARTICIPIVM, CONIVNCTIO, PRAEPOSITIO, INTERIECTIO. NOMEN is #nama#, mid ðâm wê nemnað ealle ðing ǣgðer gê synderlîce gê gemǣnelîce. synderlîce be âgenum naman: Eadgarus, Aðelwoldus; 10 gemǣnelîce: rex #cyning#, episcopus #bisceop#. PRONOMEN is #ðæs naman speljend#, sê spelað þone naman, þæt ðû ne ðurfe tuwa hine nemnan. gif ðû cwest nû: #hwâ lǣrde ðê?#, þonne cweðe ic: #Dûnstân#.
5 überschrift f. UW 6 hier beginnt wider T ‖ [p. oration]is W ‖ orationes HO ‖ VIII (darüber to gl.) W ‖ eahta d. s. l. in d. z. R ‖ æhta T, heihte W ‖ dæles J ‖ beoð W 7 [aduerbium p]ar[tic]ipium W 8 mid--9 þing auf r. D 9 [þen we nemn]ed W ‖ næmnað H ‖ þingc J ‖ ǣ. gê] ł W ‖ senderlice J, dahinter i. singulariter W ‖ gê] ł W ‖ mænelice DHU, darüber communiter W 10 [synd.--30^15 þe] endeþ W ‖ sender- J ‖ nam(an) R ‖ proprium nomen über eadgarus gl. U 11 apellatur ü. rex gl. U ‖ kyning Fh, kynig R 12 pronomen] m durch ein loch verloren J, omen auf r. (v. a. hd.?) F ‖ þonne J ‖ nama J 13 tuwa] tua J, tûa T ‖ næmnan DH ‖ cweðst FhT, cwyðst H, cwyþst DJR 14 dustan U
[[9 ... ǣ. gê] ł W ... gê] ł W text has “ǣ. gê]ł” without space both times]]
¶ #hwâ hâdode ðê?# #hê mê hâdode#: þonne stent se #hê# on 15 his naman stede and spelað hine. eft, gif ðû âxast: quis hoc fecit? #hwâ dyde ðis?#, þonne cwest ðû: ego [[9]] hoc feci #ic dyde ðis#: þonne stent se #ic# on ðînes naman stede; tu #ðû#; ille #sê#. VERBVM is #word#, and word getâcnað weorc oððe ðrôwunge oððe geþafunge. weorc byð, þonne ðû cwest: aro #ic erige#; uerbero #ic swinge#. þrôwung byð, þonne ðû cwyst: uerberor #ic eom beswungen#; 5 ligor #ic eom gebunden#. geðafung byþ, ðonne ðû cwyst: amor #ic eom gelufod#; doceor #ic eom gelǣred#.
15 stænt J 16 s(t)ede H ‖ ax(a)st 1. corr. h 17 feci(t) aus fecid 1. corr.? h ‖ cweðstu D ‖ cwyst HR, cweðst T, cwyðst F, cwyþst hJ 1 feci: (t rad.) J ‖ dede J ‖ stent am rande nachgetr. D, stænt J 2 u von uerbum auf rasur O ‖ is word über uerbum R ‖ getâcnað] is H 3 weorc oððe auf r. D ‖ þrowung J 4 cwyst T, cweþst R, cweðst DFh, cwyþst HJ ‖ :erige (h rad.?) F, erie::: h ‖ swincge h 5 cwyþst HJR, cwyðst Dh ‖ --8 gel. ü. in d. z. R 6 gebundon J 7 cwyþst JR, cwyðst DHh
¶ ADVERBIVM is #wordes gefêra#, forðan ðe hê næfð nâne fulfremednysse, bûton hê mid ðâm worde bêo. word gefylð his âgene getâcnunge mid 10 fullum andgyte. þonne ðû cwyst: scribo #ic wrîte#, þonne byð ðǣr full andgyt. ADVERBIVM is bene #wel#. hêr nys nâ ful andgyt, bûton ðû cweðe word ðâr tô: bene scribo #wel ic wrîte#; bene scribis #wel ðû wrîtst#; bene scribit #wel hê wrît#; ET PLVRALITER #and menigfealdlîce#: 15 male legimus #yfele wê rǣdað#; melius legitis #bet gê rǣdað#; optime legunt #sêlost hî rǣdað#; ET CETERA.
8 gefére T, fêra J ‖ forðon h 9 -nesse HJU ‖ butan FTU 10 gefelð D, gefelþ H ‖ hagene H 11 þonne--12 andgyt erst von moderner hand zugefügt U 11 cwyþst HJR, cwyðst Dh 12 þar T 13 nan U ‖ butan T ‖ (ðu) J ‖ cwyþe DH ‖ þær DFHhJRTU 14 scrybo R ‖ wríts T 15 scribit aus scribid? h ‖ et] æ F ‖ p(ł)r H ‖ mænig- HJRU, mænif(e)aldlice T 16 el von yfele durch ein loch weg J ‖ rædeþ J ‖ legimus J 17 be(t) D ‖ gê] we JU ‖ rædeþ J ‖ obtime TU ‖ sælost T, seldost U, lelost H ‖ rædeþ J
[[15 ... et] æ text has “et]æ” without space]]
[[ET PLVRALITER #and menigfealdlîce#: text has #and menig-# / fealdlîce with unspaced text after line break]]
¶ PARTICIPIVM ys #dǣl nimend#. hê nymð ânne dǣl of naman and ôðerne of worde. of naman hê nymð CASVS, þæt is, #declinunge#, and of worde hê nymð tîde 20 and getâcnunge. of him bâm hê nymð getel and hiw. [[10]] amans #lufjende# cymð of ðâm worde amo #ic lufige#: þonne nymð hê of ðâm naman him ealle ðâ syx CASVS: NOMINATIVVM, GENITIVVM, DATIVVM, ACCVSSATIVVM, VOCATIVVM, ABLATIVVM; ET PLVRALITER #and menigfealdlîce#. ðes PARTICIPIVM is ðrêora cynna: hic amans uir #þes lufjenda 5 wer#; haec amans femina #þis lufjende wîf#; hoc amans mancipium #þes lufjenda þêowa man#; ET CETERA. CONIVNCTIO is #geðêodnys# oððe #fêging#. þes dǣl ne mæg nâht þurh hine sylfne, ac hê gefêgð tôgædere ǣgðer gê naman gê word.
18 nimende J, nymende U ‖ ænne DFHhJR 20 nimð fast ganz weg H 21 getacnuncge J ‖ getæl FT, davor rasur von etwa 5 buchst. F 1 amans auf r. D ‖ 2 þon (wahrscheinlich wurde die abkürzung für ne beim wegradieren dessen, was statt amans geschrieben war, mit getilgt) D 3 nominat(iu)um a. hd. F ‖ accusatiuum RU, acussatiuum F, acusatiuum DHhT 4 ablatiu(u)m a. hd. F ‖ a. m. in d. z. R ‖ mænig- JR, mæni(g)- H 6 lufienda J 8 -nes HJ ‖ fegincg DF, fegung J, gefegincg hR ‖ ðæs J, þæs U 9 selfne DH ‖ zweites g in gefegð auf r. R
¶ gif ðû befrinst: quis equitat 10 in ciuitatem? #hwâ rît intô ðâm port?#, ðonne cweð hê: rex et episcopus #se cyningc and se bisceop#. se et, þæt is, #and#, ⁊, is CONIVNCTIO: ego et tu #ic and ðû#. word hê gefêgð þus: stat et loquitur #hê stent and sprycð#; ET CETERA. PRAEPOSITIO is #foresetnyss#. 15 sê byð geðêod naman and worde and stent ǣfre on foreweardan. ab illo homine #fram ðâm men#: hêr is se ab PRAEPOSITIO. apud regem sum #ic eom mid ðâm cyninge#: hêr is se apud PRAEPOSITIO. ad regem equito #ic rîde tô cyninge#, ET CETERA.
10 ascast über befrinst 1. gl. F ‖ :equitat (s rad.) H 11 in] hi O ‖ ciuitate O ‖ þan U, þan(e) D, þane H ‖ porte U ‖ cwyð U, cw̄ J 12--17 ü. in d. z. R ‖ cyning DFHJRTU, kyning h 13 ⁊ f. (rasur R) DHhR 14 (ge)fegð R, gefehð J ‖ stent: (s nachträglich) D 15 sprecð (-þ) DFHhJRTU ‖ über r von cetera ein u von anderer hand? O ‖ erstes p von praepositio auf rasur O ‖ -nes HJ 16 nama U ‖ and ste zwischen worde und and rad. h ‖ on f. J 17 forewærdan J, forewearðan h 18 aput HJOT 19 cynincge R, cyngce H, cynge D ‖ aput OT 20 cynincge R, cynge DHTU, cyncge Fh ‖
[[stat et loquitur #hê stent# text has “hê #stent#”]]
[[13 ... ⁊ f. (rasur R) DHhR MS C: se & þæt is and is coniunctio MS O: Se et þæt is and ⁊ is coniunctio 15 ... praepositio auf rasur O text has non-italic O]]
¶ INTERIECTIO is 20 [[11]] #betwuxâworpennyss#. se dǣl lîð betwux ôðrum wordum and geswutelað þæs môdes styrunge. heu geswutelað môdes sârnysse: heu mihi #wâmmê#. pape geswutelað wundrunge, atat geswutelað ôgan, racha geswutelað ǣbylignysse, ET CETERA. witodlîce on ðisum eahta dǣlum is 5 eal lêdensprǣc belocen, and ðæt englisc geðwǣrlǣcð tô eallum ðâm dǣlum, swâswâ wê nû sceortlîce trahtnodon.
erstes i von interiectio auf rasur O ‖ betwyx- R 1 -pennesnys H, --yss: F ‖ ligð F, bið J, byð O ‖ betweox T ‖ vor and r. von etwa 10 buchstaben R 2 h. getacnaþ m. J 3 sar:nisse U, -nesse HJR ‖ wâ me H, wa me J ‖ r in wundrunge in folge eines loches fast ganz verschwunden O 4 ôg. r. gesw. f. H 5 -nesse HJU ‖ þyssum T 6 ealle T ‖ am rande vach. getácnað bism:runge. pro dolor wáḷla von späterer hand F ‖ -spræce J ‖ belocon F ‖ ænglisc D ‖ geþwærlæhð (-þ h) FhR, gehwærlæcð TU 7 trahtnodan R, trahtnonodon U
¶ on ðisum eahta dǣlum synd ðâ mǣstan and ðâ mihtigostan NOMEN ET VERBVM, þæt is, #nama and word#. mid ðâm naman wê nemnað ealle ðing and mid ðâm worde 10 wê sprecað be eallum ðingum. sume naman synd PRIMITIVA, þæt synd #frumcennede# oððe #fyrmyste#, swâswâ ys scola on englisc #scôl#, mons #dûn#, ciuitas #ceaster#. sume synd DIRIVATIVA, þæt synd, ðâ ðe cumað of ôðrum namum: scolasticus #sê ðe on scôle ys#, montanus #dûnlendisc#, 15 ciuis #ceastergewara#. sume synd âgene naman, swâswâ is #Êadgâr#, #Dûnstân#; sume gemǣnelîce: #cyning#, #bisceop#, homo #man#.
8 ðyssum twam d. T ‖ mihtigoston h 9 þæt--word gl. R 10 nemniaþ J ‖ ðâm f. O ‖ worde aus wordum T 11 wê] be U ‖ nama U ‖ send J 12 fyrmeste DHhT, fyrmysta J 13 is scôl on englisc mons H ‖ scola f. D, primitiua darüber gl. U ‖ on e. scol in d. z. R ‖ ceastre J 14 diritiua H ‖ ðe] ða T ‖ of (o)þrum corr. vom rubr. J; of ganz, oþrum zum teil weg H 15 naman J ‖ --16 ü. in d. z. R ‖ sceole U 16 -geware J, gewaran U 17 proprium nomen ü. eadgar gl. U ‖ sume synd JT ‖ gemæniglice H, mænelice J 18 kynincg R, kyning DFHh ‖
¶ sume synd INCORPORALIA, þæt is, #unlîchamlîce#, swâswâ is angelus [[12]] #engel#, Michael, Gabriel, Raphael. sume synd OMONIMA, ID SVNT VNIVOCA, ðâ getâcnjað mâ þinga mid ânre clypunge: acies #egc# oððe #se ord on here# oððe #scearp gesihð#; aries byð #ram betwux sceâpum# and #ram tô wealgeweorce# and aries ys ân ðâra twelf tâcna. 5
n in synd durch einen riss oder beim zusammenkleben desselben zum teil verschwunden F (vgl. 13^6) 19 --lic(e) 1. corr. h ‖ is f. J 1 encgel Fh, æncgel R ‖ michahel hR ‖ gabrihel raphahel h ‖ onónima J, onomina (darüber equiuoca gl.) U 2 ðâ] ꝥ U 3--5 ü. in d. z. R 3 egc alle ausser O ‖ se ord] sweord FU 4 ramn U ‖ -twyx J, -tweox U ‖ oþrum sceapum H 5 ðæra (þ-) DFHhJ
¶ sume synd SINONIMA, ID SVNT PLVRIVOCA, ðâ getâcnjað ân ðing mid menigfealdre clypunge, swâswâ ys ensis #swurd#, gladius #swurd#, mucro #swurd#; terra #eorðe#, tellus #eorðe#. sume synd ADIECTIVA, þæt synd, ðâ ðe bêoð geîhte tô ôðrum namum and getâcnjað oððe herunge 10 oððe tâl: iustus #rihtwîs#, iniustus #unrihtwîs#, bonus homo #gôd man#, malus homo #yfel mann#. sume synd ACCIDENTIA, þæt synt #gelimplîce#, þe gelimpað ânum gehwylcum: niger coruus #blac hrem#, profundum mare #dêop sǣ#, prudens #snoter#, albus #hwît#, longus #lang#, 15 breuis #sceort#.
6 sinomina FH, synonima U ‖ sund H 7 þincg HJ ‖ mænig- HJRU, manig- T ‖ clypung J 8 am rande humus eorðe (eorðe als gl.) von anderer hand mit verweisung auf die stelle vor tellus R 9 hinter dem zweiten eorðe steht stagnum tin stagnum mere hJ ‖ þæt send J ‖ ðe] þæ J 10 geehte (doch das zweite e aus i_?_) F ‖ namum aus naman R ‖ erstes oððe f. T 11 tâle U, tǣl T 13 erstes a in accidentia aus o R, darüber epiteton gl. U ‖ sind (-y-) DFHhJRTU ‖ gegelimplice (das erste ge durchstrichen) U ‖ to ánum J 14 c in blac aus e. a. D ‖ hræm HR, hremn FT, hræfen J 15 snotor J ‖ long F
¶ sume syndon AD ALIQVID DICTA, ðâ synd #gecwedene tô sumum þinge# and ne magon bêon gecwedene bûton ðâm ðinge: filius #sunu#, seruus #ðêowa#. þonne ðû cwest #sunu#, þonne byð se #fæder# þǣr tô understanden and se #hlâford# tô þâm #ðêowan#. sume 20 syndon forneân þisum gelîce: dies #dæg#, nox #niht#; dexter [[13]] #swîðra#, sinister #wynstra#; calor #hǣtu#, frigus #cŷle#. sume syndon GENTILIA, þâ getâcnjaþ, hwylcere þêode hê sîg: graecus #grêcisc#, anglus #englisc#.
16 synd] send J 17 tô bis 18 gecwedene f. J 17 magen H 18 butan hJ ‖ to ðam O ‖ þincge F, ðincge h ‖ suna HT 19 cwyst TU, cweðst DFh, cweþst R, cwyþst HJ 21 sendon J, synd R ‖ forneah J 1 wenstra J ‖ calor aus color DF ‖ hæte U 2 synd U ‖ gentil::ia U, ge(n)- F ‖ þe J ‖ hê] hig U 3 grêcisc] greco J ‖ ænglisc HR ‖
¶ sume synd PATRIAE, þâ geswuteljað þæs mannes êþel: romanus #rômanisc#, lundoniensis #lundenisc#, wiltuniensis #wiltûnisc#. sume 5 synd INTERROGATIVA, þæt synd #âxjendlîce#: quis #hwâ#, qualis #hwylc#, quantus #hû micel#, quot #hû fela#, quotus #hwylces geteles on endebyrdnysse#, se forma oððe se ôðer. sume synd COLLECTIVA, þâ getâcnjað on ânfealdum getele mycele meniu: populus #folc#: menig mann 10 byð on folce; exercitus #here#, legio #îored#, congregatio #gegaderung#.
synd aus sind O ‖ patrige T 4 þâ gesw.] ꝥ sendon þa swutelunge J ‖ æþel J 5 wiltoniensis J 6 send das zweite mal J ‖ axiendlic J ‖ i von quis durch einen riss oder beim zusammenkleben desselben fast ganz verschwunden F (vgl. 11^18) 7 feala F ‖ quotus am rande nachgetragen R 8 hwylces usw. in d. z. R ‖ getæles T ‖ endeberdnysse D, -nesse HJT 9 :oþer (f rad.) J ‖ syndon T 10 getæle T ‖ mycele bis auf die spitzen einiger buchst. weg H ‖ mæniu FJ, menigo T ‖ folc in d. z. R ‖ mænig FHJU 11 eored DHT, eorod FhJR 12 gegaderunge HU
¶ sume synd DIVIDVA, þâ getâcnjað tôdâl mid edlesendre sprǣce: uterque #heora ǣgðer#, quisque #gehwâ#, singuli #ǣnlîpige#, bini #getwinne# oððe #twŷfealde#, terni #ðrŷfealde#, deni #tŷnfealde#, uiceni #twentigfealde#, 15 triceni #þrittigfealde#, centeni #hundfealde#.
13 edle:sendre F, álesendre J ‖ uterque he (von heora) auf r. U 14 ge(h)wa F ‖ ænlipie JU ‖ getwinne--16 ü. in d. z. R ‖ oððe aus oððæt F ‖ twefealde U 15 i von deni auf rasur O ‖ ten- J, tyn- aus tin- a. hd.? F 16 þritig- hRU, þritti- J; -(fealde) U ‖ hundteontigfealde H
¶ sume synd ORDINALIA, þâ geswuteljað endebyrdnysse: primus #fyrmest#, secundus #ôðer#, tertius #ðridda#; ET CETERA. sume syndon NVMERALIA, þâ geswuteljað getel: unus #ân#, duo #twegen#, tres #ðrŷ#; ET CETERA. sume 20 [[14]] syndon FACTICIA, þâ synd geworhte æfter gelîcnysse âgenes swêges: tintinnabulum #belle#, turtur #turtle#, clangor #cyrm#, bos #oxa#, grus #cran#. sume synd GENERALIA, þæt synd #gemǣnelîce#: animal #nŷten#: animal is ǣlc ðingc, ðe orðað; arbor ǣlces cynnes #trêow#, gemma ǣlces cynnes 5 #gymstân#.
17 syndon FHJR, sindon Dh ‖ endeberd- D, -nesse HJT 18 fermest D ‖ þridde J 19 numeralia bis 14^1 syndon f. T ‖ numera::lia R ‖ getæl F 20 r. von etwa 8 buchst. nach sume R 1 facticia zu factitia U ‖ synd] -don J, sindon h ‖ gewrohte J ‖ -nesse HJU 2 tintinnabolum (zu -bulum gebessert h) Oh, tintinabulum H ‖ turle J 4--6 ü. in d. z. R 4 þingc R, ðing oder þing d. übr. ausser O 5 arbor bis 8 orðað f. T
¶ sume syndon SPECIALIA, þæt synd #synderlîce#, þâ ðe bêoð tôdǣlede fram þâm gemǣnelîcum. animal is ǣlc ðing, ðe orðað: ðonne is synderlîce homo #man#, equus #hors#, ouis #scêp#. gemǣnelîce arbor #trêow#; synderlîce uitis #wîntrêow#, laurus #lawerbêam#, corilus 10 #hæsel#, abies #æps#, quercus #âc#, malus #apuldre#. gemǣnelîce gemma #gimstân#; synderlîce cristallum, topazius, berillus. sume syndon ABSOLVTIVAE, þæt synd #ungebundene#, þâ ne behôfjað nânre tîginge ôðres naman: deus #god#, ratio #gesceâd#, mens #môd#.
6 synd] sindon H, f. O ‖ sender- J 8 is usw. in d. z. R ‖ syndor- J 9 sceap R ‖ treow in d. z. R 10 lauwerbeam JT, laurbeam DFHhRU 11 hæsyl U ‖ æbs RU ‖ apeltréo T 12 gymmstan in d. z. R ‖ sender- J ‖ aus topozius 1. corr. h; topizius O, -acius U, -atius JT, z auf r. F 13 synd J ‖ absolutife T ‖ send J, sindun h ‖ ungebundenne T, unbundene H, gebundene h 14 þâ ne] þonne J ‖ tigincge DFhR, tŷgincge T, tigin(c)ge H, tintincge J ‖ mannes vor naman getilgt R 15 mens] mons J
¶ sume 15 syndon TEMPORALIA, þæt synd #tîdlîce#, þâ ætêowjað tîman: annus #geâr#, mensis #mônoð#, ebdomada #wucu#, dies #dæg#. sume syndon LOCALIA, þæt synd #stôwlîce#, þâ geswuteljað gehendnysse oððe ungehendnysse: propinquus #gehende# oððe #mǣg#, longinquus #fyrlen#, proximus 20 #neâxð#, medioximus #midlen#. sume syndon PATRONOMICA, þæt synd #fæderlîce# naman, æfter grêciscum [[15]] þêawe, ac sêo lêdensprǣc næfð þâ naman. hî synd swâ ðêah on engliscre sprǣce: #Penda# and of ðâm #Pending# and #Pendingas#, #Cwicelm# and of ðâm #Cwicelmingas# and fela ôðre.
16 sendon temp. J ‖ þâ] þe J ‖ æt(e)ow- J, atiwiað H 17 monað (-þ) FHhJRTU ‖ wuca T 18 sendon beidemal J 19 -nesse beidemal HJ 20 g. o. m. in d. z. R ‖ ferlen J 21 neahst JU, next FhR, nyxt D, nyhst T, nur st zum teil erhalten H ‖ midlend U ‖ sendon J 1 þeawum U ‖ læden- F, -spræce U ‖ send J 2 engliscere H 3 pendingc R, pendinge U, pending:: (as rad.) H ‖ pe(n)dingas U ‖ of ðâm f. J 4 cwec- U, clyc- J ‖ feala F ‖ oðræ T
[[17 monað (-þ) text has “monað(-þ)” without space: changed to agree with editor’s usage elsewhere]]
¶ sume synd POSSESSIVA, þæt synd #geâgnigendlîce#, þâ geswuteljað þâ þing, 5 þė bêoð geâgnode: regius honor #cynelîc wurðmynt#; pater #fæder#, paternus #fæderlîc#; mater #môdor#, maternus #môdorlîc#; frater #brôðor#, fraternus #brôðorlîc#. of ôðrum antimbre ferrum #îsen#, ferreus #îsen#; aurum #gold#, aureus #gylden#; argentum #seolfor#, argenteus 10 #sylfren#; stagnum #tin#, stagneus #tinen#; aes #bræs# oððe #âr#, aeneus #bræsen# oþþe #ǣren#; plumbum #lêad#, plumbeus #lêaden#; uitrum #glæs#, uitreus #glæsen#; lapis #stân#, lapideus #stǣnen#; lignum #trêow#, ligneus #trêowen#; ET CETERA.
syndon J ‖ possesiua FRU 5 send J ‖ geagniend(lice) (agnie auf r.) h, geahniendlice DHT, geahnigendlice J ‖ þingc U, ðincg H 6 beð D ‖ geahnode HJTU ‖ reg(i)us O ‖ kynelic H ‖ wur(ð)mynt O, wurþment J 7 feder T ‖ u in paternus durch wurmstich weg F ‖ moder HJTU 8 moder- DHhRU, lic: D ‖ broðer TU ‖ broðer- FhRT 9 fe(rrum) (rrum von anderer hand über radiertem ssum) O ‖ ferreus isene JT 10 gelden J ‖ argent:um R ‖ seolfer HJTU 11 sylfrin U, seolfren JT ‖ aes--12 æren ü. in d. z. R 13 #ueire# über glæs von späterer hand F 14 lap(id)eus U ‖ ligneum treowon lignum treow J
[[þė bêoð geâgnode: unexplained over-dot in original(s)]]
¶ sume hî synd COMPARATIVA, þæt synd #wiðmetenlîce#, 15 þâ geswuteljað mâran oððe beteran: maior #mâre#, melior #betere#. sume synd SVPERLATIVA, þæt synd #oferstîgendlîce#, þâ geswuteljað ðâ mǣstan and ðâ betstan: maximus #se mǣsta#, optimus #se sêlosta#. POSITIVVS is se forma stæpe: iustus #rihtwîs#. 20 COMPARATIVVS ys se ôðer stæpe: iustior #rihtwîsre#.
15 þæt is J 17 meliorum O ‖ zweites e in betere auf rad. r H ‖ syndon J ‖ superlatiu:a F 19 (and ða b.) F ‖ betsan U ‖ obtimus JU ‖ selesta hT, sælosta J 20 aus positius _and. hand O_, possi- R ‖ stepe F ‖ rihtwis in d. z. R 21 comporatiuus U ‖ stepe F ‖ erstes i von iustior auf r. O ‖ rihtwisra J, rihtwisere U, ri(h)wísre (corr. rot) T
[[16]] ¶ SVPERLATIVVS is se ðridda stæpe: iustissimus #ealra rihtwîsost#. bonus #gôd#, melior #betere#, optimus #sêlost#; malus #yfel#, peior #wyrse#, pessimus #ealra wyrst#; magnus #mycel#, maior #mâre#, maximus #mǣst#; paruus #lytel#, minor #læsse#, minimus #læst#; facilis #êaðelîc#, facilior 5 #êaðre#, facillimus #ealra êaðost#; difficilis #earfoðe#, difficilior #earfoðre#, difficillimus #ealra earfoðust#; gracilis #smæl#, gracilior #smælre#, gracillimus #ealra smælst#; humilis #êadmôd#, humilior #êadmôdre#; humillimus #ealra êadmôdust#; similis #gelîc#, similior #gelîcre#, 10 simillimus #ealra gelîcost#; ealswâ dissimilis #ungelîc#; agilis #hræd# oððe #glæd#, agilior #hræddre#, agillimus #ealra hradost#.
1 superlatiu(u)s a. hd. F, super(l)a- h, -uas J ‖ stepe F 2 -wisest T ‖ melius J ‖ obtimus JU 3 efel D ‖ ealre F 4 ealra mæst DH ‖ paruulus F 5 eaþelice J 6 diffici:lis (l rad.?) F 7 difficillior U ‖ difficilimus J ‖ earfoþost JR, earfoðost aus -ust rot corr. T, earfost U 8 smælra U, der erste strich von m aus e. a. D 9 eaðmod DU ‖ eaðmodre U 10 -modost DFHhJRT, -modest U ‖ geliccre DHhR 11 geliccost Fh, geli(c)cost U ‖ (ealswa) H ‖ hinter ungelic folgt getilgtes similior H, dissimilior ungelicre dissimillimus ealra úngelîcost T 12 hræ(d)d a. hd. O, hrædd H ‖ hræd oððe ârod oððe gl. J ‖ hrædre DhT, hrædere U, verschwunden H (zum teil fehlt auch schon ior H) 13 hrædost D, hræddost HJ, hrædest U, hradost zu hrædost von and. hand? F
¶ of eallum ðisum stæpum cumað ADVERBIA: bene #wel#, melius #bet#, optime #sêlost# (#hê dêð#); facile #êaðelîce#, facilius #êaðelîcor#, facillime #ealra 15 êaðelîcost# (#hê dêð#); ET CETERA. sume naman synd DIMINVTIVA, þæt synd #wanjendlîce#, þâ geswuteljað wanunge, nâ wiðmetennysse: rex #cyning#, regulus #lytel cyning# oððe #undercyning#; frater #brôðor#, fraterculus #lytel brôðor#; puer #cild#, puerulus #lytel cild#; pater 20 #fæder#, paterculus #lytel fæder#; mater #môdor#, matercula [[17]] #lytel môdor#; mulier #wîf#, muliercula #lytel wîf#; soror #swustor#, sororcula #lytel swustor#; opus #weorc#, opusculum #lytel weorc#; corpus #lîchama#, corpusculum #lytel lîchama#; ager #æcer#, agellus #lytel æcer#; liber #bôc#, libellus #lytel bôc#; homo #mann#, homunculus #lytel 5 man# and omuncio ET CETERA.
14 obtime facit J ‖ s. he d. gl. R ‖ seldost U 15 facilius] -or OT ‖ facillime facit J ‖ ealra--dêð gl. R ‖ ealre H 16 naman f. H, am rande nachgetragen D, auf r. h ‖ si von sind auf r. h 17 þâ] þe OU ‖ geswuteliæð T 18 -nesse HJ ‖ kyning FHhR, cyng T 18. 19 l. k. o. u. in d. z. R 19 kyning HR, cyng J ‖ underkyning HR ‖ faterculus F 20 puerculus T 21 moder T 1 moder T 2 hier und im folgenden bis z. 6 fehlt die englische übersetzung T ‖ swuster DHJR, swyster h ‖ sorurcula H ‖ swuster DHR, swyster h 3 opusculum aus -la R 4 æter das zweite mal F 5 libellus aus libellas 1. corr. h 6 and om. fehlt T ‖ omuncio DHhOR, omuntio F, homuntio U, homuncia J ‖
¶ gyt ðǣr is ân hiw DENOMINATIVVM gecîged. DENOMINATIVVM is gecweden eal, þæt of naman cymð, and on ðâm hiwe synd belocene PATRONOMICA and POSSESSIVA and COMPARATIVA and SVPERLATIVA and DIMINVTIVA and manega ôðre naman tô êacan ðisum. 10 bonus ys nama, þonne byð of ðâm bonitas #gôdnys# DENOMINATIVVM of ðâm naman. eft iustus #rihtwîs#, iustitia #rihtwîsnys#; socius #gefêra#, societas #gefêrrǣden#; frater #brôðor#, fraternitas #brôðorrǣden#; uetus #eald#, uetustas #ealdnys#; castus #clǣne#, castitas #clǣnnys#; 15 sanctus #hâlig#, sanctitas #hâlignys#; uir #wer#, uirilis #werlîc#; mulier #wîf#, muliebris #wîflîc#; puer #cild#, puerilis #cildlîc#; puella #mǣden#, puellaris #mǣdenlîc#; uirgo #mǣden#, uirginalis #mǣdenlîc#; caelum #heofen#, caelestis #heofonlîc#; terra #eorðe#, terrestris #eorðlîc#. 20
gyt aus gyf rot corr. T ‖ gyt bis zum zweiten denominatiuum] gyt þær wæs minantium J ‖ w in hyw aus r F 7 dinom- beide mal U ‖ þæt þe R 8 of ðam n. O ‖ naman ::: D ‖ on] aus of H, of O ‖ beloce O ‖ patronomita J 10 erstes i in dim- auf r. F ‖ and--ðisum f. T ‖ oðre manega J ‖ manege U ‖ oþ:ra R ‖ ecan F ‖ ðison H, þissan J 11 ys--byð] and T ‖ godnes J, f. T, dahinter rasur bis ans ende der zeile R 12 denom.--naman f. T ‖ dinom- U ‖ iustus and T ‖ die englische übersetzung bis 20 f. T ‖ iustitie J 13 -nes J ‖ f in gefera aus r F ‖ gefærrædene J, geferæddenne U 14 erstes r in broþor aus e. a. D ‖ brôðer- DFHhR, -ræddyn U 15 ealdnes HJ ‖ clænnes J, clænlic H 16 -nes J 18 mædæn F ‖ mædencild h 19 uirgo bis mǣdenlîc f. h ‖ uirgo mæden vor puella 18 J ‖ heofon JR 20 heofen- DFHhR ‖ eorlic H
[[18]] ¶ witodlîce ealle ðâ naman, þe of ôðrum namum cumað, ealle hî synd DENOMINATIVA gecwedene, and ðâra ys forneân ungerîm.
1 witodlîce--3 ungerîm] et similia T ‖ u in oðrum aus e? D ‖ naman FR 2 hi sind auf r. D ‖ diminutiua U ‖ þæra DFhJRU, ðæra H ‖ i in is aus s D
DE GENERIBVS.
I. Æfter gecynde syndon twâ cyn on namum, MASCVLINVM 5 and FEMININVM, þæt is, #werlîc# and #wîflîc#. werlîc cyn byð hic uir #þes wer#, wîflîc haec femina #þis wîf#. þâs twâ cyn synd gecyndelîce on mannum and on nŷtenum.
4 überschrift f. TU 5 kein absatz T ‖ I f. HJOT ‖ æfter g zum grössten teil weg H ‖ naman R 6 erstes and f. U ‖ ni von fem. ü. d. z. O ‖ þ. is w. a. w. f. T ‖ wærlic beide mal h, weorlic das erste mal J 7 kynn R ‖ bit F ‖ 7. 8 ü. f. T ‖ (haec) F 8 ða twa J ‖ (cynn) R
II. Nû ys gecweden æfter cræfte gemǣne cyn, þæt 10 is, ǣgðer gê werlîc gê wîflîc: hic et haec diues #ðes and þêos welega#: ǣgðer byð welig gê wer gê wîf; hic et haec heres #þes and þêos yrfenuma#; ET CETERA.
10 kein absatz DHhJRT ‖ II f. OT ‖ ge(cwe)den J 11 erstes gê--20^18 plŷme f. J (ein blatt) ‖ þes--13 heres zw. den z. 4. corr. F ‖ 11--13 übers. f. T 12 þe(o)s H 13 et] and (abgekürzt) R
III. NEVTRVM is #nâðor cynn#, nê werlîces nê wîflîces, on cræftsprǣce, ac hit byð swâ ðêah oft on andgyte, 15 swâswâ ys hoc mancipium #ðes weal#, hoc animal #þis nŷten#: ǣlc nŷten byð oððe hê oððe hêo. ac swâ ðêah ðis cyn gebyrað oftost tô nâðrum cynne, swâswâ ys hoc uerbum #þis word#, hoc lumen #þis lêoht#. ys êac tô witenne, þæt hî bêoð oft ôðres cynnes on lêden 20 and ôðres cynnes on englisc. wê cweðað on lêdyn hic [[19]] liber and on englisc #þêos bôc#; eft on lêden haec mulier and on englisc #ðis wîf#, nâ #ðêos#; eft on lêden hoc iudicium and on englisc #ðes dôm#, nâ #ðis#.
14 kein absatz FHhRT, zweifelhaft D ‖ III f. OT 15 on c.--andgyte f. T ‖ (hit) R ‖ of(t) F 16--17 ü. f. T 17 ǣlc--18 ys f. T 18 kynn h 19 ü. f. T ‖ (eac) D 20 witanne H, wytanne U ‖ oft] of FU 21 and--englisc auf r. h ‖ and f. OTU ‖ oðeres T ‖ engli(s)c r. corr. T ‖ leden alle ausser O 1 and f. T ‖ ná þés hinter boc T ‖ ọͤft O, oft U ‖ on lêden f. T 2 and o. e. am rande nachgetr. D, f. T ‖ and ná T ‖ on l. f. T 3 a. o. e. f. T ‖ englisc auf r. (davor l radiert, also aus leden?) D ‖ et cetera nach ðis T
IIII. Ys gyt ân cynn COMMVNE TRIVM GENERVM, þæt is, #gemǣnelîce þrêora cynna#: hic et haec et hoc sapiens 5 #þes and ðêos and ðis wîse#, hic sapiens rex #þes wîsa cyning#, haec sapiens regina #þêos wîse cwên#, hoc sapiens mancipium #þes wîsa weal#. ealswâ hic et haec et hoc felix #þes and ðêos and þis gesǣlige# ET CETERA.
4 kein absatz DFHhRT ‖ IIII f. OTU ‖ commune ys gyt an cynn trium O 4. 5 þæt--cynna f. T 6--9 übers. f. T 6 w und s in wise (v. a. hd.?) auf r. F ‖ wise DH 7 kyning DFHh ‖ wisa DH 8 weal: F ‖ ealswâ] eft T 9 and þis f. O
V. Sum cyn is gecweden EPICENA, þæt is on lêden 10 PROMISCVA and on englisc #gemenged#: hic coruus #ðes hremn#, swâ hwæðer swâ hit byð, swâ hê, swâ hêo; hic miluus #ðes glida#, ǣgðer gê hê gê hêo; haec aquila #ðes earn#, ǣgðer gê hê gê hêo. ealswâ mustela #wesle# ET CETERA. 15
10 kein absatz HRT, zweifelhaft DFh ‖ quinta U, f. T ‖ cyn:is (n rad.) h ‖ epikena U, epicenon (on auf r.) O, epicinon F 11 and f. U ‖ gemæn- H, -ncged DFHT ‖ (c)oruus F ‖ ðes--12 byð swâ f. T 12 hrem FhU, hræm DHR ‖ hé and heo T ‖ (swa) heo U 13 übers. f. T 13 ge heo (zu he h) ge he (zu heo h) DFhU ‖ haec aquila--15 cetera f. T ‖ über aquila þes 2. gl.? haec passer sperue F 14 hio H ‖ über mustela vom 2. gl. #bele# (?) F
VI. Sume synd gecwedene DVBII GENERIS, þæt is, #twŷlîces cynnes#. hî bêoð gemêtte on bôcum hwîlon æfter werlîcum cynne, hwîlon æfter wîflîcum: hic finis #þes ende# and eft haec finis; hic silex #þes flint# and [[20]] eft haec silex; hic margo #ðes ôfer# and eft haec margo; ET CETERA.
16 kein absatz FHhORT, zweifelhaft D ‖ VI f. OT ‖ gecwedene--20^3 s. synd f. DH ‖ þæt--18 wîflîcum f. T 17 twelices U ‖ ge von gemette ü. d. z. O ‖ hwilum R 18 hwilum R ‖ swa swa is vor hic T 19 þ. e. f. T ‖ erstes and f. OU ‖ þ. f. and f. T
1 ðes f. T ‖ ouer gl. T ‖ oððe url über ofer und þes url hinter hec margo am rande 2. gl. F ‖ eft f. T 3 _kein absatz FhRT_ ‖ VII f. OT
VII. Sume synd MOBILIA, þæt synd #âwendendlîce#, forðan ðe hî bêoð âwende fram cynne tô cynne: hic sanctus #ðes hâlga#, haec sancta #þêos hâlige#, hoc 5 sanctum #ðis hâlige#; ealswâ iustus #rihtwîs#, iusta, iustum; bonus #gôd#, bona, bonum; ET CETERA. filius #sunu#, filia #dohtor#.
3. 4 þæt--tô cynne f. T 4 awended- DHU ‖ forþā R 4 swâ swâ is vor hic T 5--6 ü. f. T 6 ealswâ f. T ‖ s von iusta von a. hd. O 7 bonus--13 môddrje f. T 7 suna R 8 dohter H
VIII. Sume synd MOBILIA, þæt synd #âwendendlîce#, on gecynde and on getâcnunge, nâ on stemne: hic pater 10 #þes fæder#, haec mater #ðêos môdor#; frater #brôðor#, soror #swustor#; patruus #fædera#, amita #faðu#; auunculus #êam#, matertera #môddrje#.
9 kein absatz FHhR ‖ VIII f. O, VII DH ‖ awended- HU 11 þes] þæs R ‖ þeos nur z. t. erhalten H 12 swuster DHhR ‖ patru:us F 13 matertera f. DH, aus -re a. hd. O ‖ moddrige HR
VIIII. Oftost on trêowcynne bêoð ðâ trêowa getealde FEMININI GENERIS and se wæstm NEVTRI GENERIS: haec pirus 15 #þêos pyrige#, hoc pirum #sêo peru#; haec malus #ðêos apuldre#, hoc malum #se æppel#; haec prunus #ðis plûmtrêow#, hoc prunum #sêo plŷme#. ac hit ne bið swâ ðêah swâ be eallum trêowum: haec buxus #þis boxtrêow#, hoc buxum #forcorfen box#. 20
14 kein absatz DFHhR ‖ IX R, f. OT, VIII DH ‖ treowa alle 15 femini FO ‖ generis: D ‖ and--generis f. O ‖ se aus sę h ‖ nutri U ‖ pyrus U 16--20 ü. f. T 16 þeos] þeo DH ‖ and hoc T 17 æppyl U ‖ plunus O 18 plume R (gegen DFHhOU) ‖ ac--19 trêowum f. T ‖ mit ac setzt J wider ein ‖ n(e) aus na h 19 trewum J 20 boxum O, bixum U ‖ forcoruen FhR
[[21]] INCIPIVNT QVINQVE DECLINATIONES NOMINVM.
OMNIA NOMINA QVIBVS LATINA VTITVR ELOQVENTIA, QVINQVE DECLINATIONIBVS INFLECTVNTVR #ealle naman, ðǣra ðe lêdensprǣc brîcð, bêoð gebîgede on fîf declinungum#. 5 sêo forme DECLINATIO, þæt is, sêo forme #declinung#, macað hire GENITIVVM on ae: huius poetae #þises sceopes#. sêo ôðer DECLINATIO geendað hire GENITIVVM on langne i: huius episcopi #þises bisceopes#. sêo ðridde DECLINATIO âwent hire GENITIVVM on scortne is: 10 huius regis #þises cyninges#. sêo fêorðe DECLINATIO macað hire GENITIVVM on langne us: huius exercitus #þises heres#. sêo fîfte DECLINATIO gebîgð hire GENITIVVM on e and i tôdǣledlîce: huius rei #þises ðinges#.
1. 2 uis quinque declinationum hic ostenditur J, de de(cli)nationibus T ‖ qu(i)nque D ‖ nomnum O 3 omna J ‖ latiua H ‖ utitur über getilgtem uatū F ‖ eloquia H 4 ealle--6 decl. in d. z. R ‖ ealla H ‖ þara J 5 (þe) R ‖ -spræc: hR, -sprece F ‖ gebégede T ‖ of JT 6 I. seo U ‖ se forma J ‖ pæt--7 declinung f. T ‖ se HU ‖ forma H 7 geniti(u)um O, uum auf r. F ‖ on f. J, auf r. F 8 þ. sc. f. T ‖ þisses J ‖ se(o) oðer H, seoðer h, se oðer O, se oþer R, II. se oþer U 9 iuum in genitiuum auf r. F ‖ langne auf r. h ‖ þ. b. f. T ‖ þisses J 10 III. seo U ‖ ðridda T ‖ awend U ‖ sceortne DFhRU, sceortre J 11 reges J ‖ þ. c. f. T ‖ þisses J ‖ ky- DFHhR, -ncges R, cynneges J ‖ IIII. seo U 12--13 ü. f. T 12 þisses J 13 V. seo und absatz U ‖ fiftæ T 14 and on i JOT ‖ todælendlice FH ‖ re:i (g rad.) FO, regi J ‖ ü. f. T ‖ þisses J ‖ þincges R, :: þinges (þ auf rasur und ky rad.?) F, cinges J
Wê fôð nû gewislîcor on ðâ forman declinunge. 15 NOMINATIVO hic citharista #ðes hearpere#, GENITIVO huius citharistae #þises hearperes#, DATIVO huic citharistae [[22]] #þisum hearpere#, ACCVSSATIVO hunc citharistam #þisne hearpere#, VOCATIVO o citharista #êalâ ðû hearpere#, ABLATIVO ab hoc citharista #fram ðisum hearpere#; ET PLVRALITER #and menigfealdlîce# NOMINATIVO hi citharistae #þâs hearperas#, GENITIVO horum citharistarum #ðissera 5 hearpera#, DATIVO his citharistis #ðisum hearperum#, ACCVSSATIVO hos citharistas #þâs hearperas#, VOCATIVO o citharistae #êalâ gê hearperas#, ABLATIVO ab his citharistis #fram ðisum hearperum#.
15 kein absatz in den hss. ‖ declinatio nach declinunge und dann absatz U 16--22^8 immer cyth- DFHhR, bis nom. pl. einschliesslich U, mit ausnahme von gen. pl. T, nur nom. pl. O ‖ --22^3 hearpere ü. f. T ‖ hearpore R 17 þisses J ‖ datiuo h. c. þ. hearpere f. O ‖ t in cytharistę auf rad. þ h 1 þissum J ‖ a(c)cu- J, acu- T, -usa- DHhT, -uo aus -ua h ‖ u in hunc aus a? rad. O 2 uoc.--hearpere f. h ‖ cyþarista H 3 þissum J 4 mænig- HJRU ‖ hic (cy)tharistę T 5--9 ü. f. T ‖ cytharistarum aus -staris H ‖ ðisse v. ðissera auf r. H 6 heapera H ‖ þissum J 7 acu- Fh ‖ -usa- ausser OR ‖ cytharistas aus -tis R 8 ea:la (l rad.?) h 9 þissum J; ði gz., sum z. t. weg H
NOMINATIVVS ys #nemnjendlîc#: mid ðâm CASV wê nemnað 10 ealle ðing, swylce ðû cweðe: hic homo equitat #þes man rît#. GENITIVVS is #gestrŷnendlîc# oððe #geâgnjendlîc#: mid þâm CASV byð geswutelod ǣlces ðinges gestrêon oþþe ǣhta: huius hominis filius #þises mannes sunu# VEL huius hominis equus #oððe ðises mannes hors#. 15 DATIVVS ys #forgyfendlîc#: mid ðâm CASV byð geswutelod ǣlces ðinges gifu: huic homini do equum #ðisum men ic forgyfe hors#; quid das mihi? #hwæt gyfst ðû mê?# unum librum do tibi #âne bôc ic ðê gife#.
10 kein absatz in hss. ‖ nomi(na)tiuus v. a. hd. F, n. aus -uo rot corr. T ‖ is auf r. U ‖ næmn- H, nemnigentlic F ‖ casum U, case J ‖ næm- H 11 -niað T ‖ þingc J ‖ (h)omo H 11. 12 ü. f. T 12 hritt J ‖ gestyn- J, -nedlic U ‖ geahnigendlic JT 13 beoþ J ‖ þincges FR 14--24^2 ü. f. T ‖ 14. 15 þisses J 16 -gef- J, -enlic U ‖ casu f. T 17 gyfe H ‖ þissum J 18 :::gife (for wegradiert?) F ‖ michi DT ‖ forgifst J 19 gife þe R, forgife þe J
¶ ACCUSSATIVVS ys #wrêgendlîc#: mid ðâm CASV byð geswutelod, 20 hû men sprecað be ǣlcum þinge: hunc hominem accuso #ðysne man ic wrêge#; hunc hominem amo #þysne [[23]] man ic lufige#; hanc rem apprehendi #þis ðing ic gelæhte#. VOCATIVVS ys #clypjendlîc# oððe #gecîgendlîc#: mid ðâm CASV wê clypjað tô ǣlcum ðinge: o homo, ueni huc #êalâ ðû man, cum hider#; o homo, loquere ad me #êalâ ðû man, sprec tô mê#; o magister, doce 5 me aliquid #êalâ ðû lârêow, tǣce mê sum ðing#.
20 acu- F, -usa- DHJTU ‖ ::wreg- F, gewreg- U ‖ geswu(t)elod rot corr. T, -od aus -ad R 21 sprę- T ‖ þingum U 22 acu- DFHhOR 1 anc von hanc auf r. U, hunc von a. hd. zu hanc F ‖ appre(he)ndi H ‖ þin(c)g R, þingc J 2 clypiengendlic T 3 ðincge h ‖ omo J 5 ðû f. DH ‖ sprec to::to me R 6 aliquit O ‖ lârêow] magister O, davor ::::: F ‖ tæc me doppelt (das erste getilgt) J ‖ tæc DFHJ ‖ þingc J
¶ ABLATIVVS ys #ætbrêdendlîc#: mid ðâm CASV byð geswutelod, swâ hwæt swâ wê ætbrêdað ôðrum oððe swâ hwæt swâ wê underfôð æt ôðrum oððe hwanon wê farað: ab hoc homine pecuniam accepi #fram þisum men ic underfêng 10 feoh#; ab hoc magistro audiui sapientiam #fram ðisum lârêowe ic gehŷrde wîsdôm#; ab illa ciuitate equitaui #fram ðǣre byrig ic râd#; a rege ueni #fram cyninge ic côm#.
7 ædbr- D, -bræd- F, -bregd- T, -enlic U 8 ætbr.--9 swâ wê f. J ‖ -bregd- T ‖ swâ hinter oððe--9 oððe f. F 9 swâ vor wê f. U ‖ onfoð J ‖ hwanan mit o ü. dem zweiten a h 10 peccu- FU ‖ þissum J 11 magistro accepi uel audiui (u. a. auf r.) U 12 þissum J ‖ geherde J ‖ ciuitatem (aber m radiert) T
¶ þâs syx CASVS befôd and belûcað, swâ hwæt swâ men embe sprecað, gif ðǣr bêoð 15 word tô geîhte. ealswâ ðû miht hî gebîgean tô menigfealdum getele: NOMINATIVO hi pueri discunt #þâs cild leornjað#; GENITIVO horum puerorum doctrina #ðissera cildra lâr#; DATIVO his pueris ministro #þisum cildum ic ðênige#; ACCVSSATIVO hos pueros flagello #ðâs cild ic 20 swinge#; VOCATIVO o pueri, cantate bene #êalâ gê cild, singað well#; ABLATIVO ab his pueris doctus sum #fram [[24]] ðisum cildum ic eom gelǣred#; ab his poetis audiui carmina #fram ðisum sceopum ic gehŷrde lêoð#.
14 kynincge R, cynge (ge auf r.) U, kynge D, kyncge Fh ‖ mit ðas absatz in U ‖ ða(s) h 15 mænn U ‖ ymbe JRU ‖ beoð hinter geyhte J 16 geehte T ‖ gebigan DFhRT ‖ mænig- RTU, mænifealdum HJ 17 getæle FT 19 cilda J ‖ þissum J 20 acu- h, -usa- alle ausser OR ‖ s in hos a. r. O ‖ flagella (zu -o h) hJ 21 uocatiuo--24^3 declinatio 2. hd. D 22 wel FHhJRU ‖ ab h zum teil, is ganz weg H 1 ðissum h, þissum J ‖ ablatiuo vor ab widerholt U ‖ p(o)etis H 2 þissum J ‖ scéapum J ‖ geherde J
Sêo forme DECLINATIO hæfð TRES TERMINATIONES, þæt synd #ðrêo geendunga#: a and as and es. ðâ naman, þe geendjað on a, gif hî gebyrjað tô wǣpmanna þênunge, 5 þonne synd hî MASCVLINI GENERIS: hic poeta #þes sceop#, huius poetae #þises sceopes#; hic scriba #ðes bôcere#; leuita #diacon#; sophista #ûðwita#; nauta #rêðra#; pirata #wîcing# oððe #scegðman#; trapezeta #mynetere#; proreta #ancerman#; ET CETERA. ðâ ôðre naman, ðe of 10 wordum cumað, synd COMMVNIS GENERIS: hic et haec agricola #sê ðe æcer begǣð#; hic et haec aduena #þes and ðêos ælðêodige#; conuiua #gebêor#; collega #gefêra#; homicida #manslaga#; parricida #mǣgslaga#; ET CETERA.
3 kein absatz in hss. ‖ se forme J 3. 4 tres--synd f. T 4 namann h 5 þe f. T ‖ þenunga HT 6 a von poeta a. r. O, aus e T ‖ þ. sc. f. T ‖ þeos J 7 poete aus poeto h, potę R ‖ þisses J, f. T ‖ sceop DH, f. T 7--9 ü. als gl. T 8 sophysta U ‖ uþwite T ‖ n in nauta aus r O 9 w. o. sc. in d. z. R ‖ wigcing U, wigcyng R ‖ oððe sc. f. T ‖ sceigð- a. r. U, scægð- h, scægþ- (g aus e. a. D) DH, scæð- F ‖ traphezeta U ‖ menetere J 10 ancerman f. T 10. 11 ðâ--cumað] þas T 11 worde J ‖ n in generis aus r D, dahinter þæt is gemænelice twegra cynna J ‖ agricula O 12--14 ü. f. T 12 : hic D 13 gerefa F, gefeora J 14 vor dem auslautenden a von homicida und parricida i getilgt O ‖ mansl. parr. f. J ‖ pari- (i auf r.) U
¶ þâ ôðre ealle, þe on a geendjað þissere declinunge, 15 synd FEMININI GENERIS: haec regina #ðêos cwên#, huius reginae #þissere cwêne#, huic reginae #þissere cwêne#, hanc reginam #þâs cwêne#, o regina #êalâ ðû cwên#, ab hac regina #fram ðissere cwêne#; ET PLVRALITER hae reginae, harum reginarum, his reginis, has reginas, o reginae, 20 [[25]] ab his reginis. ealswâ gâð ðâs: haec terra #þêos eorðe#; erba #gærs#; aqua #wæter#; pluuia #rên#; arena #sandceosol#; uia #weg#; semita #pað#; silua #wudu#; luna #môna#; stella #steorra#; ianua #geat#; petra #stân#; unda #ŷð#; pagina #tramet#; littera #stæf#; ancilla #wyln#; gallina #henn#; 5 auca #gôs#; aneta #ened#; columba #culfre#; ciconia #storc#; uacca #cû#; scroffa #sugu#; uita #lîf#; olla #crocca#; fuscinula #âwul#; andena #brandîsen# and ealle naman lêdensprǣce, ðe on a geendjað: ealle hî syndon FEMININI GENERIS. âgene naman, gif hî tô wǣpmannum gebyrjað, hî bêoð þonne 10 MASCVLINI GENERIS: hic Silla, hic Seneca, hic Beda. gif hî tô wîfmannum gebyrjað, hî bêoð ðonne FEMININI GENERIS. ne bið nân NEVTRI GENERIS on ðǣre forman declinunge.
15 geænd- H ‖ ðyssera J 16 femini erst von a. hd. zu feminini O 16--19 ü. f. T 17 (huic--cwene) U 18 han(c) F ‖ o regine H 19 hac: (c auf r.) h ‖ regine H ‖ pluralia H ‖ nominatiuo vor hae (aus na- H) DHU 20--25^1 genitiuo usw. vor harum usw. DH
1 (r)eginis aus geginis H ‖ ealswâ g. ð. f. T ‖ --8 ü. f. T 2 herba HU ‖ -ceosl J 3 wæg F ‖ pæð alle ausser OU ‖ wuda H 4 ge(a)t H, gǣt J 5 littera aus -as h 6 anæta F ‖ æned DHJ 7 ua(c)ca v. a. hd. corr. F, ua:ca (c rad.) D ‖ suga (aus -u J) HJ ‖ fuscinu(l)a F, erstes u aus a D 8 andena aus -ne H ‖ bradisen H ‖ and--9 generis f. T ‖ ledenre spræce DFHhR 9 geændigað H ‖ hyo H ‖ synd J ‖ femini OU ‖ gene:ris (g rad.) H ‖ unten fol. 15^{v.} am rande von späterer hand potens mihti O 10 tô f. OU ‖ wæpn mannum (p a. r.) h 11 culini g ganz, en zum teil weg H ‖ senega U, senecga mit rad. g F 12 wimmannum DFHhRTU (gegen JO) ‖ bioð H ‖ femini O 13 neutrius (doch us möglicherweise erst von moderner hd.) U 14 kein absatz hss.
[[9 unten fol. 15^{v.} am rande ... printed as shown, but passage is actually at 15r.]]
On as geendjað âgene naman: hic Aeneas, huius Aeneae, huic Aeneae, hunc Aeneam, o Aenea, ab hoc Aenea. 15 nis ðǣr nâ menigfeald getel, forðan ðe hit is âgen nama. ealswâ gǣð hic Andreas apostolus, hic Thomas, hic Matthias, hic Barnabas; ET CETERA.
14. 15 huius aenae J 15 huic aenae J, f. O ‖ :eneam F, (e)neam aus aneam 1. corr. h ‖ hoc] oc O 16 nâ] nan JT ‖ mænig- FHJRU, manig- T ‖ getæl FT ‖ forþā J 17 gǣð f. T ‖ apostolus f. T ‖ barnabas (ausgewischt u.) lucas über thomas v. ders. hand, wie 5^14 F ‖ hic M. f. H ‖ hic vor M. f. U ‖ mathias DFhJRTU, matthianus O 18 hic B.] hic uel is b. U ‖ hic auf r. F
On es geendjað grêciscra manna naman: hic Anchises, [[26]] huius Anchisae, huic Anchisae, hunc Anchisam, o Anchises, ab hoc Anchisa. nis nâ menigfeald getel on âgenum namum.
19 kein absatz in hss. ‖ (geendiað) u. d. z. D ‖ gr. m. n.] þas T ‖ --26^2 y st. i in Anchis- U 1 h(u)ius H ‖ anchysan U, über am von a. h. ł em R 2 nâ] nan T ‖ mænig- FHJRU, manig- T ‖ getæl T ‖ ænegum a. r. R 3 naman HJO
Sume naman þissere declinunge macjað heora menigfealdan DATIVVM and ABLATIVVM on bus. ðâ naman cumað 5 of ðâm MASCVLINVM, þe nabbað nânne NEVTRVM: haec anima #þêos sâwul#, his animabus #ðisum sâwlum# ET ab his animabus; filia #dohtor#, filiabus; equa #myre#, equabus; asina #assa#, asinabus; ET CETERA, for ðâm gesceâde, þæt hî nǣron gelîce þâm MASCVLINVM, þe hî of cumað. 10
4 kein absatz in hss. ‖ macaþ hira J ‖ mænig- FRU, manig- HT, mani- J, mænigfealdan ü. getilgtem mealdan 1. corr. h 5 ðâ--6 neutrum f. T 6 nabbað f. H ‖ nænne DFHhJRU ‖ 7--9 ü. f. T 7 þeo R ‖ ðissum h, þissum J 8 dohter H ‖ equabus] e und a. r. a 1. corr. h 9 assinabus h ‖ for] fram J ‖ þæt] þe H 10 :: masculinum F
SECVNDA DECLINATIO HABET TERMINATIONES SEX: er, ir, ur, us, eus, um; #sêo ôðer# DECLINATIO #hæfð syx geendunga#, þâ þe wê nû namedon. þâ naman, þe on er geendjað þissere declinunge, synd MASCVLINI GENERIS, bêon hî âgene naman, bêon hî elles gemǣnelîce, swâswâ 15 is faber #smið#. NOMINATIVO hic faber #ðes smið#, GENITIVO huius fabri #þises smiþes#, DATIVO huic fabro #þisum smiðe#, ACCVSSATIVO hunc fabrum #þysne smið#, VOCATIVO o faber #êalâ ðû smiþ#, ABLATIVO ab hoc fabro #fram [[27]] ðisum smiðe#; ET PLVRALITER NOMINATIVO hi fabri #þâs smiðas#, GENITIVO horum fabrorum #þissera smiða#, DATIVO his fabris #þisum smiðum#, ACCVSATIVO hos fabros #þâs smiðas#, VOCATIVO o fabri #êalâ gê smiþas#, ABLATIVO ab his fabris #fram ðisum smiðum#.
11 vorher noch die überschrift de secunda declinatione (vom 1. corr.? F) DFH ‖ kein absatz FhU ‖ secunda--12 um f. J ‖ secunda declinatio erst von späterer hand in der hinter terminationes gelassenen lücke O ‖ dec(l)inatio Fh ‖ sex] VI. U, s aus r (a. hd.?) F 12 eus] eius U ‖ mit sêo (se R) absatz FhJORU ‖ declinung H 13 gendunga U, -ge HJ ‖ þe] ða T, f. O ‖ namodon Fh, namodan R, námadon T ‖ namen H 14 þ. d. f. T 15 b. h. â.--gemǣnelîce f. T ‖ beon--naman hinter gemænelice J 16--27^17 ü. f. T 16 nomen̄ O, naminat̄ H, nominatur J 17 þisses J ‖ ðissum J 18 acu- DHhR, -us- alle ausser HO, -us: (t r.?) D ‖ uoc̄o o faber (das letzte o nachträglich eingefügt) O 19 uo (in abl.)--27^1 smiðe auf r. U ‖ ab͞bt h 1 þissum J ‖ noment̄o (t̄o nachträglich eingefügt) O ‖ hi aus hic r. O 2 genitiuus H, geniter J ‖ datiuus H 3 þissum J ‖ acu- DFHhR 4 erstes sm.] smið F, smið(as) 1. corr. h ‖ ab͞bt h, ablater J 5 þissum J
[[ACCVSSATIVO hunc fabrum #þysne smið#, text has “þysne smið” in plain type]]
[[11 ... aus r (a. hd.?) F missing . in a hd.?]]
¶ ealswâ gâð þâs 5 ôðre: fiber #befor#, ager #æcer#, liber #bôc#, culter #culter#, aper #bâr#, coluber #snaca#, cancer #crabba#, auster #sûðdǣl#, oleaster #êlebêam#, apiaster #merce#, Alexander âgen nama, sacer #hâlig#, niger #sweart#, ater #blac#, teter #blac#, dexter and dextera #swîðra#, sinister and sinistra 10 #wynstra#.
6 beofor DFHJ ‖ cultor (das 2. mal) DHJ, o über r _von a. hd. F_ 8 a in oleaster aus e. a. (v. a. hd.?) F 9 âgen n. _f. T, gl. R_ ‖ nama verschwunden H, naman F ‖ ater blac f. O ‖ uel teter T 10 and dextera f. T ‖ swiþera H, swiþra gl. über dexter R ‖ sinister f. OU ‖ and sinistra f. T ‖ and _nachträglich 1. corr. h_ 11 wenstra J, gl. über sinister R
Þâs macjað heora GENITIVVM on ôðre wîsan: hic puer #ðis cild#, huius pueri #þises cildes#; socer #swêor#; gener #âðum#; miser #earming#; adulter #forligr#; lucifer #lêohtberend#; signifer #tâcnberend#; frugifer #wæstmbǣre#; 15 belliger #wîgbora#; clauiger #cǣgbora#; corniger #hornbǣre#; armiger #wǣpnbora#; graniger #cornbǣre#; ET SIMILIA.
12 kein absatz hss. ‖ wison DFH 13 þisses J ‖ socer f. T 14 yrmingc J ‖ aðulter H ‖ forliger JU 15 tacen- J ‖ frugister U ‖ westm- h, punct unter t zufällig? O 16 clauier J ‖ cornig::ger O, cornier J 17 wæpen- J ‖ grani(g)er a. hd. F, 2. g auf r. 1. corr. h, granier J, grafier zu granier a. hd. O ‖ -bere F, -bora U
On ir geendjað MASCVLINI GENERIS hic uir #þes wer#, huius uiri #þises weres# ET CETERA; hic leuir #tâcor#; 20 semiuir #healfmann#; duumuir #twegra ceorla ealdor#; [[28]] triumuir #þrêora ceorla ealdor#; quinqueuir #fîf ceorla ealdor#; septemuir #seofon ceorla ealdor#; decemuir #tŷn manna ealdor#; centumuir #hundtêontigra manna ealdor#. on ðissere geendunge ys ân nama NEVTRVM: hoc ir #ðis handbred# INDECLINABILE #ungebîgendlîc#. 5
19 kein absatz in den hss. ‖ :ir O ‖ generis f. T ‖ --28^4 ü. f. T 20 þisses J ‖ were(s) ::: (s a. hd.) F ‖ tacor in d. z. R ‖ i. (hoc est T) frater mariti hinter tacor (leuir T) JT und dahinter noch wifes weres broþor J 21--28^4 ü. in d. z. R ‖ d(u)umuir a. hd.? F ‖ twegera U 2 sept. f. T ‖ seofan DhU ‖ dec. f. T 3 teon DH ‖ hunteon- D, -tig J 4 on--nama f. T ‖ neutris h 5 ü. f. T ‖ -bræd J ‖ ungebegendlic J, gl. R, f. T
On ðǣre geendunge ur ys ân nama MASCVLINI GENERIS: hic satur #þes fulla man#, huius saturi. of ðâm byð FEMININVM haec satura.
6 kein absatz in den hss. ‖ ð. g. f. T ‖ ys ân n. f. T ‖ nama] ma U ‖ masculi(ni) O, masculum J ‖ gener T 7 ü. f. T ‖ v. a. hd. h. saturi ein verweisungszeichen und mit diesem am rande huic saturo O 7. 8 of ð. b. f. T 8 (bið) U ‖ feminum O
Þâ naman, þe on us geendjað, synd MASCVLINI GENERIS: hic campus #þes feld#, huius campi #þises feldes# 10 ET CETERA; ortus #orceard# oððe #wyrtûn#; nidus #nest#; fundus #wurðig#; ludus #plega#; lucus #holt#; fumus #smîc#; uterus #wîfes innoð#; uentus #wind#; cetus #hwæl#; taurus #fearr#; ircus #bucca#; porcus #swŷn#; uitulus #cealf#; ceruus #heort#; hinnulus #hindcealf#; haedus #ticcen#; agnus 15 #lamb#; equus #hors#; pullus #fola# oððe #brid#; camelus #olfend#; mulus #mûl#; asinus VEL asina #assa#; chorus #chor#; populus #folc# and eft populus #byrc#; infernus #hell#; miluus #glida#; gallus #cocc#; coruus #hremn#.
9 kein absatz in den hss. ‖ þâ n. þe f. T ‖ geend. s. f. T ‖ masculum J ‖ gener T 10--29^2 ü. f. T 10 þisses J 11 et c. f. JT ‖ orcird R, orcyrd DFh, orcgyrd H, ordceard U ‖ oððe w. in d. z. R ‖ n in wyrtun aus m r. O, wyrt tun HJ ‖ nidus: O ‖ nyst DH 12 worðig h, worþig FR, worði DH, weorþi U, wyrgig J 13 cetus aus c(a)etus? O 14 yrcus U 15 edus J 16 o. bridd in d. z. R 17 oluend (o auf r. D?) DHh ‖ assa gl. ü. asinus R 19 :hell h ‖ i in miluus durch r. aus u? O, milius F ‖ hræmn HR, hremm U, hræm (m zu n radiert?) J
Of ðisum synd NEVTRI GENERIS: hoc pelagus #þêos 20 wîdsǣ#, huius pelagi; hoc uulgus #þis ceorlfolc# VEL hic [[29]] uulgus; hoc uirus #þis wyrms# INDECLINABILE; hoc pus #ðêos forrotednyss# INDECLINABILE.
20 kein absatz hss. ‖ of] on OU ‖ þissum J 21 uulgus aus wulgus O 1 hic uirus OU ‖ werms J ‖ ind. f. J, bile (bis auf die spitze von e) weg H ‖ hoc p.--2 indeclinabile f. HU 2 forrotede(nys) F, -ness J
[[Of ðisum synd NEVTRI GENERIS: hoc pelagus #þêos : missing]]
Þâ ôðre naman þissere geendunge synd ADIECTIVA, þæt synd #tôgeîcendlîce#, and macjað MASCVLINVM on us and FEMININVM on a and NEVTRVM on um: hic bonus homo 5 #ðes gôda man#, haec bona mulier #þis gôde wîf#, hoc bonum uerbum #þis gôde word#. ealswâ gâð þâs: malus #yfel#, iustus #rihtwîs#, iniustus #unrihtwîs#, magnus #mycel#, paruus #lytel#, longus #lang#, modicus #gehwǣde#, sanctus #hâlig#, almus #hâlig#, clarus #beorht#, egregius 10 #æðele#, doctus #gelǣred# ET OMNIA ISTIVS MODI #and ealle þus gerâde#. êac swylce âgene naman: Martinus, Benedictus, Augustinus ET CETERA. ealle ôðre naman þissere geendunge synd FEMININI GENERIS: haec Tirus ânre burge nama; haec Ciprus ôðer burh. 15
3 kein absatz in den hss. ‖ þ von þa zum teil weg H ‖ (ge)endunge 1. corr.? h ‖ adiecti|tiua O, -(i)ect- h 4 þæt s. t. f. T ‖ geytenlice (ohne to) J ‖ macaþ J 5 femi(ni)num a. hd. O 6--12 ü. f. T 6 haec] he F ‖ þiss U, þes J 7 þiss U ‖ gað aus god (v. a. hd.?) F ‖ us in malus v. a. hd. auf r. F 8 magaus zu ma(n)us (puncte unter g u. a) F 9 hwæde (ohne ge) J 10 egre(g)ius O 11 modig O 12 þuss U, u auf r. R 13 agu- FhJ ‖ eealle F 14 -ungẹͣ T ‖ sint U ‖ femini O ‖ tyrus DHhJRTU 14. 15 â. b. n. gl. R, f. T ‖ burhe D 15 nama aus -an H; -an O ‖ hęc: ciprus O ‖ cyprus JU ‖ ô. b. gl. R, f. T
Trêowa naman: haec cedrus #ðes cederbêam#; fagus #bôctrêow#; fraxinus #æsc#; pirus #pyrige#; ET CETERA.
16 kein absatz FhJ ‖ treowa nam T, f. U, nomina arborum DH; treowa naman im text, aber vor treowa ein verweisungszeichen und am rande nomina arborum 1. corr. F; a in treowa undeutlich u. noch einmal darüber h ‖ ð. c. f. T 17 a in fagus aus e O ‖ boctreow gl. T ‖ frax(i)nus (über r. von y?) O, fraximus J, fræxinus F ‖ hinter æsc noch liburna (-nus O) æsc OU ‖ pyrige] #perier# gl. T
[[there is no line 18]]
Syndon êac sume naman, þe synd ǣgðer gê ðissere declinunge gê ðǣre fêorðan: haec quercus #þêos âc#; laurus 20 [[30]] #laurbêam#; pinus #pîntrêow#; ficus #fîctrêow#; haec domus #þis hûs#; colus #distæf#.
19 kein absatz in den hss. ‖ syndon beidemal T 20 feorþe J ‖ þêos f. T ‖ ac gl. T 1 laurb. f. T, lawer- HJ, lauwer- U ‖ n in pinus aus m O ‖ pîntr. f. T, pinn- hU ‖ fîctr.] #fier# gl. T 2 þis h. f. T ‖ (h)us a. hd. F ‖ c(o)lus aus calus h ‖ distæf f. T
Gyt âne fêawa naman þissere declinunge synd FEMININI GENERIS: haec abyssus #þêos niwelnys#, huius abyssi, huic abysso, hanc abyssum, o abysse, ab hac abysso; 5 ET PLVRALITER hae abyssi, harum abyssorum, his abyssis, has abyssos, o abyssi, ab his abyssis. ealswâ gǣð _haec sinodus_ #þis witena gemôt#, huius sinodi; humus #molde#; heremus #wêsten#; herebus #hell#; aluus #innoð#; fusus #spinl#. 10
3 kein absatz in den hss. ‖ ana T ‖ feawe JR, w aus f O ‖ nama U ‖ synd f. T 3. 4 femini O 4--7 abiss- immer U, meist J, nom. sg. u. dat. voc. pl. F, gen. pl. h ‖ nyw- RU, neow- DH 5 abyss(u)m aus -ssam h ‖ achâc O 6 hę: h 7 has aus hos ds. hd.? F ‖ abyssas O ‖ o byssi R 8--9 wêsten ü. f. T 9 hell gl. T ‖ innoð f. T 10 spinl gl. T, spinl: (e rad.) H
Þâ naman, þe geendjað on eus, synd âgene naman and grêcisce ealle mǣst: hic Titheus, huius Tithei; Pentheus, Penthei; Matheus se godspellere, Mathei, VOCATIVO o Mathee ET CETERA.
11 kein absatz in den hss. 12 grecisc F ‖ ealra H ‖ tideus und tidei U 13 matheus u. mathei zu ma(t)th- von sp. hd. T ‖ -spellære D ‖ uôc DO, uocatur J
Þâ naman, þe geendjað on um, synd NEVTRI GENERIS: 15 hoc templum #ðis templ#; hoc uerbum #þis word#, huius uerbi #þises wordes#, huic uerbo #þisum worde#, hoc uerbum #ðis word#, o uerbum #êalâ ðû word#, ab hoc uerbo #fram þisum worde#; ET PLVRALITER haec uerba #þâs word#, horum uerborum #þissera worda#, his 20 [[31]] uerbis #ðisum wordum#, haec uerba #þâs word#, o uerba #êalâ gê word#, ab his uerbis #fram ðisum wordum#.
15 kein absatz in hss. ‖ mit endeþ setzt W wider ein ‖ beoþ W 16 temp[lum--halbe zeile] W ‖ ðis tempel U, huius templi T ‖ --31^4 hrôf ü. f. T ‖ hoc uerbum scheint abgesehen vom voc. sg. nur lateinisch flectiert (das meiste unlesbar) W 17 þisses J ‖ þissum J 18 uerbum aus uerbo rot corr. T ‖ word: D ‖ o und darüber eala þu nachträglich am rande v. ds. hd.? R ‖ ale þ[u word] W ‖ eale (e aus e. a.?) F ‖ ab] ad J 19 þissum J 20 uerberorum J, b aus e. a. D ‖ þisra worde J 1 þissum J ‖ wordẹ̌̅ O, nur w z. t. erhalten H 2. 3 uer[bis also goþ þeos noman hoc funda]mentum W 2 þissum J
¶ ealswâ gâð ðâs naman: hoc fundamentum #þes grundweal#, tectum #hrôf#, ouum #ǣg#, pomum #æppel#, regnum #rîce#, telum #flâ#, bellum #gefeoht#, biuium #twegra wega 5 gelǣte#, triuium #þrêora wega gelǣtu#, competum #fela gelǣtu#, tugurium #hulc#, scabellum #scamel#, ostium #duru#, signum #tâcn#, scutum #scyld#, candelabrum #candelstæf#, indicatorium #æstel#, triticum #hwǣte#, ordeum #bere#, granum #corn#, uinum #wîn#, oleum #êle#, aurum 10 #gold#, argentum #seolfor#, auricalcum #goldmæstlingc#, stagnum #tin#, plumbum #lêad#, ferrum #îsen#, lignum #âhêawen trêow#, otium #ǣmethwîl#, spatium #fæc#, interuallum #lytel hwîl# ET CETERA.
[[18 ... eale (e aus e. a.?) F invisible . in aus e. a ? 1 ... wordẹ̌̅ final letter: e with overline and v above, dot below]]
3 e. g. ð. n. f. T ‖ gað | gað R, gæð U ‖ þæs U ‖ hoc aus hac T ‖ þis J 4 tecum J ‖ rôf DH ‖ [ǣg--5 telum] W ‖ æg gl. T ‖ æppyl U, f. T 5 rîce f. T ‖ fla gl. T ‖ bellum--6 competum ü. f. T ‖ w in twegra aus r h 6 il[ete--comp.] W ‖ tri(ui)um corr. v. a. hd. O, von ds.? F ‖ gelæto hR, gelæte DHJU, gelæt F ‖ compitum DHJ 7 feola wega gelætu J ‖ gel.] itele W ‖ hulc gl. T ‖ [scam.--8 can]delabrum W ‖ sceamul FhR, -mol H, f. T ‖ hostium mit getilgtem h HOU, hostium DFhRT 8 duru gl. T ‖ tacen H, f. T ‖ scyld] #scúd# gl. T ‖ candelstæf f. TW 9 estel J, æstyl U, gl. T ‖ hwǣte--11 goldmæstl. ü. f. T ‖ [hw.--10 wîn] W 10 b:re D ‖ cornn U ‖ aurum--12 ferrum ü. f. W 11 seolfer U ‖ auricaluum zu -lcum U ‖ go(l)d- F, -mæstling alle ausser O 12 [st. pl.] W ‖ tin, lead, isen gl. T ‖ pl(v)mbum J 12. 13 âh. tr. f. T 13 [otium--interu.] W ‖ amethwil DH, amethyl gl. T, æmeti | hwyla (i und a von a. hd.) F ‖ fæc f. T ‖ inter:uallum F 14 l. h. f. T
Is êac tô witenne, þæt ðêos DECLINATIO ne macað 15 nâ hire VOCATIVVM on eallum namum on âne wîsan. ðâ naman, þe geendjað on er oððe on ir oððe on um, þâ macjað heora VOCATIVVM, swâswâ heora NOMINATIVVS byð: o puer #êalâ ðû cild#; o uir #êalâ ðû wer#; o caelum [[32]] #êalâ ðû heofen#. âgene naman, þe geendjað on ius, wurpað aweg þæt stæfgefêg us and macjað heora VOCATIVVM on langne i: Virgilius, o Virgili; Laurentius, o Laurenti; Dionisius, o Dionisi; Mauricius, o Maurici. gemǣnelîce naman macjað heora VOCATIVVM on scortne 5 e: socius #gefêra#, o socie; egregius #æðele#, o egregie; magnus #mycel#, o magne. filius #sunu# macað on twâ wîsan: o fili and o filie. êac hwîlon byð geset NOMINATIVVS for VOCATIVVM, swâswâ LVCANVS cwæð: degener o populus #êalâ ðû âbroðene folc#. VIRGILIVS cwæð: o 10 fluuius #êalâ ðû flôd# for fluuie. þus byð êac on mâ stôwum.
15 kein absatz in den hss. ‖ witene T, witanne FHRU ‖ þ[eos--16 hire] W 16 nâ f. DH ‖ wison DHhR ‖ [þeo--17 on] ir W ‖ oþer W 18 maciað aus matiað F ‖ u[oc.--]19 o puer W 18 hira h 19--32^1 ü. f. T ‖ ü. zu o uir u. o c. f. W 1 heofon DFHJRU ‖ o[wene--2 wor]peþ W ‖ endiað R 2 weorpað T, worpað F ‖ þæt ü. d. z. v. a. hd. F ‖ [makieþ--3 i] W ‖ uoca(ti)u:um corr. v. a. hd. F 3 lagne (g aus n T) TU 3. 4 Laurentius u. d. ff. nominative f. T ‖ laur[entius--4 mau]ricius W 5 [imæn.--hore] W ‖ sceortne DFhRU 6 s(o)cius O, so(cius verlöscht) ü. d. z. W ‖ gefêra f. TW ‖ soci[e--7 o] W ‖ egr. æð. f. T ‖ egreius O ‖ æþela J 7 mycel f. T 7. 8 sunu--wîsan f. T ‖ mac.--wîsan f. W 7 maciað U 8 wison DFHRU ‖ and o filie f. T ‖ and nachtr. 1. corr.? h ‖ fi[lie--nom.] W ‖ fili(e) (e über r. v. a. hd.) F ‖ and eac J 9 swâswâ--10 folc f. T ‖ luc:anus F ‖ deg[ener--10 folc] W ‖ deneger DHJO, darüber #mauueis# von a. hd. F 10 abroðena h ‖ fo(l)c corr. a. hd. F 11 fl[od--mo] W ‖ mâ] manegum J
DE TERTIA DECLINATIONE.
TERTIA DECLINATIO HABET TERMINATIONES SEPTVAGINTA OCTO. sêo ðridde DECLINATIO ys mâre, þonne ealle ðâ ôðre, and 15 hêo hæfð eahta and hundseofontig geendunga oððe mâ.
13 überschrift f. J ‖ de ausradiert U, f. W ‖ tercia W ‖ declinatio UW 14 tercia W ‖ (h)abet H ‖ -[nes--15 þridde] W ‖ sept.] LXX U 15 se U ‖ ys--16 hêo f. T ‖ [oþre--16 hund]seouenti W 16 hêo] he DH ‖ æhta J ‖ hund f. U, -seofan- Dh, -seofen- T ‖ geendunge H ‖ oþer W ‖ m[o--33^7 he]c W
I. Sêo forme geendung is on scortne a . on ðǣre [[33]] geendjað grêcisce naman and NEVTRI GENERIS: NOMINATIVO hoc poema #ðes lêoðcræft#, GENITIVO huius poematis #ðises lêoðcræftes#, DATIVO huic poemati #ðisum lêoðcræfte#, ACCVSATIVO hoc poema #þisne lêoðcræft#, VOCATIVO o poema #êalâ ðû lêoðcræft#, ABLATIVO ab hoc poemate 5 #fram ðisum lêoðcræfte#; ET PLVRALITER NOMINATIVO haec poemata #ðâs lêoðcræftas#, GENITIVO horum poematum #ðissera lêoðcræfta#, DATIVO his poematibus #ðisum lêoðcræftum#, ACCVSATIVO haec poemata #ðâs lêodcræftas#, VOCATIVO o poemata #êalâ gê lêoðcræftas#, 10 ABLATIVO ab his poematibus #fram ðisum lêoðcræftum#. ealswâ gâð ðâs naman: hoc cauma #swôloð#, thema #antimber#, scema #hiw#, onoma #nama#, malagma #cliða#, agalma #anlîcness#, aenigma #rǣdels#, plasma #gesceaft#, 14 baptisma #fulluht#, dogma #lâr#, scisma #geflit# ET HIS SIMILIA #and þisum gelîce#.
17 kein absatz in den hss. ‖ :I H, f. OTU, Is (also doppelt) Fh ‖ geendunge JT ‖ is on ganz weg, scort zum teil weg H ‖ sceort- DFhJRTU 1 nama J ‖ -tiuus O 2 ti ü. d. z. hinter poema a. hd. (aber wider ausradiert) h ‖ þis U, f. T ‖ leoðcr. gl. T ‖ -tiuus H, geniter urspr. (corr. v. a. hd.) J 3--11 ü. f. T 3 þisses J ‖ iuo v. dat. a. hd. ü. radiertem er O ‖ þissum J 4 -cræft F ‖ accusater urspr. (corr. v. a. hd.) J, acu- (a auf r.) F, -ussa- Fh ‖ uocatur (von a. hd. corr.) bis 5 l. hinter dem nominativ J ‖ erstes a in abl. auf r. F ‖ poema J 6 þissum J ‖ nomen v. a. hd. zu nominatiuo O, nominater zu nominat̄ (v. a. hd.) J, f. T 7 poema DH ‖ --11 ü. f. W ‖ genitiuo] wie 2 J 8 þisra J ‖ dater J ‖ his [p.--9 poemata] W ‖ þissum JU 9 acu- DF, -ussa- U, accusater J 10 -craftas O ‖ uoc. bis -cræftas f. O ‖ uocatiuus H 11 abblatiuo U, ablater urspr. (corr. v. a. hd.) J ‖ p[oematibus--12] hoc W ‖ þissum J, ðisum ü. getilgtem ðam 1. corr. h 12 nama J, f. T ‖ über hoc c. sw. steht urens ardor. i. hal hlea gl. U ‖ swolað U, þes swolaþ J, swoli W, w (von a. hd.?) auf r. F, #c̋alur# gl. T ‖ über thema noch uel materia gl. U, dahinter i. materia W ‖ ontimber F, #mæiriē# gl. T 13 [scema--onoma] W ‖ --15 stehen ü. den lat. w. der reihe nach figura, nomen, supersanatio, imago, obscura, creatura (über baptisma nichts), dogctrina, discordia gl. U ‖ --cliða ü. als gl. T ‖ maligma H ‖ cllþa (?) W 14 [anl.--pla]sma W ‖ -nyss oder -nys DFhJRU, #imagine# gl. T ‖ enigma problema rædels J ‖ ræd. u. gesc. gl. T 15 fulwiht H, f. T ‖ [dogma--sim]ilia W ‖ dohma h ‖ lâr f. T ‖ geflit gl. T ‖ his f. T ‖ a. þ. g. f. TW 16 þyssum J
[[I. Sêo forme geendung is on scortne a . on ðǣre anomalous space after a in original]]
[[34]] II. Sêo ôðer geendung is on scortne e, and ðâ naman, þe on ðǣre geendjað, synd ealle NEVTRI GENERIS: hoc sedile #þes hlêda#, huius sedilis, huic sedili, hoc sedile, o sedile, ab hoc sedili; ET PLVRALITER haec sedilia, horum sedilium, his sedilibus ET CETERA. ealswâ gâð ðâs: hoc 5 monile #þes myne#, cubile #denn#, ouile #êowd#, praesaepe #binn#, mare #sǣ#. and ealle hî geendjaþ ABLATIVVM on i, bûton gausape #bêodclâð#, ab hoc gausape, and rete #nett#, ab hoc rete.
1 kein absatz FHhRW ‖ II f. TW ‖ Sêo--2 ealle] on e correptam T ‖ se oþer endunge W ‖ [sc.--2 þ]ere endeþ W ‖ sceortne DFhJRU 2 sint U, beoþ W 3 sedi[le--se]dili W ‖ þ. hl.] #c̋eaire# gl. T ‖ þes am rande ds. hd. H ‖ hlyda J, hlede H 4 [hec--5 ce]tera W 4 sidilia J 5 sidilium O ‖ sedilibus aus sidi- O, aus sede- a. hd. F 6 über monile von a. hd. #nusche dor# F, nuscia i. munimentum sobrietatis in pectore gl. U ‖ þ. m.] myneiþe gl. T ‖ þes f. W ‖ [cub.--presepe] W ‖ cubili O ‖ denn gl. T ‖ o. e.] darüber #ostel as brebiz# v. a. hd. F ‖ eow(d) F, f. T 7 binn gl. T ‖ sǣ f. T ‖ (hi) H ‖ endeþ W ‖ [abl.--8 gausape] b. W 8 butan J ‖ hoc #tuaile# gl. ü. gausape und dahinter and hic gausapes and hec gausapa and natale and rete hoc #tuaile# and hic gausapes and hec gausapa T ‖ beodcl. f. T; beod-, aber r über o von a. hd. F; beoð- U ‖ ab h. g. and f. T ‖ and] et RU ‖ re[te--10] endunge W ‖ an et von net scheint r. D, and nett gl. R, f. T
III. Sêo ðridde geendung ys on scortne o. on ðǣre 10 geendjað manega naman: âgene naman werlîces cynnes: hic Cato, huius Catonis; hic Milo ET CETERA. APPELLATIVA synd #gemǣnelîce#: hic sermo #þêos sprǣc#, huius sermonis. ealswâ hic cudo #þes smið#, huius cudonis; spado, ID EST, eunuchus, #þæt is#, #belisnod#; tiro #geong# 15 [[35]] #cempa#, praedo #rêafere#, pauo #pâwa#, mucro #swurd# oððe #ord#, umbo #randbêah#, fullo #spornere#, carbo #coll#; buffo ID EST, rubeta #tâdje#; quaternio #cine# oððe #fêower manna ealdor#, quaternionis; centurio #hundredes ealdor#, decurio #gemôtman#, mulio #mûlhyrde#, agaso #horshyrde#, 5 histrio #tumbere# oððe #gligman#, glabrio #calu# oððe #hnot#, stellio #slâwyrm#, gurgulio #ymel# oððe #ðrotbolla#; ET CETERA.
10 kein absatz DFhRW ‖ III f. JTW ‖ Sêo--11 cynnes] on o correptam propria nomina T ‖ ðridde] þære F ‖ sceortne DFhJRU 11 [endeþ--we]rliches W ‖ naman hinter manega f. J ‖ agene naman auf r. u. werlices nachtr. am rande corr.? R ‖ kynnes R 12 huius f. T ‖ cato[nis--app.] beoþ W ‖ hic malo O, f. T, dahinter huius milonis J ‖ apellatiua alle ausser J 13 s. gem. f. T ‖ [þeos--14 hic] W ‖ þ. spr. f. T 14 ealswâ f. T ‖ cudo--huius f. T ‖ [cudonis--15 is] W ‖ u in cudonis v. a. hd. J 15 þ. is b. gl. R, f. T ‖ tyro alle ausser TW 1 kem[pa--sweo]rd W ‖ hinter predo ein buchst. r. O ‖ reauere gl. T ‖ pawa gl. T, aus -we 1. corr. h, w v. a. hd. aus f? F, pape J ‖ 1. 2 sw. o. o.] #espeþe# gl. T ‖ 1 sweord DH ‖ oþer W 2 [randb.--sporn]are W ‖ r.] #buccle# gl. T ‖ spurnere DHhJR, #fullun# gl. T ‖ col ausser hOR, #c̋arbun# gl. T 3 id est] uel DH ‖ ru[beta--fo]wer W ‖ rubeto aus rubeta D ‖ --4 h. ealdor ü. f. T ‖ tadie v. a. hd. zu tadde F, doppelt (gl. sowol ü. b. als r.) R ‖ q(u)aternio O ‖ cine gl. (das übr. in der zeile) R ‖ feowur J 4 quaternionionis (so!)--ealdor ü. d. z. 1. corr. h ‖ huius q. W ‖ [c. h.] W ‖ hundredes gl. über quatern(über onis rasur) R, hundrædes h 5 decurio onis W ‖ gemótmann--8 þrotbolla ü. gl. T ‖ [mulio--horsh]erde W ‖ mulherde J ‖ a. h.] f. h 6 istrio J ‖ tu(b)mere (b v. a. hd.) O, tumere h ‖ o. g. in d. z. R ‖ oððe] ł T, oþer W ‖ gliman (-nn F) FJ, l auf r. (von y?) H ‖ [glabrio--7 stellio] W ‖ gabrio DH, lücke ursprünglich (doch von späterer hand am rande glubrio und von derselben auch glu in der lücke) J 7 o. hnot f. T ‖ sellio T, weg bis auf die spitze von s H ‖ slawerm D, oruerm T, efete oððe sl. J ‖ gurgalio J ‖ o. þ. in d. z. R ‖ oððe] ł T, oþer W ‖ [þrot.--8 b]eoþ W
[[buffo ID EST, rubeta #tâdje#; punctuation unchanged: expected comma after buffo and rubeta]]
¶ þâs ôðre synd FEMININI GENERIS: _haec oratio_ #ðis gebed#, huius orationis; actio #dǣd#, lectio #rǣding#, iussio #hǣs#, uisio #gesihð#, suasio #tihting#, ratio 10 #gesceâd#, titio #brand#; ET CETERA. COMMVNIS GENERIS: hic et haec latro #ðes and ðêos sceaða#, huius latronis; ambo #begen#: ambo loquuntur #begen hî sprecað#, amborum loquutio #heora begra sprǣc#, ambobus respondeo #him bâm ic andswarige#, ambos laudo #hî begen# 15 [[36]] #ic herige# (nis hêr nân VOCATIVVS), ab ambobus accepi pecuniam #fram him bâm ic underfêng feoh#.
8 -bolle DH ‖ þ. o. s. f. T ‖ femini(ni) corr. v. a. hd. O, femini U 9--36^9 ü. f. T 9 [huius--ræ]ding W ‖ huius f. T ‖ rædingc J 10 heste W ‖ [suasio--11 titi]o W ‖ tihtingc J 11 titio brand] butan titio brand is masculini generis J ‖ bra(n)d F ‖ comvnis T, cummunis O 12 et vor hic r. R, hie J ‖ [latro--latronis] W ‖ scaða R ‖ hu. f. T 13 nur ein ambo T 14 locutio JT, tio auf r. h ‖ spec F 15 andswerige h ‖ hî] ham W 1 n. h. n. u. f. T ‖ uocatif W ‖ ab f. T ‖ accepi aus accipe ds. hd.? h ‖ peccu- r. corr. T, peccu- RU 2 fram] of W ‖ heom H
¶ GENERIS FEMININI ys ðǣre forman declinunge: ambae feminae #bûtû ðâ wîf#, ambarum feminarum #begra ðâra wîfa#, ambabus feminis #bâm ðâm wîfum#, ambas feminas #bûtû 5 ðâ wîf#, ab ambabus feminis #fram bâm ðâm wîfum#. GENERIS NEVTRI: ambo uerba #bûtû þâ word#, amborum uerborum ET CETERA. ealswâ gâð duo #twegen# and duae #twâ#. fîf naman synd MASCVLINI GENERIS, þe macjað FEMININVM on a: hic draco #þes draca# (huius draconis), haec 10 dracaena #hêo#; leo, leaena oððe lea; leno #forspennend#, lena #forspennystre#; strabo #sceolêgede#, straba #hêo#; caupo #tæppere#, caupona #tæppestre#.
3 femini O 4--6 ü. f. W 4 ambarum aus amborum a. hd. F ‖ ðæra DHh, þæra JR, ðera F 5 fifum h ‖ feminas f. T 6 ü. ab amb. f. r. h ‖ ab f. UW, erst von späterer hd. ü. d. z. O ‖ feminis f. T 7 uerbo DFHOT ‖ buta O, bo two W 8 uerborum ü. d. z. O ‖ geþ W ‖ and] et R, f. JU 9 and twa R ‖ f. n. s. f. T ‖ beoþ W ‖ þe f. T, þa J, þet W ‖ feminum O 10 þes--draconis] h̛ (= huius) onis W, f. T 11 hêo f. TW, o zu c radiert F ‖ leo] h̛ W ‖ (hic ü. d. z. v. a. hd.) leo (hec a. rande v. a. hd.) leena (aus cena v. a. hd.) oððe leolena O ‖ heo über leena R, hec l. T ‖ oððe lea f. T ‖ lea] leo J ‖ leno f. O, lena (aber o über a) W ‖ forspenend U, forspenned J, is f. W, f. T 12 hec léna T, leeno J ‖ forspennestre DHJW, f. T ‖ scyl- DHJ, -eagede J] f. T ‖ hêo f. T 13 tæppere] cauponis hec T ‖ caupa W ‖ tæppystre FhR, heo W, f. T ‖
[[11 ... leo] h̛ W text has “leo]h̛” without space]]
¶ and ealle ðâs naman habbað langne o on eallum casum and macjað heora ABLATIVVM on scortne e: ab hoc Catone, ab hoc caupone. 15 þâs ôðre habbað scortne i for ðâm langan o on eallum casum: hic et haec homo, huius hominis; ǣgðer is man gê wer gê wîf. nemo #nân man# ys êac COMMVNIS [[37]] GENERIS, neminis #nânes mannes#, nemini, neminem (nis ðâr nân VOCATIVVS), a nemine: nis hêr nâ menigfeald getel.
ealle--14 and f. T 13. 14 þas ealle habbað lagne H 14 o auf r. (v. a. hd.?) O 15 heora] heo H ‖ sceortne DFhJRU, f. T ‖ ab h. Catone f. T ‖ Catone] cautone U ‖ zweites ab hoc] ł W ‖ capone T 16 ôðre f. T ‖ sceortne DFhJU ‖ for--o f. T 17 huius f. T, h̛ (so öfter) W ‖ ǣgðer--18 wîf f. T 18 nân--37^1 generis f. T ‖ êc J 1 [nones--3 þis] meiden W 1 n. m. f. T ‖ nis--2 a f. T 2 ðær h, þær DFHJRU ‖ clypiendlic casus über uoc. (v. ds. hd.?) O ‖ ne:m(i)ne O, nemine: U ‖ nis--3 synd f. T ‖ nis] nes H ‖ mænig- HJRU 3 getæl F ‖
¶ ðâs ôðre synd FEMININI GENERIS: haec uirgo #ðis mǣden#, huius uirginis; fuligo #sôt#, caligo #dimnyss# oððe #mist#, imago #anlîcnyss#, origo #ordfruma#, aerugo #rust# 5 oððe #ôm#, dulcedo #swêtnys#, raucedo #hâsnys#, alcedo #mǣw#, irundo #swalowe#, arundo #hrêod#, grando #hagol#, testudo #snægel# oððe #randbêah#. sume of ðisum syndon MASCVLINI GENERIS: hic cardo #þêos heorr#, huius cardinis; ordo #endebyrdnyss#, ordinis; turbo #ðôden#; ET SIMILIA. 10
femini JO ‖ gener(is erst von a. hd.) F ‖ ð.--4 huius f. T 4 sot gl. T 4. 5 d. o. m.] #c̋alū# ł #niwele# gl. T ‖ dim- aus dym- h ‖ o. m. in d. zeile R ‖ oþer W 5 andlicnis U, -nes J, f. TW ‖ ordfr. f. T 5. 6 r. o. ô.] #ruilz# gl. T 6 o. ô. in d. z. R 6 (oððe) U ‖ ôm] tin O ‖ dulcedo--8 testudo ü. f. W, --alcedo ü. f. T ‖ -nes beidemal J ‖ edo in alcedo ds. hd.? auf r. F 7 von mæw nur der obere teil des w erhalten H ‖ hirundo J ‖ swaluwe R, -lewe DFHhJU, #arunda# gl. T ‖ harundo J, a aus o a. hd.? F ‖ (h)reod O, reod DH, gl. T ‖ grando] 2 unlesb. wörter W ‖ hagol] #grisil# gl. T 8 sn. o. r.] #limaciun# ranbeag gl. T ‖ snægl U, snegl J ‖ o. r. in d. z. R ‖ sume o. ð. s. f. T ‖ þissum J, ðison DHh, þy(s)son corr. v. a. hd. F ‖ synd JU, beoþ W 9 þ. h. f. T ‖ þêos f. W ‖ heor J, horr DH, heorre OW ‖ huius f. T 10 -nysse O, f. T ‖ ordinis f. T, dinis W ‖ turdo T ‖ þoden gl. T ‖ et cetera DH, f. W
IIII. On langne o geendjað grêcisce naman FEMININI GENERIS and synd âgene naman: haec Dido ânes wîfes nama, huius Didonis; haec Iuno, huius Iunonis; haec Io, huius Ionis; ET CETERA.
[[6 o. ô. in d. z. R missing . after “ô.”]]
11 absatz nur in U ‖ IIII am rande W, f. JOTU ‖ in HU ‖ langne--15 in f. T ‖ endeþ W ‖ greciscere J ‖ femini FJO 12 beoþ W ‖ dydo U ‖ â. w. n. gl. R, f. W 13 naman U ‖ dydonis U ‖ huius nonis W ‖ io v. a. hd. aus iv F 14 h. ionis] nur nis lesbar W ‖ et c. f. W
V. IN AL CORREPTAM. on scortne al ys ân nama MASCVLINI 15 [[38]] GENERIS: hic sal #þis sealt#, huius salis, and PROPRIA NOMINA, þæt synd #âgene naman#: hic Hannibal âgen nama; ealswâ hic Hastrubal. þâ ôðre synd NEVTRI GENERIS: hoc tribunal #þis dômsetl#, huius tribunalis; calcar #spura#, uectigal #gafol#, ceruical #pyle#, animal #nŷten# 5 ET SIMILIA. and ðâs NEVTRI GENERIS habbað langne a on eallum casum and macjað ABLATIVVM on langne i: ab hoc tribunali; ET CETERA.
15 absatz nur in U ‖ V f. JO, a. rande W, IIII U ‖ corr(e)ptam rot corr. T, correpta DHhORU ‖ on--38^1 generis f. T ‖ on sc. al gl. (so auch im fg. regelmässig) R, f. W ‖ sceortne DFHhJRU 1 þ. s. h. f. TW ‖ þes J ‖ and--3 synd f. T ‖ and] et R, f. ?W ‖ pr.--2 synd f. W 2 þ. s. a. n. gl. und davor and R ‖ Hannibal] daniêl W 2. 3 agene naman U, in d. z. R, f. W 3 ealswa gæþ J, and W ‖ (h)astrubal R, haúsdrubal J ‖ þâ] ꝥ J ‖ beoþ W 4 tri- aus tru- h ‖ þ. d. h. f. T ‖ tri(bu)nalis a. hd. F, nalis W 5 spuru J, gl. T, caris W ‖ gaful DFhRUW, gafel gl. T ‖ pyle gl. T ‖ nŷten--7 casum f. T 6 et s. f. W 7 langne f. T 8 et c. f. W
VI. IN EL CORREPTAM. on scortne el geendjað NEVTRI GENERIS hoc mel #þis hunig#, huius mellis (ABLATIVVM on 10 e: ab hoc melle); hoc fel #þes gealla#, huius fellis ET CETERA.
[[1 ... and] et R, f. ?W punctuated as shown: printed “f. / ?W” at line break]]
9 absatz nur U ‖ VI am rande W, f. JOT, V U ‖ In] on T ‖ correptam--geendjað f. T ‖ on sc. el gl. R, f. W ‖ sceortne DFHhJRU ‖ endeþ W ‖ n(e)utri O 10 mel fel W ‖ þ.--mellis f. W ‖ þ. h. h. f. T ‖ me(l)lis O ‖ abl.--11 melle f. T ‖ ablatiuus J, ablat̄ O ‖ on e f. W 11 hoc f.--12 c.] felle W ‖ þ. g. h. f. T ‖ ealla U ‖ ab hoc melle vor et T 11. 12 et c. f. U
[[10 mel fel W printed as shown: missing bracket after “mel”?]]
VII. IN EL PRODVCTAM. on langne el synd âgene naman MASCVLINI: hic Daniel, huius Danielis; Michael, Gabriel, Raphael. ðâs habbað langne e on eallum casum 15 and hî geendjað heora ABLATIVVM on scortne e, swâswâ ealle mǣst þissere declinunge.
13 absatz nur U ‖ VII f. JOTW, VI U ‖ In--14 naman f. T ‖ el das erste mal aus e. a. D ‖ correptam getilgt vor productam W ‖ on l. el gl. R, f. W ‖ beoþ W 14 [noman--16 abla]tif on W ‖ m. generis JT ‖ danihel Hh ‖ hu. D. f. T ‖ michael michaelis et cetera T 15 Gabriel--17 declinunge f. T ‖ gabrihel h ‖ rafael H 16 [abla]tif W ‖ sceortne DFHhJRU 17 mæste OU ‖ ðisse J
VIII. IN IL CORREPTAM. on scortne il geendjað hic [[39]] pugil #ðes bêatere#; hic mugil #þes mêcefisc#, huius mugilis. GENERIS COMMVNIS hic et haec uigil #ðes and þêos wacole#, huius uigilis, ab hoc et ab hac uigile uel uigili, horum et harum uigilum ET CETERA. ân nama is ðissere geendunge NEVTRI GENERIS: nihil #nâht# INDECLINABILE, 5 þæt is, #undeclinigendlîc#. hit mæg bêon êac ADVERBIVM, swâswâ multum #mycel# ET paruum #and lytel#.
18 absatz nur U ‖ V[III] W, f. JOT, VII U ‖ In] on T ‖ on sc. il g. f. T ‖ on sc. il in d. z. R, f. W ‖ sceortne DFHhRU ‖ il] i O ‖ geendað (a aus i H) DHhRU, endeþ W ‖ (hic) U 1 p.] wugil J ‖ ðes f. TW ‖ b. gl. T ‖ þes f. T ‖ mæce- J, gl. und erstes c aus t gebessert T ‖ huius f. W 2. 3 ð. a. þ. w. f. T ‖ ð. a. þ. f. W 3 wacele R ‖ huius f. W ‖ ab hoc--4 uigili f. T 4 erstes et] and H ‖ (h)arum r. corr. T, arum F ‖ uigilium F ‖ et c. f. W ‖ ân--7 lytel f. T ‖ an a. hd. aus on F 5 (ge)endunge 1. corr.? h, endunge U, declinunge ł iendunge W ‖ nichil JUW ‖ nâht f. W 6 þ. i. u. gl. R, f. W ‖ undecligendlic H ‖ mæg am rande v. ds. hd. H ‖ ec J 7 nur ein swa O ‖ my. f. W ‖ et] and J ‖ and f. FRW ‖ l. f. W
VIIII. IN OL PRODVCTAM. on langne ol geendað ân nama MASCVLINI GENERIS: hic sol #þêos sunne#, huius solis.
8 absatz nur U ‖ IX R (u. am rande) W, f. JOT, VIII U ‖ In] on TW ‖ on--9 nama f. T ‖ on l. ol f. W ‖ longam über langne fr. U ‖ geendiað F, endeþ W ‖ ân n. f. J 9 þ. s. huius f. TW ‖ þes U
X. IN VL CORREPTAM. on scortne ul geendað hic consul 10 #ðes dêma#, huius consulis; twegen COMMVNIS GENERIS: hic et haec praesul #þes and ðêos wealdend#; wê cweðað swâ ðêah synderlîce praesul #bisceop#, praesulis #bisceopes#; hic et haec exul #ðes and ðêos ûtlaga# oððe #ûtlendisc#, huius exulis, ab hoc et ab hac exule. 15
10 absatz nur U ‖ X am rande W, f. JOT, VIIII U ‖ In] on T ‖ on--geendað f. T ‖ on sc. ul f. W ‖ sceortne DFHhJRU ‖ geendiað FO, endeþ W 11 ð. d. h. f. TW ‖ t. c. g. f. T ‖ munis von communis bis auf einen teil von m weg H 12 þes--13 bisceop f. T 12 wê--13 praesul] ł W 13 biscop JRW 14 biscopes J, f. W, and eft presul T ‖ ðes--15 huius f. T ‖ ð. a. ð. f. W 15 o. û. in d. z. R ‖ ab hoc--exule] et cetera T ‖ zweites ab f. W ‖ hac] hoc J
[[10 ... In] on T text has “ln]”: corrected from body text]]
XI. IN AN PRODVCTAM. on ðâm langan an geendjað twegen grêcisce naman MASCVLINI GENERIS: hic Titan #þêos [[40]] sunne#, huius Titanis; hic paean #þis lof#, huius paeanis. on ðisum namum byð se a lang on eallum casum.
16 absatz nur U ‖ XI am rande W, f. JOT, X U ‖ In] on T ‖ productam--17 generis f. T ‖ on langne án gl. R, f. W ‖ lagan U ‖ (an) F ‖ endeþ W 17 þêos f. TW 1 sunna DH, gl. T ‖ hu. T. f. T ‖ huius f. W ‖ i in hic aus ę O ‖ i. laus ü. pean gl. U ‖ þes W, f. T ‖ lof gl. T und so im folgenden immer, ausser wo etwas bemerkt ‖ hu. p.--2 casum] et cetera T 2 þissum J ‖ naman H
XII. IN EN CORREPTAM. on scortne en geendjað manega naman. sume syndon MASCVLINI GENERIS: hic pecten #ðes camb#, huius pectinis; hic flamen #þes bisceop# and 5 hoc flamen #wind#; hic cornicen #þes hornblâwere#, huius cornicinis; tubicen #bŷmere#, liticen #trûð#, fidicen #fiðelere#, tibicen #pîpere# oððe #hwistlere#. sume ðâs macjað FEMININVM on a: haec fidicina, haec tibicina. ealle ðâ ôðre synd NEVTRI GENERIS: hoc nomen #þes nama#, huius 10 nominis, huic nomini, hoc nomen, o nomen, ab hoc nomine; ET PLVRALITER haec nomina, horum nominum, his nominibus ET CETERA.
3 absatz nur U ‖ XII f. JOT, XI U ‖ In] on T ‖ on sc.--4 syndon f. T ‖ on sc. en gl. R (und so auch später), f. W ‖ sceortne DFhJRU: ich erwähne dergleichen in der regel nicht mehr ‖ endeþ W ‖ manega a. r. O 4 sind(on) U, beoþ W ‖ pecten: O 5--8 ü. f. T 5 þis J, f. W ‖ camp R ‖ huius f. W ‖ þis F 5. 6 a. h. f. f. T 5 and] et J 6 and þes wind J, þes wind W ‖ hic aus hoc R, f. W ‖ cornicer J ‖ þes f. W ‖ huius f. W 7 cornicis (zu cornicinis 1. corr. h) DHhJU ‖ tib- zu tvb- O ‖ lit.--fiðelere am rande und ü. als gl. (l von lit. beim binden abgeschnitten) 1. corr. h ‖ t in liticen zu r a. hd. F ‖ truð herehorn am rande v. ds. hd. U 8 tybicen h, tubicen W ‖ o. hw. in d. z. R ‖ hwislere U ‖ sume--9 a f. T 9 feminum JO, feminini H ‖ h. t.--10 synd f. T ‖ tyb- DHhR ‖ ealla H 10 beoþ W ‖ --41^3 lêoht ü. f. T ‖ þes nama--11 hoc nomen f. J ‖ þes n. huius f. W 11 huic f. W ‖ hoc (vor nomen) f. W 13 et c. f. W
¶ ealswâ gâð hoc carmen #þis lêoð#, crimen #leahter#, examen #swearm# oððe #dôm#, limen #oferslege# oððe #þerexwold#, semen #sǣd#, gluten #lîm# ET 15 CETERA; solamen #frôfer#, foramen #ðyrl#, regimen #reccendôm#, [[41]] tegimen oððe tegmen #wǣfels#, specimen #hiw#, acumen #êagena scearpnys# oððe #îsenes#, flumen #flôd#, lumen #lêoht#, munimen #ymbtrymming# oððe #fæstnys#, molimen #orþanc# oððe #syrwung# ET CETERA.
ea. g. f. T ‖ geþ W ‖ h(o ü. r.)c O 14 m von swearm nachträglich von ders. hd. O 15 -slæge J ‖ o. þr. in d. z. R ‖ oþer W ‖ þræxwold J, þreoxwold FW, þerxwold DHU, ðrexold (e aus eo) h, þerxwold R ‖ sǣd f. W ‖ et c. f. W 16 salomon (mit acut auf m) J ‖ frofrer D ‖ recendom DFHhJRW 1 tegmen JW ‖ oððe] ł (über der z. D) DHJR, f. T ‖ teginen O, tegimen JW ‖ wæfyls U, gl. ü. tegimen R ‖ speci:en D ‖ acumene (letztes e r.) J 2 ea.--is. in d. z. R ‖ agene J ‖ -nes HJ ‖ oþer irene W 3 leoht f. W ‖ ymbtryming F, -ingc J ‖ o. f. f. T, in d. z. R ‖ feastnes J 4 i in molimen aus u rad. O ‖ orðang F ‖ oððe] ł gl. T, in d. z. R ‖ serwung J, syrwyng gl. T, in d. z. R ‖ et c. f. W
[[2 ... -nes HJ text has “--nes” with long dash]]
XIII. IN EN PRODVCTAM. on langne en geendjað fêawa 5 naman MASCVLINI GENERIS: hic rien oððe ren #þes lundlaga#, huius renis; hic splen #þêos milte#, huius splenis, and âgene grêcisce naman: hic Damen ET CETERA.
5 absatz nur U ‖ XIII f. JOTW, XII U, aus XIIII R ‖ In] on T ‖ on--6 naman f. T ‖ on l. en f. W ‖ lagne H 5. 6 g. f. n. auf r. h 5 endeþ W 6 rigen R, rien zu ren rot corr. und darüber lund ł T ‖ o.--lundlaga f. T, þes ::: (unlesb.) oþer lungene W ‖ o.] ł J ‖ þ. l. gl. über rigen R ‖ (ðes) D 7 sp(l)en (corr. v. a. hd.?) F, spen W ‖ þêos f. TW ‖ m:ilte F, f. W ‖ huius f. W ‖ sp(l)enis milte W 8 a. â. g. n. f. T ‖ danen U ‖ et c. f. W
[[5 endeþ W text has “5.” 8 a. â. g. n. f. T invisible . in “a. â g. n.”]]
XIIII. IN IN PRODVCTAM. on langne in geendjað âgene naman grêcisce: hic Arin, huius Arinis; haec 10 Trachin, huius Trachinis; ân APPELLATIVVM: hic delfin #þis mereswŷn#, huius delfinis; man cweð êac hic delfinus, huius delfini ET CETERA.
9 absatz nur U ‖ XIIII f. JOTW, XIII U ‖ In] on T ‖ on--10 grêcisce f. T ‖ on l. in f. W ‖ lagne H ‖ endeþ W 10 in in arin und arinis aus m radiert O ‖ huius f. W 10 haec u. 11 huius f. W 11 tra(c)hin corr. v. a. hd. F ‖ tra(c)hinis (s v. a. hd. aus e. a.) F, chinis W ‖ ân f. T, and on W ‖ ape- alle ausser hW 11. 12 þ. m. f. T, hinter delfinis W 12 huius f. W ‖ m. c. e.] f. T, ⁊ W ‖ cwyð R, cwæð h, cwetð F, cw̄ J ‖ hic delphini(i)s J 12 hic u. 13 hu. f. W 13 delfinis auch hier T ‖ et c. f. W
[[12 hic text has “12.”]]
XV. IN ON PRODVCTAM. on langne on befeallað þâs grêcisce naman: hic dracon #þes draca#; hic leon #þêos# 15 [[42]] #lêo#. ac wê forlǣtað þone n on lêdensprǣce and cweðað leo and draco. GENERIS FEMININI: haec Sidon ân burh, _huius Sidonis_ ET CETERA.
14 absatz nur U ‖ XV f. JOTW, XIIII U ‖ in o ganz, n pro zum teil weg H ‖ In] on T ‖ on--15 naman f. T ‖ on l. on f. W ‖ longne F ‖ þa J 15 crecisce O, -scan DFhU ‖ þ. d. f. T ‖ þes f. W ‖ þêos--42^2 draco] draco leo T ‖ and hic W ‖ þêos] þes D, ðes Hh, þis im text m. einem verweisungsz. u. m. diesem þeos v. ds. hd. a. rande U 1 forlæteð R ‖ þon̄ J 2 draca O, -ca unvollständig zu -co h ‖ femini O ‖ sydon FU ‖ ân b. f. T, gl. R, hinter sidonis W ‖ huius f. W 3 sydonis U ‖ et c. f. W
XVI. IN AR CORREPTAM. on scortne ar befeallað þâs naman: hic caesar #þes câsere#, huius caesaris, and âgene 5 naman: hic Bostar, hic Aspar. þâ ôðre synd ealle NEVTRI GENERIS: hoc nectar #þêos werodnys#, huius nectaris; hoc iubar #þes lêoma#, huius iubaris; hoc instar #þêos gelîcnys# INDECLINABILE #undeclinjendlîc#. þâ ôðre habbað langne a on eallum casum: hoc calcar #þes spura#, 10 huius calcaris; lupanar #myltestrena hûs#. ðâs and ðyllîce macjað heora ABLATIVVM on i: ab hoc calcari ET CETERA.
4 absatz nur U ‖ XVI f. JOTW, XV U ‖ In] on T ‖ on--5 naman f. T ‖ on sc. ar f. W ‖ befallað U 5 þ. c. f. T ‖ þes f. W ‖ caisere hinter cesaris W ‖ huius f. W ‖ and--6 ealle f. T 6 h(i)c b. H ‖ ástar J ‖ þas DHOU ‖ (oðre) R ‖ alle beoþ W 7 hęc n. h 7--10 spura ü. f. T 7--8 ü. und gen. ohne demonstr. und ü. hinter gen. W 7 weorodnes J, -ness H 8 þes] þeos F ‖ hoc vor in. f. W 9 -nes J ‖ und. gl. R, f. TW ‖ þâ--10 casum f. T ‖ þa auf r. U 10. 11 þ. sp. h. f. W 11 aris W ‖ lupanar--12 macjað f. T ‖ myltys- DFhR, -stryna DFR, -strina U, multestre W 12 ablatif W 12. 13 et c. f. JW
XVII. IN AR PRODVCTAM. on langne ar geendjað þâs naman: hic lar #ðis fŷr# on ânfealdum getele, and 15 hit getâcnað #hûs# on menigfealdum getele: hi lares #ðâs hûs#. þanon ys gecweden lardum #spic#, forðan ðe hit on hûsum hangað lange. hic Nar ân êa; naris byð #nosu#. COMMVNE TRIVM GENERVM: hic et haec et hoc par [[43]] #gemaca#, huius paris; ealswâ inpar #ungemaca#; dispar #ungelîc#; compar #gelîc gemaca#; separ #âsyndrod gemaca#. and ealle ðâs habbað scortne a on gebîgedum casum, bûton lar. ân NEVTRI GENERIS: hoc far (huius farris) #grǣg hwǣte#; ET CETERA. 5
14 absatz nur U ‖ XVII f. JOTW, XVI U ‖ In] on T ‖ on--15 naman f. T ‖ on l. ar f. W ‖ endeþ W 15 ðis--18 lange f. T 15 þis f. gl. (das übrige in d. z.) R ‖ anfaldum F ‖ getæle F ‖ and--16 getele f. J 16 mænig- FHRU ‖ getæle F 16. 17 ðâs hûs f. W 17 .i. inde über þeonne W ‖ hoc lardum J ‖ for þen þet W, frā þā he J 18 huse W ‖ lange f. W ‖ nor F ‖ án êâ gl. R ‖ ân] on U ‖ n. b. n. f. T ‖ nares OU 18. 19 bið nosu gl. R 19 nease W ‖ commune imene W ‖ tr. g. þreore cunne W ‖ hoc] ab hoc J 1--5 ü. f. T ‖ gemaca--ung. f. J ‖ imake hinter gen. W ‖ ealswâ f. W ‖ dispar--2 asyndrod ge auf r. h ‖ dispar--2 g. gemaca f. U 2. 3 asundred maca W, in d. z. R ‖ asendred J 3 and--4 ân f. T 4 butan J ‖ lar. ân] laran J ‖ ân] on F ‖ huius f. W ‖ far(r)is U, faris FJ 5 gr. hw. gl. ü. hoc far R ‖ et c. f. W
XVIII. IN ER CORREPTAM. on scortne er geendjað fela naman GENERIS MASCVLINI: hic imber #þes scûr#, huius imbris; september #hærfestmônoð#; october ôðer mônoð þâron fæst; nouember: sê mônað ongynð on ealra hâlgena mæssedæg; december: sê mônoð onginð ânum dæge æfter 10 andrêasmæssan. and hî macjað ABLATIVVM on i. hic uesper #þes ǣfensteorra# (hoc uesperum oððe uespere byð #ǣfen#); hic pater #þes fæder#, frater #brôðor#, uter #bytt#, uenter #wamb#, asser #ræsn#, anser #gandra#, passer #spearwa#, accipiter #hafuc#, agger #beorh#, carcer #cweartern#, sequester 15 #sêma# (of ðâm byð FEMININVM sequestra).
6 absatz nur U ‖ XVIII f. JOTW, XVII U ‖ In] on T ‖ on--7 naman f. T ‖ on sc. er f. W ‖ endeþ W 7 feala U ‖ masculum J, feminini O ‖ ymber J ‖ þ. sc. h. f. T ‖ þes f. W ‖ huius f. W 8 (h)ymbris J ‖ her- FJ; -fæst R; -nað DFHhJRU] f. TW ‖ oðer--9 fæst in d. z. R, f. JTW ‖ monað DFHhRU 9 þær- DFHhRU ‖ fæst] hærfest H ‖ se--10 mæssedæg in d. z. R, f. JTW ‖ ea(l)ra H ‖ letztes a in halgena aus e F 10 mæssa- U ‖ sê--11 -mæssan f. JTW, in d. z. R ‖ monað DFHhRU 11 and hî f. J ‖ ablatif W, heora abl. T ‖ i zu er T 12 þes--ǣfen f. T ‖ þes f. W ‖ uel J ‖ bið æfen tíd gl. ü. uespere R 13 þ. f. f. TW ‖ broþer J, f. TW ‖ bytt uenter (doch hat eine a. hd. uter zu u(en)ter corrigiert) f. F ‖ ue[n]ter W 14 wambe H, f. T ‖ asser--44^3 ü. f. T ‖ ræsa W ‖ g:and(r)a O, gan:ra H, ganra J 15 erstes c in accipiter aus e. a. H ‖ erstes r von carcer zum teil, cer ganz weg H ‖ cweartyrn U 16 e in sema auf r. O, syma DFHhR, sima J, sűnna W, dahinter þe semð U ‖ o. ð. b. f. T ‖ feminum O ‖ sequestra f. W
¶ GENERIS FEMININI: haec mater #þêos môdor#, haec mulier #ðis wîf#, [[44]] haec linter #þes bât#. GENERIS NEVTRI: hoc tuber #ðes swam#, uber #titt#, papauer #papig#, piper #piper#, hoc iter #ðis sîðfæt# (huius itineris), spinther #dalc#. ðâ ôðre synd ADIECTIVA, þæt sind #tôgeîcendlîce#, and macjað MASCVLINVM on er and FEMININVM on is and NEVTRVM on e: hic 5 saluber #ðes hâlwenda#, haec salubris #þêos hâlwende#, hoc salubre #þis hâlwende#; huius salubris.
17 femini F, feminum O ‖ þ. m. f. W ‖ moder J ‖ ð. w. f. W 1 hic l. T 2 huber h ‖ popig (o aus a rad. H) FHJ, popi W ‖ pipcer O ‖ pipor DFHhJRU, f. W ‖ hoc f. W ‖ þis f. W 3 hu. i. f. W ‖ iteneris (erstes e durchstrichen h) hJ ‖ spi(n)ther U, spinðer H, spint:er F, spinter W ‖ c in dalc aus o? O, prō ü. dalc a. hd. F ‖ ðas T 4 beoþ W ‖ þ. s. t. in d. z. R, f. T, i. iechendlic W 5 on er--neutrum f. J ‖ feminum O 6 saluber] saber J ‖ ðes--7 hâlwende f. T ‖ haec s. þ. h. f. J ‖ bris W 6. 7 ü. des f. u. n. f. W 7 bre W ‖ halwenden J ‖ salubris] dahinter Comparatíuus. hic salubrior. Superlatiuus. hic saluberrimus. FEMININVM. hęc salubris. Comparativus. hęc salubrior. Superlativa (!). hęc saluberrima. gæð æfter ðæra (!) forma (!) declínunge. GENERIS NEVTRI. hoc salubre. Comparativus. hoc salubrivvs (!). Superlativa (!). hoc saluberrimvm T ‖
[[4 ... þ. s. t. in d. z. R, f. T, invisible . in “in d. z R, f. T”]]
¶ ealswâ gâð ðâs: alacer #glæd# oððe #hræd#; acer #scearp#, acre ingenium #scearp andgyt#; uolucer #flêogende#, celer #swift#, celeber #mǣre#, mediocer #medeme# ET CETERA. ealle ðâs 10 macjað heora ABLATIVVM on i: ab hoc et ab hac et ab hoc salubri ET CETERA. ealswâ gâð ðâs DENOMINATIVA: hic equester exercitus #þes rîdenda here#, haec equestris turba #þêos rîdende meniu#, hoc equestre uulgus #þis rîdende ceorlfolc#.
goð F, geþ W 8 ðas f. JW ‖ hic alacer J ‖ glæd--10 medeme ü. f. T ‖ o. h. i. d. z. R ‖ ræd DHO, hæ davor getilgt W 9 angyt R, angit F, andgid H, a(n)dȝit W ‖ flegende J, feogetide verb. v. a. hd. F 10 et c. f. TW ‖ ealle--12 cetera f. J 11 heora f. W ‖ erstes ab--12 denominatiua f. T ‖ erstes (zweites W) hoc aus hac hW 12 et c. f. W ‖ mit eall swa absatz U ‖ dino- U, -tiuo O ‖ hec J 13 erstes e von equester a. hd. F ‖ --45^6 ü. f. T ‖ -dende h. J ‖ equester t. W 14 menio J, davor etwa 5 buchst. rad. R ‖ equester J
¶ ealswâ gâð þâs naman: pedester, 15 pedestris, pedestre #gangende#; siluester #wudulîc#, campester [[45]] #feldlîc#, paluster #fenlîc# ET CETERA. þâ ôðre naman, þe ðus ne gâð, synd COMMVNIA DVVM GENERVM, þæt is, #gemǣnelîce twegra cynna#: hic et haec pauper #ðes and þêos ðearfa#, huius pauperis; degener #wel boren and yfele geðogen#, uber #genihtsum# (of 5 ðâm byð ubertas #genihtsumnys#).
15 ealswâ g. þ. n. f. T ‖ a in gað aus o F ‖ naman f. W ‖ hic pedester T 16 pedestris pedestre f. T ‖ gangende gl. über pedester R, gange(n)de U, goinde W ‖ wudelic DFHhRU 1 a in paluster aus o a. hd.? F ‖ n in fenlic a. r. (2 buchstaben?) O ‖ et c. f. W ‖ þâ--2 synd f. T 2 beoþ W ‖ d(u)um a. hd. F 3 þæt--cynna f. T ‖ -lic J ‖ tweogra J 4 þeos and ðes urspr. (aber durch zeichen umgestellt) O ‖ i in pauperis aus e radiert O ‖ deneger DFHO 5 geboren JR, iboren W 6 [in]ihtsumnesse W
XVIIII. IN ER PRODVCTAM. on langne er geendað ân nama MASCVLINI GENERIS: hic aer #þêos lyft#, huius aeris, and ân NEVTRI GENERIS: hoc uer #þis lengcten#, huius ueris #þises lengctenes#. 10
7 absatz nur U ‖ XIX DHR, f. JOT, XVIII U, XX (in d. z.) W ‖ In] on T ‖ on--8 nama f. T ‖ on l. er f. W ‖ lange R ‖ aus -diað F, -diaþ J, endeþ W 8 m. g. f. DH ‖ hi(c) O ‖ ær J ‖ --10 ü. f. T ‖ þes J, f. W 8 hu. f. TW 9 ae. f. W, ǽris þysses lyftes J ‖ and--10 leng. f. J ‖ and ân f. T ‖ ân f. F ‖ lengten U, læncten R, lencten DFHh, [l]einten W 10 hu. f. T ‖ þisses F, f. W ‖ lengtenes U, lænctenes HR, lenctenes DFh, f. W
XX. IN IR CORREPTAM. on scortne ir befylð ân âgen nama NEVTRI GENERIS: hoc Gadir ân burh, huius Gadiris.
11 absatz nur U ‖ XX f. JOTW, XVIIII U ‖ In--12 Gadiris f. T ‖ on sc. ir f. W ‖ ân f. O ‖ owene W 12 ga:ddir (r rad.) J ‖ an b. gl. R ‖ gaddiris J, gadisus corr. v. a. hd. F
XXI. IN OR CORREPTAM. on scortne or geendjað ealle COMPARATIVA NOMINA, þæt synd #wiðmetendlîce naman#, þâ getâcnjaþ beteran oððe mâran. POSITIVVS 15 GRADVS ys se forma stæpe on þǣre getâcnunge: hic iustus ÐES RIHTWÎSA, haec iusta #þêos rihtwîse#. þonne bið of ðâm COMPARATIVVS hic et haec iustior #ðes and ðêos [[46]] rihtwîsra#. NEVTRVM POSITIVVM hoc iustum.
13 kein absatz in den hss. ‖ XXI f. FJOTW, XX U ‖ In] on T ‖ on sc. or f. TW ‖ geend(i)að U, endieþ W 14 ealle f. TU 14. 15 þ. s. w. n. f. T 14 beoþ alle W ‖ -meten(d)lice OU 15 ð(a) h, ꝥ U ‖ oþer W ‖ positius O, possitiuus RU, portiuus von a. hd. corr. F; po ganz, sit z. t. weg H 17 ðes--rihtwîse f. W, ü. f. T ‖ þæs J ‖ -wîse] -wisæ J, -wisa DH 18 et--46^3 haec f. T ‖ zw. i in iustior aus u? D ‖ ü. f. W
¶ of ðâm byð COMPARATIVVS hoc iustius #ðis rihtwîsre#. cweð ðonne tôgædere, gif ðû wylle, hic et haec iustior et hoc iustius, huius iustioris, huic iustiori, hunc et hanc iustiorem et hoc iustius, o iustior et o iustius, ab hoc et ab hac et ab hoc 5 iustiore uel iustiori; ET PLVRALITER hi et hae iustiores et haec iustiora, horum et harum et horum iustiorum, his iustioribus; ET CETERA.
1 -wisa corr. v. a. hd. F, -wisa J, -wis(er)a H ‖ possitiuum R ‖ beoð U 2 iust(i)us FU ‖ ü. f. W ‖ ðes O ‖ -wis(r)e F, -wisere HU ‖ cwæþ J 3 -ged- aus -gæd- F ‖ wult W ‖ et hoc iustius f. T ‖ hoc] hec urspr. (aber e zu o und o darüber) J 4 iustiores J ‖ ori W ‖ et hanc f. T ‖ orem W 4. 5 et h. iustius f. T 5 iustior: h ‖ et o i. f. T ‖ et ab hac et ab hoc f. T 6 iustiore: U ‖ ori W ‖ et hae f. T ‖ ores W 6. 7 et h. iustiora f. T 7 et harum et horum f. T ‖ arum F ‖ iust(i)orum O ‖ tioribus W ‖ hinter iustioribus folgt Hós iustiores. Ó iustiores. Ab his iustioribus, dann das vollständige fem. und endlich das vollständige neutr. (beide mit et pluraliter vor dem pl.) T 8 et c. f. W, steht T ‖
¶ of ðisum cumað SVPERLATIVA, þæt synd #oferstîgendlîce#: hic iustissimus #þes rihtwîsosta#, haec iustissima #ðêos rihtwîsoste#, hoc iustissimum #þis 10 rihtwîsoste#. ealswâ gâð hic et haec sanctior et hoc sanctius #hâligra#, clarior and clarius #beorhtra#, sapientior and sapientius #wîsra#, felicior and felicius #gesǣligra# and ungerîme ôðre. ân nama is þisum gelîc on geendunge and nâ on andgyte: hic senior #þes ealda mann# 15 oððe #ealdor#, huius senioris. þâ ôðre synd ealle mǣst [[47]] MASCVLINI GENERIS: hic doctor #þes lârêow#, hic salinator #þes sealtere# ET OMNIA INCORPORALIA, þæt synd #unlîchamlîce#: hic furor #ðêos hâtheortnyss#, horror #ôga#, labor #geswinc#, sudor #swât#, pallor #blâcung#, pudor 4 #sceamu#, decor #wlite#, calor #hǣte#, feruor #wylm#, rubor #rêadnys# oððe #sceamu#, algor #cŷle#.
þissum J ‖ þ. s. o. f. T, in d. z. R ‖ beoþ W 9 h. iustissimus gæð æfter ðære oðre declinunge T ‖ --13 ü. f. W ‖ þ. r. f. T ‖ þis h, þis zu þes von a. hd. F ‖ -wissesta J 10 h. iustissima æfter ðære forme (!) declínunge T ‖ ð. r. f. T ‖ -wisseste J ‖ h. iustissimum. Eác æfter ðære oðre declinunge. et cetera T 10. 11 þis r. f. T 11 e. g. am rande D 12 san(c)tius H, sanctus corr. v. a. hd. F ‖ --47^3 furor ü. f. T ‖ and] et J, f. W ‖ clar(i)us R ‖ gl. ü. clarior R, breorhtra H 13 and] et J, f. W ‖ sapientissimus W ‖ and] et J, f. W ‖ gesæliggra F 14 a. u. ô.] et cetera T ‖ ân--15 andgyte f. T ‖ n in an auf r. F ‖ þissum J 15 nout W ‖ þes ea. m.] olde W 16 o. e. in d. z. R ‖ seniores zu -ris U, oris W ‖ þâ--mǣst f. T ‖ beoþ W 1 þes f. W ‖ lorþeau W ‖ salmator JT 2 þes f. W ‖ s(e)altere HU, saltere J ‖ et omnia--unl. f. T ‖ et o.] and ealle J ‖ þ. s. u. gl. R ‖ beoþ W 3 þe(o)s U ‖ -ness H, -nes J ‖ hoorror h ‖ óga in d. z. T, ê:ga U 4 von labor--6 ü. f. T, --pudor ü. f. W 5 scamu H, sceama O ‖ hǣte f. W ‖ ferfor J 6 rædnes J ‖ o. sc. in d. z. R ‖ sceama O ‖
[[15 ... þes ea. m.] olde W text has “W” in plain type 5 scamu H, sceama O text has “O” in plain type]]
¶ and ealle þâs and ôðre þyllîce habbað langne o on gebîgedum casum. ðrŷ hêr synd FEMININI GENERIS: haec uxor #wîf, þe hæfð ceorl#, huius uxoris; soror #swuster#, arbor #trêow#. on ðissere geendunge synd fêower naman NEVTRI GENERIS: hoc marmor 10 #þes marmstân#, aequor #sǣ#, cor #heorte# (cordis), ador #melu# oððe #offrung# INDECLINABILE. sume synd COMMVNIS GENERIS: hic et haec memor #þes and ðêos gemyndige#; inmemor #ungemyndig# and ôðre gefêgede naman: hic et haec indecor #þes and þêos unwlitige#, 15 dedecor #huxlîc#, discolor #ungebleoh#, concolor #ânes blêos#, bicorpor #twŷhêafdede# oððe #sê ðe hæfð twegen lîchaman#, tricorpor #sê ðe hæfð þrŷ#.
and ea.--8 synd f. T ‖ and vor ealle f. JW 7 þysgelice über þyllice 4. corr. F ‖ lagne H ‖ ibeiȝede case W ‖ þreo DW, ðreo H 8 beoþ W ‖ femini FO ‖ he(c) v. a. hd. F ‖ --9 ü. f. T ‖ þis wif H ‖ þ. h. c. in d. z. R ‖ þe--9 huius f. W ‖ ceorl hæfð DH 9 sw.] oris W ‖ trêow] boris W ‖ on--10 naman f. T 10 (ge)endunge 1. corr.? h, endunge W ‖ beoþ IIII W 10--48^9 ü. f. T 11 þes f. W ‖ cordis W 12 ardor J ‖ mele J ‖ o. ofrung in d. z. R ‖ s. s. f. T, beoþ summe W 13 hic--15 naman am rande von ds. hd. nachgetragen U ‖ haec f. T ‖ þ. a. ð. f. W ‖ imundi W 14 hímemor T, hic et hec im. W ‖ ungemindige U ‖ and--15 haec f. T ‖ oðre h, fodære urspr. F, of ðære (þ-) DHJORU und 1. corr.? F, of þere W ‖ gefede F 15 indec:or U ‖ þ. a. þ. f. W ‖ unwlitie W 16 hvxlic O ‖ dis- aus des- v. a. hd. O 17 bleou W ‖ dicorpor T; p zum teil, or ganz weg H ‖ -heafodyde F, -heafdyde hJ, -hefded W ‖ oððe--18 l. in d. z. R ‖ oþer W 18 try- JR ‖ gl. R ‖
¶ sume synd [[48]] âgene naman: hic Hector, hic Nestor ET CETERA. and ealle ðâs naman fram arbor habbað scortne o on gebîgedum casum. sume of ðisum macjað FEMININVM on trix: hic doctor #þes lârêow#, haec doctrix: huius doctoris, huius doctricis; hic uictor rex #ðes sigefæsta cyningc#, haec 5 uictrix regina #þêos sigefæste cwên#; hic lector #ðes rǣdere#, haec lectrix #þêos rǣdestre#; hic cantor #þes sangere#, haec cantrix #ðêos sangestre#. auctor #ealdor# ys COMMVNIS GENERIS, þonne hê getâcnað ealdordôm: eft, ðonne hê cymð of ðâm worde augeo #ic geîce# and 10 hê getâcnað geêacnunge, þonne macað hê hic auctor #þes îcend# et haec auctrix #and ðêos îcestre#. ealle ðâs naman habbað langne o and langne i on ðâm fîf gebîgedum casum.
beoþ W 1 ector J, hector hectoris U ‖ nector W ‖ and f. T 2. 3 ibeiȝede case W 2 gebigendum h 3 þissum J, þysum casum U ‖ femin̄ T, feminum generis O 4 ü. f. W ‖ haec] hac J ‖ hu. doctoris f. W ‖ -to(auf r.):::ris O ‖ zweites huius] huic J 5--8 ü. des pron. f. W ‖ 5 -fæste J ‖ cyning FhJ, cynyng U, cyng D, cyngc H, cingc R ‖ haec] hic O 6 þes J ‖ -fæstæ H ‖ hic] haec U 7 haec f. W ‖ rædistre J, -estre aus -istre U ‖ hic f. T 8 singare W ‖ haec c.--ealdor am rande und zwischen den zeilen 1. corr. F ‖ haec f. T ‖ sangystre DhRU, singes[tre] W ‖ [auc]tor W, autor T 9 þonne--12 îcestre] eft híc autor and (abgekürzt) héc autrix T ‖ (he) toc[neþ aldor]dom W 10 [worde] angeo W 11 iecnun[ge þeon]ne W ‖ mit þonne beginnt das erste fragment von r (7r a) ‖ autor J, aucto O 12 þes f. W ‖ icende DHO ‖ [hec auc]trix W ‖ autrix Jr ‖ and ðêos f. W ‖ þes J ‖ and ealle H 13 naman f. T ‖ ha[bbaþ] W ‖ lagne i H ‖ on] of O 14 ibe[iȝede] W
XXII. IN VR CORREPTAM. on scortne ur befeallað þâs 15 naman: hic turtur #ðêos turtle#, huius turturis; hic uultur #ânes cynnes fugel#, hic furfur #þâs grytta#. ân [[49]] ðissera is COMMVNIS GENERIS: hic et haec augur #þes and ðêos wiglere#. þâ ôðre synd ealle NEVTRI GENERIS: hoc guttur #þêos ðrotu#, huius gutturis; sulfur #swefl#, fulgur #lîget#, murmur #cêorung# (and murmuratio). ealle ðâs habbað scortne u on GENITIVO and on eallum gebîgedum 5 casum. þâs ôðre âwendað þone scortan u on scortne o: hoc robur #þes bêam# oððe #strengð# (of þâm ys gecweden robustus #strang# oððe #ellenrôf#), huius roboris; hoc ebur #þis ylpenbân#, huius eboris; femur #þêoh#, huius femoris (ys swâ ðêah eft gecweden femen, 10 feminis); iecur #lifer#, iecoris VEL iecinoris.
15 absatz nur U ‖ XXII f. JOTW (die zahl hier richtig U) ‖ In] on T ‖ or (aber v über o) J ‖ on--16 naman f. T ‖ on sc. ur in d. z. R, f. W ‖ bef(e)allað U ‖ 16 n[oman] W ‖ --4911 ü. f. T ‖ ð. t. f. W ‖ r von uultur v. a. hd. F, darüber þes uf gl. R, dahinter uf Jr ‖ a. c. f. in d. z. R, f. T W ‖ pollis pollinis ü. furfur a. hd. F ‖ þâs f. W ‖ gritt[a on] W ‖ grætta und darüber von ds. hd. gretta U ‖ 17. 491 â. ð. is f. T ‖ 1 þissere J ‖ aug[ur wie]lare W ‖ 1 þissere J ‖ aug[ur wie]lare W 1. 2 þ. a. ð. f. W 2 ðe(o)s h ‖ wiglere] riglede J ‖ þâ--ealle] eft T ‖ ôðre] oð O ‖ beoþ W ‖ alla W 3 ho[c guttur] W ‖ þ. ð. f. W ‖ þrote J ‖ huius turis W ‖ sulphur U, sulful corr. von mod. hd. mit bleistift J ‖ swefel H, swæfl FRr, swegl O, f aus e. a.? D 4 fugur corr. von mod. hd. mit bleistift J ‖ mur[mur cheo]rung W 5 [scortne] W ‖ on g. and f. T ‖ on vor eallum f. J ‖ alle ibeiȝede cas[um þeos] W ‖ bigedum J 7 [o hoc] W ‖ þes f. W ‖ o. str. in d. z. R ‖ g in strengð nachträglich von ds. hd. eingefügt U, stræcð H, stengþ J 8 icwe[þen ro]bustus W ‖ gecweden f. T ‖ strang gl., oððe ellenr. in d. z. (und so in ähnlichen fällen immer, falls ich nichts bemerke) R ‖ elen- U 9 roburis h ‖ ho[c ebur] W ‖ þis f. W ‖ hui(v)s a. hd. F 10 h. femoris--11 feminis f. T ‖ h. f. auf r. h ‖ huius f. W ‖ [is so] W ‖ eft f. O 11 femini(s) (s ü. rad. num?) h ‖ [lifer ieco]ris W ‖ iocoris DHO, io- zu ie- F ‖ gecinoris J, iec moris T
XXIII. IN VR PRODVCTAM. on langne ur geendað ân nama COMMVNIS GENERIS: hic et haec fur #þes and ðêos þêof#, huius furis getogenum u.
12 absatz nur U ‖ XXIII f. JOT, XXIIII W ‖ In] on T ‖ on--13 nama f. T ‖ on l. ur f. W ‖ lagne H ‖ en[deþ on] W 13. 14 ü. f. T 13 þ. a. ð. f. W ‖ þes aus þeos J 14 f in þeof aus r? F ‖ huius f. W ‖ furi[s itowene] v W ‖ get. u f. T ‖ :u F, f. J
XXIIII. IN AS CORREPTAM. on scortne as geendjað 15 grêcisce naman, ac wê ne grêtað nû ðâ.
15 absatz nur U ‖ XXIIII f. JOT, XXV W ‖ In--18 ðâ f. T ‖ on sc.--17 as f. W ‖ geendað U 16 grecysce R ‖ ðâ weg H
XXV. IN AS PRODVCTAM. on langne as befeallað [[50]] fela naman: COMMVNIS GENERIS hic et haec summas et hoc summate (summas ys #hêafodman# oððe #fyrmest manna#), optimas #ðegn#, primas #fyrmest manna#, infimas #wâcost manna#. þâs habbað langne a on eallum casum and macjað heora NEVTRVM on te and ABLATIVVM on ti.
17 kein absatz in hss. ‖ XXV f. JOTU, erstes X weg H ‖ In] n U, on T ‖ on--50^1 naman f. T ‖ lagne H ‖ bef(e)allað U, befellað R 1 feala DFH ‖ no[man commu]nis W ‖ nam̄ H ‖ sūmas erst später aus sumas? O, sumas (aus samas? D) DHhRrTW, simás U ‖ sumate hJOTU 2 summas ys f. T ‖ sumas J ‖ is h. gl. R ‖ [h. ł fu]rmest mon W ‖ o. f. m. in d. zeile R, f. T 3 optimas--f. manna f. J ‖ optim. [þein] hinter idem W ‖ as von optimas nachgetragen O ‖ þegen U, f. T ‖ primus r ‖ f. m. f. T, idem W ‖ infi:mas F, [infim]as W ‖ waccost OU, f. T 4 manna f. T, mon W ‖ lagne H ‖ [on alle ca]sum W ‖ and f. T 5 heora f. T, horo W ‖ te] ee O ‖ abla[tiuum on ti] W
[[2 ... [h. ł fu]rmest mon W text has “h. ł.”]]
¶ þâ 5 ôðre ðissere geendunge syndon FEMININI GENERIS: haec ciuitas #þêos ceaster#, huius ciuitatis, huic ciuitati, hanc ciuitatem, o ciuitas, ab hac ciuitate; haec pietas #þêos ârfæstnyss#, sanctitas #hâlignyss#, humilitas #êadmôdnys#, bonitas #gôdnys#, malignitas #yfelnys#, ferocitas 10 #rêþnys#, felicitas #gesǣlignys#, credulitas #gelêaffulnys#, crudelitas #wælhrêownys#, auctoritas #ealdorscipe# and ealle ôðre þyllîce bûton ânum fêawum: hic as #þes peningc# oððe #ânfeald getel#, huius assis; hic mas #þes wǣpman#, huius maris; hic uas #þes borhhand#, 15 [[51]] huius uadis; hoc uas #þis fæt#, huius uasis; hoc fas #âlŷfedlîc þing#, hoc nefas #unâlŷfedlîc#: þâs twegen naman synd INDECLINABILIA, þæt synd #ungebîgendlîce#. ân hêr ys OMNIS GENERIS, þæt is #ǣlces cynnes#: hic et haec et hoc nugas, þæt is #âbroðen# on englisc and ungebîgendlîc 5 on declinunge.
5. 6 þâ ô. ð. g.] ðas T 6 beoþ W ‖ femini FJO, femin̄ H ‖ [h. ciuitas] W 7 ciuitate J ‖ --51^2 ü. f. T ‖ þeos f. W ‖ ceastre JW ‖ huius--8 ciuitate] tatis W ‖ huic ciuitati nur DHT und nachgetragen 1. corr. F, fehlt hJORrU 8 o--ciuitate f. O ‖ o: h ‖ ciuitate ł ciuitati T ‖ haec f. W ‖ þeos f. W 9 -fest- H, -fast- U; -nes FJ, -ness H (ich bemerke drgl. varianten in zukunft nicht mehr) ‖ [holinesse (oder fehlte dieses?) humilit]as W ‖ eaðmodnys D, edmonesse W 10 g. f. W ‖ v[felnesse f]erocitas W 11 ges. f. W ‖ credulitas hinter crudelitas T, fidelitas (fi a. r. 3 buchst.?) O ‖ ge von geleaffulnyss radiert F, [ileaffuln]esse W 12 -lreow- H ‖ auctori[tas aldo]rscipe W ‖ autoritas et ceteras (!) T 13 and--fêawum f. T ‖ oðre ealle U ‖ butan J ‖ [f. hic] W ‖ ass DHORrTUW, a von as auf rasur von a. hd. F ‖ þ. p. usw. in d. z. R ‖ þes f. W pening DHhRrU, 14 penig FJ, pæni W ‖ oþer W ‖ getæl F, getele U ‖ [mas þ. wæp]mon W 15 w in wæpman a. hd. (aus p?) F ‖ huius f. W ‖ burh- U 1 ua[dis hoc] W ‖ uadis aus uatis a. hd. F ‖ þis f. W ‖ huius f. W ‖ uadis T ‖ f von fas auf rad. u O 2 þingc J ‖ ne[fas una]lefedlic W ‖ -lyfend- F ‖ naman f. T 3 beoþ W ‖ in[declina]bile W ‖ þæt--4 ys f. T ‖ þ. s. u. gl. R, f. W 4 a:n F ‖ þ. i. ǣ. c. gl. R, f. T 4. 5 [hic et h. et h. n]ugas W 5 þæt is--6 declinunge f. T ‖ þæt--englisc gl. R ‖ þæt is f. W ‖ on e.--6 declinunge] indeclinabil’ W ‖ nugebigendlic J, -lic: R, -lice U
[[14 penig FJ number 14 missing]]
XXVI. IN ES CORREPTAM. se gescyrta es underfêhð fela naman, and þâ synd COMMVNIS GENERIS: hic et haec diues #þes and ðêos welige#, huius diuitis; hic et haec hebes #þes and þêos dwǣs#, huius hebetis. ealswâ 10 miles #cempa#, militis; bipes #twŷfête#, bipedis; tripes #þrŷfête#; quadrupes #fyðerfête#; teres #sinewealt#, teretis; comes #gesîð#, comitis; superstes #lâf# oððe #oferlybbende#; interpres #wealhstôd#, interpretis; pedes #gangende#, peditis; eques #ridda# oððe #rîdende#.
7 absatz nur U ‖ XXVII h, XXV U, f. JOTW ‖ In] on T ‖ correp[tam þe isco]rte W ‖ se--8 synd f. T ‖ se gescyrta es] on sceortne es gl. R ‖ es] s W 8 feala F ‖ and þâ synd] ꝥ is und synd über is U ‖ [beoþ commu]nis W ‖ et hoc hinter hec T 9--52^14 ü. f. T ‖ þ. a. ð. f. W ‖ huius W 10 [hebes dw]æs W ‖ ebes mit unvollst. h ü. d. ersten e U, aus habes h ‖ þ. a. þ. f. W ‖ huius f. TW ‖ ebetis hJ, ebe(a)tis a. hd. r, ebeas F, hebeus O ‖ ealswâ f. T 11 [bipes tw. (fehlte dieses?) b]ipedis W ‖ twe- U, -feta FJ 12 þr. f. W, -feta J ‖ quadru::es (ed rad.) O ‖ fywer- (aber w von 2. hd. zu þ) F, f. W ‖ si[newalt] W, -weald J ‖ tereris J, -is aus etwas anderem (a?) corr. O, vor ü. W 13 gesiþa U ‖ efter ce(o)rle von a. hd. am rande hinter láf O ‖ oþer W ‖ (ouer)- h, [ouerlib]binde W 14 interpres] interpretes W ‖ gangede U, g. oððe feþende J, [goinde] W 15 oþer W ‖
¶ sume macjað 15 FEMININVM on a: sospes #gesund#, sospita; hospes #cuma#, hospita; antistes #bisceop# oððe #forestandende#, antistita. [[52]] hic et haec deses #þes and ðêos âsolcena#, huius desidis; ealswâ reses #âswunden# oððe #bæftan sittende#; obses #gîsel#, obsidis; praeses #dêma# oððe #ealdorman#, praesidis. inquies #unstille#, sê hæfð langne e on gebîgedum casum, huius inquietis. þâs naman bêoð oft 5 geðêodde tô NEVTRVM on gebîgedum casum, swâswâ VIRGILIVS âwrât: tereti mos est aptare flagello, and swâ gelômlîce.
sum[me mak]ieþ W 16 feminum J ‖ sospi[ta hosp]es W 17 oþer [forestan]dinde W 1 þes a. ð. f. W ‖ asolke[ne huius desi]dis W ‖ asolcana F 2 ealswâ f. T ‖ sit[tende o]bses W 3 oþer W 4 unstille--5 huius f. T ‖ þ[e ha]ueþ W ‖ langne e weg bis auf die oberste spitze von l H ‖ gebigendum h 5 [þeos] W ‖ naman--8 naman f. T ‖ b. o.] habbað eft O 6 [on ibei]ȝede W ‖ gebigendum h 7 m[os est ap]tare W ‖ o in mos aus u, ausserdem ein kleines o darüber R ‖ hit is þeau (mos gl.) to iþæslæcen[ne] (aptare gl.) [sine]wealtum swopum (flagello gl.) hinter flag. (gl. andere gleichz. hd.) W
¶ þâs ôðre naman synd MASCVLINI GENERIS: hic gurges #þis wǣl#, þæt is, #dêop wæter#, huius gurgitis; 9 ealswâ limes #gemǣro#, limitis; trames #weg#, stipes #bôh#, poples #ham#, fomes #tender#, cespes #turf#; aries #ramm#, arietis; paries #wâh#, parietis. þâs ôðre synd FEMININI GENERIS: haec seges #þes æcer#, huius segetis; teges #watul#, tegetis; abies #æps#, abietis; compes #fôtcops#, compedis ET CETERA. þâs habbað scortne e on eallum casum, and ðâ 15 ǣrran habbað scortne i.
8 þa J ‖ n[oman] W ‖ beoþ W 9 þis mit e über i von a. hd. F, þes DO, f. W ‖ [wel (e aus æ?) F ‖ þ. is d. w. in d. z. R, f. TW ‖ huius f. TW ‖ gurgi[tis also li]mes W 10 ealswâ f. T ‖ lines T ‖ londimære W ‖ limicis, aber v. a. hd. c zu t und tis darüber O ‖ a in trames v. a. hd. aus i O ‖ [st. b.] W 11 poples JU und von a. hd. F, pobles die übrigen (urspr. F eingeschlossen) ‖ ham(e) a. hd. F ‖ tend̄ H, tendęr O, tynder J, tinder W ‖ t[urf a. r.] W ‖ hram J 12 ariefis W ‖ w. p. f. W ‖ þ. ô. s. f. T ‖ beoþ W ‖ femin̄ H, femini JOr 13 seg[es þ. æ.] W ‖ huius f. TW ‖ segitis U ‖ merges mergetis scef über watul tegetis gl. U 14 tegitis J ‖ habies T ‖ æbs RU ‖ abi[etis compes] W ‖ habietis T ‖ et c. f. W 15 cetera--scortne] rasur T ‖ [all. c. and] W 16 primi ü. erran gl. (wie 52^7) W
XXVII. IN ES PRODVCTAM. on langne es geendjað [[53]] âgene naman and ôðre COMMVNIS GENERIS: hic et haec heres #þes and ðêos yrfenuma#, huius heredis; hic et haec locuples #ðes and ðêos landspêdiga#, huius locupletis. þâs ôðre synd FEMININI GENERIS: haec caedes #ðes sliht#, huius caedis; strages #wæl on gefeohte#. strues #wudufîn#, 5 saepes #hege#, rupes #clûd#, apes VEL apis #bêo#, uulpes #fox#, lues #wyrms# oððe #wom#, clades #cwyld#, labes #âwyrdnys#, nubes oððe nubs #wolcn#, fames #hungor#; merces #mêd#, mercedis; quies #stilnys#, quietis ET CETERA.
17 absatz nur U ‖ XXVII f. JOTW (U hier richtig) ‖ In] on T ‖ on l. es f. W ‖ on--53^1 ôðre f. T ‖ lagne H ‖ [endeþ owe]ne W 1 agena J ‖ o von comm- über unterpunctiertem u O 2--9 ü. f. T ‖ þ. a. ð. f. W ‖ y[rfenuma] W ‖ hu. f. W ‖ erédis O ‖ ð. a. ð. f. W 3 londspedi W ‖ hu. f. W ‖ locupl[etis þeos] W 4 þ. o. s. f. T ‖ beoþ W ‖ feminini aus -nis T, femini JO ‖ cedæs J ‖ ðes f. W ‖ slihð FO 5 hu. f. W ‖ strag[es wæl on] W ‖ stra(g)es H, stra:ges (n rad.) h ‖ wæl gl., on g. in d. z. R ‖ wudeuine W 6 hegge W ‖ [rupes] W ‖ :beo F ‖ uulpis FU 7 [wurms] W ‖ cwyld von a. hd. zu cwylm F 8 awerdnes J ‖ [nubes ł] W ‖ oððe] ł DHT, uel J ‖ wolc JU, weolcn W ‖ hunger D, f. W 9 mede U ‖ mercedis f. W ‖ stil[nesse in is corr]eptam W ‖ quietis] quíes quieti quietem quies U, f. W ‖ et c. f. W
XXVIII. IN IS CORREPTAM. on scortne is geendjað 10 manega naman mislîces cynnes. sume synd COMMVNIS GENERIS: hic et haec ciuis #þes and ðêos ceastergewara#, huius ciuis; hic et haec hostis #þes and þêos fêond#, huius hostis; aedilis ys MASCVLINI GENERIS, þæt is #botlwerd# oððe #byrigman#. þâs ôðre synd TRIVM GENERVM, 15 þæt is #ðrêora cynna#: hic et haec fortis et hoc forte, þæt is #strang#, huius fortis, huic forti, hunc et hanc fortem [[54]] et hoc forte, o fortis et o forte, ab hoc et ab hac et ab hoc forti; ET PLVRALITER hi et hae fortes et haec fortia, horum et harum et horum fortium, his fortibus ET CETERA.
10 absatz nur U ‖ XXVIII f. JOTW ‖ In] on T ‖ correptam f. J ‖ on--11 synd f. T ‖ on sc. is f. W ‖ endeþ W 11 manege HU ‖ misclices U ‖ cun[nes summe] beoþ W ‖ communi J 12--56^15 ü. f. T ‖ þ. a. ð. f. W ‖ -gewaru J 13 huius ciuis f. T, dahinter r. von 3--4 buchst. r 13 [ciuis h. et h.] W ‖ þ. a. þ. f. W 14 abede ü. edilis gl. U ‖ is m. gen. hinter 15 byrigman J ‖ þæt--15 synd f. T ‖ þæt is usw. in d. z. R ‖ þæt is f. JW ‖ b[otl. ł] W ‖ botl-] boti- O 15 in byrigmann g aus h (oder h aus g?) R ‖ beoþ W 16 þæt--cynna f. T, in d. z. R ‖ þ. is f. W ‖ cu[nne h. et h.] W ‖ wegen T s. zu 54^3 ‖ hoc aus haec 1. corr. F, 1. corr.? h 17 þæt--54^1 hoc forte f. W ‖ þ. is st. f. T, gl. R ‖ hu:ic F 1 þæt is strang gl. über et hoc forte R ‖ o fortis auf r. D ‖ zw. et und o h rad. O ‖ ab hoc f. W ‖ ab hac] abac J, ab hoci F 2 [hi et he f. et hec] W ‖ hae] (h)e von a. hd. F ‖ fortes f. O 3 dem. f. W ‖ et hinter harum] and O 53^16 hic--54^3 cetera] Hic fortis. Huius fortis usw. durch den sing., dann et pluraliter. hí fortes usw. durch alle casus, darauf COMPARATIVUS. Hic fortior. huius fortioris. SVPERLATIVUS. Hic fortissimus. FEMININI GENERIS. Hęc fortis usw. et pluraliter. hę fortes usw. (der acc. pl. fem. fehlt), dann CŌM. Hęc fortior. Huius fortioris. SVPERLATIVA (!). hęc fortissima. NEVTRI GENERIS. Hoc forte usw. bis Ab hoc forte (!) et pluraliter usw. COMPARATIVUS Hoc fortius. SVPERLATIVA (!) Hoc fortissimum T
¶ ealswâ gâð ðâs: hic et haec dulcis et hoc dulce þæt is #werod#; suauis #sôfte# oððe #wynsum#, omnis #ǣlc# and 5 ealle DENOMINATIVA, þæt synd, #ðâ ðe of ôðrum namum cumað#: memoria ys #gemynd#, þonne byð of ðâm memorialis #gemyndelîc#; uitalis #lîflîc#, pluuialis #rênlîc#, fluuialis #flôdlîc#, iudicialis #dômlîc#, corporalis #lîchamlîc#, spiritalis #gâstlîc#, hospitalis #cumlîðe#, mortalis 10 #dêadlîc#, principalis #ealdorlîc#, fidelis #getrêowfull#, crudelis #wælhrêow#, similis #gelîc#, senilis #ealdlîc#, puerilis #cildlîc#, iuuenilis #junglîc#, uirilis #werlîc#, [[55]] muliebris #wîflîc#, seruilis #þêowtlîc#, hostilis #fêondlîc#. sume habbað scortne i: amabilis #lufigendlîc#, stabilis #staðolfæst#, uolatilis #flêogendlîc#, natatilis #swymmendlîc#, habilis #hæbbendlîc#, flebilis #wôplîc#, lugubris #drêoriglîc#, utilis #nytwurðlîc# and ôðre ðyllîce, 5 and ealle hî macjað ABLATIVVM on langne i.
4 þeo[s hic et h. dul]cis W ‖ hec̨ (st. hęc) O ‖ hoch über dulcis von späterer hd. mit kleiner schrift uot, das sich auf der nächsten seite abgedrückt hat O ‖ hoc aus hec J 4. 5 þ. i. w. gl. R, f. T, word W 5 [suauis] W ‖ wen- J ‖ and--7 ðâm f. T 6 eall U ‖ deno[mina]tiua W, dominatiua O ‖ þæt usw. in d. z. R ‖ beoþ W ‖ ðâ ganz weg, þ von þe zum grössten teil weg H ‖ namum aus mannum rad. O, um auf r. R 7 [memori]a W ‖ is gem. gl. R ‖ imundi W 7. 8 memo[rialis im]undelic W 8 gemyndelice J, -lis (!) O ‖ uit.--10 spir. ü. f. W ‖ plu(ui v. a. hd.)alis O 9 iu[dicialis] W 10 spiritualis T ‖ letztes s von hospitalis auf r. (1. corr.? h) Dh ‖ cumliþa zu cumliþlic ds. hd. W ‖ [mortalis] W 11 d. f. W ‖ n in principalis 1. corr. F ‖ ealdorlice J ‖ w in getr. aus f O, f. T 12 [w. s]imilis W ‖ simili O ‖ senilis (nachträglich am rande, in der nächsten zeile) ł (nachträglich) senialis U 13 pueri:lis U, pueris J ‖ pu.--ui. ü. f. W ‖ cild | O ‖ iuue[nilis ui]rilis W ‖ geonglic R, iunglinc r 1 mu:liebris U, mulieris H ‖ seruulis T, erstes i r. aus u? O ‖ þeow(t)lic O, þeowet- U, þeowot- DH, þeoulic W ‖ [hostilis f]eondlic W 2 ama[bilis stab]ilis W ‖ --3 nat. ü. f. W ‖ stabilis f. T 3 staðel- (-þ-) DFhJRrU ‖ uolatilis f. T ‖ nat.--4 hæbb. am rande und zw. d. z. nachgetr. 1. corr. F ‖ natatolis h, natotilis DHT, natotalis O, nur lis lesbar F ‖ smymendlic (vielleicht zwischen m und e noch ein buchst.?) F, smimend- J, swummend- U 4 hab[bendlic] W ‖ flebiles J 5 drêoriglîc] dredlic J ‖ vti[lis nutw]urþlic W ‖ -wyrð- D, -weorð- U, -wyrlic H ‖ a. ô. ð. f. T 6 zweites and (abgekürzt) mit a. dinte F ‖ (hi) OR ‖ ma[kieþ ab]latiuum W ‖ ablatiuum aus obl. a. hd. F
¶ þâs ôðre synd MASCVLINI GENERIS: hic panis #þes hlâf#, huius panis; ealswâ funis #râp#, amnis #îa#, ignis #fŷr#, piscis #fisc#, fascis #byrðen#, fustis #sâgol# oððe #stæf#, postis #post#, uectis #steng#, axis #æx#, mensis #mônað#, ensis #swurd#, 10 anguis #næddre#, unguis #nægl# oððe #clawu#, collis #beorh# oððe #clûd#, follis #bylig#, orbis #embehwyrft#, corbis #wylige# oððe #windel#. sume habbað ôðerne GENITIVVM: hic lapis #þes stân#, huius lapidis; hic sanguis #þis blôd#, huius sanguinis; pollis #smedma of melwe#, pollinis; 15 cinis #axan#, cineris; puluis #dûst#, pulueris; uomis #scer#, [[56]] uomeris; pubis #cniht# oððe #cnihthâd#, puberis; inpubis #beardlêas#. sume menn geendjað ðâs naman on er: hic puluer, ciner, uomer, puber ET CETERA.
7 synd f. T, beoþ W ‖ [masculini] W ‖ þes f. W 8 ealswâ f. TW ‖ ni in funis aus m O ‖ [amnis] W ‖ a W, ea d. übr. ‖ fŷr f. W ‖ pisces J ‖ fisc f. W 9 [sowel ł] W 10 stencg FhR, stengc JrU ‖ ex DFHhrUW ‖ [mensis moneþ (oder f. dieses?) en]sis W ‖ ensis f. T 11 næd(d)re h ‖ [næil ł c]law W ‖ nægel H ‖ claw Jr ‖ beorh von a. hd. zu bearh F 12 bylig] byrig J ‖ or[bis um]behwurt W ‖ embhwyrft FhJrU, ymbhwyrft DH, ymbhwirft R, darüber [mu]ndum gl. W 13 wilig J, wulien W ‖ windel] wilige (so auch vor oððe) H ‖ sum[me hab]beþ W 14 þ. st. h. f. W ‖ lapi[dis hic san]guis W 14. 15 þ. b. h. s. f. W 15 melowe HRr, meoluwe F, meolewe J, meloe DhU ‖ pol[linis ci]nis W ‖ pollimis O 16 puluis ausradiert T ‖ d. pulueris f. W ‖ scær DH, scear JW, fehlt O 1 uom(e)ris (e ü. r.) D, [uomeris] W ‖ cn. o. cn. gl. R, childhod oþer child W 1. 2 [inp. b]eardl. W 2 menn f. H, lorþeauþes (so) W ‖ endeþ W ‖ [þeos nom]en W 3 h. p. f. J ‖ [puber et] W ‖
¶ þâs ôðre synd FEMININI GENERIS: haec cuspis #þes sceft#, huius cuspidis; cassis #helm#, cassidis (is êac gecweden cassida, swâswâ 5 gracilis #smæl# and gracila. gracilis ys ðrêora cynna: hic et haec gracilis et hoc gracile, huius gracilis); haec auis #ðes fugel#, huius auis; haec clauis #ðêos cǣg#, securis #ex#, bipennis #twŷbile#, pestis #cwyld#, uestis #rêaf#, uallis #dene#, turris #stŷpel#, puppis #scip# oððe #stêorsetl#, 10 nauis #scip#, classis #sciphere#, cutis #hŷd#, pellis #fel#, messis #gerîp#, bilis #gealla#. ðâ ðe synd gefêgede of blôde oððe of môde, þâ synd þrêora cynna: hic et haec exsanguis et hoc exsangue #blôdlêas#, huius exsanguis; hic et haec exanimis et hoc exanime #sâwullêas#, huius 15 exanimis ET CETERA.
þ. ô. s. f. T ‖ beoþ W 4 femini JO ‖ haec] hic O ‖ þes f. W ‖ scæft H, sceaft DFhJRrU, dahinter oððe ord J ‖ hu. f. W 5 helm hinter cassidis W ‖ i. e. g. f. T ‖ ec J ‖ casida h ‖ swâswâ--6 ys f. T 6 smal U, smæll R ‖ gracilia FJU ‖ ð. c.] trium generum T 7 graciles mit durchstrichenem (aber nicht zu i verbess.) e D ‖ huius gr.] Comparatiuus. Hic et hęc gracilior. Hoc gracilius. Svperlatiua (!). Hic gracillimus. Hęc gracillima. Hoc gracillissimum (!) T 8 aues J ‖ ðes f. W ‖ þes J, f. W 9 securus J, i aus u rad. FO ‖ æx DHhJRrUW ‖ twibil W ‖ cwuld cwalm W 10 stepel J ‖ ste(o)r- 1. corr. h 11 et in -setl aus e. a. J ‖ scipp R 12 mensis T ‖ ðâ ðe--13 cynna f. T ‖ ðâ ðe] þa ða H, ðas U, ða ge F ‖ beoþ W 13 oþer W ‖ beoþ W ‖ ra von þreora weg H 14 exan- alle drei male DFhJR, das erste mal TW, das letzte r; ex(s)an- immer H ‖ et hoc--exsanguis f. T ‖ hoc exsanguine U, h. exanguine J 15 exanimis aus -mus F ‖ w in sawul- aus etwas anderem von a. hd. F, sawlleas J 16 exanimis aus -mus F
XXVIIII. IN IS PRODVCTAM. on langne is geendjað [[57]] þâs naman: hic delfis #ðis mereswŷn#, huius delfinis (ys swâ ðêah gecweden delfin); haec glis #ðêos sisemûs#, huius gliris; hic et haec dis #þes and ðêos welega#, huius ditis; haec lis #þis geflit#, huius litis; haec uis #ðêos nêadung# oððe #miht#, huius uis ET CETERA. 5
17 absatz nur U ‖ XXIX DHR, f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--57^1 naman f. T ‖ on l. is f. W ‖ lagne H ‖ endeþ W 1 hic delfinis O ‖ ü. f. T ‖ ðis f. W ‖ mereswin hinter delfinis W ‖ huius f. W ‖ ys--2 delfin f. T 2 þeh J ‖ 2--5 dem. vor ü. und vor gen. f. W 2--4 ü. hinter gen. W 2 ðêos f. TU ‖ sisemus mit glis als ein wort T, dahinter ł reamus W 3 hęc et hic d. U ‖ s in dis auf r. 2 buchst., deren 2. s, h ‖ --5 ü. f. T ‖ zweites e in welega aus æ F 4 hec uis über getilgtem huius 2. corr. F ‖ haec f. W 5 huius uitis T ‖ huius hier auch W
XXX. IN OS CORREPTAM. on scortne os geendað ân nama: hoc os #ðis bân#, huius ossis; ys êac gecweden hoc ossum.
6 absatz nur U ‖ XXX f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--7 nama f. T ‖ on sc. os f. W ‖ geendiað mit getilgtem i F, -iaþ J, endeþ W ‖ an aus on R 7 oss DHhORrTW, 2. s radiert F ‖ ü. f. T, hinter gen. W ‖ ðis f. W ‖ huius f. W ‖ ys êac g. f. T ‖ eac f. J
XXXI. IN OS PRODVCTAM. on langne os geendjað þâs naman: hic ros #ðes dêaw#, huius roris; mos #ðêaw#, 10 moris; flos #blôstm#, floris; heros #wîga#, herois (herus, heri, is #hlâford#); nepos #nefa#, nepotis (of ðâm byð FEMININVM neptis); hic sacerdos #ðes sacerd#, huius sacerdotis. sume syndon FEMININI GENERIS: haec dos #ðêos brŷdgyfu#, huius dotis; haec cos #ðes hwetstân#, huius cotis. sume synd 15 COMMVNIA: hic et haec custos #þes and ðêos hyrde#, [[58]] huius custodis; compos #wilfægen#, compotis (compotum is #gerîm#); inpos #unmihtig#, inpotis; hic et haec bos ǣgðer gê #oxa# gê #cû#, huius bouis, huic boui, hunc et hanc bouem, o bos, ab hoc et ab hac boue; ET PLVRALITER hi et hae boues, horum et harum boum, his bobus, hos et has boues, o boues, 5 ab his bobus. ne gǣð nân ôðer nama on ðâs wîsan. ân nama hêr is NEVTRI GENERIS: hoc os #þes mûð#, huius oris. and ealle þâs naman habbað langne o on gebîgedum casum, bûton compos and inpos.
9 absatz nur U ‖ XXXI f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--10 naman f. T ‖ on l. os f. W ‖ longne F, lagne H ‖ endeþ W 10 hic aus hęc R 10--58^2 ü. f. T, ü. hinter dem gen. W ‖ ðes f. W ‖ d in deaw auf r. F ‖ hu. f. W 11 blostme W ‖ hero:is (r rad.?) F ‖ weȝa. i. uir W ‖ i in heri aus u R 12 is hl. gl. R über herus, f. T ‖ is f. W ‖ neua J ‖ potis W ‖ of ð. b. f. T ‖ beoð U ‖ feminum O 13 hec neptis W ‖ hic--sacerdotis] hec sacerdos dotis prestes wif W ‖ huius f. T 13. 14 summe nomen beoþ W, f. T 14 femini (zu -minini v. a. hd. F) FJ ‖ brydgiuu DH, bridgyfe J, brudȝiue moruhȝiue W ‖ huius f. TW 15 ðes] þeos r, f. W ‖ huius f. TW ‖ t in cotis aus e. a. h ‖ sindon HU, beoþ W 16 custos aus custas h ‖ þ. a. ð. f. W 1 huius f. TW ‖ todis W ‖ wylfægen aus wel- D ‖ compotum alle hss. ‖ is g. gl. R, f. T ‖ is f. J 2 īpos T, impos F ‖ mit unmihtig schliesst das erste fragment von r ‖ ǣgðer--3 huius f. T 3 huius f. W ‖ huic f. W ‖ u von boui ü. r. a. hd. F ‖ h. et h. f. W 4 ab h. et ab h. f. W ‖ o von hoc auf rasur O 5 ho. et ha. f. W ‖ (h)is D, is O, f. W ‖ hos et h. f. W 6 ab his f. W ‖ ne gǣð--7 hêr is f. T ‖ æ in gæð auf r. F ‖ wison D 7 hoc aus hec O ‖ os] hos H ‖ ü. f. T, hinter gen. W ‖ þes f. W ‖ huius f. TW 8 oris] horis HO ‖ ealla H ‖ naman f. H ‖ lagne H 9 butan J
XXXII. IN VS CORREPTAM. on scortne us geendjað 10 þâs naman: hic lepus #þes hara#, huius leporis; _hic et haec et hoc uetus_ (lôc, hwæt #eald# sŷ), huius ueteris; _haec pecus_ #þis nŷten#, huius pecudis. þæt is êac NEVTRI GENERIS: hoc pecus, huius pecoris. þâs ôðre sind NEVTRI GENERIS: hoc opus #þis weorc#, huius operis; hoc uellus #þis 15 flŷs#, huius uelleris. ealswâ gâð þâs: uiscus #innoð#, uisceris; pondus #byrðen# oððe #wǣge#, ponderis; holus [[59]] #wyrt#, holeris; ulcus #wund#, ulceris; uulnus #wund#, uulneris; latus #sîde#, lateris; munus #lâc#, muneris; honus #sêam# oððe #byrðen#, honeris; genus #kynn#, generis; sidus #tungel#. sume habbað scortne o: tempus #tîma#, temporis; timpus #þunwencge#, timporis; litus #strand#, 5 litoris; corpus #lîc# oððe #lîchama#, corporis; pectus #brêost#, pectoris; stercus #meox#, stercoris; frigus #cŷle#, frigoris; nemus #holt#, nemoris; fenus #borh#, fenoris VEL feneris; pignus, pignoris, #tudder#; pignus, pigneris, #wed# ET CETERA.
10 absatz nur U ‖ XXXII aus XXIII R, f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--11 naman f. T ‖ on sc. us f. W ‖ endeþ W 11 ða J ‖ ü. h. gen. W ‖ þes f. TW ‖ hara ł #lieure# gl. T ‖ huius f. T ‖ poris W, léporis. i. #legerie#. lepor. lepóris T 12 hoc uetus zusammen geschrieben, aber dann durch ein komma getrennt O ‖ l. h. e. si gl. R, f. T, old W ‖ huius f. W ‖ hic p. J 13 pecu T ‖ --59^7 ü. f. T ‖ --59^1 ü. hinter gen. und dem. vor ü. u. gen. f. W ‖ huius f. T ‖ cudis W ‖ þ. is êac f. T 14 hoc--generis f. O ‖ huius p.--generis f. F ‖ pecuris T, coris W ‖ þâs--generis f. J ‖ þâs ô. s. f. T ‖ beoþ W 15 (hoc opus) 2. corr. F ‖ opos T ‖ þ. w. f. U ‖ huius f. T 16 fleos W ‖ þâs f. T 17 ui von uisceris ganz, sc zum teil weg H ‖ uulnus wund uulneris hinter uisceris J ‖ b. o. w. gl. R ‖ wǣge f. O, wæg U 1 erstes u in ulcus auf r. h, u. ł uulnus W ‖ ulceris--uulneris f. W ‖ uulnus w. u. f. hier J (s. zu 58^17) ‖ 2--9 ü. hinter dem gen., der stets in abgekürzter form (durch eris oder oris nebst dem vorherg. consonanten) gegeben wird, W 2 onus JU, :onus FH 3 s. o. b. gl. R ‖ byrðen auf r. h ‖ oneris JU, :oneris FH ‖ cynn DFHhRU, cyn J 4 sidus deris t. W ‖ sume--o f. T 5 -wen(c)ge U, -wenge DH, -wange W ‖ temporis J ‖ strant aus strang J 6 l. o. l. gl. R ‖ corporis f. W 7 stercus aus steorcus F ‖ stercoris aus steorcoris F 8 #bois# ł wuda ł holt gl. T ‖ nemoris f. T ‖ foenus DFHhJRW, drüber #vsurie# a. hd. F ‖ beorh U, f. T ‖ fenoris f. OU, über uel feneris T, foenoris DFHhJR ‖ foeneris DFHhJR, fenoris U, ueneris O 9 p.--t. h. wed W ‖ ü. pignus #filz# T, #aliance# v #guage# (a. hd.) F ‖ pingnoris F ‖ tudder vor pignoris J, gl. ü. pignoris T, tydder gl. ü. pignoris R ‖ (wedd) gz. hd. H, wed vor pigneris J, wedd ü. pignus und ü. pigneris T
XXXIII. IN VS PRODVCTAM. on langne us geendjað 10 þâs naman: hic mus #þêos mûs#, huius muris; COMMVNIA: hic et haec sus #swŷn#, huius suis; hic et haec grus #cran#, huius gruis; GENERIS NEVTRI: hoc rus #þis land#, huius ruris; hoc thus #þes stôr#, huius thuris. ealswâ crus 14 #sceanca#, cruris; ius #lagu#, iuris; plus #mâre#, pluris; and ealle ðâs habbað langne u on gebîgedum casum. [[60]] bûton gruis and suis; forðan ðe nân u ne byð lang on ðǣre stôwe ætforan ôðrum VOCALEM. is êac tô witenne, þæt plus is NEVTRI GENERIS on ðâm forman case, and on ðâm ôðrum fîf casum hyt byð þrêora cynna: hi et hae plures et haec plura VEL pluria. ðâ naman, þe weaxað 5 on GENITIVVM, þâ synd FEMININI GENERIS: haec seruitus #þes þêowdôm#, huius seruitutis. ealswâ gâð ðâs: incus #anfilt#, incudis; uirtus #miht#, uirtutis; salus #hǣl#, salutis; senectus #yld#, senectutis; iuuentus #juguð#, iuuentutis; tellus #eorðe#, telluris; palus #gyrwe fen#, paludis (lang 10 u on eallum casum).
10 absatz nur U ‖ XXXIII f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--11 naman f. T ‖ on l. us f. W ‖ lagne H ‖ endeþ W 11--15 iuris ü. steht hinter gen. u. dem. vor ü. u. vor gen. f. W ‖ 11 þ. m. h. f. T 12 #porc# ł swyn gl. über sus T ‖ huius f. T ‖ crǽn gl. T 13 huius f. T ‖ gr:uis F ‖ þ. l. h. f. T ‖ lond hinter rus W 14 tús J ‖ þ. st. h. f. T ‖ þes: O, þis DHJ ‖ (s)tôr H ‖ turis J ‖ ealswâ f. TW 15 ü. f. T 15 zweites r in cruris aus e. a. D ‖ ius l. i. auf r. F ‖ laga DH 16 and f. W ‖ lagne H 1 bûton--2 uocalem f. T ‖ gr:uis F, gru|uis (an dem ersten u, das später zugesetzt scheint, radiert) O, cruis J ‖ u auf r. h 1. 2 on ð. st. f. W 2 witanne HJ, witene TW 3 [and] W 4 fif oðrum OTU ‖ casum f. T ‖ hyt] he W ‖ hic et hęc plures T ‖ [hi] W 5 pl. uel] plurał T ‖ pluria] plura F ‖ ðâ--6 synd f. T ‖ þ[e] W ‖ wexað R, wexaþ J, weaxeð U 6 genitiuo W ‖ beoþ W ‖ femini O, letztes i auf r. h ‖ seruitus v. a. hd. aus -tis O 6--10 ü. f. T ‖ þes--7 ðâs] tutis þeodom W 7 huius f. T ‖ e. g. ð. f. T 8 onuelt hinter incudis W ‖ uirtutis--10 paludis] gen. f. W ‖ miht undeutlich W ‖ salutis f. T 9 hyld U ‖ senectutis f. T ‖ iugoð HJ, f. W ‖ iuuentutis f. T 10 eorðe f. W ‖ p[alus] W ‖ gyrwefynn D, gurufen W ‖ lang--11 casum] et cetera T ‖ longe W
XXXIIII. IN YS synd grêcisce naman, þâ wê ne hreppað nû, bûton haec clamys #ðes basingc#, huius clamydis.
12 absatz nur U ‖ XXXIIII f. JOTW, XXXIII F ‖ In] on T ‖ is FOU ‖ synd--13 bûton f. T ‖ beoþ W ‖ [gre]cisce W ‖ (ne) J 13 reppað DH, repeþ W ‖ [clamis cla]midis W ‖ clamis FO, clames zu clamys im 16. jhd. U, darüber von a. hd. pallium F 13. 14 ü. f. T, hinter gen. W 13 ðes f. W ‖ basing DFhJRUW, -i(n)gc H ‖ huius f. TW 14 clamidis FORUW, -id- zu -yd- H
XXXV. IN AES. on aes geendjað twegen naman: 15 hic praes #þes borhhand#; hoc aes #þis bræs# oððe #âr#, huius aeris.
15 absatz nur U ‖ XXXV f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--naman f. T ‖ on aes f. W ‖ 2. aes] es U ‖ endeþ W 16 hic praes auf r. F ‖ [praes] W, paraes T ‖ --âr ü. f. T ‖ þes f. W ‖ burh- U ‖ þis f. W ‖ o. âr f. W 17 hu. f. TW ‖ æris vor ü. W, aens T
[[61]] XXXVI. IN AVS. on aus geendjað twegen naman FEMININI GENERIS: haec laus #þis lof#, huius laudis; haec fraus #þis fâcn#, huius fraudis.
1 absatz nur U ‖ XXXVI f. JOTW ‖ In] On T ‖ on--naman f. T ‖ on aus f. W ‖ endeþ W ‖ [no]men W 2 femini O ‖ --3 þ. u. hu. f. und ü. h. gen. W ‖ þ. l. huius f. T ‖ haec vor fraus f. T 3 þ. f. h. f. T ‖ faon zu facn 1. corr. F ‖ dis W
XXXVII. IN ANS. on ans geendjað þâs naman: GENERIS MASCVLINI hic quadrans #ðes feorðling# oððe 5 #fêorðan dǣl ðinges#, huius quadrantis; GENERIS COMMVNIS hic et haec infans #unsprecende cild#; GENERIS FEMININI haec glans #þis æceren#, huius glandis. amans #lufigende# is ǣgðer gê nama gê PARTICIPIVM, amantis. on ðissere geendunge gâð ealle PARTICIPIA PRIMAE CONIVGATIONIS, 10 þæt synd ealle #dǣl nymende þǣre forman geðêodnysse#, PRAESENTIS TEMPORIS #andwerdre tîde#. of þâm worde amo #ic lufige# cymð hic et haec et hoc amans #þes and ðêos and ðis lufigende#, huius amantis, huic amanti, hunc et hanc amantem et hoc amans, 15 o amans, ab hoc et ab hac et ab hoc amante VEL amanti; [[62]] ET PLVRALITER hi et hae amantes et haec amantia, horum et harum et horum amantium, his amantibus ET CETERA. ealswâ gâð þâs: stans #standende#, stantis; arans #erigende#, ambulans #gangende#, laborans #swincende#, flans #blâwende# and ôðre ungerîme. 5
4 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ i[n] W, on T ‖ on--naman f. T ‖ on ans f. W ‖ endeþ W 5 m. g. W ‖ masculum J ‖ --8 ü. f. T ‖ 5. 6 ü. h. gen. W ‖ ðes f. W, þeos J ‖ feorþlincg J, feorþinc W ‖ oððe] von o das meiste, von þþ wenig, von e nichts übrig H 6 þinges] dodrans þridde del W ‖ huius f. TW ‖ dra[ntis] W ‖ generis--7 cild f. U ‖ com. gen. W 7 [et hec] infans infantis W ‖ ðis and ðeos u. c. O ‖ unspecende J 7. 8 gen. f. f. W 8 femininis T ‖ gl(a)ns 1. corr. h ‖ þ. æcern JU, f. W ‖ hu. f. TW ‖ n von glandis auf r. O, dis W ‖ amans--13 cymð f. T ‖ am[ans is] W 9 luf. f. W 10 das erste e in geendunge wol nur zufällig unterpunctiert O, [ien]dunge W ‖ eallæ H ‖ participium O 11 þæt s. usw. in d. z. R ‖ beo[þ alle] W 12 tempori[s and]wearde W ‖ a. t. gl. R ‖ -werd(r)e O, -weardre J, -werde Fh, -werd U 13 þen forme worde W ‖ ic l. f. W ‖ cymð nachträglich am rande R ‖ trium generum vor hic T ‖ [hec et hoc] W 14 ü. f. TW ‖ huius--15 amanti] mantis manti W ‖ huius f. T 15 huic--62^2 cetera] Comparatiua (!). hic et hęc amantior. et hoc amantius. Superlatiua (!). hic amantissimus. hęc amantissima. hoc amantissimum T ‖ mantem W ‖ o [amans] W, o (a)mans D ‖ et ab hoc f. O 1 hi [et he a]mantes W ‖ amantis a. hd. zu -es F ‖ amancia W ‖ --2 dem. f. W 2 amancium W ‖ [et--6 In] ens W 3--5 ü. f. T 3 stantis f. T 5 a. ô. u.] et cetera T
XXXVIII. IN ENS. on ens geendjað þâs naman: hic Ufens âgen nama, huius Ufentis; hic dens #þes tôð#, huius dentis; GENERIS FEMININI: haec gens #ðêos mǣgð# oððe #þêod#, huius gentis; haec mens #þis môd#, huius mentis; GENERIS COMMVNIS: hic et haec parens, huius parentis, 10 #fæder and môdor# (gyf hit bið PARTICIPIVM of ðâm worde pareo #ic gehŷrsumge#, þonne bið hit þrêora cynna); hic et haec et hoc sapiens #wîs#, huius sapientis.
6 absatz nur U ‖ zahl f. JOT ‖ In] on T ‖ on--naman f. T ‖ on ens f. W ‖ rasur hinter 2. ens U ‖ geend.--7 âgen a. r. U ‖ punkt unter i in geendjað wol zufällig h, endeþ W ‖ þa J 7 â. n. in d. z. R ‖ âgan T, owene W ‖ hu. Uf. f. T ‖ huius f. W ‖ hufentis h, [uf]entis W ‖ þes--8 dentis f. T ‖ þes f. W 8 hu. f. W ‖ ðêos--9 gentis f. T ‖ þes J, f. W ‖ þeod ł [m]æiþ W ‖ hui.--haec f. W 9 haec--10 communis f. F ‖ þ. m. h. f. T ‖ þis f. W ‖ hu. f. W 10 (hic and) 2. corr. F ‖ paren(s) 1. corr. h ‖ huius f. TW ‖ rentis W 11 fæder--13 cynna f. T ‖ f. a. m. gl. ü. parens huius R ‖ fe[de]r W ‖ moder JU ‖ and ȝif W ‖ bið f. O 12 [pa]reo W ‖ gehersumie J, gehy(r)sum(ig)e R 13 parens ü. cunne gl. W (zu 52^7) ‖ [hi]c W ‖ hec aus hoc D ‖ parens über sapiens 2. corr. F ‖ wîs--14 sapiens] entis W ‖ wîs h. f. T
¶ sapiens is ǣgðer gê nama gê PARTICIPIVM, and insipiens #unsnotor# of ðâm gefêged is ǣfre nama. nocens #derigende# 15 is nama and PARTICIPIVM and innocens #underigende# of ðâm gefêged ys ǣfre nama; forðâm ðe ǣlc [[63]] PARTICIPIVM, þe byð gefêged þurh hine sylfne, byð âwend tô naman. on ðissere geendunge gâð ealle PARTICIPIA andwerdre tîde þǣra þrêora geðêodnyssa: of ðâm worde doceo #ic tǣce# bið hic et haec et hoc docens #tǣcende#, huius docentis; of lego #ic rǣde# hic et haec et hoc legens 5 #rǣdende#, huius legentis; of þâm worde audio #ic gehŷre# cymð hic et haec et hoc audiens #gehŷrende#, huius audientis; and ôðre ungerîme.
14 sapiens is--participium] Comparatiuvs. hic et hęc sapientior. et hoc sapientius. Superlatiua (!). hic sapientissimus. hęc sapientissima. hoc sapientissimum T ‖ partici[pi]um W ‖ and] et OU, eallswa T, f. J 15 unsnotor--nama f. T ‖ gefegeð F ‖ [no]ma W, naman J ‖ derigende f. T 16 is--underigende f. O ‖ is--and (vor innocens) f. JT ‖ inno[cens] W ‖ underigende--63^4 hoc f. T ‖ vnderiendlic W 17 of--nama f. J ‖ gefegede U, gefegeð (egeð a. hd. auf r.) F ‖ (is) a. hd. F ‖ (nama) R ‖ forðam ðe HO, for[þe]n þe W, forðan ðe die übr. 1 particium h ‖ þe] he H ‖ gefêged] ge:sæged F ‖ [su]lue W 2 [goþ] W 3 andweardre J ‖ þære DHJ ‖ -nesse HJ, iþeod[nes]se W 4 ic t. f. W ‖ beoð U ‖ drei buchstaben (doc?) vor docens rad. O ‖ tǣcende f. OTW, æ aus e. a. D 5 huius f. TW ‖ cen[tis o]f W ‖ of--hoc f. T ‖ of lego] oleo J ‖ ic r. f. W 6 rǣdende huius f. TW ‖ :rædende h ‖ gentis W ‖ of þ. w. f. T ‖ of ganz, þam z. teil weg H ‖ [aud]io W ‖ ic--8 huius f. T 6. 7 ic geh. f. W ‖ gehere DH, gehyrge F 7 geherende J, f. W 8 hu. f. W ‖ entis W ‖ a. ô. u.] et cetera T ‖ oðere U ‖ un[irim]e W
XXXVIIII. IN ONS. eft on ons geendjað þâs naman: GENERIS MASCVLINI hic mons #þêos dûn#, huius montis; hic 10 fons #þes wyll#, huius fontis; hic pons #þêos bricg#, huius pontis; GENERIS FEMININI haec frons #þis forewearde hêafod#, huius frontis (frons, frondis, bið #bôh on trêowe#); GENERIS OMNIS hic et haec et hoc sons #scyldig# oððe #scæððig#, huius sontis; ealswâ of ðâm gefêged insons 15 #unscyldig#, insontis ET CETERA.
9 absatz nur U ‖ XXXIX DH, f. JOTW ‖ In] on T ‖ eft naman _f. T_ ‖ e. on ons f. JW, i. d. z. R ‖ endeþ W 10--16 ü. f. T 10 [mon]s W ‖ þêos f. W ‖ huius f. TW 11--13 ü. und huius f. W 11 hu. fo. hic f. T ‖ brygc J 12 huius f. T ‖ pon[tis g]eneris W ‖ pont:is F ‖ femini J ‖ haec] hęe T ‖ -weard O 13 huius f. T ‖ tis W ‖ dis W ‖ b. b. o. t. gl. R, f. TW 14 omnes T ‖ [hec et h]oc W ‖ scyldig--15 insons f. J 14. 15 sc. o. sc. _gl. R, hinter_ sontis W 15 sceaððig U ‖ huius f. TW ‖ ea. of ð. g. f. T ‖ iue[iȝed] W 16 vnsculdi h. gen. W ‖ et c. f. T
XL. IN VNS. on uns geendjað âgene naman: _hic Aruns_, huius Aruntis ET CETERA.
17 absatz nur U ‖ XL f. JOTW ‖ In] on T ‖ on u. g. f. T ‖ (on uns) 1. corr. h, f. W ‖ geendað U, endeþ fast ganz weg W ‖ [owene--64^1 endeþ] W ‖ agen TU ‖ nama U 18 ar(v)ns aus arans O, arruns J ‖ huius f. T ‖ arruntis J ‖ et c. f. T
[[64]] XLI. IN YNS. on yns geendað ân grêcisc nama GENERIS FEMININI: haec Tyryns, huius Tyrynthis.
1--2 f. T ‖ absatz nur U ‖ XLI f. JO ‖ on yns f. OR ‖ geendiaþ J, -iað U, -iað mit rad. i F ‖ ân] an aus on hR und an noch einmal darüber 1. corr. h, on U ‖ grecisce naman U ‖ grigcis W 2 femini FJ, femin̄ H ‖ hic (zu hec a. hd.? D) DHOU ‖ tyrins U, tirins W ‖ huius f. W ‖ tyrinthis DHJO, tyrynthys hR, tirinthis W, tyrintis U
XLII. IN ARS. on ars geendjað þâs naman: _hic Mars_ âgen nama, huius Martis; haec ars #þes cræft#, huius artis; haec pars #þes dǣl#, huius partis ET CETERA. 5
3 absatz nur U ‖ XLII f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--naman f. T ‖ on ars f. W ‖ endeþ W 4 âgen--Martis f. T ‖ â. n. gl. R, agen: nama: (e, bez. n rad.) h, owene nome h. martis W ‖ huius f. W 4. 5 ü. und huius f. T, þes u. hu. f. W 5 comparat̄ hinter artis T ‖ del h. partis W ‖ partis] artis F ‖ et cetera f. TU
XLIII. IN ERS. on ers geendjað þâs naman: hic et haec et hoc iners #cræftlêas#, huius inertis; hic et haec et hoc sollers #menigtŷwe#, huius sollertis; hic et haec et hoc expers #orhlyte# oððe #bedǣled#, huius expertis.
6 absatz nur U ‖ XLIII aus XLIIII R, XLIIII h, f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--naman f. T ‖ on ers f. W ‖ endeþ W 7 inęrs O ‖ --9 ü. hinter gen., der ohne huius steht, W ‖ cr. hu. f. T ‖ inartis J, inartis zu -e- v. a. hd. F, ertis W ‖ hic--8 sollertis f. T, von gz. hd. nachgetragen F 8 soller:s (t rad.) O, solleris J ‖ mænig- HR, mæni- FU, -manig- J ‖ lertis W 9 o. o. b. gl. R, f. T ‖ huius f. T
XLIIII. IN ORS. on ors geendjað þâs naman: hic 10 Mauors âgen nama, huius Mauortis; GENERIS FEMININI: haec choors #ðes ðrêat#, þæt is, #lytel wered#, huius choortis; haec sors #þis hlot# oððe #hlyt#, huius sortis; haec mors #þes dêað#, huius mortis; TRIVM GENERVM: hic et haec et [[65]] hoc concors #geðwǣre#, huius concordis; hic et haec et hoc discors #ungeðwǣre#, huius discordis; hic et haec et hoc consors #efenhlytta#, huius consortis ET CETERA.
10 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--11 Mauortis f. T ‖ on ors f. W ‖ endeþ owene nomen W 11 â. n. huius f. W ‖ uortis W ‖ g. f. f. W ‖ femin̄ H 12 coors UW, hóórs T, ho von c. auf r. h ‖ þes--wered gl. R, f. T ‖ s in þes auf r. J, f. W ‖ werod HJ ‖ huius f. TW ‖ coor:tis U, hóórtis T, vor ü. W 13 þis--huius f. T ‖ þ. h. o. h. gl. R ‖ þes J, f. W ‖ hlyt oððe hlot OU ‖ o. hlyt huius f. W ‖ lyt J ‖ sortis vor ü. W 14 þes--mortis f. T ‖ þ. d. hu. f. W ‖ tr. g. f. W 1 2. c in concors aus e. a. b. (s?) rad. O, (con)cors 1. corr. F, consors T ‖ --3 ü. und huius f. T ‖ geþwære aus geþweare D ‖ --3 hu. f. W ‖ consortis T, vor ü. W ‖ hic--2 discordis v. gz. hd. nachgetr., aber verblasst und zum teil beim einbinden weggeschnitten F ‖ hic--hoc f. T 2 concors T ‖ ü. hinter discordis W ‖ concordis T ‖ hic--hoc f. T ‖ et hoc f. U 3 discors T ‖ æfen- R, -hlyta FJ, euenlote W ‖ consortis aus -tus F, vor ü. W, discordis T
XLV. IN VRS. ân nama geendað on urs TRIVM GENERVM, þæt is #ðrêora cynna#: hic et haec et hoc Tiburs, 5 huius Tiburtis, GENTILE NOMEN #ðêodlîc nama#.
4--6 f. T 4 absatz nur U ‖ zahl f. JOW ‖ In--on urs] in ur (!) on urs geendiaþ an n. J ‖ ân--5 cynna f. W ‖ an aus on R ‖ geend:að (i rad.) R, -diað F 5 þæt--cynna gl. R ‖ tyburs DHhJR, tyburs aus tyburis 1. corr. F 6 huius f. W ‖ tyburtis DHhJU, (tibur)tis 1. corr. F ‖ .i. þeodlic W
XLVI. IN VLS. ân nama befylð on uls GENERIS FEMININI: haec puls #ðes brîw#, huius pultis.
7 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ ân--feminini f. TW ‖ ân--uls] on uls b. an n. J ‖ byfylð U, gefylþ H ‖ generis feminini generis U 8 ð. b. hu.] f. T, bri hinter pultis W
XLVII. IN EMS. ân nama geendað on ems GENERIS FEMININI: haec hiems #ðes winter#, huius hiemis. 10
9 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ in ems hec dens tis toþ durch puncte getilgt W ‖ In] on T ‖ emps U ‖ ân--10 fem. f. TW ‖ on ems g. an n. J ‖ geend:að (i rad. R), geendiað F ‖ emps U 10 fem. gen. J ‖ femini F ‖ hyemps U, yems W ‖ --74^6 ü. ohne dem. hinter gen. ohne huius W ‖ ð. w. hu. f. T ‖ hiem(i)s R, hiems J
XLVIII. IN ABS geendjað twegen naman, ân COMMVNIS GENERIS: hic et haec Arabs #arabisc man (of þâm lande ARABIA)#, huius Arabis; ôðor FEMININVM: haec trabs #þes bêam#, huius trabis.
11 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ abs] obs on obs J ‖ ge. t. n. ân f. TW ‖ ân] on H 12 com. gen. f. W ‖ generis f. T ‖ arabisc--13 huius f. T ‖ man--13 Arabia f. W ‖ ar. mann gl., das übr. in d. z. R ‖ man] naman U ‖ þâm f. U 13 ôðor O, f. TW, oðer die übr. ‖ fem. f. W 14 þ. b. hu. f. T ‖ a von trabis zum teil, bis ganz weg H
[[66]] XLVIIII. IN EBS CORREPTAM. ân nama geendað on scortne ebs OMNIS GENERIS, þæt is, #ǣlces cynnes#: hic et haec et hoc caelebs #clǣne# oððe #heofonlîc#, huius caelibis.
1 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ eps OT ‖ correptam--2 cynnes f. T ‖ corr.--nama f. W ‖ ân--2 ebs] on sc. obs (!) g. an n. J ‖ gendað R, endeþ W 2 omnis--cynnes f. W ‖ þ. is ǣ .c. gl. R 3 cl.--hu. f. T ‖ clane U ‖ heofonlic ü. heafodlic 1. corr. F 4 celebis T, zweites i aus e. a. D
L. IN EBS PRODVCTAM. on langne ebs geendað ân 5 nama FEMININI GENERIS: haec plebs #ðis folc#, huius plebis. is êac gecweden haec plebes, huius plebei on ðǣre fîftan declinunge.
5 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ (e)bs H, eps T ‖ on--6 nama f. T ‖ on l. ebs f. W ‖ lagne H ‖ endeþ W 6 naman U ‖ generis feminini T ‖ ð. f. h. f. T 7 is--8 f. T ‖ hec plebeus W ‖ hu. f. W ‖ ei in plebei auf r. R 9--10 f. H
LI. IN OBS. on obs geendað haec scrobs, huius scrobis. scrobs ys #pytt# oððe #dîc#. 10
9 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ on obs g. f. T ‖ on obs f. W ‖ geendað ân nama haec J ‖ geendiað h, endeþ W ‖ ic pytt gl. ü. dem 1. scrobs R, þis pyt oððe dîc hinter dem 1. scrobs J ‖ huius f. TW ‖ scr. ys p. o. d. f. JT ‖ scrobs ys f. W ‖ ys pytt f. R ‖ o. dic (c über c widerholt) ü. dem 2. scrobs R
LII. IN YBS. on ybs geendað ân nama MASCVLINI GENERIS: hic calybs #ðis îsen#, huius calybis.
11 absatz nur U ‖ LI H, f. JOTW ‖ In ybs f. T ‖ ibs _beide male U, das erste m. W_ ‖ on ybs f. W ‖ geen.--12 gen. f. T ‖ endeþ W 12 calyps HJ, -ibs RW, -ips D ‖ ð. î. h. c. f. T ‖ stel ü. isen von späterer hd. FO, steel W ‖ calibis FhU, calybys DR, libis W
LIII. IN VRBS. on urbs geendað ân nama GENERIS FEMININI: haec urbs #ðêos burh#, huius urbis.
13 absatz nur U ‖ LII H, f. JOTW ‖ In urbs f. T ‖ on urbs f. W ‖ g. ân n. f. T ‖ gendað R, endeþ W ‖ nama: R 13. 14 gen. fem. auf r. U, f. g. W 14 femini J ‖ ð. b. h. f. T
LIIII. IN APS. on aps geendað ân nama GENERIS FEMININI: 15 haec daps #þêos sand# oððe #êstmete#, huius dapis.
15 absatz nur U ‖ LIII H, f. JOTW ‖ In aps f. T ‖ abs beide male R ‖ on aps f. W ‖ geendað--16 feminini f. T ‖ endeþ W 15. 16 fem. gen. J 16 þ. s. o. e. gl. R, f. T ‖ so[nd]e W ‖ huius f. T
[[67]] LV. IN EPS. on eps geendjað þâs naman GENERIS MASCVLINI: hic manceps #þes ðêowa mann#, huius mancipis; forceps #tang#, forcipis; auceps #fugelere#, aucipis VEL aucupis; adeps #rysel# oððe adipes. þâs ôðre synd COMMVNIS GENERIS: hic et haec princeps #þes and ðêos 5 ealdor#, huius principis; hic et haec municeps #burhealdor#, huius municipis; hic et haec particeps #þes and ðêos dǣl nymend#, huius participis; hic et haec anceps #twŷnigend# oððe #twŷhêafdede# oððe #twŷecgede#, huius ancipitis. ealswâ biceps #twŷecgede# oððe #twŷhêafdede#; 10 triceps #þrŷhêafdede#, tricipitis; praeceps #forðheald# oððe #rêdelêas#. þâs gefêgedan naman macjað ABLATIVVM on scortne e and on langne i: ab ancipite VEL ancipiti, and menigfealdne GENITIVVM on ium: ancipitium; a bicipite VEL bicipiti, _horum et harum bicipitium_ 15 ET CETERA.
1 absatz nur U ‖ LIIII H, f. JOTW ‖ In eps f. T ‖ ebs beide male O ‖ on eps f. W ‖ g. þ. n. f. T ‖ endeþ W ‖ þa J 1. 2 m. gen. W 2 ma[nceps] cipis þeoumon W ‖ --12 ü. f. T ‖ ðeawa R ‖ mann f. OU ‖ huius f. T 3 [forceps--13 on l. i] W ‖ forcipis f. J ‖ aucep(e)s T ‖ fuge(le)re 1. corr. F 3. 4 autipis uel aucipis F 4 aucupis aus aucipis h ‖ rysl DHh ‖ oððe f. JT ‖ adipes zu adipis v. a. hd. O, adipis T ‖ þ. ô. s. f. T 6 huius--haec f. T 7--10 huius f. T ‖ mun(i)cipis F ‖ hic et haec f. T 7. 8 (and þeos) U 8 hic et h. f. J 9 twyegcede J 10 :ancipitis F ‖ ealswâ f. T ‖ byceps H, dahinter bicipitis T ‖ twyegcede J 11 e in triceps aus i, s und þr. auf r. D ‖ -dode F ‖ tricipitis aus -putis F ‖ preci(i über unterpunctiertem e)pitis hinter preceps T 12 gef. naman f. T ‖ gefegedon U 13 scortne] langne J ‖ lagne HU ‖ ab--14 ancipiti f. T 14 ancipite | :: R ‖ uel--15 a f. W ‖ mænig- JR, -fealde J 15 accipitium F, anticipium J ‖ ab ancipite U ‖ uel bicipiti f. W ‖ uel a T, uel ab U ‖ ancipiti U 15. 16 bicipitiuum O, ancipitium U, ancipicium ł bicipicium W
LVI. IN OPS. on ops geendað ân nama GENERIS FEMININI: haec ops #ðêos spêd#, huius opis, and ðrêora cynna of ðâm gefêged hic et haec et hoc inops #ðes and ðêos and [[68]] þis unspêdige#, huius inopis. þâ ôðre synd grêcisce: hic ydrops #þêos wætersêocnys#, huius ydropis: ydropicus byð #se wætersêoca# and ydor #wæter#, ydria #wæterfæt# ET CETERA.
17 absatz nur U ‖ LVI: (I r.) D, f. JOTW ‖ in o. on o. a. r. F ‖ in ops f. T ‖ obs beide male O ‖ on ops f. W ‖ geendað--nama f. T ‖ geendiað F, endeþ W ‖ f. g. TW 18--68^2 ü. f. T ‖ and--19 gefêged f. T 19 iueiede W ‖ inops] in ops O 1 ungespedige U, vnspedi W ‖ huius f. T ‖ þâ ô. s. g. f. T ‖ beoþ W ‖ grêcisce f. O 2 ydrop:s (i rad.) F ‖ weterseocnyss R, f. W ‖ hu. f. T ‖ hydropis h, idropis O ‖ ydropicus--4 cetera f. T (vgl. zu 5) ‖ ydropicus--wætersêoca f. W 3 bið se w. gl. R ‖ beoð U, f. J ‖ se f. U ‖ and f. JW ‖ hydor R ‖ and ydria HW ‖ ydr(i)a a. hd. F, idria OW 4 et c. f. W
LVII. IN YPS geendað hic cynyps #þes stânbucca#, 5 huius cynyphis.
5 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ inyps T, in eps J; dahinter on eps J, on yps H ‖ ips W ‖ geendað hic f. T ‖ endeþ W ‖ ân nama vor hic J ‖ cynips JR, cunips W ‖ þes st. h. c.] ydropicus and ydor ydria et cetera T ‖ bu von -bucca ganz, das erste c zum teil weg H 6 cyniphys DHhR, cynipis aus -phis O, cyniphis FJU, cuniphus W
LVIII. IN IRPS. on irps geendað ân nama MASCVLINI GENERIS: hic stirps #ðes stybb#, huius stirpis. se ylca nama is êac GENERIS FEMININI, þonne hê getâcnað #ofspringc#. 10
7 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In irps f. T ‖ yrps beidemal alle hss. ausser W ‖ on irps f. W ‖ g. ân nama f. T ‖ endeþ W 7. 8 generis masculini T 8 generis--ylca, soweit in d. zeile, auf r. R ‖ styrps alle ausser UW ‖ ð. st. h. f. T ‖ styrpis alle ausser UW ‖ se--9 getâcnað] and eft hęc styrps T 9 fem. gen. W 9. 10 ofspring DFhRU, -i(n)cg H, -ge J, ofs(p)rync T
LVIIII. IN AX CORREPTAM. on scortne ax geendað haec fax #þes blysa#, huius facis. ǣlc nama, þe geendað on x oððe on twâm consonantem, byð lang on NOMINATIVO, ac se VOCALIS byð gescyrt on ðâm ôðrum casum.
11 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ correptam f. O ‖ on--geendað f. T ‖ on sc. ax in d. z. R, f. W ‖ gendað R, endeþ W 12 þ. b. hu. f. T ‖ s von þes nachträglich U ‖ blisa RU, hlysa H, blase ł brond W ‖ ǣlc--69^1 naman f. T ‖ þe f. H, þet W ‖ endeþ W 13 x] ex O ‖ oþer W ‖ consonantes W ‖ beoð U ‖ on f. J 14 uocalis] uocatiuus RU, uocatif W ‖ o in oðrum aus e. a. h
LX. IN AX PRODVCTAM. on langne ax geendjað þâs 15 [[69]] naman: haec pax #þêos sybb#, huius pacis; TRIVM GENERVM hic et haec et hoc audax #þes and ðêos and þis dyrstige#, huius audacis. ealswâ gâð þâs: capax #numol# oððe #gefyndig#, rapax #rêafigende#, contumax #tôðunden# oððe #môdig#, fallax #lêas#, uerax #sôðfæst#, ferax #wæstmbǣre#, 5 sagax #glêaw#, fugax #flugol# oððe #earh#, tenax #fæsthafol#, edax #etol#, loquax #sprecol#, minax #þêowigende# ET CETERA. and ealle þâs habbað langne a on eallum casum and macjað ABLATIVVM on e and i: ab hoc et ab hac et ab hoc audace VEL audaci ET CETERA. 10
15 absatz nur U ‖ zahl f. JOW ‖ on l. ax f. W ‖ la(n)gne H ‖ endeþ W 1 feminini generis vor hęc T ‖ þ. s. f. T, þe ossibus (!) J ‖ huius f. T ‖ tr. g. f. W 2 þes--3 huius] dyrstig gl. T, dursti W ‖ and þis d.] andyrstige O 2. 3 dy(r)stige 1. corr.? h 3 audacis] dacis W, dahinter noch COMPARATIVUS. hic et hęc audacior. et hoc audacius. Superlatiua (!). hic audo(!)cissimus. hęc audocissima. hoc audocissimum T ‖ e. g. þ. f. T ‖ allswa F ‖ geþ W ‖ þâs f. HOW ‖ nimel W 4 oððe] ł T, oþer W ‖ fyndig F ‖ contumax aus -mox (a. hd.?) F ‖ modi ł toþunden W 5 oððe] ł T ‖ wæsm- JT 6 -bere T ‖ glæaw U ‖ fluwol ł fleme ł earh W ‖ flugel J ‖ ł ærh T 7 -haful U ‖ ætol U ‖ sprecol mit unterpunctiertem r T, specol DHO 7. 8 þeowigende zu þredtigende von a. hd. F, þewende JU, þeourake W 8 et c. and f. W ‖ ealle--9 and] híg T ‖ langna a H 9 and on i JTW ‖ ab hoc--10 ab hoc f. T 10 et c. f. UW
[[oððe #gefyndig#, rapax #rêafigende#, contumax #tôðunden# text has “rêafigende” in plain type]]
LXI. IN EX CORREPTAM. on scortne ex geendjað þâs naman: hic grex #þêos êowd#, huius gregis; hic remex #ðes rêðra#, huius remigis; hic VEL haec silex #ðes flint#, huius silicis; hic VEL haec cortex #rind#, huius corticis; haec ilex #æcerspranca# oððe #âc#, huius ilicis; haec carex 15 #þis secg#, huius caricis; hic et haec et hoc supplex [[70]] #êadmôd#, supplicis; hic et haec et hoc simplex #ânfeald#, duplex #twŷfeald#, triplex #ðrŷfeald# ET CETERA.
11 absatz nur U ‖ L:XI (I rad.) D, f. JOTW ‖ In] on T ‖ cerreptam Fh ‖ on--12 naman f. T ‖ on sc. ex f. W ‖ (e)x D ‖ endeþ f. W 12 þêos f. T, þes J ‖ eowed T ‖ h. gregis f. T ‖ gregis ausnahmsweise (zu 65^10) h. ü. W 13 ðes f. T ‖ huius f. T ‖ migis W ‖ hic--14 silicis f. J ‖ uel] et uel U ‖ sylex O, filex T ‖ ðes f. T 14 huius f. T ‖ licis W ‖ uel] et U ‖ haec] hoc zu hęc und noch ęc darüber 1. corr. h ‖ hrind T, þes rind J ‖ huius f. T ‖ ticis W 15 haec i.--ilicis ü. d. z. nachgetragen 1. corr. h ‖ æcerspranga DHT, æcernspranca F ‖ o. âc hu. f. T ‖ o. âc gl. über ilicis R ‖ oþer W ‖ ilicis ausnahmsweise h. ü. W ‖ haec f. T 16 þis--caricis f. T ‖ segc JR ‖ ricis W ‖ hic--70^1 supplicis ü. d. z. 1. corr. h, f. J 1 eadmod hinter supplicis h, f. T ‖ plicis W ‖ hinter supplicis folgt Comparatiuus. hic et hęc. Supplicior. et hoc Supplicius. Svperlatiua (!). hic supplicissimus. hęc supplicissima. et hoc supplicissimum T ‖ hic--hoc] eallswa T, also W ‖ hec aus hoc F ‖ an in anfeald (von gz. hd.?) für rad. þry F 2 duplex--ðryfeald (verblasst) nachgetragen 1. corr. F ‖ dupplex JOTU, f. W ‖ tw. f. TW ‖ trip[lex þre]ofold W ‖ ðr. f. T ‖ et c. f. W
[[15 haec i.--ilicis ü. d. z. nachgetragen 1. corr. h invisible . in “ü. d. z nachgetragen”]]
LXII. IN EX PRODVCTAM. on langne ex geendjað þâs: hic rex #þes cyningc#, huius regis; haec lex #þêos ǣ#, huius legis; hic et haec et hoc exlex #ûtlaga# oððe #bûtan 5 ǣ#, huius exlegis ET CETERA.
3 absatz nur U ‖ LXII aus LXIII R, f. JOTW ‖ on ex correptam T ‖ ęx das erste mal h ‖ on--þâs f. T ‖ on l. ex f. W ‖ endeþ þ[eos--4 lex legis] æ W ‖ þas naman J 4 þes c. h. f. T ‖ cyning DFHhJU ‖ þ. ǣ hu. f. T ‖ þêos] þes J 5 exlex l[egis vtl]awe W ‖ [ł b. æ--71^10 mearca] W ‖ o. b. æ gl. R ‖ oððe] ł T 6 æ aus & T ‖ huius f. T
LXIII. IN IX CORREPTAM. on scortne ix geendjað þâs naman: hic calix #þes calic#, huius calicis; haec nix #þes snâw#, huius niuis; haec pix #ðis pic#, huius picis; haec salix #þes wîþig#, huius salicis ET CETERA. 10
7 absatz nur U ‖ zahl f. JOT ‖ In] on T ‖ on--8 naman f. T 8 ü. f. T ‖ hic nix J 9 þ. s. f. T ‖ þes] þeos J ‖ n(i)uis H ‖ ð. p. h. f. T 10 þes f. T, þis U ‖ huius f. T ‖ li von salicis über getilgtem ti 1. corr. h
LXIIII. IN IX PRODVCTAM. on langne ix geendjað þâs naman: hic Fenix (swâ hâtte ân fugel on arabiscre ðêode, sê leofað fîf hund geâra and æfter dêaðe eft ârîst geedcucod; and se fugel getâcnað ûrne ǣrist on ðâm endenêxtan dæge), huius Fenicis; GENERIS FEMININI: 15 haec cornix #þêos ceô#; haec ceruix #þes hnecca#, huius ceruicis; hic VEL haec radix #ðes wyrtruma#, huius radicis; [[71]] TRIVM GENERVM: hic et haec et hoc felix #gesǣlig#, huius felicis; hic et haec et hoc pernix #swyft#, huius pernicis; haec nutrix #þêos fôstormôdor#, huius nutricis; haec uictrix #þêos sigefæste#, huius uictricis and ealle ôðre þyllîce, þe cumað of werlîcum namum: hic cantor 5 #þes sangere#, haec cantrix #þêos sangystre#; lector #rǣdere#, lectrix #rǣdestre#; doctor #lârêow#, doctrix #lǣrestre# ET SIMILIA. þâs bêoð geðêodde tô NEVTRVM on gebîgedum casum, swâswâ ys gecweden uictricia tollite signa #nymað þâ sigefæstan mearca#: nis swâ ðêah 10 gewunelic hoc uictrix, ac on ðâm gebîgedum casum.
11 absatz nur U ‖ :LXIIII D, f. JOT ‖ In] on T ‖ on--12 naman f. T ‖ geendjað f. J 12 swâ--15 dæge f. T, in d. z. R ‖ :on R ‖ arabiscere H, arabistre J 13 efter D 14 arisþ HJ, arisð D ‖ fugol J ‖ ure O ‖ ærist weg H 15 -nehstan JR ‖ genr H ‖ femini J 16 þêos f. T ‖ am rande rechts hec pix picis [h]ęc nix niuis hd. 12. jhd. H ‖ þ. h. f. T ‖ (h)necca ds. hd.? U 17 uel] et HO ‖ ð. w. f. T ‖ wyrttruma DhR 1. 2 ges. hu. f. T 1 g von gesælig wegradiert, darüber y sely (vor s ein i getilgt) von späterer hd. F 2 2. huius f. T 3--4 ü. und huius f. T 3 þes J ‖ foster- HJU, -moder J 4 and--6 sangere f. T 5 namū wie es scheint (aber der strich sehr verblasst) H, -um aus -am R, mannum J 6 þêos--8 lǣrestre f. T ‖ sangestre U, sang|gestre J 7 rædystre FhRU, -istre J ‖ doctor--8 lǣrestre f. J 8 lærystre FhU, læristre R, lærest (hinter t ein e radiert) O ‖ þâs--11 casum f. T 9 2. c in uictricia aus x a. hd. F 10 þas O ‖ sigefæsta F ‖ mear(c)a U 11 ac f. J ‖ ðâm f. J
LXV. IN OX CORREPTAM. on scortne ox geendað ân nama FEMININI GENERIS: haec nox #ðêos niht#, huius noctis and ân of ðâm gefêged þrêora cynna: hic et haec et hoc pernox #þurhwacol#, huius pernoctis. on ðisum twâm namum 15 ys se o scort on gecynde, ac ðâ twegen CONSONANTES c and t hine ðôð langne.
12 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW, V auf r. D ‖ In] on T ‖ on--13 generis f. T ‖ on sc. ox f. W ‖ geendiaþ J, endeþ W 13 femini J, ini auf r. U ‖ ð. n. h. f. T ‖ niht f. W 14 and--cynna f. T ‖ an aus on U ‖ ðan U 15 huius f. T ‖ noctis W ‖ hinter pernoctis noch Comparatiuus. hic et hęc pernoctior T ‖ on--17 langne f. T ‖ on] of H ‖ þissum J 16 se o scort (sceort DFHhJRU)] seo scortnys O ‖ twege D 17 long W
LXVI. IN OX PRODVCTAM. on langne ox geendjað þâs naman: GENERIS FEMININI haec uox #ðêos stemn#, huius uocis; OMNIS GENERIS #ǣlces cynnes# hic et haec et hoc 20 [[72]] uelox #swyft#, huius uelocis; hic et haec et hoc atrox #wælhrêow#, huius atrocis; hic et haec et hoc ferox #rêðe#, huius ferocis ET CETERA.
18 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW, VI aus IIII D ‖ In] on T ‖ on--19 fem. f. T ‖ on l. ox f. W ‖ endeþ W 19 gene femini J, f. g. W ‖ ð. st. hu. f. T ‖ ü. f. W 20 om.--cy. f. W ‖ ǣ. c. f. T ‖ et hec--72^1 uelocis am rande rechts 1. corr. h 1 swyft huius f. T ‖ --2 gen. f. W ‖ (h)uius h ‖ hinter uelocis noch Comparativvs. hic et hęc uelocior T ‖ h. et h. et h.] f. T, ealswa gaþ J ‖ hic am rande links v. a. hd. h ‖ atrox auf r. U 1. 2 wælreow J, f. T 2 huius f. JT ‖ hic--3 ferocis f. W ‖ h. et h. et h.] f. JT ‖ f in ferox auf rasur R 3 huius f. JT ‖ et c. f. W
LXVII. IN VX CORREPTAM. on scortne ux geendjaþ þâs naman: hic Volux âgen nama, huius Volucis; haec 5 nux #þêos hnutu#, huius nucis; haec crux #þêos rôd#, huius crucis; hic et haec dux #þes and ðêos lâttêow# oððe #heretoga#, huius ducis; hic et haec et hoc trux #wælhrêow# oððe #rêþe#, huius trucis.
4 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--5 naman f. T ‖ on sc. ux f. W ‖ x vom 2. ux auf r. u. x drüber J ‖ geend(i)aþ J, endeþ W 5 a. n. gl. R, owene nome (hinter gen.) W, propria (!) nomen T ‖ hu. V.] generis feminini T 6 þ. hn. hu. f. T ‖ nutu J, f. W ‖ haec f. TW 6. 7 þ. r. h. c. f. T 6 s von þeos z. t. auf r. U 7 þ. a. ð. f. T ‖ lateow DHRT 8 o. h. gl. R ‖ oððe] ł JT ‖ hu. d. f. T ‖ ucis W ‖ über trux _a. hd._ #cruel# F, atrox ł ferox gl. U 9 wælreow J ‖ o. r. gl. R ‖ oððe] ł T ‖ re von reðe aus etwas anderem? R ‖ huius f. T
LXVIII. IN VX PRODVCTAM. on langne ux geendjað 10 ðâs naman: hic Pollux âgen nama, huius Pollucis; haec lux #þis lêoht#, huius lucis.
10 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ on--11 Pollucis _f. T_ ‖ on l. ux f. W ‖ endeþ W 11 a. n. gl. R, owene nome _h. gen. W_ ‖ lucis W 12 þis l. f. T ‖ leoh H, f. W
LXVIIII. IN YX. on yx geendjað þâs naman: hic sandyx #þis wâd#, huius sandycis; haec Styx #hellemere#, huius Stygis. 15
13 absatz nur U ‖ LXIX U, f. JOTW ‖ In yx f. T ‖ ix _beide male O, hinter_ in W, hinter on T ‖ on yx f. W ‖ geend.--naman _f. TW_ ‖ nam̄ H ‖ hic weg H 14 sandix DFHORTUW ‖ þis w. f. U ‖ þis f. T ‖ huius f. T ‖ sandicis DFHORTU, dicis W ‖ stix TUW 14. 15 hell. hu. St. f. T 15 stygys O, stigis RUW
[[73]] LXX. IN AEX. on aex geendað ân nama: haec faex #þâs drosna#, huius faecis.
1 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In aex f. T ‖ erstes aex aus æex D, ex JOUW, :ex H ‖ on--nama f. W ‖ zweites aex aus æex D, ex JOTU, :ex FH ‖ g. ân n. f. T ‖ geendiað FU ‖ hęc a. hd. aus ę F ‖ fex alle 2 þ. d. f. T ‖ fecis alle
LXXI. IN AVX geendað ân nama: haec faux #þes gôma#, huius faucis.
3 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In] on T ‖ über (hinter JH) In aux noch on aux JHR ‖ g. ân n. f. TW ‖ über faux a. hd. #ioue# F ‖ þes f. T 4 coma U ‖ fa(u)cis 1. corr. h
LXXII. IN ALX. on alx geendjað twegen naman: 5 haec falx #þes sicol#, huius falcis; haec calx #ðes cealcstân#, huius calcis: mid ðâm naman bið êac getâcnod #hô# oððe #ende#.
5 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In alx f. T ‖ als beide male O ‖ on alx f. W ‖ g. tw. n. f. T ‖ geendað U, endeþ W ‖ nama J 6 þes f. T ‖ calx] c v. a. hd. ü. undeutlichem c F, tales J ‖ ðes f. T 7 mid--8 ende f. T ‖ mid--getâcnod] oþer (das sich nach bem. zu 65^10 sogleich an chalcston anschliesst) W ‖ namum U 8 hô] o O ‖ .i. hic calx über ende von einer hd. des 12. jhd. H
[[LXXII. IN ALX. on alx geendjað twegen naman: text has “alx” in plain type]]
LXXIII. IN ANX. on anx geendað ân nama: haec lanx #þêos wǣge# oððe #scalu#, huius lancis. 10
9 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In anx f. T ‖ on anx f. W ‖ zweites anx] a(n)x U, aus am 1. corr. Fh ‖ g. ân n. f. T ‖ geendiað U, endeþ W 10 la(n)x U, darüber a. hd. #esquiele# F ‖ ü. f. T ‖ scale HJ
LXXIIII. IN VNX. on unx geendað ân nama: hic et haec coniunx #þes and ðêos gemaca#, huius coniugis.
11 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In unx f. T ‖ on unx f. W ‖ g. ân n. f. T ‖ endeþ W ‖ feminini generis vor hic W 12 coniux HW ‖ ü. f. T ‖ þeos aus þes F, þes H ‖ coniu:gis O
LXXV. IN ARX. on arx geendað ân nama: haec arx #þis wîghûs#, huius arcis.
13 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In arx f. T ‖ on arx f. W ‖ g. ân n. f. TW ‖ #túr# ü. arx a. hd. F 14 þis f. T ‖ wighus gl. ü. 2. arx z. 13 T, w aus p v. a. hd. F
[[14 .. wighus gl. ü. 2. arx z. 13 T appears to mean: wighus (l. 14) written over second “arx” (end of l. 13)]]
LXXVI. IN AC. on ac geendað ân nama NEVTRI 15 GENERIS: hoc lac #þêos meoloc#, huius lactis.
15 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In ac f. T ‖ hac W ‖ on ac f. W ‖ g. ân n. f. TW ‖ geend:að (i rad.) R ‖ neutri] n _im text_ (wie oft) u. neutri darüber gl. W (ebenso 74^1 u. ^3) 16 a in lac aus o (v. a. hd.?) H ‖ þêos f. T ‖ meolc DFHhJRTU, f. W ‖ tis W
[[74]] LXXVII. IN EC. on ec geendað ân nama NEVTRI GENERIS: hoc allec ânes cynnes fisc, huius allecis.
1 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW ‖ In ec f. T ‖ on ec f. W ‖ g. ân n. f. TW ‖ neutri] wie 73^15 W 2 allec] alles U ‖ â. c. fisc] þes hæring R, þes hæringc J, hering W, fisc (â. c. f.) T ‖ über fisc v. ds. hd. i. hæring U ‖ huius f. OU ‖ punct unter e in allecis zufällig? U
LXXVIII. IN VT. on ut geendað ân nama NEVTRI GENERIS: hoc caput #þis hêafod#, huius capitis and of ðâm gefêgede hoc sinciput #healf hêafod#, huius sincipitis; 5 hoc occiput #se æftra dǣl ðæs hêafdes#, huius occipitis.
3 absatz nur U ‖ zahl f. JOTW, vor V rasur U ‖ In ut f. T ‖ on ut f. W ‖ g. ân n. f. TW ‖ neutri] wie 73^15 W 4 capud JT, t über rasur v. a. hd. F ‖ þ. h. f. TW ‖ pitis W ‖ a. of ð. g. f. T 5 sincipud JT ‖ h. h. gl. über sincipitis T, in d. z. R, healf hlaford O ‖ huius f. T 6 hoc f. TW ‖ occipud T, occipit J ‖ gl. über occipitis, aber durch einen strich an die richtige stelle gewiesen T ‖ æftera HU ‖ del T ‖ et cetera hinter occipitis T
Gyt syndon sume geendunga tô êacan þisum getele: huiusmodi #þus gerâd#, huiusmodi homo #ðus gerâd man#, huiusmodi homines #ðus gerâde men#; ealswâ tô FEMININVM and tô NEVTRVM. swâ gǣð istiusmodi #swâ gerâd# 10 and eiusmodi tô ǣlcum cynne and tô ǣlcum case. ealswâ frugi #uncystig# oþþe #spærhynde#; frugi homo #uncystig man#, frugi hominis #uncystiges mannes#; frugi mulier #uncystig wîf#, frugi mulieris ET CETERA. [[75]] ealswâ nequam #mânful# oððe #forcûð#: hic et haec et hoc nequam, huius nequam. þâs and ðyllîce synd INDECLINABILIA, þæt synd #undeclinjendlîce#.
7 kein absatz ‖ beoþ W ‖ geendunge HT, endunga U ‖ ecan F, ecum W ‖ þissum JT ‖ getæle FT 8 -modig O ‖ ðus g. in d. z. T ‖ gerââd O ‖ huius (modi) gl. W ‖ --9 ü. f. T 9 huimodi (abkürzung für us wol nur verlöscht) H ‖ ð. g. men f. W ‖ (ge)rade H ‖ feminum O 10 ealswa H ‖ istimodi zu istiusm. gl. W 10. 11 swâ g. a. e. f. W ‖ swa gerand (und darüber ðus gerad 1. corr.) F, þus gerad DH, hinter eiusmodi T 11 eiusmodi aus eiusdodi H ‖ elcum H ‖ cynne auf r. U ‖ elcum H ‖ casum U, dahinter and tale W ‖ ealswa--14 cetera hinter 75^2 huius nequam T 12 frugi--spærhynde f. F ‖ úncysti in d. z. (ebenso o. sp.) T, uncystig mit unterpunctiertem un O ‖ sper- T, -hende U, -hyrde J ‖ über frugi v. a. hd. #pruz# F 13--14 ü. f. T 13 un:cystig D ‖ homines HTU, -is aus -es R ‖ un von uncystiges unterpunctiert O 14 un von unc. unterpunctiert O ‖ f. mulier(i)s (i ü. rad. r) F, f. U 1 mit Eall swa absatz U ‖ also goþ W ‖ manful--hoc nequam am rand v. ds. hd. U ‖ ü. in d. z. T ‖ forcuþ o. manful J 2 and ðyllîce f. T ‖ beoþ W ‖ ind.--3 synd f. W 3 þ. s. un. f. T ‖ vndecliniendlic W
Ys êac tô witenne, þæt lêdene lârêowas macjað on sumum namum ACCVSSATIVVM on im: haec uis #þêos miht#, 5 hanc uim; haec tussis #ðes hwôsta#, hanc tussim; haec Caribdis ân stânclûd on sǣ, hanc Caribdim; haec syrtis #þes sandhricg#, hanc syrtim; Tiberis hâtte sêo êa, þe yrnð be Rôme, hanc Tiberim; Tigris ys ân êa and ânes cynnes dêor, hanc Tigrim. þâs naman and heora gelîcan 10 macjað ABLATIVVM on i. sume naman macjað heora ACCVSSATIVVM ǣgðer gê on im gê on em: puppis #stêorsetl#, hanc puppim VEL puppem; nauis #scip#, hanc nauim VEL nauem; clauis #cǣg#, hanc clauim VEL clauem; securis #æx#, hanc securim VEL securem; peluis #wætermêle#, hanc 15 peluim VEL peluem; turris #stŷpel#, hanc turrim VEL turrem; and ðâs macjað heora ABLATIVVM on e and i: ab hac puppe VEL puppi ET CETERA.
4 kein absatz ‖ witanne HJ, witene TW ‖ lareawas, lorþeawes W 5 naman TU ‖ ácu- T, -usa- DHRT, acusatiuum aus voca- W ‖ --6 ü. f. TW 6 u(i)m O ‖ hec aus hoc W, nec (urspr. hec?) H ‖ [tussis hanc tussim] W ‖ haec C.--8 syrtim f. T ‖ ec in haec auf r. U 7 ka- DFhR ‖ gl. R ‖ ân f. W ‖ on sǣ hanc f. W ‖ ka- R; -im aus -in O, aus -um? U, -in h ‖ hæec J ‖ si[rtis--8 ti]beris W 8 sandricg H, -hrygc J ‖ sirtim H ‖ T. h. ganz weg H ‖ tyberis DhJRTU ‖ hatte--9 rome in d. z. R, on éá W ‖ se J 9 yrn H ‖ tiberi:m (u rad.) O, tyberim DFHhJRTU ‖ tigr[is--e]a W ‖ tygris J ‖ rasur hinter êâ U 10 han W ‖ 2. i in tigrim aus u rad. hO, tygrim J, tigrum W ‖ a. h. g. f. T ‖ hyra FhR 11 abl- a. hd. aus obl- F ‖ naman f. H 12 acu- HT, -usa- DHRTU ‖ erstes gê f. F ‖ em pu auf r. (der erste ausradierte buchstabe g?) O ‖ puppis--13 hanc f. W ‖ --16 ü. f. T 13 puppi:m F ‖ nauis--hanc f. W ‖ nauim] naum O 15 æ in æx auf r.? h, über æx von späterer hd. hand O ‖ i in securim aus (ü. getilgtem O) u FO ‖ puluis T 16 puluim T ‖ pel:uem O, puluem T 17 and--18 puppi f. T ‖ ablatif W ‖ and on i J 18 puppe] puppem H ‖ (ł) a. hd. F ‖ pu(p)pi a. hd. F
[[4 ... lareawas, lorþeawes W expected MS reference (D or T?) missing 7 ka- DFhR ‖ gl. R printed as shown: “Karybdis” as gloss only?]]
[[76]] DE PLVRALI GENITIVO.
Gif hwâm twŷnað be ðâm menigfealdan GENITIVO, þonne secge wê hêr scortlîce be þâm earfoðostan. supplex #êadmôd# oððe #âloten# ys þrêora cynna: horum et harum et horum supplicum; supplicium ys #wîte#. artifex #cræftica#, 5 horum artificum #þissera cræftycena#; artificium is #cræft#. iudex #dêma#, horum iudicum #ðissera dêmena#; iudicium is #dôm#. parens #fæder# oððe #môdor#, horum parentum. uigil #wacol#, horum uigilum. memor #gemyndig#, horum memorum #gemyndigra#. fons #wyll#, 10 fontium. mons #dûn#, montium. frons #foreweard hêafod#, frontium. pars #dǣl#, partium. ars #cræft#, artium.
1 überschrift f. JTW ‖ plurari OU 2 timaþ J ‖ ðan (þ-) DFhO ‖ mænig- HJRTUW ‖ -dam U 3 þan O ‖ -þestan U, r aus e. a. D, darüber dificiliores gl. W ‖ (s ü. rasur v. a. hd.)uplex F 4--77^11 ü. in d. z. T ‖ alotyn TU 5 supplic:um (i rad.) O ‖ (supplicium) corr. U ‖ is wite gl. R 5. 6 cræftca DFHRW (t auf r. R), cræfta J 6 horum aus harum H ‖ artifi::cum (ci r.) D, artificium T ‖ þ. cr. f. W ‖ cræfticena U, cræftcena DFHhR, cræftena J, cræftigra T ‖ artificum JO 7 is cræft gl. R ‖ is dema gl. R ‖ iudicium (zu -cum hJ) hJT ‖ ð. d. f. W 8 is dom gl. R ‖ f. o. m. gl. R ‖ ys fæder U 9 uigilium JT 10 gemyndigra f. W ‖ well D, weall (und darüber will corr.) U 11 foncium W ‖ montium aus moncium W ‖ forewerd h. J, forheaued W 12 frontium vor ü. W ‖ ors O ‖ hinter cræft noch ł wighus (wighus unvollst. radiert, ł gelassen) J
[[1 überschrift f. JTW ‖ plurari OU line number missing]]
¶ arx #wîghûs#, arcium. urbs #burh#, urbium. hiems #winter#, hiemum. princeps #ealdorman#, principum; principium is #angyn#. municeps #burhealdor#, municipum; municipium 15 ys #burhscipe#. collis #hyll# oððe #beorh#, collium. follis #bylig#, follium. caedes #sliht# oððe #slege#, caedium. [[77]] aedes #botl#, aedium. iuuenis #junglingc#, iuuenum. panis #hlâf#, panum. canis #hund#, canum. uates #wîtega# oððe #sceop#, uatum. ciuitas #ceaster#, ciuitatium; probitas #gôdnyss#, probitatium; bûton sêo SINCOPA, þæt ys, sêo 4 #wanung#, þone i oftêo, þæt sŷ gecweden ciuitatum, probitatum, sanctitatum ET CETERA.
13 a. w. a. f. J ‖ w in wighus a. hd. aus e. a. F, wius W ‖ artium U, arcuum h ‖ urb:s F ‖ byrh T ‖ urbium vor ü. W ‖ hiemps FU ‖ winter f. W, zweiter strich des n abgerieben O 14 ealdor (ohne man) DH ‖ principum f. OT ‖ principium f. DH 15 is angin gl. R ‖ erstes r in burhealdor aus h D, is buruhalder W ‖ muni(ci)pum corr. v. a. hd. F, f. O 16 is b. gl. R ‖ h. o. b. gl. R ‖ collium f. W 17 s. o. s. gl. R ‖ slæge J ‖ cedum J, vor ü. W 1 bolt (a. hd. zu botl F) FU, bold hinter edium W ‖ iuuenis aus -es O ‖ --2 canis ü. f. W ‖ iunling F, -ling DHJRTU, -lincg h 2. 3 w. o. scop gl. R, hinter uatum W 3 ceastre J ‖ letztes i in ciuitatium auf r. a. hd. F, ciuitatum (aus -ium R) HhRTU, tatum vor ü. W 4 gôdnyss--6 probitatum f. DH ‖ probitatum (aus -ium R) hRTU, tatum vor ü. W, letztes i a. hd. auf r.? F ‖ buton--6 probitatum f. T ‖ butan J ‖ syncopa R ‖ þæt usw. in der zeile R 5 wunung O ‖ sŷ] is J, beo W ‖ ciuitatem h 5. 6 probatiuum U 6 sanctitas vor sanctitatum T ‖ sanctitatum aus -em a. hd. F ‖
¶ hae uires #þâs mægnu#, harum uirium. hi et hae tres et haec tria, _horum et harum et horum trium_ #ðissera þrêora#. hi et hae plures #mâ# et haec pluria, horum et harum et horum plurium. lis #geflit#, litium #geflita#. hic et haec dis #welig#, ditium. 10 nox #niht#, noctium. uox #stemn#, uocum. consul #dêma#, consulum. dux #heretoga#, ducum. nux #hnutu#, nucum. caput #hêafod#, capitum. pes #fôt#, pedum. ales #fugel#, alitum. bos #oxa#, boum. þurh ðâs ðû miht þâra ôðra GENITIVVM understandan. 15
haec U ‖ þæs U, þes J, f. W 7 harum aus horum und a noch über a J 8 ð. þ. f. W ‖ res von plures und ma auf r. v. a. hd. F 9 ma gl. h, f. J ‖ i in pluria (v. a. hd.?) auf r. F, plura JU ‖ haru T ‖ pluri:um (m rad.) F 10 geflita f. TW ‖ (hec) W ‖ dis ditis W ‖ we von welig ganz, lig z. t. weg H, selig T 11 niht f. TW ‖ nocxium T ‖ stemn f. TW 12 heretoga--13 ü. f. T ‖ h.] latteouwe ł hereteowe (w undeutlich) h. ducum W ‖ duc:um (t rad.) F ‖ nux nucis [nuc]um W ‖ hnutu f. W ‖ zweites u in nucum aus e. a. D 13 capud J, t auf r. U 13--14 ü. f. W 13 fugol J 14 [bos b. þ. þeo]s þu W ‖ bos--ðâs] ðus T ‖ ðâs] þa U ‖ þæra (ð-) alle ausser O 15 geniti[uum understonden] W ‖ under standen U
[[78]] DE QVARTA DECLINATIONE.
QVARTA DECLINATIO HABET TERMINATIONES DVAS #sêo fêorðe declinung hæfð twâ geendunga#, us and u. on us geendjað MASCVLINA NOMINA, and on u befeallað NEVTRA. þêos declinung gǣð þus: NOMINATIVO hic sensus 5 #þis andgyt#, GENITIVO huius sensus #ðises andgytes#, DATIVO huic sensui #þisum andgyte#, ACCVSATIVO hunc sensum #þis andgyt#, VOCATIVO o sensus #êalâ ðû andgyt#, ABLATIVO ab hoc sensu #fram ðisum andgyte#; ET PLVRALITER NOMINATIVO hi sensus #ðâs andgytu#, GENITIVO 10 horum sensuum #ðissera andgyta#, DATIVO his sensibus #þisum andgytum#, ACCVSATIVO hos sensus #þâs andgytu#, VOCATIVO o sensus #êalâ gê andgytu#, ABLATIVO ab his sensibus #fram ðisum andgytum#.
1 überschrift f. JW ‖ quarta] .IIII. HU ‖ uarta W 2 declinatio:: (ne rad.) H ‖ sêo--3 geendunga f. T 3 [de]clinunge W ‖ (h)æfð H ‖ geendunge H, endunge W 4 gendiað U, endeþ W ‖ m[as]culina W ‖ befallað U 5 þes O ‖ declinu[ng] W ‖ þus f. T 6--14 ü. f. T 6 þis f. W ‖ --8 dem. vor gen. dat. acc. f. W ‖ huius aus huic? H ‖ --14 ü. f. W ‖ þisses J 7 i in huic aus n O ‖ sens[ui] W ‖ þissum J ‖ acu- F, -ussa- FhU 8 o sus W ‖ ealla R 9 adgyt U ‖ ablatiuo--andgyte (von ds. hd.?) mit anderer dinte am rande doppelt (sowol rechts, wie links) nachgetragen U ‖ ablactiuo J ‖ su W ‖ þissum J 10 nominatiuum F, noment͛ ( ͛ von a. hd.) O ‖ [hi] W 10. 11 geniter J, genont͛ ( ͛ von a. hd) O, f. W 11 sens(u)um a. hd. F, sensum O ‖ andgitu F ‖ dater J, dater͛ ( ͛ von a. hd.) O ‖ hi(s) U, hi h, f. W 12 þissum J ‖ acu- FT, accusater J 13 andgyta U ‖ uocater J ‖ sens[us] W ‖ ablater J 14 þissum J ‖
[[10 nominatiuum F, noment͛ ( ͛ von a. hd.) O The two ͛ look different but seem to be intended for the same symbol.]]
¶ ealswâ gâð ðâs: hic casus #hryre# oþþe #declinung#, huius casus; 15 risus #hlehter#, cursus #ryne#, sexus #werhâd# oððe #wîfhâd#, nexus #cnotta#, luxus #lust# oððe #gǣlsa#, fluxus [[79]] #tôflôwednyss#, ritus #gewuna#, metus #ôga#, impetus #onrǣs#, fluctus #flôd# oððe #ŷð#, actus #dǣd#, fructus #wæstm#, uictus #bîgleofa#, uestitus #scrûd#, habitus #gyrla#, saltus #hlŷp# and #holt#, exercitus #werod# oððe #here#, uersus #fers#, uisus #gesihð#, auditus #hlyst#, gustus #swæcc#, 5 odoratus #stenc#, tactus #hrepung#, ictus #sweng#, motus #styrung#, affectus #gewilnung#, effectus #fremmingc#, monitus #mynegung#, passus #stæpe#, gradus #hâd# oððe #stæpe#, lapsus #slide#, usus #brîce# oððe #gewuna#, potus #drenc#, portus #hŷð#, artus #liþ#, arcus #boga#, lacus #sêað#, 10 acus #nǣdl#, sinus #bôsm#, currus #cræt#, uultus #andwlite#, cultus #bîgeng# ET CETERA.
eala swa U 15 gað f. T ‖ ryre o. d. in d. z. T, gl. R ‖ d[ecli]nung W 16 r. hl. cursus (aus -ur) ü. d. z. 1. corr. F ‖ hlehter f. TW ‖ hryne HJ, f. T ‖ von werhâd bis auf weiteres ü., soweit vorhanden, gl. T ‖ oððe] ł gl. T 16. 17 wifh(od) W, w beim einbinden weggeschnitten T ‖ (nexus) gl.? U ‖ lu(x)us aus lusus J, darüber uoluptas gl. U ‖ o. g. f. T ‖ am rande galnisse gl. U 1 toflowendnyss h, to flow(ed am rande)nyssa T, -nysse U, -n[esse] W ‖ ritus] artus T ‖ īpetus W 2 flôd o. ŷð f. T, gl. R ‖ flo[d ł] W ‖ hyð F ‖ accus im text u. tus darüber gl. W ‖ dǣd f. W ‖ wæsm H 3 bileofa T ‖ uestis W ‖ scru[d ha]bitus W ‖ scr(v)d aus scrod a. hd. F ‖ gyrla f. T ‖ saltas J 4 hlep DH ‖ and holt f. T ‖ and] oððe J ‖ here oððe werod J, gl. R ‖ werod oððe f. T ‖ her[e--7 fremmin]g W 5 uers DFHhJR (gegen OU), f. T ‖ --6 hrepung ü. f. T ‖ swæc DFHhRU, spæt (!) J 6 repung H ‖ swenc J 7 styrung f. T ‖ uoluntas ü. affectus gl. U ‖ frymming D, fremming alle andern (aus fremung 1. corr. h) ausser O 8 muneg[unge pas]sus W ‖ mynegung f. T ‖ stepe FT 8. 9 h. o. st. gl. R, hadstepe (oððe f.) T 9 [br. o.] W, f. T ‖ wuna F 10 drenc f. TW ‖ yð J ‖ la[cus seaþ] W 11 neadl J, neld T, nelde W ‖ cræt] cræft F, kert W 11. 12 andwlit[e cultus] W ‖ andwlitæ U, f. T 12 biggeng FR, biggenc J, f. T
Ðâs ôðre synd FEMININI GENERIS: haec manus #þêos hand#, huius manus, huic manui, hanc manum, o manus, ab hac manu; ET PLVRALITER hae manus, harum manuum, 15 his manibus, has manus, o manus, ab his manibus. ealswâ gâð þâs: haec anus #ðis ealde wîf#, porticus #portic#, socrus #sweger#, nurus #snoru#, tribus #mǣgð#, domus #hûs#.
13 kein absatz ‖ beoþ W ‖ femini O 13. 14 þ. h. f. TW 14 punct unter i von huic wol zufällig O ‖ [manui] W 15 [manuum] W 17 þ[eos--ðis] W ‖ ealda J ‖ icus von porticus z. t. weg H 18 s von socrus auf rad. sw h ‖ swegr DFHhRU, swe(g)r J, swer W ‖ snora T ‖ tr[ibus mæiþ] W
[[80]] Þâs ôðre synd NEVTRI GENERIS and INDECLINABILIA, þæt is, #undeclinjendlîce#: hoc cornu #þes horn#, hoc tonitru #þes ðunor#. nabbað þâs naman nâ ôðre gebîgednysse on ânfealdum getele, ac þes ân CASVS bið gecweden for eallum ðâm ôðrum ðus: hoc cornu, huius cornu, 5 huic cornu, hoc cornu, o cornu, ab hoc cornu; on menigfealdum getele hîg habbað sume CASVS: haec cornua, horum cornuum, his cornibus, haec cornua, o cornua, ab his cornibus. ealswâ gǣð hoc genu #þis cnêow# ET PLVRALITER haec genua; hoc gelu #þes forst#, ueru #spitu#, specu 10 #scræf#, pecu #nŷten#, testu #crocscerd#, penu #hêddern# ET CETERA, ac hî âteorjað sume on menigfealdum getele. syndon êac gecwedene hic cornus #þes horn#, hic tonitrus MASCVLINI GENERIS on ðissere declinunge. pecu gǣþ êac on ôðre wîsan on ðǣre þriddan declinunge: hoc pecus, 15 huius pecoris and haec pecus, huius pecudis; and hoc testu þissere declinunge and haec testa þǣre forman declinunge. ealswâ specu and penu gâð on manega wîsan and on mislîcum kynne.
1 kein absatz ‖ beoþ W ‖ and] et JOU ‖ ind. þ. is f. W ‖ -bila F 1. 2 þ. is u. in d. z. R, f. T ‖ þ. is f. H 2 undeclinigendlice aus -nagend- D, vndeclinendlic W, -lic JU ‖ o in hoc aus e O ‖ c[ornu--hoc] W ‖ --3 ü. f. T 3 þes f. W ‖ þundr U ‖ nâ] nane JT, non W ‖ gebigend- U, ibeiȝed[nesse] W 4 -fealldum T ‖ getæle FT ‖ case W 5 þe[n] W 6 mæn- HJRU, man- T 7 getæle FT, itelo W 8 orum von horum auf r. U ‖ his sehr verblasst W ‖ [cornibus] W ‖ hęc cornuua T 9 corni[bus--et] W ‖ gað h, gaþ J, gað þas U ‖ þ. c. f. T ‖ cnow F 10 [hoc gelu--11 scre]f W ‖ haec gelu J ‖ þes forst] #geleþe# T ‖ specu] spetu U 11 scræf (v. a. hd.?) aus stæf F, stæf U ‖ tæstu O ‖ crocsceard DHRU, -scærd J, sc auf r. O] #test# T ‖ hêddern] #celier# T 12 [ac h]eo W ‖ âteorjað--19 kynne] beoð. sume. Indeclinabilia T ‖ mænig- JR ‖ getæle F 13 beoþ W ‖ [hic c]ornus W ‖ þ. h. f. W 14 declinung W ‖ [p]ecu W 15 wison DFRU ‖ ære von þære auf r. U ‖ [pecu]s W 16 haec] hoc U ‖ hu. p.] cudis W ‖ and vor hoc] et JU 17 þissere--18 1. on (þissere am rande, decl.--decl. auf r., das übrige als 27. zeile) corr. R ‖ þissera U ‖ declinun[ge and] W ‖ and haec--decl. f. J ‖ and vor haec] et U ‖ þæra U, þere H 18 specu] pecu H ‖ gæð U ‖ [on m]ore (?) W ‖ on vor misl. f. U 19 mistliche W ‖ cynne DFHJRU, cunne W
[[81]] Arcus #boga# and artus #lið# and partus #geêacnung# healdaþ þone u fæste on menigfealdum DATIVO and ABLATIVO: arcubus #bogum#, artubus #liðum#, partubus #geêacnungum#, for ðâm gesceâde, þæt hîg nǣron gelîce arcibus #wîghûsum#, artibus #cræftum#, partibus #dǣlum#. 5 êac sume ôðre healdað þone u on ðâm foresǣdum casum bûtan intingan: portubus #hŷðum#, tribubus #mǣgðum#, lacubus #sêaðum# ET CETERA.
1 kein absatz ‖ boga f. TW ‖ lið f. T ‖ and vor partus f. H ‖ par[tus] W ‖ geeacnunge U, eacnung H, ecnung W, byrd T 2 mænig- JR, manig- T, mænifealdan H, dahinter itele W ‖ da[tiuo] W ‖ and] et J, f. T 3 ablactiuo J, f. T ‖ nom. sg. vor dat. pl. W ‖ --8 ü. f. T ‖ --4 ü. f. W ‖ l.] þiþum U 4 um in geeac. nachtr. v. ds. hd.? h ‖ [for þ]en W ‖ ðan h, þan U ‖ æ in næron zu e F 5 arcibus] artibus U ‖ wihuse W ‖ [creft]um W 6 êac--7 intingan f. T ‖ þon̄ J ‖ ðâm] þa JU ‖ [for]e seide casen W 7 buton hU ‖ portabus J, eft partubus T ‖ tribus(bus) v. ds. hd.? O, tribus W, tribulus J ‖ [mæiþ]um W
DE QVINTA DECLINATIONE.
QVINTA DECLINATIO HABET VNAM TERMINATIONEM IN ES PRODVCTAM 10 #sêo fîfte declinung hæfð âne geendunge on langne# es, and synd ealle FEMININI GENERIS bûton ânum, þe ys ǣgðres cynnes on ânfealdum getele and on menigfealdum getele ys MASCVLINI GENERIS: hic VEL haec dies #ðes dæg#, and ân of ðâm gefêged ys MASCVLINI GENERIS: 15 hic meridies #þes middæg#. þêos declinung gǣð þus: NOMINATIVO hic VEL haec dies #þes dæg#, GENITIVO _huius [[82]] diei_ #þises dæges#, DATIVO huic diei #ðisum dæge#, ACCVSATIVO hunc VEL hanc diem #þisne dæg#, VOCATIVO o dies #êalâ ðû dæg#, ABLATIVO ab hoc VEL ab hac die #fram ðisum dæge#; ET PLVRALITER NOMINATIVO hi dies #þâs dagas#, GENITIVO horum dierum #þissera daga#, 5 DATIVO his diebus #ðisum dagum#, ACCVSATIVO hos dies #þâs dagas#, VOCATIVO o dies #êalâ gê dagas#, ABLATIVO ab his diebus #fram ðisum dagum#.
9 de f. DHJO ‖ quinta] v. U, f. J ‖ decl. f. DHJW 10 [quint]a W ‖ [prod.--15 m]asculini W (doch von den ersten wörtern die oberen spitzen erhalten) 11 sêo--12 es f. T ‖ anæ H 12 femini O ‖ butan J 13 þe] se OU ‖ getæle FT ‖ and--14 getele f. JOU, doch vor ys mit a. dinte (aber v. ds. hd.?) ü. d. z. he nachgetragen O ‖ mænig- H, manig- T 14 getæle FT, f. DH ‖ uel] et U 15--82^8 ü. f. T ‖ (an) D, f. OW 15 ifeiȝede W 15. 16 masculi[ni g. hic m]eridies W 16 me von meridies ganz, ri z. t. weg H ‖ --82^8 ü. f. W 17 [h. u. h. di]es W ‖ hic f. O ‖ (haec) U ‖ þes f. O ‖ geniter J, f. W 1--7 der casus nur beim nom. pl. bezeichnet W ‖ þisses J ‖ dater J, dat:: O ‖ h(u)ic H ‖ þissum J 2 acu- F, -ussa- Fh, accusater J ‖ uel] et U ‖ uocater J 3 ablater J ‖ uel] et U ‖ [hac die et plura]liter W 4 þissum J ‖ nomen F, nominater J ‖ hi: R 5--8 ü. f. DH 5 genit̄: (i r.) D, geniter J 6 dater J, dati: (i aus e radiert?) O ‖ þissum J ‖ acu- Fh, -ussa- FR, accusater J 7 uocater J ‖ ablater J 8 ab f. H 8. 9 [diebus all]e oþre W 8 þissum J
[[9 ... decl. f. DHJW text has “decl.]”]]
Ealle ôðre naman þissere declinunge syndon FEMININI GENERIS; haec facies #ðêos ansŷn#, haec species #þêos 10 wlitu#, acies #egc# oððe #scearpnys#, requies #rest#, progenies #ofspringc#, series #endebyrdnyss#, pernicies #cwelmbǣrnyss#, rabies #wôdnys#, glacies #îs#, canicies #hârung#, effigies #hiw# oððe #anlîcnys#, esuries #hungor#, macies #hlǣnnys#, ingluuies #oferǣt#, caessaries #feax#. þrŷ 15 naman of ðisum gâð on twâ wîsan: duricies and duritia #heardnys#, mollicies and mollitia #hnescnys#, materies and materia #antimber#. fides #gelêafa#; res #þing#; spes [[83]] #hiht# ET CETERA. ac hî âteorjað sume on menigfealdum getele.
9 kein absatz ‖ ealla HJ ‖ beoþ W ‖ femini O 10 dem. f. vor ü. W ‖ ð. a. f. T ‖ [onsene] W 10. 11 þ. w. f. T 11 acies] ac icies T ‖ ecg DFhRTU ‖ o. sc. f. T ‖ rest f. TW 12 progeniges F ‖ ofsprincg R, -ng DFHhU, -nge J, f. T, [of.] W ‖ endeberdnyss DH, -burnesse W ‖ pernicies--13 îs f. W ‖ pernic(i)es a. hd. F 13 cwælmbærnys U, clelbyrdnys T ‖ canic(i)es a. hd. F 14 [ł anlicn]esse W, f. T ‖ andlicnyss U 15 hælnnys T ‖ :oferæt (h rad.) F, ofer. ǣt O, oferǣte U, oueræt T ‖ [c. f. þ]reo W ‖ cesaries JU ‖ þréó T 16 þissum J ‖ twam h ‖ wison DH ‖ durici[es a. dur]itia W ‖ and] et J ‖ dur(i)tia h, -cia T 17 heardnyss gl. ü. duricies R, d von a. hd. F, f. TW ‖ mollic(i)es a. hd. F ‖ and] et J ‖ mollicia (a a. hd. auf r. U) JU ‖ hnescnyss gl. ü. mollicies R, f. W ‖ marie|rięs zu ma|terięs v. a. hd. O 18 et J ‖ antim[ber fid]es W ‖ fides and fiducia U ‖ --83^1 ü. f. T ‖ þincg R, -gc J 1 ateriað J ‖ sum[me on] W ‖ mænig- JR, manig- T 2 getæle FT
DE NVMERO.
NVMERVS is #getel#, SINGVLARIS ET PLVRALIS #ânfeald oððe menigfeald#. ânfeald getel ys on ânum: homo 5 #ân mann#. menigfeald getel ys homines #menn#. and ealle ðâ eahta PARTES habbað þâs twâ getel: witodlîce âgene naman habbað ânfeald getel and nabbað menigfeald. êac sunne and môna sindon ânfealdes geteles. sindon êac manega ôðre naman, þe æfter lêdensprǣce 10 nabbað menigfeald getel: MASCVLINI GENERIS þâs: sanguis #blôd# (ac swâ ðêah on hâlgum bôcum wê rǣdað uirum sanguinum), puluis #dûst#, fumus #smîc#, fimus #scern#, limus #lâm#; GENERIS FEMININI: pax #sybb#, lux #lêoht#, pix #pic#, fames #hungor#, sitis #ðurst#, labes #âwyrdnyss#, 15 tabes #wyrms#, humus #molde#; GENERIS NEVTRI: coenum #meox#, foenum #strêw#, lutum #fenn#, aeuum #êcnys#, [[84]] penum #hêddern#, uulgus #ceorlfolc#, pelagus #wîdsǣ#, uirus #wyrms#. and ǣlc þǣra ðinga, þe man wihð on wǣgan oððe met on fate, næfð heora nân menigfeald getel, ðêah ðe sume menn be heora âgenum dôme hî âwendað menigfealdlîce þus cweðende: frumenta #hwǣtas#, 5 ordea #beras#, fabae #bêana#, pisae #pisan#, uina #fela wîn#, mella #fela hunig# ET CETERA.
3 überschrift f. JW ‖ incipit fügt nach de n. bei fr. U 4 kein absatz J ‖ umerus W ‖ is g. gl. R, f. T ‖ getæl syngularis F ‖ et] uel J ‖ ânfeald--5 ânum f. T 5 oððe von a. hd. zu and corr. F ‖ mænig- HJ ‖ getæl F ‖ ânum] namum F 6 ân--ys] et pluraliter T ‖ o[n] mon W ‖ mænig- HJR ‖ getæl F, getel zu getęl a. hd. O ‖ menn--7 getel f. T ‖ menn f. W 7 [alle] W ‖ ehta J ‖ [h. þ. t.] W ‖ getæl F, dahinter butan interiectio U ‖ w[itodl.--11 þeos] sanguis W 8 agen(e) U ‖ getel: U, getæl FT ‖ mænig- JR, manig- T 9 su(n)ne a. hd. F ‖ móne T ‖ getæles FT 10 oðre manega OU 11 mænig- HJR, manig- T ‖ getæl FT, getele U 12 blôd f. TW ‖ þeh J 13 dûst f. T ‖ fumur F, fumis HOT ‖ smîc] fám T, f. W ‖ scearn HJTU 14 generis doppelt (das zweite später unterpunctiert) U ‖ sybb und lêoht f. TW 15 pic f. W ‖ f(a)mes a. h. ü. r. F ‖ hungor f. TW ‖ ðurst f. W ‖ awerdnyss (-ys H) DH, awer|nyss U, #hleceðure# T 16 tabs wurms T ‖ wrums W 17 fenum OUW ‖ streow DFHhRU, streaw J, strau W, f. T ‖ êcnys f. T 1 poenum DFHhJRT, penu U ‖ hêddern] #celier# T ‖ ceorlf. f. T ‖ palegus T ‖ wîdsǣ f. T 2 wrusm W, wyrm T ‖ þara D ‖ ‖ wyhð DU, wyhþ H, wehð FhTR, weh J, weihþ W 3 oþer W ‖ fæte DHTU ‖ heora] here J ‖ n von nân und das fg. m zum teil, enig ganz weg H ‖ mænig- JR, manig- T 4 getæl FT, getel: U ‖ âg. f. W 5 mæn- JR, man- T: ich werde solche abweichungen in zukunft nicht mehr anführen 5--7 ü. f. W 5. 6 hwætes J, f. T 6 beras f. T ‖ bêana--7 hunig f. T ‖ pyse alle ‖ pysan alle ausser O 7 wynu U ‖ hunigu U
Sume naman synd êac, þe nabbað ânfeald getel, ac bêoð ǣfre menigfealdlîce gecwedene, swâswâ bêoð twâ ðǣra twelf tâcna, gemini #getwysan# and pisces #fixas#, 10 and manega ôðre tô êacan þison: GENERIS MASCVLINI hi manes #þâs helwaran#, primores #hêafodmenn#, liberi #bearn#, cani #hwîte hǣr on ealdum menn#, sentes #ðornas#, uepres #brêmlas#; GENERIS FEMININI insidiae #syrwan#, induciae #fyrst#, deliciae #êstas#, diuitiae #welan#, 15 excubiae #weardan#, manubiae #hererêaf#, primitiae #frumwæstmas#, exequiae #lîcðênunga#, blanditiae #geswǣnyssa# [[85]] oððe #ôlæcunga#, bigae #twegra horsa cræt#, trigae #þrêora horsa cræt#; quadrigae #fêower horsa cræt#, reliquiae #sumes ðinges lâfe#, kalendae #clypunga#, forðan ðe ðâ ealdan men clypodon symle on niwum mônan. ealswâ nonae ân getel on gerîmcræfte, 5 idus #tôdǣlednyssa þæs mônðes#; nundinae #cŷpinga#, latebrae #dimhofan#, tenebrae #þêostru#, nuptiae #giftu#, quisquiliae #ǣfyrmðe#; GENERIS NEVTRI: arma #wǣpnu#, moenia #weallas#, crepundia #swurbêagas#, cunabula #cildcradulas#, spolia #hererêaf#, exta #þearmas#, extales 10 #bæcðearmas#, serta #cynehelmas#, pascua #læsa#, sponsalia #brŷdgyfa#, praecordia #forebrêost#.
8 kein absatz ‖ syndon R, beoþ W ‖ habbeþ vor nabbeþ getilgt W ‖ anfeld U ‖ getæl FT 9 gecwedenne h ‖ swâswâ--10 tâcna f. T ‖ nur ein swa O 10 and f. T ‖ piscis J ‖ fixas f. TW 11 and--þison] et cetera T ‖ oþere H ‖ tô êa. þ. f. W ‖ ecan F ‖ þisson J 12 mane:s (n rad.?) F, magan J ‖ þâs f. T ‖ helwara T, helpan J ‖ primoris HOTU ‖ -mann U, -mon T 13 bearn] #filz# T ‖ hwîte--menn] #c̋anuþ# T, in der zeile R ‖ on e. m. f. W 14 ðornas] #spinas# T ‖ bremelas HU, #runc̋es# T ‖ femini(ni) a. hd. F 14. 15 serwan DH, f. T 15 indicie J ‖ fyrstas U, fyrs H ‖ diuicie W ‖ welan f. T 16 spolia ü. manubiae gl. U 16. 17 frumwestmas HhT 17 exse- JR ‖ blandicie JW 17--85^1 geswesnessa T 1 oððe ô. f. T, obwol schon im text, doch oððe olecun (der rest weggeschnitten) am rande ohne verweisung U ‖ ollæcunga R, olecunga DHJ, olecunga zu olæ- h ‖ bie T ‖ twegera U 1. 2. 3 cræft (f rad. H) DH 2 tr.--3 cræt f. O ‖ trię h, tri(g)e sp. hd. F, trie DW ‖ --3 ü. f. T ‖ h. cr. f. W ‖ quadrigae--3 cræt am rande 1. corr. h ‖ quadrię T, quadrie (d aus t h) DHhW, quadri(g)e corr. sp. hd. F, ge auf r. R 3 sume H ‖ þincges h ‖ laf F ‖ clypunga--5 mônan f. T 4 vor þe olde men W ‖ þe: F ‖ clypedon h ‖ euere W 5 niwon J ‖ no(n)e H, noê D ‖ ân g. on g. in d. z. R, f. T ‖ ân] on J ‖ getæl F 6 todælædnyssa in d. z. T, todælnyssa F ‖ þ. m. f. T ‖ cypinge T 7 dim hofon O, dim screafa oððe hofan J ‖ þystru U, f. T ‖ gif(t)u a. hd. F, gyfta U, ȝifta W, f. T 8 wǣpnu f. T 9 menia alle ‖ wellas F, f. T ‖ swurdbeagas J 10 -cradalas R, -cradelas HTU; cradelas (ohne cild) W 11 extales b. nachgetragen corr. R, 1. corr. F, f. hJW ‖ bec- T ‖ ser vor serta getilgt W ‖ kyne- R, -healmas U ‖ læse DH, læswa J, leswe W, f. T 12 [sponsalia--16] hec W ‖ n in sp. a. hd. F ‖ -gyfu O, -gyfta T
Sume naman synd ôðres cynnes on ânfealdum getele and ôðres cynnes on menigfealdum getele: hic locus #ðêos stôw# MASCVLINI GENERIS and on menigfealdum getele 15 haec loca NEVTRI GENERIS. ealswâ hic iocus #þes plega# [[86]] ET PLVRALITER haec ioca #þâs plegan#; hic sibilus #þêos hwistlung#, haec sibila #þâs hwistlunga#; hic carbasus #þes segl#, haec carbasa #þâs seglu#; hic tartarus #þêos hellîce sûsl#, haec tartara mænigfealdlîce. þâs ôðre synd GENERIS NEVTRI on ânfealdum getele and GENERIS 5 FEMININI on menigfealdum getele: hoc epulum #þêos wist# and menigfealdlîce hae epulae; hoc balneum #þis bæð# and menigfealdlîce #hae balneae#; hoc caepe #þis lêc# undeclinjendlîc and menigfealdlîce hae caepae declinjendlîc. þâs ôðre synd NEVTRI GENERIS on ânfealdum getele and 10 MASCVLINI on menigfealdum: hoc caelum #þêos heofen# and menigfealdlîce hi caeli; hoc porrum #þis lêac# and eft hi porri; hoc frenum #þes brîdel# and menigfealdlîce hi freni VEL haec frena; hoc filum #þes ðrǣd# and menigfealdlîce hi fili VEL haec fila ET CETERA. 15
13 kein absatz ‖ naman synd auf r. U ‖ getæle FhT 14 and o. c. on mænigf. getæle ohne verweisung, wohin die ergänzung gehört, über hic--15 mascu nachgetragen 1. corr. F, f. JO 15 ð. st. m. g. f. T ‖ steow R ‖ masculi J ‖ and (statt vor on) hinter getele J ‖ on m. g. f. T ‖ getæle F 16 n. gen. vor haec loca J, f. T ‖ iocus auf r. und am rande widerholt U ‖ --86^3 dem. vor ü. f. W ‖ þes f. T 1 hec aus hoc h ‖ ioca] iocol O ‖ þ. plegan f. TW ‖ hic] hi h ‖ sybilus U, sibilis J, sibulus W ‖ þêos f. T 2 haec f. T ‖ sibil:a F, sybila U, sibula W ‖ þâs hw.] f. W, hic sidilibus and hęc sidilia T ‖ carbasas h 3 þes s. f. T ‖ and hęc T ‖ carbasu O ‖ þâs s. f. TW ‖ þêos f. T 4 hellic DFHhJTUW ‖ susel Fh, surl U, f. T ‖ and hęc T ‖ zweites ta in tartara ganz, ra zum teil weg H ‖ menigfealdlice gl. R, f. T 5 generis--and ü. d. z. 1. corr. F ‖ neutri generis DFHW ‖ getæle FT ‖ and--6 getele f. J 6 manigfealdan T ‖ getæle FT ‖ þeost (!) U, f. TW 7 and m.] et pluraliter T ‖ he (e)pule 1. corr. h ‖ baneum T ‖ þ. b. f. TW ‖ bæð] bið U 8 a. m. f. T, ⁊ pluraliter W ‖ þis f. TW ‖ lêc] e aus i ds. hd.? h, êc U, leac hinter indecl. W 9 -nienlice U, indeclinabile TW ‖ and m.] et pluraliter TW ‖ decl. gl. ü. hę cepe T, declinienlic U, declinabile W 10 beoþ W ‖ moniuold W ‖ getæle FT 11 masc. generis W ‖ menig. getæle T ‖ þ. h. f. TW ‖ heofon JU 12 m. f. T, pluraliter W ‖ hi: F ‖ þis f. TW ‖ leac] porleac J 13 eft f. T, pluraliter W ‖ pori T ‖ þ. br. f. TW ‖ and f. J ‖ m.] eft H, pluraliter W, f. JT 14 uel] oþer W ‖ filum] filii J ‖ þes and ðeos þrǽd J, fil T, f. W ‖ and m. f. J ‖ m. f. T, pluraliter W 15 fili: U ‖ et c. f. T
Sume naman habbað ôðre declinunge on ânfealdum getele and ôðre on menigfealdum, swâswâ ys hoc iugerum [[87]] #þes æcer#: se nama ys þǣre ôðre declinunge on ânfealdum getele and ðǣre ðriddan declinunge on menigfealdum getele; hoc uas #þis fæt# ys ðǣre þriddan declinunge on ânfealdum getele and ðǣre ôðre on menigfealdum. 5
16 kein absatz 17 getele--menigfealdum f. J ‖ getæle FT ‖ and f. H ‖ and on oðre on O ‖ manigfealdan T ‖ (hoc) D 1 þes æcer f. T, þes et cetera J ‖ se n. f. T ‖ soͤ J, þes W 2 getæle FT ‖ and on T ‖ decl. f. TW 3 getæle FT, dahinter pluraliter hi iugeri W ‖ h. fâs O ‖ þ. f. f. TW 4 nge von declinunge auf r. U ‖ getæle FT ‖ and on T ‖ o(n) H
DE FIGVRA.
FIGVRA is #hiw# on namum and on ôðrum dǣlum and æfter DONATVM, þâm lârêowe, synd twâ FIGVRA: SIMPLEX, þæt is, #ânfeald# ET COMPOSITA, þæt is, #gefêged#. ânfeald hiw is decens #geðæslîc# oððe #ârwurðe#, potens 10 #mihtig#. gefêged hiw byð, þæt ðe byð of twâm dǣlum oððe of mâ gefêged: indecens #unðæslîc# oððe #ungedafenlîc#, inpotens #unmihtig#; and hî bêoþ gefêgede on fêower wîsan: ǣrest of twâm ansundum dǣlum: iniustus #unrihtwîs#; in is PRAEPOSITIO and iustus is nama. 15 eft byð gefêged of twâm tôbrocenum dǣlum beniuolus #wel willende#; eft of ansundum dǣle and tôbrocenum [[88]] inimicus #fêond#, insipiens #unwîs#; eft of tôbrocenum dǣle and ansundum impius #ârlêas#, efferus #rêðe#.
6 überschrift (raum gelassen W) f. JOW 7 kein absatz JO ‖ figora zu -g(v)ra a. hd. F, igura W ‖ is--8 figura] sunt duo T ‖ is hiw gl. R ‖ namum] anum J, nomam W 8 þ. l. f. W ‖ lareowa J ‖ beoþ W ‖ (twa) corr. U ‖ and vor simplex (m auf r.) rad. h 9 þ. i. a. gl. R, f. T ‖ pæt is f. DHW ‖ and þæt is gef. gl. R ‖ þ. i. g. f. T ‖ gefêged f. O 10--88^2 ârlêas ü. f. T 10 gewǣslic U ‖ e von arwurðe auf r. U ‖ also potens W 11 ðe] he U, þet W ‖ beoð U ‖ of] on J, þ vor of rad. R 12 of f. T ‖ mâ] monie W ‖ indecens--ungedauenlic am rande nachgetragen 1. corr. h 12. 13 ungedauenlic h, g aus e. a. D, -c aus -ce R 13 also īpotens W ‖ gefeged O, ifeiȝed W 14 wison DHT, a aus o R ‖ of] on HJ ‖ ans. d. iniu auf r. U ‖ onsundum T 15 unr. f. W ‖ preposito O, positio von prepositio auf r. U ‖ [noma--88^1 inimi]cus W 16 of] on J ‖ beni uobis T 17 of] on J, aus on h 1 [inimi]cus--tobrocen[e] nur die unteren enden W ‖ in(i)m- O ‖ also insipiens W ‖ of f. OU ‖ tobrocen[e dele and] W 2 dælum U ‖ īpius W ‖ esferus J
Ealle ðâ eahta dǣlas underfôð fêginge, bûton INTERIECTIO âna, and, gif se nama bið gefêged of twâm ansundum dǣlum, þonne mæg man on ǣgðrum ende hine 5 declinjan: hoc ius iurandum #þes âðswara#, huius iuris iurandi, huic iuri iurando ET CETERA. gyf se nama byð gefêged of NOMINATIVO CASV and of ôðrum gebîgedum case, þonne bið se nama declinjendlîc on ðâ healfe, þe se NOMINATIVVS byð: hic praefectus urbis #ðes portgerêfa# 10 oððe #burhealdor#, huius praefecti urbis, huic praefecto urbis, hunc praefectum urbis, o praefecte urbis, ab hoc praefecto urbis ET CETERA. gif se nama byð gefêged of twâm gebîgedum casum, þonne byð hê INDECLINABILE, þæt is, #undeclinjendlîc#, ac gǣð se ân CASVS for 15 eallum ðâm ôðrum casum, swâswâ ys huius modi: huius modi homo #þus gerâd man#, huius modi hominis #þus gerâdes mannes#, huius modi homini; huius modi mulier #þus gerâd wîf#; huius modi mancipium #þus gerâd [[89]] þêowman#. ealswâ gâð illius modi #swâ gerâd# ET CETERA.
3 kein absatz ‖ ealle--4 and f. T ‖ eallæ J, ealla H ‖ þ in þa aus e. a. h, þeos W ‖ [eihte deles] W ‖ dæles J ‖ underfôð] under H ‖ fegincge J ‖ butan J 4 þ[e noma] W ‖ of] on J 4. 5 onsundum T 5 m[æi mon] W 6 ius iuran[dum þes] W ‖ -dvm aus da H ‖ þ. â. f. T ‖ iu(ri)s D, iusis zu iurs H 7 iuran[do et c.] W 8 o[f oþre] W 8. 9 gebigedu casum T 9 noma T ‖ decliniend[lic on] W ‖ von d. ist eclin z. t., das folgende ganz weg H ‖ ðâ] þam H ‖ healfa T 10 prefect[us ur]bis W ‖ (prae)fectus h 10. 11 ü. f. T, gl. R ‖ -gereua DH 11 praefectis O ‖ [urbis] W 12 urbi T ‖ hunc--13 hoc f. T ‖ acc. und voc. von ds. hd. ü. d. z. nachgetragen R ‖ hunc] huic O ‖ o p̄fecto D ‖ u[rbis] W 13 beoð U ‖ ifei[ȝed] W 14 of] on J ‖ geb.] ifeiȝede W ‖ u in casum aus a H ‖ beoð U 14. 15 ind. þ. is f. W 15 þæt--16 casum f. T ‖ þ. i. u. gl. R ‖ vndecli[niend]lic W ‖ case W 16 ða J ‖ [so so] W ‖ nur einmal huius modi JOTUW 17--89^1 ü. f. T 17 huius--18 mannes f. W 18 :: mannnes (man auf r.) U ‖ m[o]di W ‖ homini] homines T 19 irade W ‖ huiu[s] W 1 þeow von þeowman auf r. U ‖ ea. g. f. T ‖ g[eþ] (der rest hinter g scheint eher einem e, als o, anzugehören) W ‖ swa gerad corr. R
[[15 þæt--16 casum f. T missing . in “f T”]]
Be þâm syx casum wê habbað gesǣd, ac sume naman synd gehâtene MONOPTOTA, þæt sind #ânre gebîgednysse#, and se ân CASVS gǣð for ealle ðâ ôðre: 5 nequam #mânful# and ealra stafa naman: hoc a, huius a; hoc b, huius b and swâ forð. ealswâ quattuor #fêower#, quattuor homines, quattuor hominum and swâ tô ǣlcum case and tô ǣlcum cynne: quinque feminae #fîf wîf#, quinque uerba #fîf word#; sex #syx# and swâ forð ôð centum 10 #hundtêontig#. mille #þûsend# gæð ealswâ.
3 kein absatz ‖ be--ac f. W ‖ sæd F ‖ ac] to O 4 naman f. U ‖ beoþ W ‖ monaptato DFT u. ursprünglich auch HhO (letztes o zu a (von a. hd.?) H, richtig corr. 1. corr.? h, erstes a (von ds. hd.?) zu o O), monaptota R, monaptata W ‖ þæt usw. in d. z. R ‖ beoþ W ‖ anra J 5 gebygednyss F ‖ case W ‖ gað U ‖ alle þen oþre W 6 ü. f. T 6 stafena T ‖ namann h ‖ a hoc a W ‖ huius] illius F 7 erstes b nicht vollst. W ‖ and s. f. f. T ‖ quatuor W, IIII^or R, f. T ‖ fêower f. TW 8 IIII^or beidemal W ‖ h[o]minum W ‖ and swâ--9 cynne f. T ‖ erstes ǣlcum] eallum and ælcum J 9 case a. tô ǣ. f. FJ 9--11 ü. f. T ‖ --10 centum ü. f. W 10 urba T ‖ and--ôð f. T ‖ ôð] of O, oþet W 11 mi(l)le a. hd. F ‖ g. ea. f. T
[[#hundtêontig#. mille #þûsend# gæð ealswâ. Printed as shown: error for “gǣð”?]]
[[11 mi(l)le a. hd. F missing . in “a hd. F”]]
Sume naman syndon DIPTOTA gecwedene, þâ habbað twegen mislîce CASVS and nâ mâ on gewunan: ueru #spitu#, ueribus #spitum#; tabi #wyrms# and tabo: nys ðǣr nâ mâ casu on gewunan. 15
12 kein absatz ‖ naman aus namon a. hd.? h ‖ synd T, beoþ W ‖ dyptota (-p:t- D, o aus a 1. corr.? h) DFHhRU ‖ [icwe]þene W, f. T 13 mis:lice R, mysclice U ‖ a. nâ mâ on g. f. T ‖ [na--16 habbeþ] þreo W ‖ a von na u. m von ma auf r. U ‖ on g.] ungewunan J 13. 14 ü. f. T 14 tubi O ‖ and f. T ‖ nys--15 gew. f. T ‖ :nys U ‖ nâ] nân U 15 casu f. H ‖ ge von gewunan auf r. U
[[twegen mislîce CASVS and nâ mâ on gewunan: text has “mislice”]]
Sume synd gecwedene TRIPTOTA, þâ habbað þrŷ ungelîce CASVS, swâswâ bêoð ealle naman NEVTRI GENERIS [[90]] þǣre ôðre declinunge on ânfealdum getele: hoc templum #ðis templ#, huius templi, huic templo; nys ðǣr nâ mâ mislîcra casa. ealswâ byð on menigfealdum getele on eallum neutrum: haec turibula #þâs stôrcyllan#, horum turibulorum, his turibulis; haec sidera #þâs tunglan#, 5 horum siderum, his sideribus; cornua #hornas#, cornuum, cornibus.
16 kein absatz ‖ try- H, -ptata F, o aus a 1. corr.? h ‖ þreo--17 no[man] nur die unteren enden erhalten W ‖ þreo T, þrie D 17 bêoð--90^1 getele] is T ‖ ealla H ‖ no[man n.] W 1 ôðre f. W ‖ getæle F 2 ð. t. f. TW ‖ [huius templi huic (dieses fehlt wol)] W ‖ nys--4 neutrum] et pluraliter T ‖ nâ mâ] nã more W 3 ealswâ] eal O ‖ beoð U ‖ [on moniu]old W ‖ getæle F 4 (haec) a. hd. F ‖ --5 turri- alle dreimal HJT u. ursprünglich auch DR, aber das erste r immer r. D, die beiden ersten male R ‖ --6 ü. f. T ‖ þ. f. W 5 tribulorum U, [tu.] W ‖ turi:bulis U, turribulis auch h ‖ sydera DH, sedera W ‖ þ. f. W ‖ (t)unglan F 6 syderum H ‖ si[deribus cor]nua W ‖ and cornua T ‖ cornu(u)m h ‖ hornaw (!) J, f. W
[[eallum neutrum: haec turibula #þâs stôrcyllan#, _horum printed as shown: expected form NEVTRVM in small capitals]]
Sume naman syndon gehâtene TETRAPTOTA, þâ ðe habbað fêower ungelîce CASVS, swâswâ synd ealle, þâ þe geendjað on er on þǣre ôþre declinunge: hic presbiter 10 #þes mæsseprêost#, huius presbiteri, huic presbitero, hunc presbiterum ET SIMILIA.
8 kein absatz ‖ synd JT, beoþ W ‖ ihote[ne tetra]ptata W ‖ tetroptota O ‖ (þe) U, f. T 9 IIII^or W ‖ u von ungelice ganz, ngeli z. t. weg H ‖ casas DHhR ‖ beoþ W ‖ [alle þeo] þe W 10 þe] ða T ‖ endeþ W ‖ er] R W ‖ --12 presbit- immer alle hss. 10. 11 pres[biter presb]iteri W 11 ü. f. TW ‖ mæssepr̄s J 11. 12 dem. vor cas. obl. f. W 11 huius] huic zu huiS (?) U
Sume synd gecwedene PENTAPTOTA, þâ ðe habbað fîf ungelîce casas. swâswâ synd ealle, þâ ðe geendjað on us, ðǣre ôðre declinunge: iustus #rihtwîs#, iusti, -to, 15 -tum, o iuste and manega ôðre þǣre ðriddan declinunge.
13 kein absatz ‖ syndon urspr. (aber on durch puncte oben und unten getilgt) O, beoþ W ‖ pentoptota O, aus pentoptata 1. corr.? h, pen[taptat]a W, aptota in pent- auf r. U, p aus e. a. H ‖ ðe--14 ðe f. T 14 casen W ‖ beoþ W ‖ [þeo þ]e W ‖ endeþ W 15 riht[wis iu]sti W ‖ rihtwîs f. T 15. 16 iusti. to. tum (tū vor tum rad. h) FhRTU, iustito. tum O, iusti. iusto. iustum DHJ 18 and--decl.] et cetera T, f. J ‖ manege U ‖ decli[nun]ge W
[[91]] Sume naman synd gecwedene EXAPTOTA, þæt synd, #þâ ðe habbað syx# CASVS, nân ôðrum gelîc, ac wê ne findað nâne naman bûton ðrîm ðus gerâde: unus #ân#, unius #ânes#, uni #ânum#, unum #ǣnne#, o une #êalâ ðû âna#, ab uno #fram ânum#. ealswâ gǣð solus #âna# and 5 totus #eall#.
1 kein absatz ‖ Sume] þreo T ‖ beoþ W ‖ gecwedene--synd f. J ‖ exaptata W ‖ þæt usw. in der z. R ‖ þæt synd f. TW 2 þeo [þe h]abbeþ W ‖ ðe f. T ‖ casas O ‖ n. ô. g.] vnilche W ‖ nân] on J ‖ gelîce J ‖ ac--3 gerâde f. T 3 nâne f. DH ‖ no[me]n W ‖ butan hJ ‖ þreo W ‖ irade .i. huius modi W ‖ --6 ü. f. T ‖ --5 ab uno ü. f. W 4 vni[us] W 5 gǣð f. T ‖ solas J ‖ and f. T 6 [all] W
[[findað nâne naman bûton ðrîm ðus gerâde: unus #ân#, text has “ân” in plain type]]
SIT HOC SATIS DE SEX CASVALIBVS FORMIS #bêo ðis ðus genôh be ðâm syx gebîgendlîcum hiwum gesǣd#.
7 kein absatz ‖ -libvs aus -libis O ‖ beo--8 gesæd _gl. R, f. TW_ ‖ ðus f. U 8 gebigedumlicum F
Wê habbað nû gesǣd be ðâm fîf ðingum, þe ðâm namum gelimpað, þæt is SPECIES #hiw#, PRIMITIVA #frumcenned# 10 and DIRIVATIVA, þæt is, #ofgangendlîc#. ôðer ys GENVS #kynn#; þridde NVMERVS, þæt is, #getel#; fêorðe FIGVRA #hiw#, þæt is, hwæðer hit bêo SIMPLEX #ânfeald# AVT COMPOSITA #oððe gefêged#: fîfte ys CASVS, þæt is, #fyll# oððe #gebîgednys#. nû wylle wê ongynnan PRONOMEN. 15
9 kein absatz ‖ we aus ðe F ‖ nû gesǣd] unge sæd h, ungesæd ursprünglich (doch un zu nu, wenn auch nicht ganz vollständig, gebessert und ausserdem nu von sp. hd. vorgesetzt) F ‖ [nu] W ‖ 2. ðâm] f. T, be þam J 10 naman (aus namum?) F ‖ [þet] W ‖ .ı. a. hd. ü. is F ‖ hiw f. T, his J 10. 11 frumcynned Dh 11 and] et J ‖ diriuati[u]a W, diritiua H ‖ þ. is o. gl. R ‖ þæt is f. T ‖ ô. ys f. T ‖ II über oðer a. hd. F 12 ys] .i. alius W ‖ cynn DFHhRU, cyn J, .i. [k]un W, f. T ‖ þridde f. T ‖ þæt--fêorðe f. T ‖ þ. is g. gl. R ‖ þ. is f. H ‖ getæl F 12. 13 feorþe is figu[r]a þet is heow W 13 hiw--14 ys f. T ‖ þæt usw. in d. z. R ‖ symplex J, dahinter .i. W ‖ [a]ut W 14 o.] þet is W ‖ þæt--15 pronomen f. T ‖ þ. is fyll gl. R, .i. fall W 15 gebygednys aus gebygedhys F, gebigendlic J, ibe[iȝe]dnesse W ‖ anginnan J, biginnen W
[[92]] INCIPIT PRONOMEN.
PRONOMEN EST PARS ORATIONIS, QVAE PRO NOMINE PROPRIO VNIVSCVIVSQVE ACCIPITVR PERSONASQVE FINITAS RECIPIT. PRONOMEN ys #naman speljend, ân dǣl lêdensprǣce, sê byð underfangen for âgenum naman, and 5 hê underfêhð hâdas mid fulre gewissunge.# ðes dǣl, þæt is PRONOMEN, hæfð syx ACCIDENTIA, þæt synd syx #gelimp#. him gelimpþ SPECIES, þæt is, #hiw#; PERSONA, þæt is, #hâd#; and GENVS, þæt is, #cynn#; and FIGVRA, þæt is, #ânfeald hiw oððe gefêged#; and NVMERVS, þæt is, 10 #getel#; and CASVS #gebîgednyss#. wê secgað nû gewislîcor be ðison.
1 incipit de pronomine U, de pronomine DH, f. JW 2 [p]ronomen W 3 [vnius]c. W, un(i)us- U, unus- DHJ ‖ finita O 4 pronomen in d. z., ys n. sp. gl. R ‖ n. sp. f. T ‖ namann R, (na)man H, nama O ‖ speligen R ‖ an usw. in d. z. R ‖ læden- J 6 gewisunge F ‖ þæs d. J 7 f in hæfð aus e. a. D 7. 8 þ. s. s. g. gl. R, in d. z. T ‖ beoþ W 8 syx f. O ‖ him g. f. T ‖ belimpþ O, belimpð U, gelimpað urspr. (aber a getilgt) F ‖ .i. qualitas über species D und 1. corr. F ‖ --10 þ. is hiw (had, cynn, a. h., getel) gl. R, f. T 8. 9 p. .i. hod W 9. 10 and f. HJ 10 ânfeald f. H ‖ o. g. in d. z. R, f. T ‖ oþer W ‖ þ. is] .i. W 11 getæl F, getell H ‖ and f. J ‖ geb. f. T, s auf r. D, davor þæt is J, davor .i. W 12 þisson J
[[4 ... an usw. in d. z. R invisible . in “in d z.”]]
SPECIES PRONOMINVM BIPERTITA EST #þâra naman speljendra hiw ys on twâ tôdǣled#, forðan ðe hî synd sume PRIMITIVA, þæt synd #frumcennede#, sume DIRIVATIVA, 15 þæt sind #ofgangende#. eahta þǣr synd frumcennede and seofan ofcumende. se forma hâd is [[93]] frumcenned: ego #ic#; ealswâ se ôðer: tu #ðû#; and êac se ðridda: ille #hê#.
13 kein absatz ‖ þæra--14 todæled gl. R, f. T ‖ þæra FhJRU 14 tôdǣled] todal O, todæl (to durchstrichen) U ‖ forþen þeo (heo) beoþ W 14. 15 hi s. sume doppelt (das 2. mal getilgt) R 14 synd--15 synd f. J 15 þ. s. f. gl. R, f. T ‖ synd--16 þæt nachgetr. 1. corr. F ‖ beoþ W ‖ sume d.--17 ofcumende f. O 15. 16 diri(ua)tiua H, diri:uatiua U, erstes i aus u? R 16 þ. s. o. gl. R, f. T ‖ beoþ W ‖ VIII^to W ‖ þ v. þǣr z. t., ær ganz weg H ‖ beoþ W 17 seofon FHJU, -an aus -on R, VII W ‖ ofcumede U 1 -cennede J ‖ --2 ü. f. TW ‖ se vor ðridda] seo T 2 þ(r)idda 1. corr. F, -a über getilgtem e T, þridde J
¶ se forma hâd and se ôðer hâd habbað ǣnlîpige stemna, forðan ðe hî bêoð ǣfre ætgædere and him betwŷnan sprecað. þonne ic cweþe ego #ic# and ðû cwest tô mê tu #ðû#, þonne bêo wyt ætgædere and for 5 ðî ne behôfað nâðor þissera PRONOMINA nâ mâ stemna, bûton twegra. se ðridda hâd hæfð syx clypunga, forðan ðe hê ys hwîlon mid hwîlon on ôðre stôwe. iste #þes# ys ætêowjendlîc and ðâr bið, þâr man swâ bîcnað be him. ille #hê# ne bið ðǣr ætforan andwerd, þâr man 10 swâ be him clypað. se forma hâd hæfð ǣnne PRONOMEN: ego #ic#, and se ôðer hâd hæfð ǣnne: tu #ðû#. se ðridda hæfð syx: ille #hê#, ipse #hê sylf#, iste #ðes#, hic #ðes#, is #se ylca#, sui #his#.
2 se vor oðer f. J 3 [ænl.--6 nouþer] W ‖ ánlipie T, ænlepige DH ‖ stemne J ‖ ædgædere D 4 heom HT ‖ betweonan DHT, -an aus -on R ‖ sprecð T ‖ ic: R ‖ 2. ic f. T 5 cweþst h, cwyðst DFHJ, cwyþst R, cwist U ‖ ðû f. T ‖ witt J 6 þissere O, a aus i? T ‖ nāmo W ‖ no T 7 [tw. þe þridde hod] W ‖ twegera U ‖ hâd f. DH 8 -ðon(þ-) HJU ‖ hê f. W ‖ [mid--oþre] stude W 9 þes] þæs F, þis O, f. TW ‖ æteow(i)endlic J, ætywigendlic H ‖ ðâr bið þâr] þæs þær J ‖ ðâr] þær FHRTU, ðær Dh, þer W ‖ þâr] þær DFHhRT, þer W ‖ m[on--10 him] W 10 hê f. T ‖ andweard JUW 10. 11 þe[r m. so be h.] W 10 þær DFHhJRTU 11 c(l)ypað aus cylpað 1. corr. F ‖ had f. W ‖ hæfð] næfð T ‖ ǣnne] nęnne T, ende J ‖ pronomen--12 ǣnne f. J 12 [ego--ha]ueþ W ‖ --13 ü. f. TW ‖ (h)æfð had urspr. (aber dann umgestellt) H, (hád) hæfð R ‖ ænne hâd U ‖ ðridde H 13 [iste--14 þ. e.] beoþ W ‖ erstes ðes] þæs J 13. 14 is se] ysse O 13 (is) U, hîs H 14 se ylca in d. z. R ‖
¶ þâs eahta synd PRIMITIVA PRONOMINA and ðâ ôðre seofan syndon DIRIVATIVA, þæt is, þæt hî 15 cumað of þâm ôðrum. hêr synd þâ seofon DIRIVATIVA: meus #mîn#, noster #ûre# and nostras #ûrelendisc#; tuus [[94]] #ðîn#, uester #êower# and uestras #êowerlendisc#, suus #his#. ne synd nâ mâ naman speljende, bûton þâs fîftŷne, beðan ðe PRISCIANVS tǣcð, sê ðe ys ealre lêdensprǣce wlite gehâten.
synt R 15 seo[uon beoþ d.] W ‖ seofon alle ausser O ‖ diri(ua)tiua H ‖ þæt is--16 diriuatiua f. O, am rande nachgetragen U ‖ þæt is usw. in d. z. RT 16 þâm f. T ‖ beo[þ--diriuati]ua W ‖ þa: F ‖ seofan hT, seofen U ‖ diri- aus duri- R; -i(ua)tiua H 17 mîn f. T ‖ (ure) U, f. T ‖ urelendi[sc--94^1 and] W 1 ðîn und êower f. T ‖ his f. T 2 beoþ W ‖ nã[ma (?) n. spe]liende W ‖ butan J ‖ fiftene DR, XV W ‖ beðan ðe--4 gehâten f. T 2. 3 be þā .i. prout þ[e prisc.] W 3 -þam U (þā HJ) ‖ techeþ W, ecþ J ‖ se ðe] þe þet W ‖ ealra HJ, ælcere U 4 ih[oten genera] W ‖ gegehaten (doch das 2. ge durch strich darunter getilgt) U
GENERA PRONOMINVM SVNT QVINQVE #fîf cynn synd 5 þâra naman speljendra#: MASCVLINVM hic #ðes#; FEMININVM haec #ðêos#; NEVTRVM hoc #ðis#; COMMVNE #gemǣne# nostras #ûres landes man#, uestras #êowres landes mann#; TRIVM GENERVM #ðrêora cynna# ego #ic#, tu #ðû#. on lêdensprǣce cweð ǣgðer gê wer gê wîf gê ðêowman 10 ego et tu and on englisc #ic and ðû#; for ðî hî synd þrêora cynna nâ on stemne, ac on andgite. ðâ ôðre ealle mǣst synd MOBILIA, þæt is, #âwendedlîce fram cynne tô cynne#, swâswâ wê nû rihte cûðlîcor secgað.
5 kein absatz ‖ prominum U ‖ .V. W ‖ fîf--6 sp. f. T ‖ beoþ W 6 [þ. noman] W ‖ þæra FhJRU ‖ mascu[linum hic þ]es W ‖ þæs U, f. T ‖ [f.--7 neutrum] W ‖ feminum ORU 7 þe(o)s R, f. T ‖ ðis f. T ‖ gemǣne f. T 8 ure landes (londes W) m. JRW, úreléndisc m. (in d. z.) T ‖ uestras--9 mann f. DHT ‖ eower JR 9 ð. c. f. T ‖ þreo J ‖ ic und ðû f. TW 10 on--12 andgite f. T ‖ le:den- U ‖ cwæð U, cwyð J 11 and on e. f. JW ‖ & for þi W ‖ beoþ W 12 nout W ‖ erstes on zu of O ‖ andgyt U 12. 13 synd ealle mæst O 13 beoþ W ‖ þ. is a. gl. R, f. T ‖ awendendlice (-lic W) FhJRW und urspr. auch (aber nd getilgt) H ‖ from T ‖ erstes cynne f. U 13. 14 tô cynne f. O 14 swâswâ--secgað f. T ‖ nû f. W ‖ riht W
PRONOMINA habbað fêower declinunga. sêo forme is 15 ego #ic#, mei VEL mis #mîn#, mihi #mê#, me #mê#, a me #fram mê#; ET PLVRALITER nos #wê#, nostrum VEL nostri #ûre#, nobis [[95]] #ûs#, nos #ûs#, a nobis #fram ûs#. git swutelîcor: ego loquor #ic sprece#, mei locutio #mîn sprǣc#, mihi respondes #mê þû andswarast#, me diligis #mê ðû lufast# (nys hêr nân VOCATIVVS), a me audisti sapientiam #fram mê þû gehŷrdest wîsdôm#; ET PLVRALITER nos loquimur #wê 5 sprecaþ#, nostri sermo #ûre sprǣc#, nobis respondetis #ûs gê andswarjað#, nos diligitis #ûs gê lufjaþ#, a nobis ambulasti #fram ûs ðû eodest#. ealswâ tu #ðû#, tui VEL tis #þîn#, tibi #ðê#, te #ðê#, o tu #êalâ ðû#, a te #fram ðê#; ET PLVRALITER uos #gê#, uestrum VEL uestri #êower#, uobis 10 #êow#, uos #êow#, o uos #êalâ gê#, a uobis #fram êow#.
15 kein absatz ausser W ‖ ronomina W ‖ (habbað) corr. R ‖ declinunge HJ, a aus e h ‖ IIII^or W ‖ se J; s ganz, eo z. t. weg H ‖ forma T, f z. t. weg H 16--95^1 3. ûs ü. f. T 16 mei f. O ‖ mis] meis H ‖ min gl. über mei R ‖ michi DJTUW ‖ dat. acc. abl. ü. f. W 17--95^1 pl. ü. f. W ‖ 17 w in we aus e. a.? F ‖ ure gl. über nostrum R ‖ n in nobis a. hd. ü. r. F 1 nos ûs f. J ‖ g. sw. f. T ‖ sutelor W 2--3 ü. f. W 2 i in mei a. hd. auf r. F ‖ sprec F, spræce U ‖ michi TU ‖ respondens J 2 mê--5 wîs. ü. f. T 3. 4 mê þû] menu O 4 and- aus ond- R ‖ uocatif W ‖ a me from me audisti W ‖ audisti aus audistis h 4. 5 þû g. w. f. W 5 [et--10 uestri] W ‖ ló auf r. von quimur getrennt D, loquimini J 6 spræcaþ T ‖ spræce JU 7--13 ü. f. T 7 andswar(i)aþ J 8 ambulastis DH ‖ ge eodan (-on H) DH ‖ tui f. DH, ü. d. z. gl.? U 9 þin gl. ü. tui R ‖ a aus da radiert O 10 uestri aus e. a. F 11 o [uos--from] W
¶ næfð nân frumcenned PRONOMEN VOCATIVVM bûton ðisum: o tu, o uos. tu doces me #ðû tǣcst mê#, tui doctrina bona est #þîn lâr is gôd#, tibi reddo gratias #þê ic sylle þancunga#; te laudo, ut sapientem #þê ic herige, swâswâ 15 wîsne man#; o tu doctor, loquere ad me #êalâ ðû lârêow, sprec tô mê#; a te audiui multa utilia #fram ðê ic gehŷrde fela nytwurðe ðing#; ET PLVRALITER uos sedetis #gê sittað#, uestri sedes #êower setl#, uobis ministro #êow ic ðênige#, uos moneo #êow ic myngje#; 20 [[96]] o uos, audite monitionem meam #êalâ gê, gehŷrað mîne myngunge#; a uobis ambulauerunt #fram êow hî eodon#, ET CETERA.
12 fr:um- h ‖ [uoc. b.] þeos o tu W ‖ þissum J 13 1. tu] tum J ‖ o uos f. T ‖ --96^2 ü. f. W ‖ tæhst DU, tæst J ‖ tu(i) (a. hd. F) FO, tua J 14 [bona--red]do W ‖ bonum O ‖ (la)r H ‖ god is T ‖ gratias f. (falls es nicht vor reddo stand) W ‖ --96^3 ü. f. T ‖ selle DHJ 15 þa(n)cunga U 16 lo[quere--17 au]diui W ‖ (ad) U 17 spræc h ‖ fra J 18 -wyrðe Fh, -werðe U, -wyrða R] nec wyrþe J ‖ þingc J 19 [uestri--20 min]istro W ‖ uestrum sedes O 20 mynegie R, mynigie h, mynegige F, menegige J 1 mon. meam f. W ‖ meam aus meum von a. hd. O ‖ ea:le (l rad.) F ‖ g(e)hyrað F 2 my(i U)negunge DFHhRU, mynegungæ J ‖ a uo[bis--3 sui h]is W ‖ eodan h
¶ sui #his# næfð nǣnne NOMINATIVVM nâðor nê mid Grêcum nê mid Lêdenwarum for ðâm gesceâde, þæt hit nǣre ôðrum wordum gelîc. fêower CASVS hê 5 hæfð, and þâ belûcað twŷfeald getel and tô ǣlcum cynne hî belimpað: sui equus #his hors#, sui homines #his men#, sui uilla #his tûn#, sibi congregat pecuniam #him hê gaderað feoh#, sibi placet #him hê gelîcað#; petit, ut sibi concedas #he bit, þæt ðû him geunne ðæs#; se 10 custodit bene #hine hê hylt wel#, se defendit armis #hine hê bewerað mid wǣpnum#, Christus se dedit pro nobis #Crîst sealde hyne sylfne for ûs#, a se expulit malos #fram him hê âdrǣfde þâ yfelan#, ET CETERA.
3 nane J ‖ nom.] uocatiuum FhOT ‖ nâðor--5 gelîc f. T ‖ naðar R, naþor nenig U ‖ [ne--4 2. mi]d W 4 ðan DHh 5 [nære--ilic] W ‖ casas J, casen W ‖ hê f. W 6 [tw.--ælch]e W ‖ getæl FT ‖ elcum H 7--13 ü. f. W 7 [sui homine]s W, suis h. J ‖ hominis H 8 sibi] sui H ‖ congregað h, -aþ J ‖ peccuniam U, f. W ‖ --14 ü. f. T ‖ hê f. O 9 gegaðerað OU ‖ placeð F ‖ licað H 9. 10 [petit, ut si]bi W 10. 11 s[e custod]iat W 11 hyne--armis am rande nachgetragen 1. corr. F ‖ hine f. O ‖ heald F ‖ de[fendit] W, defindit O 12 bewarað RU ‖ christu[s se] de[dit] W 13 xrist R ‖ a s[e ex]puli[t] W 14 [from h]im W ‖ him am rande von ds. hd. H ‖ [he adræ]fade þeo v[felan--15 þus] W ‖ hê f. h ‖ II hinter cetera Fh, am ende der nächsten zeile U
Sêo ôðer declinung gǣð þus: ille #hê#, illius #his#. 15 ac hit bið gewislîcor, gif þâr man cwyð sum word tô: ille me amat #hê mê lufað#, illius amor #his lufu#, illi scribo unum librum #him ic wrîte âne bôc#, illum accuso [[97]] #hine ic wrêge#, ab illo ueni #fram him ic côm#; ET PLVRALITER illi equitant #hî rîdað#, illorum congregatio #heora gegaderung#, illis respondeo #him ic andswarige#, illos audio #hîg ic gehŷre#, ab illis uenimus #fram him wê cômon#. GENERIS FEMININI illa #hêo#, illius #hyre#; 5 illa suit #hêo siwað#. illius opus #hyre weorc#, illi do aliquid #hire ic forgife sum ðingc#, illam odi #hîg ic hatige#, ab illa discessi #fram hyre ic gewât#; ET PLVRALITER illae nent lanam #hîg spinnað wulle#, illarum uestis est #heora hrægl hit is#, illas uitupero #hîg ic 10 tǣle#, ab illis uenit nobis bonum #fram him ûs côm gôd#. GENERIS NEVTRI illud caput #þæt hêafod#, illius capitis #þæs hêafdes#, illi capiti #þâm hêafde#, illud caput #þæt hêafod#, ab illo capite #fram ðâm hêafde#; ET PLVRALITER illa capita #þâ hêafdu#, illorum capitum #þǣra 15 hêafda#, illis capitibus #ðâm hêafdum#, illa capita #þâ hêafdu#, ab illis capitibus #fram ðâm hêafdum#.
15 kein absatz JRT, neue zeile wol nur zufällig Fh ‖ se T ‖ gaþ J ‖ --98^21 ü. f. T 16 (hit) R ‖ gewislucar T ‖ þær FHJRU, ðær Dh, þer W, f. T ‖ cweð DFT, cweþ (e aus etwas and.? R) hR ‖ sum word f. T ‖ þærto T 17 amað h, -þ J ‖ --97^5 cômon ü. f. W 18 scribro H ‖ awrite J ‖ acuso F, accusso T 2 congregeatio W 3 heora aus hira R ‖ gegadrung U ‖ erstes i von illis weggerieben U ‖ heom DH 4 illos] illis H ‖ hîg] hin urspr. (aber zu hig und hig darüber) U 5 heom H, on ü. him U ‖ cômon aus -an D ‖ femini J ‖ hyre aus hire a. hd. h 6 suit] sínð T ‖ --8 gewât ü. f. W ‖ seowað U, wisað O ‖ worc U 7 aliquit O ‖ ðing (þ-) DFHhRU ‖ illa modi T ‖ hodi h ‖ hi: F, heo DH 8 ic f. h 9 illa enent O, illa nent J ‖ spinnat R 10 rægl J 11 uenit aus uenis W ‖ fr.--gôd f. W 12 neutri] feminini W ‖ capud JT, t aus d D ‖ --17 hêafdum ü. f. W 13 capud JT 14 mit ab beginnt das erste bis 105^7 reichende fragment von A 15 heafda OU, u auf r. R ‖ illorum--17 hêafdu f. H ‖ þara heafdu D 16. 17 þa heafdū U
Ealswâ gǣð iste #ðes#: iste homo #þes man#, istius hominis #þises mannes#, isti homini #ðisum menn#, istum hominem #þisne man#, ab isto homine #fram ðisum menn#; 20 ET PLVRALITER isti homines #þâs menn#, istorum hominum #þissera manna#, istis hominibus #þisum mannum#, [[98]] istos homines #þâs men#, ab istis hominibus #fram þisum mannum#. GENERIS FEMININI ista mulier #þis wîf#, istius mulieris #þises wîfes#, isti mulieri #þisum wîfe#, istam mulierem arguo #ðis wîf ic ðrêage#, ab ista muliere #fram ðisum wîfe#; ET PLVRALITER istae mulieres #þâs 5 wîf#, istarum mulierum #þissera wîfa#, istis mulieribus #þisum wîfum#, istas mulieres laudo #þâs wîf ic herige#, ab istis mulieribus audiuimus sermonem #fram ðisum wîfum wê gehŷrdon sprǣce#. GENERIS NEVTRI istud animal #ðis nŷten#, istius animalis #þises nŷtenes#, 10 isti animali #þisum nŷtene#, istud animal occido #þis nŷten ic ofslêa#, ab isto animali #fram þisum nŷtene#; ET PLVRALITER ista animalia huc adducta sunt #þâs nŷtenu synd hider brôht#, istorum animalium #þissera nŷtena#, istis animalibus #þisum nŷtenum#, ista animalia 15 custodio #þâs nŷtenu ic healde#, ab istis animalibus #fram ðisum nŷtenum#.
18 kein absatz ‖ allswa (a v. a. hd.) F ‖ gað U ‖ þes man--98^9 ü. f. W ‖ 2. i in istius auf r. D 19 homnis J, aus -mihis F ‖ þisses J ‖ illi W ‖ þissum J 20 ab isto--22 manna am rande corr. R ‖ þissum J ‖ mænn aus mannum D 21 et--men am rande nachgetr. 1. corr. F 22 þissum J, um auf r. D ‖ mannum aus mennum D 1 þissum J 2 femini O 3 þisses J ‖ muleri U ‖ wîfe] wyfum U 4 arguo .i. þreaȝe W ‖ (ic þrege) 1. corr. F ‖ þræge R ‖ ab--6 wîf am rande nachgetr. 1. corr. F 5 ðissum F, þissum J ‖ wife undeutlich F 7 þissum J 8 sermonęm loquélis (zweites l über getilgtem r von a. hd.) O ‖ þissum J 9 sprece F 10 ðis f. W ‖ þises--17 nŷtenum ü. f. W ‖ þisses J 11 animali: (s rad.) D ‖ þis ganz, sū ny z. t. weg H ‖ þyssum J 12 þissum J 13 huc a. sunt f. W 13. 14 nytena h 14 brohte U 15 nytenu DH ‖ þis J ‖ nyge(te)num h 16 custodio f. W ‖ gehealde O 17 þissum J
Hic #ðes#, haec #ðêos#, hoc #þis#. heora ealra GENITIVVS huius #þises# oððe #ðissere#; huic #ðisum#; hunc #þisne#, hanc #þâs#, hoc #ðis#; ab hoc #fram ðisum#, _ab 20 hac_ #fram ðissere#; ET PLVRALITER hi #þâs# tô MASCVLINVM, hae tô FEMININVM, haec tô NEVTRVM.
18 kein absatz 18. 19 genitif is W 19--21 ðissere ü. f. W 19 þisses J ‖ ði(s)sum corr. v. a. hd. O, -ss- hJR 20. 21 ab hoc ł ab hoc et pl. W ‖ þissum J ‖ ab hac fram þisum (hinter þisum) durchstrichen U 21 pluraliter] cetera T 22 feminum O
Is #sê# ys SVBIVNCTIVVM, þæt ys, #underðêodendlîc#, [[99]] oþðe RELATIVVM, þæt ys, #edlesendlîc#, forðan ðe hê ne mæg bêon æfter rihte gecweden, bûton þæt andgyt bêo ǣrfore sǣd; swâ êac on engliscre sprǣce ne cweð nân man #sê#, bûton hê ǣr sum ðingc be ðâm men sprǣce. Aeneas fuit filius Veneris; is est, qui uicit Turnum #ENEAS 5 wæs Veneres sunu; sê oferswîðde TVRNVM#. is #sê#, eius #þæs#, ei #þâm#, eum #ðone#, ab eo #fram ðâm#; ET PLVRALITER ei #ðâ#, eorum #ðâra#, eis #þâm#, eos accuso #þâ ic wrêge#, ab eis #fram him#. GENERIS FEMININI ea #sêo#, eius #þǣre#, ei #ðǣre#, eam #þâ#, ab ea #fram þǣre#; ET 10 PLVRALITER eae mulieres #þâ wîf#, earum #þǣra#, eis #þâm#, eas mulieres uidi #þâ wîf ic geseah#, ab eis #fram ðâm#. GENERIS NEVTRI id #þæt#, eius #þæs#, ei #þâm#, id uerbum audiui #þæt word ic gehŷrde#, ab eo #fram ðâm#; ET PLVRALITER ea uerba #þâ word#, eorum #þǣra#, eis #þâm#, ea 15 uerba audiui #þâ word ic gehŷrde#, ab eis #fram ðâm#.
23 kein absatz ‖ is sê] isse O ‖ sê ys] seis J ‖ subiunctium O ‖ þ. is u. gl. R ‖ -en(d)lic h 1 oþ|ðære latiuum O ‖ rælatiuum J ‖ þ. is edl. gl. R ‖ edle- zu edlæ- h ‖ for- bis ne auf r. F ‖ -ðon h ‖ [ne mæi] W 2 [andȝit--3 so] ec 3 ængliscre D, engliscere JU ‖ cwyð J, cwæð U ‖ nân] na J 4 þincg R, -ng AFhTU ‖ sprece (aus spræce O) FHO 5 Ae.--6 T. f. T ‖ fi. f. O ‖ i:s H, id D ‖ eneas auf r. U 6 ueneris hJU ‖ ofor- DH, oue(r)- W ‖ is .i. þe W ‖ --20 ü. f. T 7 þæs f. W ‖ eum--8 ei þa ü. d. z. nachgetr. 1. corr. F ‖ eo undeutlich F 8 ðæra AFhJRU ‖ eas T ‖ acuso AFh ‖ þâ--9 him ü. f. W ‖ femini(ni) A, femini F ‖ ea: (m rad.) R ‖ þeo W 10 eius þæra J ‖ ei þæræ U ‖ fram þæra J, f. W 11 eae] hęę O, hę̂ę̂ D, heę U, héé H, ea J ‖ þâ w. f. W ‖ þera F 12 muliere O ‖ --ðâm ü. f. W ‖ geseh J ‖ i in eis aus a radiert O 13 eneris F ‖ :::: eius R 14 þæt--15 word ü. f. W ‖ ab eo ab eo W ‖ eo] eis und von gz. hd. o über unterpunctiertem s F ‖ þan A, ðan h, þān (mit punct in n) J ‖ et--16 ðam am rande 1. corr. F 15 þara F, þære H 16 ü. f. W
[[2 [andȝit--3 so] ec printed as shown: missing MS reference (W)? 5 Ae.--6 T. f. T missing . in “T f. T” 8 ... acuso AFh ‖ divider ‖ missing at line-end]]
Ipse #hê sylf# oþþe #se ylca#, ipsius, ipsi, ipsum, ab ipso; ET PLVRALITER ipsi #hî sylfe# oððe #ðâ ylcan#, ipsorum, ipsis, ipsos, ab ipsis. GENERIS FEMININI ipsa #hêo sylf# oþþe #sêo ylce#, ipsius, ipsi, ipsam, ab ipsa; ET PLVRALITER 20 [[100]] ipsae, ipsarum, ipsis, ipsas, ab ipsis. GENERIS NEVTRI ipsum, ipsius, ipsi, ipsum, ab ipso; ET PLVRALITER ipsa, ipsorum, ipsis, ipsa, ab ipsis. ipse, gif hê stent âna, þonne byð hit #hê sylf# oððe #se ylca#. eft ego ipse #ic sylf#, tu ipse #ðû sylf#, ille ipse #hê sylf# ET CETERA. 5
17 kein absatz ‖ hê f. O ‖ o. se y. f. W ‖ vor oððe r. R ‖ ylca aus ilca R 18 oþer W 19 erstes ipsis] ipsas U ‖ generis--100^1 ab ipsis v. ds. hd. unten am rande nachgetragen U 20 se ylcæ J ‖ si sam W ‖ et] ⁊ A 1 ipsae] ipsa T ‖ ipsaram AhO, sarum W ‖ sis sas W ‖ (ipsas) O 2 sius si sum W ‖ (ipsi) h 2. 3 sa sorum sis sa W 2 ipsa aus ipse H, ipse DU, ipso O ‖ ipsosum O 3 ab isis T ‖ gif--ana gl. ü. ipse R ‖ beoð U 4 ::: hyt R ‖ hê] hy U ‖ eft f. JW ‖ --5 ü. f. T ‖ tui ipse T
Wê habbað nû declinod þâ eahta frumcennedan PRONOMINA: nû wylle wê secgan þâ seofon DIRIVATIVA. of ðâm forman hâde ego of ðâm GENITIVO mei cymð meus #mîn#. ðes PRONOMEN and ðyllîce synd POSSESSIVA, þæt synd #geâgnigendlîce#. meus seruus #mîn þêowa#, mei 10 serui #mînes ðêowan#, meo seruo #mînum ðêowan#, meum seruum flagello #mînne þêowan ic swinge#; o mi serue, ara bene #êalâ mîn ðêowa, era wel#; a meo seruo monitus sum #fram mînum þêowan ic eom gemyngod#; ET PLVRALITER mei serui laborant #mîne þêowan 15 swincað#, meorum seruorum labor #mînra ðêowna geswinc#, meis seruis cibos do #mînum þêowum ic sylle mettas#, meos seruos diligo #mîne þêowan ic lufige#, a meis seruis ditatus sum #fram mînum ðêowum ic eom gewelgod#.
6 kein absatz ‖ VIII^to W 7 wylle wê] wil z. t., le we gz. weg H ‖ seofan AhJRT 8 ego ic OU ‖ cumað T 9 mîn f. T ‖ beoþ W 9. 10 þ. s. g. gl. R 10 beoþ W ‖ geahn- DHJTU, -lic(e) R, owniendliche W ‖ mîn--102^5 ü. f. T ‖ --20 gewelgod ü. f. W ‖ ðeawa R 11 meo: (s rad.) h 12 flagello f. W ‖ mîn(n)e U, mine O ‖ ic--14 þeowan ü. d. z. und am rande nachgetr. 1. corr. F ‖ mi] mei O 13 serui FJ ‖ ðeow O ‖ êra aus êre (v. ds. hd.?) J 14 u in seruo auf r. D ‖ monitus sum f. W ‖ o in monitus aus u? H 14. 15 gemynegod FhJRU, geminegod A 15 mei--19 seruis] mei meorum meis meos a meis W 16 ðeowena H 17 cybos U ‖ þeowan U 18 mettus h 19 datus sum T 19. 20 ðeowum aus ðeowan? h 20 gewelegod JU
¶ GENERIS FEMININI mea ancilla 20 hoc fecit #mîn wyln dyde ðis#, meae ancillae ars [[101]] #mînre wylne cræft#, meae ancillae do alimenta #mînre wylne ic sylle fôdan#, meam ancillam arguo #mîne wylne ic ðrêage#; o mea ancilla, esto utilis #êalâ ðû mîn wyln, bêo nytwyrðe#; a mea ancilla uestitus sum #fram mînre wylne ic eom gescrŷd#; ET PLVRALITER 5 meae ancillae bene operantur #mîne wylna wyrcað wel#, mearum ancillarum domus #mînra wylna hûs#, meis ancillis uictum tribuo #mînum wylnum ic forgife bîgleofan#, meas ancillas moneo #mîne wylna ic myngje#; o meae ancillae, operamini melius #êalâ gê mîne wylna, 10 wyrceað bet#; a meis ancillis talia uerba audiui #fram mînum wylnum ic gehŷrde swylce word#.
20. 21 a(n)cilla U 21 hoc--ðis] .i. wiln W ‖ :: dyde (me rad.) h ‖ a in ars aus o (v. a. hd.?) F 1--12 ü. f. W 1 cræft--2 wylne nachgetr. 1. corr. F 2 wylne auf r. U, welne J ‖ ancillam--11 audiui] o mea a mea et pluraliter (mee) mearum meis meas o mee a meis W ‖ ancillan O 3 þ(r)eage H ‖ o] aus a h ‖ meo h 4 netwyrþe J, -wurðe DH, -wyrde F ‖ a] auf r. v. a. hd. O 6 werceað D 8. 9 bigly(eo)fan ds. hd.? h 9 wylne J, -a aus -e D ‖ mynegye U, mynegige AFhJR 11 wyrcað AFhJRU
¶ GENERIS NEVTRI meum mancipium loquitur #mîn weal sprecð#, mei mancipii filius #mînes weales sunu#, meo mancipio fabrico domus #mînum weale ic timbrige hûs#, meum 15 mancipium excuso #mînne weal ic belâdige#; o meum mancipium, sere bene #êalâ ðû mîn weal, sâw wel#; a meo mancipio multa bona accepi #fram mînum weale ic underfêng fela gôd#; ET PLVRALITER mea mancipia arant #mîne wealas erjað#, meorum mancipiorum segetes 20 #mînra þêowra manna æceras#, meis mancipiis diuido denarios #mînum ðêowum mannum ic dǣle [[102]] penegas#, mea mancipia arguo #mîne þêowan men ic ðrêage#; o mea mancipia, estote fideles #êalâ gê mîne ðêowan, bêoð getrêowe#; a meis mancipiis adiutus sum #fram mînum þêowum mannum ic eom gefultumod#. 5
13 meam J ‖ loqu. f. W ‖ sprycð J, spræc O, f. W 14 mancipii--19 gôd] meo meum o meum a meo W ‖ mancipi: (i rad.) O, m ü. getilgtem p H ‖ (weales) A, wealas U, f. J 15 fabrica D, -o aus -a H 16 mi(n)ne F 17 mîn f. H ‖ sau h 19 feala F ‖ gôda U ‖ et] ⁊ A ‖ m von mea z. t. weg H ‖ mancipia aus -io? F 20 erstes a in arant aus e (v. ds. hd.?) und a v. a. hd. am rande h, erant T] .i. W ‖ erjað f. W ‖ mancipiorum--102^5 gefult.] meis mea o mea a meis W 21 ðeowa h, þeow DFU, ðeow H ‖ mancipi:s (i rad.) O 22 ðeowan h, þeowa F, þeow DHU ‖ c in ic auf rasur h 1 peñ h ‖ hinter mea (unter þeowan) r. R 3 mancip:is (i rad.) O 4 þeowan O, þeow DH
Se forma hâd ego #ic# macað his menigfealde getel nos #wê#, and of his GENITIVVM nostri cumað twâ DIRIVATIVA: noster and nostras. noster frater #ûre brôðer#, nostri fratris #ûres brôðor#, nostro fratri #ûrum brêðer#, nostrum fratrem #ûrne brôðor#, o noster frater #êalâ ðû 10 ûre brôðor#, a nostro fratre #fram ûrum brêðer#; ET PLVRALITER nostri fratres #ûre gebrôðra#, nostrorum fratrum obedientia #ûre gebrôðra gehŷrsumnys#, nostris fratribus ministro #ûrum gebrôðrum ic þênige#, nostros fratres amo #ûre gebrôþra ic lufige#, a nostris 15 fratribus #fram ûrum gebrôðrum#. GENERIS FEMININI nostra soror #ûre swuster#, nostrae sororis and swâ forð, swâ wê ǣr declinodon mea ancilla. GENERIS NEVTRI nostrum consilium #ûre rǣd#, nostri consilii #ûres rǣdes# and swâ forð æfter NEVTRI GENERIS. hic et haec nostras et hoc 20 nostrate #ûres landes mann# oððe #elles hwæt#, nostratis and swâ forð æfter ðǣre þriddan declinunge. ealswâ [[103]] gǣð hic et haec uestras et hoc uestrate #êowres landes mann#.
6 kein absatz ‖ ic f. T ‖ manigfeald T, monifold W ‖ getæl FT 7 wê f. T ‖ of his (of auf r., his am rande) corr. R ‖ his f. T ‖ ri in dem abgekürzten nostri auf r. R ‖ diri:uatiua (auch d auf r.) R 8--19 ü. f. TW 8 broðor ADFHhRU ‖ nostri--9 brêðer f. U 9 broþer J, broðrys O ‖ nostro aus -ri D 10 ur(n)e 1. corr. F, ure J ‖ broþer J 11 broðer (e auf r. R) AFhR, broþer J ‖ ure (aber um über e) U ‖ erstes e in breðer auf r. R 12--16 nur das possessivpron. ohne andern zusatz als a im abl. W ‖ nrōrūm J 13 fratrum] frā h ‖ uræ U ‖ hyrsumnys O, h aus e. a. D 14. 15 zweites o in nostros aus æ O 15 broþra O ‖ nostris aus rostris F 16 generis--18 ancilla f. W ‖ femini J, feminum O 17 swustor F ‖ sorores h 19 consilium f. W ‖ consilii f. W ‖ s[o] W 21 nostra[te ures] W ‖ u. l. mann usw. in d. z. T ‖ ure AJR ‖ oþer W 22 s[o forþ æfter] W 1 [also--et] hoc W ‖ gað auf r. U ‖ nostras O 1. 2 gl. beim einbinden zum teil weggeschnitten, sodass nur die unteren enden von eower (so!) und von s in landes zu sehen sind T ‖ owres [londes] mon W 1 eoweres F, eower AJR
Se ôðer hâd ys tu #ðû#, and his GENITIVVS byð tui #þîn#. þonne cymð of ðâm DIRIVATIVVM tuus #þîn#: tuus equus #ðîn hors#, tui equi #þînes horses# and swâ forð 5 æfter ðǣre ôðre declinunge. GENERIS FEMININI tua uilla #þîn tûn#, tuae uillae #ðînes tûnes# and swâ forð æfter ðǣre forman declinunge. GENERIS NEVTRI tuum uerbum #þîn word#, tui uerbi #ðînes wordes# and swâ forð æfter NEVTRI GENERIS. 10
3 kein absatz ‖ ðû f. T ‖ and--byð f. DH ‖ b[iþ--4 2. tuus] W ‖ beoð U 4 1. þîn] þin:: (um rad.) O, um von a. hd. angefügt F, þinum DHU, f. T ‖ ðan T ‖ diriuatiua T ‖ --9 ü. f. TW 5 equi f. W 6 ðǣre f. U ‖ [g. f.--7] tue W 7 æfter f. W 8 [n. tuum uer]bum W 9 uerbi aus -bum D 10 generis neutri H
Se frumcenneda tu macað his menigfealde getel uos. þonne cumað of his GENITIVO uestri twâ DIRIVATIVA: uester #êower# and uestras #êower landes mann#. uester bos #êower oxa#, uestri bouis #êowres oxan# and swâ forþ, swâswâ noster. FEMININI uestra uestis #êower rêaf# and 15 swâ forð, swâswâ nostra. GENERIS NEVTRI uestrum iudicium #êower dôm#, uestri iudicii #êowres dômes# and swâ forð æfter NEVTRI GENERIS.
11 kein absatz ‖ Se] i:e (v. a. hd. zu þe) F ‖ frumkenn[ede tu ma]keþ W ‖ frumceneda A, -cennede T ‖ -fealdan und darüber ł de U, -fealdes F ‖ getæl FT 12 cumað ausser c auf r. corr. R ‖ [of h. geniti]uo W ‖ genitiuus T, o auf r. R 13--17 ü. f. T ‖ and] et (abgekürzt) A ‖ [ower londes] W 14--17 ü. f. W 14 ox von oxa auf r. F ‖ eoweres F 15 [uestra ues]tis W ‖ uestis] uetis T ‖ eowwer h ‖ reaf mit ausnahme von f auf r. h 16 neutri] nen̄r T 17 eoweres Fh 17. 18 and forð swa æfter H 18 s[o] W ‖ æfter þære n. J
Of þâm frumcennedan sui cymð ân DIRIVATIVVM suus #his#: suus ager #his æcer#, sui agri #his æceres# and 20 [[104]] swâ forð, swâswâ ðâ ôðre. FEMININVM sua uxor #his wîf#, suae uxoris #his wîfes# and swâ forð, swâswâ ðâ ôðre. NEVTRVM suum rus #his land#, sui ruris #his landes# and swâ forð æfter NEVTRI GENERIS.
19 kein absatz ‖ -cennendan U ‖ sui his O ‖ cymð ân] cyðan J ‖ di[ri]uatiuum W ‖ suum O 20--104^4 ü. f. T ‖ --104^2 _ü. f. W_ ‖ agris h ‖ æceras hJ 1 feminini und davor neutrum _durch untergesetzte puncte getilgt H_, femin[i]ni W ‖ uxor] uox O 3 r in rus nicht deutlich U ‖ his] .i. W ‖ h. landes f. W 4 (æfter) R
Wê wyllaþ secgan, hwæt sŷ betwux þâm GENITIVVM 5 þǣra frumcennedra PRONOMINA and ðǣra ofgangendra. mei, tui, sui, nostri, uestri, gyf hîg bêoð frumcennede GENITIVI, þonne magon hîg bêon gefêrlǣhte eallum casum and ǣgðrum getele. mei ager est #mîn æcer hyt ys#, mei terra #mîn land#, mei agros aro #mîne æceras ic 10 erige#, mei uerba audisti #mîne word þû gehŷrdest#. ealswâ tui seruus arat #ðîn ðêowa man erað#, tui ancilla texit #ðîn wyln wefð#, tui agros metis #þû rîpst þîne æceras#. ealswâ sui: sui equus est #his hors hit is#, sui homines pergunt #his men gâð#, sui animalia 15 sunt #his nŷtenu hit synt#, sui ancilla laborat #his wyln swincð#. nostri hominis equus est #ûres mannes hors hit is#, nostri seruum arguo #ûrne þêowan man ic ðrêage#, nostri agros depastas #þû etst ûre æceras#. uestri sermo #êower sprǣc#, uestri congregatio #êower# 20 [[105]] #gegaderung#, uestri iudicia laudo #êower dômas ic herige#.
5 kein absatz ‖ secgean U, segge[n] W ‖ sie T, beo W ‖ betweox T ‖ þâm f. J 6 -cennendra OU ‖ prono[mi]na W ‖ þære J ‖ ofgange(n)dra h, ofgoinde W 7 -cen(ne)de D 8 magan T ‖ gefærlæhte hR, zweites e auf r. U ‖ al[le] casen W ‖ casum f. J 9 getæle FT ‖ --105^2 ü. f. W ‖ æker H 10 min eorþa oþþe land H ‖ min æ. U ‖ æceres A 11 ei in mei aus e. a. D ‖ uer[ba] W 12 tui tui W ‖ man: Fh, f. T ‖ erat AhJOT, erad F 13 wylna T ‖ wyfð DH ‖ me[tis] W, mens U 13. 14 þine æceras þu ripst T 14 erstes sui f. U, (sui) A ‖ his] þin H 15 pergant O ‖ me(n)ngâð corr. v. a. hd. O ‖ gæð und darunter ł gað U ‖ anima U 16 sunt f. T ‖ nytena T ‖ hit synt f. T ‖ sind A, synd DFHhJRU ‖ a[n]cilla W ‖ labora:t F 17 wylna T ‖ nostri aus nostre h ‖ hominis aus -nes U; i über e (in -nes) v. a. hd. (aber dann beide buchstaben radiert) F, homines (e getilgt D) DJT ‖ ure T 18 arguo .i. þreaȝe W ‖ ure T ‖ þeowa JT, þeowne U 19 þrea T ‖ depastus OU ‖ u. æ. þu etest T ‖ æccras R und (aus æceras) h 20 uestri a. hd. (ds. hd. h) aus nostri Fh ‖ (eo)ure spræc U ‖ sprec F 1 gaderung T ‖ êo.--2 f. T 2 hyrige D
Gif ðâs CASVS bêoð of ðâm DIRIVATIVVM, þonne sceolon hîg habban him gelîce CASVS and gelîc getel: meus ager #mîn æcer#, mei agri semen #mînes æceres sǣd#, 5 meo agro ET CETERA; tuus seruus #þîn ðêowa mann#, tua ancilla #ðîn wyln#, tuae ancillae filius #þînre wylne sunu#, tui hominis equus #ðînes mannes hors#, tuum iudicium laudo #þînne dôm ic herige#; suus faber est #his smið hê is#, sui fabri opus #his smiþes weorc#, 10 suum fabrum diligit #his smiþ hê lufað#; noster piscator est #ûre fiscere hê is#, nostri piscatoris rete #ûres fisceres nett#, nostro piscatori do nauem #ûrum fiscere ic gyfe scip#; uester sutor est #êower sûtere hê is#, uestri sutoris instrumenta #êower sûteres tôl#, uestra 15 locutio mihi placet #êowor sprǣc mê lîcað#, uestrum uerbum audiui #êower word ic gehŷrde#, uestri uerbi #êowres wordes# ET CETERA.
3 kein absatz ‖ ȝ[if] W ‖ casas J ‖ diriuatiua U, erstes i aus u rad. R 3. 4 sceolan Ah, scylan T 4 habban aus -að? D ‖ ilic[he] W ‖ casus--6 seruus nur die oberen enden übrig W ‖ gelîc: D, gelice JTU, gelî O ‖ getæl FT 5--18 ü. f. T 5--6 ü. f. W 5 agri] agris O ‖ æceras A 6 tuus] tuis J ‖ ser(u)us O ‖ ðeawa R ‖ [tua--106^5 moniu]old itel W ‖ tua] tui O 7 e in tue aus e. a. (i?) H ‖ r in ðinre auf rad. ð h ‖ mit ðinre schliesst das erste fragment von A 8 tui] tu J ‖ homines JTU ‖ manes D 9 þine J ‖ suus] seruus T 10 hys--opus nachgetr. 1. corr. F ‖ worc U 11 n.] nostrum J, aus nostros D 12 piscatores HJ 12. 13 r von fisceres gz., es z. t. weg H 13 nostri h 15 sutere stol J, suteres stôl O ‖ sutæres D ‖ uestra aus uestram F 16 michi TU ‖ licat R 17 gehyre h 18 eoweres F
DE FIGVRA.
FIGVRA is gecweden on englisc #hiw# oððe #gefêgednyss#. 20 þâra synt twâ: SIMPLEX #ânfeald# ET COMPOSITA #and gefêged#. [[106]] þâs PRONOMINA bêoð gefêgede ðus þurh sume CASVS: iste and hic bêoþ tôgædere gefêgede on þrîm casum ðus: istic #þes#, istunc #þisne#, ab istoc #fram ðisum#. FEMININVM istaec #ðêos#, istanc #þâs#, ab istac #fram þissere#. nis hêr nân menigfeald getel. NEVTRVM istoc iudicium 5 #þes dôm#, istoc #ðisne#, ab istoc #fram ðisum#. hêr is menigfeald getel: istaec iudicia #ðâs dômas#, istaec ACCVSSATIVVS, istaec VOCATIVVS. ADVERBIVM hic #hêr#; ôðre gefêgede ADVERBIA: adhuc #gyt# (lege adhuc #rǣd gyt#), abhinc #heonon#. 10
19 überschrift f. J 20 kein absatz J ‖ is--21 twâ f. T ‖ 2. s in gef. aus f rad. O 21 þæra FhRU, ðæra J ‖ synd DFhRU, sind Hh ‖ symplex FU ‖ andfeald U, f. T 21--106^1 and gefêged f. T ‖ 1 bið U ‖ gefeged JO 2 ætgædere T ‖ gefede D ‖ þrîm] óðrum T, tres darüber von späterer hd., von der auch sonst schwer lesbare kritzeleien über den nächsten zeilen herrühren, F 3--7 ü. f. T 3 ist hunc FhR ‖ þissum J 5 getæl FT 6 þes d. f. W ‖ þesne W ‖ [ab--her] W ‖ þissum J 7 getæl FT ‖ iudicium unvollst. zu -cia T ‖ ü. f. W 8 accusati[u. i. uo]catiuus W ‖ -ussa- FhO, -u(s)sa- U, -usa- die übr. ‖ adu.--10 heonon f. T ‖ abuerbium R 9 gefeged: J ‖ ad[uerbia adhu]c W ‖ gyt f. W ‖ lege: J ‖ r. g. f. W 9. 10 abinc U
Is #sê# byð gefêged tô ðâm ADVERBIO demum #æt nêxtan# ðus: idem #se ylca#, eiusdem #þæs ylcan#, eidem #þâm ylcan#, eundem #þone ylcan#, ab eodem #fram ðâm ylcan#; ET PLVRALITER idem VEL eidem #þâ ylcan#, eorundem #ðǣra ylcra#, eisdem #þâm ylcum#, eosdem #þâ 15 ylcan#, ab eisdem #fram ðâm ylcum#. GENERIS FEMININI eadem #sêo ylce#, eiusdem #þǣre ylcan#, eidem, eandem, ab eadem; ET PLVRALITER eaedem #þâ ylcan#, earundem ET CETERA. GENERIS NEVTRI idem #þæt ylce#, eiusdem #ðæs [[107]] ylcan#, eidem, idem, ab eodem; ET PLVRALITER eadem #þâ ylcan#, eorundem, eisdem ET CETERA.
11 kein absatz ‖ sê] he W, f. T ‖ iuei[ȝed to þ]is[se(?) ad]uerbio W ‖ aduerbio aus -ia R ‖ demum .i. nouissimo .i. æt n. W 11. 12 æt n. ð.] swá swá is T ‖ nehstan J 12 [idem þ]e [ilk]e W ‖ --107^2 ü. f. T ‖ þæs--13 eundem f. J ‖ þes F 13 þam ylcum O ‖ eandem O ‖ þo(n̄) J ‖ il[ke ab e]odem W 14 eidem aus idem 1. corr. F, aus eadem O, eiusdem J 15 erundem T, eorum zu eorundem auf der stelle D ‖ þara H ‖ [eis]dem W 16 isdem JW ‖ femini J 17 s. y. e. f. J ‖ se F ‖ eius[dem] W ‖ þæra J 18 ab eandem (aber n getilgt v. 1. corr.) F ‖ eadem zu eedem 1. corr. F ‖ eorundem zu ear- 1. corr. F 19 et cetera] eisdem F ‖ generis--107^2 cetera am rande 1. corr. (hätte der corrector 18 eaedem--107^1 pluraliter ergänzt, so wären weniger änderungen in 18 nötig gewesen) F ‖ [generis] W ‖ iuusdem O 1 eidem] eadem O ‖ ab eadem O ‖ [þeo] W 2 earundem O, eorumdem U ‖ et cetera getilgt F
Þrŷ êacan synd met, pte, ce, þe man êacnað on lêdensprǣce tô sumum casum þises partes for gesceâde oððe fægernysse. egomet #ic sylf#, meimet #mînes sylfes#, 5 mihimet #mê sylfum#, memet #mê sylfne#. on ðâm ôðrum hâde on GENITIVO tuimet #þînes sylfes# (forþan ðe tumet ys word: tumeo #ic tôðinde#, tumes #þû tôðindst#, tumet #hê tôðint#), tibimet #þê sylfum#, temet #ðê sylfne#. ðâm NOMINATIVO hê mæg bêon êac geðêod, gif ðû setst 10 ânne scortne te betwux: tutemet #þû sylf#; êac tute getâcnað þæt ylce. ET PLVRALITER nosmet #wê sylfe#, nobismet #ûs sylfum#, uosmet #gê sylfe#, uobismet #êow sylfum#: nys hêr nâ mâ. on ðâm þriddan hâde suimet #his sylfes#, sibimet #him sylfum#, semet #hyne sylfne#. 15
3 kein absatz ‖ þrie écan T ‖ beoþ W ‖ me& W ‖ a vor pte von a. hd. h ‖ pte ce] ptete (aber 2. t zu c) O ‖ ce] ee DH ‖ eacnat zu -ð von a. hd. F, [ea]cnaþ W 4 þisses J 5 [oþ]er W ‖ --15 ü. f. T ‖ in von mînes auf rasur O 5. 6 sylfnes U 6 michimet JTU ‖ [m]e sulfum W ‖ memet] men|te O 7 oðran h ‖ tui[m]et W ‖ for::::|ðanðe (ðāðe oder ðōðe r.) h ‖ -þā U 8 tumeð R ‖ toðingde J ‖ [t]umes W ‖ toþintst FR, -ndest hU, -þinst W 9 timet zu tibimet v. ds. hd. F, timet O ‖ [þe] sulfne W ‖ syl(f)ne D 10 ðu|ðu T ‖ [set]st W, test zu sest 1. corr. F, dest T 11 ænne (enne W) alle ausser O ‖ te auf r. D ‖ betwyx T, ux z. t. weg H ‖ tutemet] tu(tu)met h ‖ êac--12 ylce f. T 11. 12 itoc[ne]þ W 13 us sylfum scheint dagestanden zu haben (aber u von us zu w geändert und e angeflickt, um zu e, wie es scheint, v. ds. hd.) h ‖ [uo]smet W 14 nāmore W ‖ on--hâde] eft T ‖ [on] W ‖ hod[e] sui[met--108^6 also] ellam W ‖ sumet J
Se ôðer êaca bið fîf ABLATIVVM wîflîces cynnes gefêrlǣht: meapte #on mîne wîsan#, tuapte #on ðîne wîsan#, suapte #on his wîsan#, nostrapte #on ûre wîsan#, uestrapte #on êower wîsan#.
16 kein absatz ‖ bið--17 gefêrlǣht] gǣð ðus T ‖ bið] hæfð über rasur 2. corr. h ‖ abłat̄ und am rande tiuū U 17--19 ü. f. T ‖ wison R ‖ tuapte on ð. w. f. J 18 nostra apte J ‖ ure auf rasur 2. corr.? h 19 ne. on êo. w. f. h ‖ uestra apte (aber das erste a getilgt) J ‖ wisa(n) R
[[108]] Se þridda êaca gǣð þus: huiusce #þises#, hisce #þisum#, hosce #þâs#; hasce #þâs#.
1 kein absatz ‖ êaca f. J ‖ þ in þus aus h O ‖ þises--7 eccas f. T ‖ þisses J ‖ hysce U 2 þissum J ‖ þâs] þæs das erste mal J, das zweite U
Sume hîg bêoð gefêgede þus: eccum, þæt is on andgyte, #lôca efne, þû gesihst hine#; eccos #lôca efne, þû gesihst hîg#; eft ellum for illum #hine#. AD FEMININVM 5 #tô wîflîcum hâde# ealswâ ellam for illam; eccam #lôca efne, ðû gesihst hîg# and menigfealdlîce eccas.
3 kein absatz ‖ gefe(ge)de 1. corr. F ‖ e(c)cum gz. hd. F ‖ þæt usw. in d. z. R 4 2. lôca usw. in d. z. R 6 eccan DHU, eaccam F, dah. .i. W ‖ lôca usw. in d. z. R 7 sihst J ‖ hi(o) 1. corr. F, heo DH
Eft mecum #mid mê#, tecum #mid ðê#, secum #mid him#, nobiscum #mid ûs#, uobiscum #mid êow#.
8 kein absatz ‖ --9 ü. f. T ‖ mid me doppelt (das zweite rad.) H
Hic is ǣgðer gê PRONOMEN gê ADVERBIVM: hic #þes# 10 and hic #hêr#. tantundem is nama, þæt is #eft swâ mycel#. his GENITIVVS is tantidem #eft swâ myceles# oððe #ealswâ myceles#. næfð hê nâ mâ casa. totidem #ealswâ fela# ys êac nama and næfð nâ mâ casa.
10 kein absatz 10. 11 þes und her in d. z. T 11 þæt--mycel gl. R, f. T 12 is] (ys) U ‖ tontidem T, dahinter .i. W ‖ e. s. m. gl., f. T 12. 13 o. e. m. in d. z. R, f. T 13 casu T, casen W ‖ ealswâ--14 and f. T 13. 14 .i. also W 14 feala F ‖ s in is auf r. D ‖ næfð he na T ‖ casu T, casen W
[[12 is] (ys) U text has “is](ys)” without space e. s. m. gl., f. T printed as shown: missing MS reference (R)?]]
DE NVMERO. 15
NVMERVS is #getel#, SINGVLARIS #ânfeald# ET PLVRALIS #and menigfeald#. ânfeald getel byð on ðisum parte ego #ic#, tu #ðû#, ille #hê#, and menigfeald getel bið nos #wê#, uos #gê#, illi #hîg#. sume hîg bêoð ǣgþres geteles: idem homo [[109]] #se ylca man# and idem homines #þâ ylcan men#. sume bêoð ǣgðres cynnes: haec ancilla #þêos wyln# and menigfealdlîce haec mancipia #þâs wealas#.
15 überschrift f. JW 16 kein absatz J ‖ umerus W ‖ is getel _gl. R, f. T_ ‖ getæl F ‖ ânf. und and m. f. T 17 getæl FT ‖ is W ‖ on ð. p. f. TW ‖ þissum J ‖ ic f. OT 18--109^1 ü. f. T 18 getæl FT ‖ bið f. O, beoð U 19 2. i in illi auf r. R ‖ (beoþ) a. hd. W ‖ getæles FT 1 ü. f. W ‖ and f. J ‖ hominis DHJ ‖ þa:(s rad.) D ‖ sume--3 wealas f. T ‖ sume hi J 2 þêos f. W 3 þâs f. W ‖
¶ þâ seofon DIRIVATIVA PRONOMINA, þæt synd #ofgangendlîce naman speligendan#, habbað twŷfeald getel, ân wiðinnan, ôðer wiðûtan. 5 gif ðû âxast: cuius sunt hi libri? #hwæs synd ðâs bêc?# and ic cweðe on lêden: mei sunt #mîne hîg synd#, þonne byð on þâm forman stæfgefêge me ânfeald getel, and on ðâm ôðrum stæfgefêge i bið menigfeald getel. ealswâ tua uerba sunt #ðîne word hit synd#: on ðâm tu byð 10 ânfeald getel and on ðâm a menigfeald. hîg habbað êac ealle twegen hâdas and twâ cynn: ân hâd and ân cynn byð on þâm hlâforde, þe cweð meus #mîn#, and ôðer hâd and ôðer cynn byð on ðâm ǣhte, þe hê embe sprecð, forðan ðe þæt forme stæfgefêg ys ðrêora cynna: MASCVLINVM 15 and FEMININVM and NEVTRVM, and þæt ôðer stæfgefêg ys âwendendlîc fram cynne tô cynne: meus ager #mîn æcer#, mea terra #mîn land#, meum aratrum #mîn sul#. hî synd êac gecwedene POSSESSIVA, þæt synd #geâgnigendlîce#, forðan ðe hî getâcnjað oftost ǣhta, ac nâ swâ ðêah 20 [[110]] symle: gif ic cweðe meus dominus #mîn hlâford# oððe meus pater #mîn fæder#, ne byð ðǣr nân ǣht geswutelod.
seofan hRT, VII^to W ‖ erstes i in diriuatiua aus u R, diriuatã W 4 þæt--speligendan] f. T, in d. z. R ‖ beoþ W 5 hi habbað J ‖ getæl FT ‖ -innon T ‖ -uton T 6 hii W, (hi) U ‖ (li)bri H ‖ --7 ü. f. TW ‖ synt U ‖ ða O 7 þu cwest W ‖ on lêden f. TW ‖ min R 8 on] of DHU ‖ getæl FT, auf r. D ‖ and--9 getel f. U 9 menig (feald f.) O ‖ getæl FT ‖ ealswâ--15 ðe] et similia T 10 t in tua ganz, u z. t. weg H ‖ ü. f. W ‖ sint U 11 getæl F ‖ a byð mænigfeald getel J 12 ealla H 13 on] of J ‖ cw̄ J 14 beoð U ‖ on] of J ‖ æhta J, -h- aus -r- D ‖ ymbe (aber e über y, vielleicht von a. hd.?) R, imbe U ‖ spræcð: (and rad.) h, aus spræcð D 15 forðanðan O, -þam DU, -ðā H ‖ -gefæg hR, -gefege T 16 feminum J ‖ stæfgefêg f. T 17 awendedlic DU, awendendlice J ‖ f. c. t. c. f. T ‖ --18 ü. f. TW 18 sul auf r. D 19 heo beoþ W ‖ gecwedene f. DH, iweþene zu cweþene W ‖ pos(s)essiua U, -uo O ‖ þæt--110^4 frumcenneda f. T ‖ þ. s. g. gl. R ‖ beoþ W ‖ geahni- DHU, geahi- J, owniendlice W 20 forþen ꝥ W ‖ æhta sogleich aus æhte D ‖ nâ] nout W 1 symble D, simble U, euere W ‖ --2 ü. f. W ‖ oððe f. H, ł W 2 bið am rande v. ds. hd. H ‖ (nan) F
¶ suus #his# is ǣgðres geteles gê ânfealdes gê menigfealdes, bûton PRISCIANVS luge, forðan ðe his frumcenneda sui is ǣgðres geteles: sui causa facit #for his intingan hê 5 hit dêð# ET sui causa faciunt #and for heora intingan hî hit dôð#; sibi prodest #him sylfum hê fremað# ET sibi prosunt #and him sylfum hî fremjað#; se custodit #hine sylfne hê hylt# ET se custodiunt #and hîg healdað hî sylfe#; a se expulit hostem #fram him hê âdrǣfð 10 þone fêond#, a se expellunt hostes #hî âdrǣfað heora fŷnd him fram# ET SIMILIA.
3 his f. W ‖ ægðeres H ‖ getæles F ‖ 1. gê--m. f. W 4 liȝe W ‖ -ðon h ‖ -cynneda J 5 ægþeres H ‖ getæles FT ‖ casa F ‖ --12 ü. f. T ‖ for] .i. intingan for W 6 (hit) U ‖ dæð U ‖ et f. W ‖ (heora) D, aus hira R 7 prodest .i. freomeþ W 8 and f. W 9 hine] hi he J ‖ helt J 9. 10 healdat R 10 selfe D ‖ expellit J ‖ (a)dræfð R, adrifþ J, adræfð(de) 2. corr. h, adrefde W 11 þon̄ J ‖ adrefaþ J ‖ heora aus hyra R 12 feond DHJW ‖ ham from W
DE CASV.
Ðâ PRONOMINA, þe habbað VOCATIVVM, þâ habbað syx CASVS and ðâ ôðre ealle nabbað, bûton fîf gebîgednyssa. 15 on ðâm ôðrum hâde tu #ðû# and uos #gê#, þǣr ðǣr byð tôsprǣc, þǣr mæg bêon VOCATIVVS. eft on þâm ânum DIRIVATIVVM, þæt ys #ofgangende#, meus #mîn# hæfð VOCATIVVS nâ þæs âgneres, ac ðæs ôðres hâdes, þe hê tô [[111]] sprecð: o pater mi, doce filium tuum #êalâ ðû fæder mîn, lǣr þînne sunu#; o mater mea, uesti filium tuum #êalâ ðû mîn môdor, scrŷd ðînne sunu#; êac menigfealdlîce o noster amice #êalâ ðû ûre frêond#, o nostra soror #êalâ ðû ûre swuster# [o nostra soror, da nobis 5 bibere #êalâ ðû ûre swuster, syle us drincan#] ET CETERA. nostras #ûres landes man#, uestras #êowres landes mann# habbað gelîce NOMINATIVVM and VOCATIVVM, and nys nâ mâ PRONOMINA, þe hæbbe syx CASVS.
13 überschrift f. JOTW 14 kein absatz JO ‖ Ðâ--16 hâde] næfð na má pronomina uocatiuum butan þás ó T ‖ (ð)apronomina O, da pr. J ‖ VI U, VI^sex W 15 erstes f von fîf aus w O, V U ‖ -ssa zu -sse O, gebignessa U 16 ü. f. T ‖ þǣr--17 uocatiuus f. T 17 on--18 ofgangende f. T 18 þ. ys o. gl. R, hinter meus W ‖ ofgoinde W ‖ mîn f. TW 18. 19 h. uoc. f. H ‖ uocat̄ T, uocatm̄ W 19 nâ--111^1 sprecð f. T ‖ nâ] nout W ‖ ageneres U, ahneres DHJ, anes O ‖ þas F, ðas h ‖ oþeres H 1 s(p)recð R, sprycð J ‖ mi pater T ‖ doces J ‖ --5 ü. f. TW ‖ min fæder DHU 2 o] also o W 3 þine J ‖ êac m.] et pluraliter T 4 -f(e)ald- 1. corr.? h 5 da nobis bibere hinter soror 1. corr. F ‖ swustor D ‖ syle us drincan hinter swuster 1. corr. F ‖ o--6 drincan f. FhJRTW (doch wegen F vgl. die zwei zunächst vorhergehenden anmerkungen) 7 nostras--9 casus f. T ‖ ure JR ‖ eower FhJR, ower W, eowres und am rande ł eower U 8 hi habbað J, habbe(þ) W ‖ at in nominatiuum z. t., iuum ganz weg H 9 nys am rande nachgetr. D ‖ pro(no)mina H ‖ e in þe aus e. a. D, ꝥ W ‖ habbe DH, habban U
[[o noster amice #êalâ ðû ûre frêond# text has “ealâ” o nostra soror #êalâ ðû ûre swuster# text has “êala”]]
Âne nigon naman synt, ðe habbað þâ ylcan declinunga, 10 þe PRONOMINA habbað, and for ðî wǣron sume bôceras swâ bepǣhte, þæt hî tealdon ðâ nigon naman tô ðisum dǣle, þe wê hâtað PRONOMEN, ac se lârêow PRISCIANVS segð, þæt man sceal tôcnâwan ǣlces dǣles mihte and getâcnunge and swâ undergytan, hwæt hê sŷ, 15 nâ be þǣre declinunge. gif sêo DECLINATIO, þæt is, #declinung#, sceal tôsceâdan, hwæt gehwylc dǣl sî, þonne bêoð ealle ðâ seofon PRONOMINA, þe wê nû embe sprǣcon, [[112]] and êac PARTICIPIA, þæt synd dǣl nymende, getealde betwux namum; ac þæt ne byð nân gesceâd. þâs nigon naman, þe wê embe sprecað, sind APPELLATIVA, þæt sind #gecîgendlîce#.
10 absatz nur T ‖ Âne] solum .i. one W ‖ nigan T, IX W ‖ synd DFHJRTU, sind h, beoþ W 10. 11 declinunge J 11 and--112^2 gesceâd f. T 12 s in boceras aus w J 13 þissum J, þissere W ‖ þe] þet W ‖ wê f. O ‖ pronomina W ‖ se] þe W ‖ lorþeaw W 14 sægð DH, sægþ J ‖ toc(na)wan H ‖ ælces aus &lces J ‖ dǣles] cynnes H 15. 16 hê sŷ nâ be þǣre] hy syn abeþære F ‖ sŷ] mit sig beginnt C, beo W 16 nout W ‖ se H ‖ d. þ. is f. W ‖ þ. i. d. gl. R 17 tosceaden H ‖ beo W ‖ [þonne] W 18 ðâ f. F ‖ seofan hJ ‖ þet beoþ delnimende i[tolde be]twuxe noman getilgt h. pronomina W ‖ nû f. W ‖ ymbe J ‖ sprecon J 1 ec þa J ‖ þ. s. d. n. gl. R ‖ beoþ W ‖ d[elni]- W ‖ geteald und de ü. d 1. corr.? h, getælde J 2 betwyx J ‖ þâs] þ[eos] W ‖ nigan T, IX W 3 ymbe J ‖ beoþ W ‖ apellatiua alle ausser hJW ‖ þæt--5 nama f. T 3. 4 þ. s. g. gl. R 3 beoþ W 4 ikien[dli]che W ‖
¶ PROPRIVM NOMEN is #âgen nama# and APPELLATIVVM byð ǣlc ôþer nama. hêr synd ðâ naman: 5 quis #hwâ#, unus #ân#, ullus #ǣnig#, nullus #nân#, solus #âna#, totus #eall#, alius #ôðer# oððe #sum#, alter #ôðer#, uter #heora ôðer#. þâs naman synd MOBILIA PER TRIA GENERA, þâs naman synd #âwendendlîce geond þrêo cynn#. quis #hwâ# is werlîc hâd; quae #hwylc# is wîflîc; quod 10 #hwylc# nys nâþres cynnes. heora ealra GENITIVVS byð cuius #hwæs# oððe hwylces and heora ealra DATIVVS cui #hwâm# oððe #hwylcum#, quem uirum laudas? #hwylcne wer herast ðû?# a quo VEL a qui #fram hwylcum# oððe #fram hwâm#; ET PLVRALITER qui #hwilce# oððe #ðâ#, quorum 15 #hwylcera# oððe #ðǣra#, quis VEL quibus #hwylcum# oððe #ðâm#, quos laudas? #hwylce herast ðû?# oððe #ðâ#, [[113]] a quis VEL a quibus #fram hwylcum# oððe #fram þâm#. þes nama hæfð twŷfealdne NOMINATIVVM: quis and qui.
is a. n. gl. R 5 apellatiuum alle ausser W ‖ [no]me W ‖ synd:: (on rad.) R, beoþ W 6--8 ü. f. T ‖ nullas h, nu[llus] W 7 eall] æl J ‖ .i. aliquis über alius gl. U ‖ uter] vlter T, darüber .i. unus eorum gl. U 8 eiþer getilgt vor oþer W ‖ syndon FhJR, beoþ W ‖ mobilia--9 cynn] mobilia awendenlice (-dendlice D, -dedlice H, -de(n)dlîce U) per tria genera geond þreo cynn CDHU; ursprünglich, wie im text, aber awendenlice hinter mobilia vom 1. corr. gesetzt und ðas naman synd awendendlice durch puncte getilgt (also = CDHU gemacht) F ‖ r in genera zu n h 9 þas--cynn in d. z. R, f. T ‖ þ. n.] ꝥ J ‖ be[oþ] W ‖ awendlnliche W ‖ geond] on J ‖ þreora cynna J 10 masculinunum (!) vor quis T ‖ hwâ is w. h.] femininum T ‖ q[uae] W ‖ hw. is w.] neutrum T 11 hwylc--cynnes f. T ‖ nys] is W ‖ gen[iti]uus W ‖ byð f. T 12 cuius] i aus l O, cuis T ‖ hwæs--and f. T 13--113^1 ü. f. T 13 h[wl]cum W ‖ uiram O ‖ laudes W 14 hwil[cum] W, f. O 14. 15 o. f. hwam ebenfalls gl. R 16 ðara D, þara H ‖ hwi[lcum] W 17 o. þam ebenfalls gl. R ‖ ðâm] hwam h ‖ laudas--113^15 quis f. C 1 o. f. þ. ebenfalls gl. R ‖ [oþþe] W 2 þes--5 sǣdon f. T ‖ twefealdne U
[[oððe #ðâm#, quos laudas? #hwylce herast ðû?# missing ? after “laudas”]]
[[6 ... nullas h, nu[llus] W opening bracket cuts through middle of first u]]
¶ se qui byð ânfealdes geteles and menigfealdes: qui uir #sê wer#, qui uiri #þâ weras#, and hî habbað twŷfealdne ABLATIVVM, swâswâ wê ǣr sǣdon. GENERIS FEMININI quae 5 #hwylc#, cuius #hwylcere#, cui, quam, a qua VEL a qui; ET PLVRALITER quae #hwylce#, quarum #hwylcera#, quis VEL quibus, quas, a quis VEL a quibus, ac se quibus ys gewunelîcor, forðan ðe quis is ðâm ôðrum gelîc. GENERIS NEVTRI quod VEL quid #hwylc# oððe #þæt#, cuius #ðæs# oððe 10 #hwylces#, cui, quod, a quo VEL a qui; ET PLVRALITER quae #hwylce# oððe #ðâ#, quorum, quis VEL quibus, quae, a quis VEL a quibus.
3 se qui] sequi FR, sęqui O ‖ se] þ[e] (auch þ zum teil weg) W ‖ beoþ U ‖ getæles F, teles H, itel W ‖ and quis mænigf. J 4 se wer und þa weras corr.? R ‖ wer] per F ‖ þe[o] W ‖ twyfeald(n)e O, -fealde h 5 sw.--s. f. W 6--7 ü. f. T 6 cui[us] W ‖ 1. a f. O ‖ qua] quam U 7 q von que fast ganz weg H 7. 8 quis uel f. T 8 a quis uel f. T ‖ a quabus O ‖ ac--9 gelîc f. T 9 f[or]þi þe quis W ‖ -þam J ‖ ðâm f. W ‖ r in oðrum aus e. a. und r noch darüber J 10--12 ü. f. T 10 o. þ. ebenfalls gl. R ‖ c. ðes h 11 quod uel quid T ‖ uel a qui f. T 12 quis uel f. T ‖ a quibus W 12. 13 a quis uel f. T 12 [a quis] W
¶ hit is tô witenne, þæt ðâs naman habbað mislîc andgyt, be ðâm ðe hî gesette bêoð. gif ic cweðe: quis hoc fecit? #hwâ dyde ðis?#, þonne byð se quis 15 INTERROGATIVVM, þæt is, #âxigendlîc#. gif ic cweðe: nescio, quis hoc fecit #nât ic, hwâ ðis dyde#, þonne byð se quis INFINITIVVM, þæt is, #ungeendigendlîc#. gif ic cweðe: tu scis, quis hoc fecit #þû wâst, hwâ ðis dyde#, þonne byð se quis RELATIVVM, þæt ys, #edlesendlîc#. of ðisum 20 [[114]] bêoð gefêgede quisque #gehwâ#, quaeque, quodque #gehwylc#. heora ealra GENITIVVS ys cuiusque; cuique and swâ forð, swâ þâ ôðre.
13 hit--þæt f. T ‖ eac vor tô DH und ü. d. z. 1. corr. F ‖ witanne HJ, witene R, wite(nne) 1. corr.? h 14 mislice J ‖ angit F ‖ ðan FhJRT, þā H 15 ü. f. TW ‖ [þonn]e W ‖ byð f. DH 16 þ. i. â. f. TW 17 quis] quid T ‖ fecið h, fe[cit] W ‖ ü. f. TW ‖ hwa :::: R 18 quis] quid T ‖ infinit(iu)um U ‖ þ. i. u. gl. R, f. TW 19 quis] quod O ‖ fe[cit] W ‖ ü. f. TW ‖ þû] ða H ‖ hwa :: R 20 beoð U ‖ þ. ys e. (2. e auf r.) gl. R, f. T ‖ þ. ys] .i. W ‖ edlysendlic Fh ‖ þissum J, ðam T 1 [ifeȝ]ede W ‖ ü. f. T 1. 2 gehwylce O, gehwilc gl. über quęque R, f. T 2 y(s) C, f. T ‖ [cui]que W ‖ and--3 wîsan f. T 3 zweites swâ] swa swa J ‖
¶ ealswâ on ðrêo wîsan quispiam, quaepiam, quodpiam #ǣnig# and heora ealra GENITIVVS cuiuspiam #ǣniges# and swâ forð. eft quisquam, quaequam, 5 quodquam #ǣnig#. heora ealra GENITIVVS cuiusquam and swâ forð. eft quisquis #swâ hwâ#, quaequae #swâ hwylc#, quodquod #swâ hwylc#. heora ealra GENITIVVS cuiuscuius; cuicui ET CETERA.
.i. aliquis über quispiam gl. U 4 quaepiam] quempiam O, et (abgekürzt) davor W ‖ quod[piam] W ‖ ǣnig f. T 5 ǣniges--forð f. T ‖ quisquam--7 eft am rande ds. hd. C ‖ .i. aliquis ü. quisquam gl. U ‖ [que]quam W 6 ǣnig f. T 6. 7 a. s. f. f. T 7 .i. quicumque ü. quisquis gl. U ‖ --8 ü. f. T ‖ [so hw]a W ‖ swâ hwylc f. U 8 (ealra) corr.? R ‖ cuius F 9 [et c. (f.?)
¶ eft quidam, quaedam, quoddam #sum# and heora ealra GENITIVVS cuiusdam ET CETERA. eft quicumque 10 #swâ hwâ#, quaecumque #swâ hwylc#, quodcumque and heora ealra GENITIVVS cuiuscumque ET CETERA. eft aliquis #sum#, aliqua #sum#, aliquod #sum# and heora ealra GENITIVVS alicuius #sumes# ET CETERA.
eft] W ‖ quidam] [q]uadam W ‖ quo(d)dam W ‖ sum in d. z. T 10 eallra am rande 3. corr. h ‖ cuiu(s)dam C, cuius H ‖ et c. f. W ‖ eft--12 cetera f. T 10. 11 [quicum]que W 12 cu[ius]- W ‖ et c. f. W 13--116^3 ü. f. T ‖ aliquot DH, and (abgekürzt) liquod h 14 alicu[ius] W ‖ sum. és J, e auf r. U ‖ et c. f. W
Vnus #ân#, una #ân#, unum #ân# and heora ealra unius 15 #ânes#; uni #ânum#; ET CETERA.
15 kein absatz ‖ ealra genitiuus TU ‖ [un]i W 16 a in anum auf r. R ‖ et c. f. W
Vllus, ulla, ullum #ǣnig# and heora ealra ullius #ǣniges#; ulli #ǣnigum#; ET CETERA.
17 kein absatz ‖ ænig gl. ü. ulla R ‖ and f. W ‖ genitiuus hinter ealra TUW, über der z. v. ds. hd. nachgetr. C 18 ænium J, [æn]iȝum W ‖ et c. f. W
Nullus, nulla, nullum #nân#; nullius #nânes#; nulli #nânum#; ET CETERA. 20
19 kein absatz ‖ nullus--20 cetera f. J ‖ nan gl. ü. nullus R 20 et c. f. W
[[115]] Solus, sola, solum #âna# and heora ealra solius #ânes#; soli #ânum#; ET CETERA.
1 kein absatz ‖ so[lus]. la. lum W ‖ ana gl. über solus R ‖ and f. W ‖ genitiuus hinter ealra TUW, über d. z. v. ds. hd. nachgetr. C ‖ lius W 2 et c. f. W
Totus, tota, totum #eal#; totius #ealles#; toti #eallum#; ET PLVRALITER toti #ealle#; totorum #ealra#; totis; ET CETERA.
3 kein absatz ‖ u in totus aus a O ‖ .ta .tum W ‖ eall gl. ü. totus R, ealra J, [all] W 4 et c. f. W
Alius, alia, aliud #ôðer# and heora ealra GENITIVVS 5 alius #ôðres#; alii #ôþrum#; ET CETERA.
5 kein absatz ‖ ali[us] .lia .lium W ‖ oðer gl. ü. alius R ‖ and f. W ‖ allra T 6 et c. f. W
Vter, utra, utrum #heora ôðer# oððe #uncer ôðer#; heora ealra GENITIVVS utrius #heora ôðres#; utri #heora ôðrum#. ealswâ gǣð of ðisum gefêged uterque #heora ǣgðer#, utraque, utrumque #heora ǣgðer# and heora 10 ealra utriusque #heora ǣgðres#; utrique #heora ǣgðrum#; ET CETERA. neuter #nâðor# of ðisum gefêged ne gǣþ nâ swâ, ac gǣð æfter þǣre ôðre declinunge. neuter #nâðor#, neutri #nâðres#, neutro #nâðrum#; FEMININVM neutra #nâðor# ðǣre forman declinunge: neutrae ET CETERA; neutrum #nâðor#, 15 neutri #nâðres# ET CETERA. and ealle þâs habbað langne i on GENITIVO, ac hê byð swâ ðêah on lêoþcræfte ǣgðer gê lang gê scort, bûton alius: sê byð ǣfre lang.
7 kein absatz ‖ unus eorum ü. uter gl. U ‖ [u]trum W ‖ o. u. o. ebenfalls gl. R 8 and heora J; he z. t., ora gz. weg H ‖ [o]þres W 9 ea. g. f. T ‖ gað U ‖ þissum J ‖ gefegede U 9. 10 uterque (utraque utrumque) [h]ore eiþer W 10 1. ægðer auf r. F ‖ das 2. h. ægðær gl. ü. utraque R, f. H 11 ealra (alre W) genitiuus TW ‖ uriusque T ‖ ægþaes C, oðres J ‖ [utrique heo] modern C ‖ [um et] modern C ‖ ei[þr]um W 12 et c. f. W ‖ neutri J ‖ [of þysum gef]eged n[e ged na] das eingeklammerte modern C ‖ of ð. g. f. T ‖ þissum J ‖ :: gefeged h ‖ gaþ U ‖ nout W 13 gað h, [ge]þ W ‖ þǣre f. W 14 (neutri) gl. U ‖ næutro H, [n]- W ‖ neutra v. a. hd. aus neutri O 15 ð. f. d.] genitiuus T, f. W ‖ et c. f. W ‖ neutrum--18 lang f. T 15. 16 [n]aþer W 16 et c. f. W 17 lagne H 18 þe is W
Alter, altera, alterum #ôðer# and heora ealra alterius [[116]] #ôðres#: on ðisum byð se i ǣfre scort; alteri #ôðrum#; ET CETERA. of ðisum ys gefêged alteruter, alterutra, alterutrum #heora ǣgðer#. heora ealra GENITIVVS alterutrius and DATIVVS alterutri ET CETERA.
19 kein absatz ‖ alter[a--alre] W ‖ oðer gl. ü. alter R ‖ ealra ([alre] W) genitiuus TW 1 on] of J ‖ þissum J ‖ beoð U ‖ æfre: J ‖ sc[ort--2 þisse] W ‖ alteri ô. f. T 2 of ð. ys g.] eft T ‖ of] on JU ‖ ðissum J ‖ alter:uter O, davor noch alter J 2. 3 .trum W 3 h. æ. gl. ü. alteruter R ‖ ei[þer--g.] W ‖ alter:utrius O, alterutrum F 4 and f. W ‖ ultęrutri O ‖ et c. f. W
Gyt syndon sume naman, þe wǣron unrihtlîce getealde 5 betwux naman speljendum, forðan ðe naman speljend ne mæg habban þâ getâcnunga, ðe hî habbað. ân þâra ys qualis and quale #hwylc#, þæt getâcnað þrêo ðingc: INTERROGATIONEM, þæt is, #âxunge# and INFINITIONEM #endelêasnysse# ET RELATIONEM #and edlesunge#. gif 10 ic cweðe: qualis est rex? #hwylc ys se cyning?#, þonne byð hê INTERROGATIVVM, þæt is, #âxjendlîc#. gif ic cweðe: nescio, qualis est rex #nât ic, hwylc se cyning is#, þonne byð se qualis INFINITIVVM, þæt is, #ungeendigendlîc#. gif ic cweðe: tu scis bene, qualis est #þû wâst wel, 15 hwylc hê is#, ðonne byð hit RELATIVVM, þæt ys, #edlesendlîc#. talis and tale #swylc# andwyrd þâm ôðrum.
5 kein absatz ‖ beoþ W ‖ no[men þe w.] W ‖ namon R 5. 6 geteald(e) T, getealdes F 6 betwux] to T, f. O ‖ noman spelien[d. f. þe] W ‖ n. sp.] ðisum parte T ‖ namum CDFHhOU (gegen JRW) ‖ sp(e)liendum C, spiligendum R ‖ forðan ðe--8 þâra f. T ‖ na:|man: (beidemal n r.) D, na: man O, nan nama CU (letztes a auf r. C) 7 a in þa auf r. R ‖ itocn[unge þe heo] W ‖ getacnunge O ‖ an] on J, ac O 8 þæra (ð-) FhRU, þære J ‖ ealswa is T ‖ qualae U ‖ hwilc gl. ü. qualis R, f. T ‖ it[o. þ.] W 9 þing (ð-) CFHTU, -cg h ‖ þ. is a. gl. R, f. T, axsung W ‖ and nachträglich C, et J 10 end[el. et] W ‖ endleasnysse O ‖ et] and DH ‖ and f. HW ‖ edlæs- (æ aus e?) h, edlęs- C, edlys- DH, -ung(e) ds. hd.? h ‖ :gif R 11--117^12 ü. f. T 11--16 ü. f. W 11 cing CD, cyngc R ‖ þone J 11. 12 þ[eonne b. he] W 12 þ. is a. gl. R, f. TW 13 cyngc HR 14 þeo[nne b. þe qu.] W ‖ infinitiu(u)m C ‖ þ. is u. gl. R, f. TW 15 bene f. W ‖ est rex W 16 i[s hit re]l. W 16. 17 þ. is e. gl. R, auf r. D, f. TW ‖ edle(se)ndlic (1. corr.?) F, -læs- (æ aus e?) h 17 et J ‖ swilc ü. talis R, hwylc J ‖ -wyrt FhRT, -werd J, onswereþ W ‖ þâm] þeonne W ‖ oðrum auf r. R
[[117]] ¶ þû cwyst: qualis est ille? #hwylc ys hê?# ic cweþe: talis est #swylc hê is#. þâs twegen naman gâð æfter ðǣre ðriddan declinunge, þe macjað heora ABLATIVVM on i. eft quantus #hû micel# getâcnað þrêo ðing: âxunge and endelêasnesse and edlesunge. him andwyrt tantus #swâ 5 mycel#; and hî begen synd MOBILIA æfter þǣre ôðre declinunge. eft quot #hû fela# getâcnað ðrêo ðing. him andwyrt tot #swâ fela#.
1 [þu c. qu.] W ‖ cwydst F, cwyþst hR, cweðrt (!) T ‖ ille] iste H 1. 2 ü. f. W 1 hê] þes H 2 hwylc J ‖ ða twegen J ‖ [æ. þ.] W 3 þridden J ‖ zweites e in declinunge fast ganz weggerissen C, dec:linunge R ‖ þe FJORTW, þa CDHU, ða h 3. 4 [on i e. quan]tus W 4 getacniað U ‖ þincg R, ðingc (g aus c) J ‖ ax:unge D 5 en[del. a. ed]l. W ‖ e(n)d(e)leasnysse D ‖ edlysunge (davor ende getilgt H) DH, edlysunge aus -leas- (a. hd.?) F ‖ andwyrd J, onswereþ W 6 he[o b. be]oþ W ‖ begen f. T 6. 7 æ. þ. ô. d. f. T 6 þær von þære z. t. weg H 7 q[uot hu f.] W ‖ g. ð. ð. f. T ‖ getacniað U ‖ þingc J, þincg R 8 -wyrd HR, der letzte buchst. abgerissen C, onswerþ W ‖ feala F ‖
¶ ðâs twegen naman synd ðrêora cynna. wê cweþað: quot homines? #hû fela manna?# quot litterae? #hû fela stafa?# quot uerba? #hû fela 10 worda?# tot libri #swâ fela bôca#; tot paginae #swâ fela trameta#; tot folia #swâ fela lêafa#; and hî synd undeclinjendlîce, ac hî andwyrdað swâ ðêah eallum casum: hi quot, horum quot; hi tot, horum tot. of ðisum bêoð gefêgede quotus and totus, þâ gebyrjað swŷðost tô 15 endebyrdnysse. quotus es in ordine monachorum? #hwylcere endebyrdnysse eart ðû betwux munecum?# [[118]] ic cweþe secundus #se ôþer# VEL tertius #oððe se ðridda#. him geandwyrt totus: totus sum #swylcere endebyrdnysse ic eom#. hî syndon MOBILIA æfter þǣre ôðre declinunge.
ðâs--9 cynna f. T ‖ þeo[s tw.] W ‖ beoþ W 9 h[omines] W ‖ --11 b. ü. f. W ‖ fela am rande von ds. hd. H, feala CF 10 [quot] literae W ‖ feala F ‖ quod uerba R 10. 11 feala w. F 11 feala b. CF ‖ boce J ‖ pagina F, dahinter ü. d. z. eine einfügung v. a. hd. wider rad. F 11. 12 swâ f.] .i. W 12 feala F ‖ trametta CU, davor leafa getilgt F ‖ t[ot folia] W ‖ s. f. l. f. W ‖ and--14 horum tot f. T ‖ and f. W ‖ beoþ W 13 andwerdað DH, onswerieþ W ‖ [so þauh] W 14 horum tot hi tot hi quot horum quot W ‖ o[f þisse] W ‖ þissum J 15 be(o)ð U ‖ gefede F ‖ þâ--16 endeb. f. T ‖ [sw. to] W 16 endebyrtnysse R ‖ es: (t rad.) R ‖ monachorum--118^2 geandwyrt totus f. T ‖ --118^1 ü. f. W 1 [ic cw.] W 2 geandwyrd CHR, onswereþ W ‖ s[um swul]chere W 2. 3 ü. f. T 2 swilcre h, hwylcere CJOU 2. 3 endbyrdnysse h 3 synd T, beoþ W ‖ m[ob.--dec]linunge W ‖ æfter--declinunge] et cetera T ‖ r in þære aus e. a. H 5--119^4 f. T
Of ðâm naman quis cumað ðrêo GENITIVI æfter ealdre 5 sprǣce: cuius MASCVLINVM, cuia FEMININVM, cuium NEVTRVM. ac wê ne gŷmað nâ swîðe on ðisum dagum þissera GENITIVO, ac brûcað þæs ânes on ǣlcum cynne. cuius hominis #hwylces mannes# oððe #ðæs mannes#, cuius feminae, cuius animalis. êac bûton þison cwǣdon ðâ 10 ealdan: hic et haec cuias et hoc cuiate, huius cuiatis. þæt byð þus on lêdensprǣce: cuias es? #hwylcere þêode eart þû?# uestras sum #êowre þêode ic eom# oþþe #êower landes man#; swâswâ cwæþ se ealda PLAVTVS: quid est? cuiates estis aut quo ex oppido? #hwæt is lâ? 15 hwylcere þêode sind gê oððe of hwylcum fæstene?#
5 kein absatz ‖ [þr. g. æ.] W ‖ ealdre über getilgtem oðre R 6 speche m. c. f. c. W ‖ cui â F, cui. â R, cuiam O, cui J ‖ feminum J 6. 7 [neutrum cuium ac w]e W 7 gemaþ J ‖ nout W ‖ ðissum J ‖ dagum] time W 7. 8 [þ. g.] W 7 þissere (þy-) alle hss. 8 anes doppelt (aber das 2. mal getilgt) O 9 [hominis hwil]ces W ‖ hwylces auf r. R, h an stelle eines r. s O 10 [c. animal]is W ‖ b. .i. preter W ‖ þysson J 11 ealdon J ‖ [h. et h. c.] W ‖ huius cuitaas (1. a getilgt) F 12 [l.] W, læden- J 13 [owre þeode ic] W ‖ eowere h, eower F ‖ þêode f. J 14 eowres J 14. 15 [p. qui]d W 14 platus O 15 est f. J ‖ cuiatis CU 15. 16 [la hwulcere] W 16 sindon (aber on wegradiert) U, beo W ‖ oþer W 17 fæst(e)ne C
Is êac tô witenne, þæt ullus and nullus, nemo and ambo nê nân þǣra namena, þe andwerd ne byð on sprǣce, næfð nânne VOCATIVVM. eft alter and uter nê nân þǣra, 20 [[119]] þe gǣð on twâ, næfð nǣnne VOCATIVVM, forðan ðe se VOCATIVVS, þæt ys, sêo #clypjendlîce gebîgednys#, wyle bêon ǣfre tô andweardum menn geclypod and tô ânum hâde.
18 kein absatz ‖ [ec to w.] W ‖ witænne aus -anne R, witanne J, witene U 19 [þ. namen]a W ‖ andweard JW, -wyrd CDHU, -wyrt O, dahinter .i. presens W 20 [n. n. u]oc. W ‖ ne næfð J ‖ nenne F, nænne die übr. ausser O ‖ eft] æfter J 1 [t. n. næn]ne W ‖ nán J ‖ forþen þet W ‖ -þā U ‖ ðe f. h 2 þæt is usw. in d. z. R ‖ [cl-]ce W ‖ ibeiȝendnesse W 3 beo D ‖ andwe[ar. m. i]cleoped W ‖ an(d)w- H, anw- U, andwerdum Fh ‖ geclyped CFhRU 4 (to) R
INCIPIT DE VERBO. 5
VERBVM EST PARS ORATIONIS CVM TEMPORE ET PERSONA SINE CASV AVT AGERE ALIQVID AVT PATI AVT NEVTRVM SIGNIFICANS, VERBVM #ys word, ân dǣl lêdensprǣce mid tîde and hâde bûtan case getâcnjende oððe sum ðing tô dônne oððe sum ðing tô þrôwigenne oððe 10 nâðor#. VERBVM HABET SEPTEM ACCIDENTIA #word hæfð seofon gelimplîce ðing#. him gelimpð SIGNIFICATIO, þæt ys, #getâcnung#, hwæt þæt word getâcnige, dǣde oððe þrôwunge oððe nâðor; TEMPVS #tîd#, MODVS #gemet#, SPECIES #hiw#, FIGVRA #gefêgednyss#, CONIVGATIO #geþêodnyss#, 15 PERSONA #hâd#, NVMERVS #getel#. wê wyllað nû secgan endebyrdlîce and gewislîce be eallum þisum.
5 überschrift f. JW, sehr verlöscht (von neuerer hd. überschrieben) C ‖ incipit f. T ‖ de nachträglich (von späterer hd.?) F 6 [u. e. p]ars W ‖ or(a)tionis C ‖ et ü. d. z. O 7 causu J, aus causa F ‖ [agere al]i[qui]d W ‖ aliquit OT 8 uerbum--11 nâðor f. T ‖ uerbum f. R, erb z. t., um ganz weg H ‖ is--11 naðor gl. R ‖ [is--dæl] W ‖ and an dæl h ‖ læden- R, leden|leden- (das erste mal r.) h 9 buton FH ‖ [itocniend]e W 9. 10 oþer W 9 u in sum undeutlich U ‖ ðync R 10 to--ðing ü. d. z. 1. corr. F ‖ done J ‖ oððe] ł F ‖ þr(o ü. rasur)winne O, [þr-n]e W 11 VII W ‖ --16 ü. f. T ‖ [word hau]eþ W 12 seofan hR, VII W ‖ þingc R ‖ him g. f. T ‖ gelimpað F 12. 13 significa[tio þ. is itocnun]g W 13 þ. is g. gl. (d. übrige in d. z.) R, f. T ‖ hwæt--14 nâðor f. T 14 þrowung W ‖ [oþer nouþe]r W 15 figu[ra ifeiȝ]ednesse W ‖ coniugatio JT] coniunctio CDhORW und ursprünglich (aber vom gl. zu coniugatio geändert) U, conju::tio F, coniuctio H 16 getæl F 17 se(c)gan D ‖ enderburdl[iche and iwis]liche W ‖ þissum J
[[120]] SIGNIFICATIO ys #getâcnung#, hwæt þæt word getâcnige. ǣlc fulfremed word geendað on o oððe on or. on o geendjað ACTIVA VERBA, þæt synd #dǣdlîce word#, þâ ðe geswuteljað, hwæt men dôð. amo #ic lufige# geswutelað mîn weorc; ealswâ doceo #ic tǣce#, lego #ic rǣde#, 5 audio #ic gehŷre#: on eallum þisum wordum ys mîn weorc geswutelod. þâs and ðyllîce synd ACTIVA gehâtene, þæt synd #dǣdlîce#, forðan ðe hî geswuteljað dǣda: dô ǣnne r tô ðisum wordum, þonne bêoð hî PASSIVA, þæt synd #ðrôwjendlîce#; nâ swylce hî ǣfre pînunge 10 getâcnjon, ac, þonne ôðres mannes dǣd befylð on mê oððe on ðê, þonne byþ þæt on lêdensprǣce PASSIVVM VERBVM.
1 kein absatz ‖ is usw. in d. z. RT ‖ tacnung J ‖ hwa[t þet word] W 2 hinter getâcnige noch dǽde oððe þrówunge oððe naðor (= 119^{13. 14}) T ‖ ælc:: F ‖ full fre auf r. h ‖ endeþ W ‖ oþer W 2. 3 [or on o] endeþ W 3 þæt synd dædlice word gl. R ‖ mit þæt beginnt das zweite fragment von A 4 þ[e isuteleþ] W ‖ ðe] f. H, ða T ‖ hwæt] þæt J 4. 5 geswutel:að (i rad.) F 5 c in weorc auf r. D ‖ [also doceo] W, eac swa F 5. 6 ü. f. TW ‖ ⁊ audeo (für audio) ⁊ lego W 6 gehyr:e (d wegradiert?) O ‖ eallon U ‖ þyssum J, þyson U 7 weor[c isuteled] W ‖ weorc] word J ‖ beoþ W 8 þ. s. d. gl. ü. actiua R, in d. z. T ‖ beoþ W ‖ ded[liche vor]þen þet heo W ‖ dædlice wórd T 9 þyssum J, þisum aus wisum? H ‖ word(v)m aus -om J 10 þ. s. ð. gl. R, in d. z. T ‖ beoþ W ‖ nâ] [nout] W 11 getacnian HJ ‖ [oþres] W ‖ dǣd von ds. hd. am r. C 12 b[iþ þet] W ‖ beoþ U ‖ t und teilweise æ in þæt auf r. h ‖ passum J
[[1 ... is usw. in d. z. RT invisible . in “in d z.”]]
¶ ic cweðe nû: amo #ic lufige#, þonne cwyst ðû: quem amas? #hwæne lufast ðû?# ic cweþe: te amo #þê ic lufige#; þonne befylð mîn lufu on ðê, and ðû miht 15 cweðan: amor a te #ic eom gelufod fram ðê#. doceo te #ic tǣce ðê#, and ðû cwyst: doceor a te #ic eom gelǣred fram ðê#; ET CETERA. nû synd þâ word gehâtene ACTIVA, þæt synd #dǣdlîce#, þâ ðe geendjað on o and [[121]] macjað of him sylfum PASSIVA VERBA, þæt synd #þrôwjendlîce word#, gif se r byþ þǣrtô genumen, swâswâ wê nû sǣdon. þâ word, þe geendjað on o and ne magon æfter andgyte bêon PASSIVA, þâ synd NEVTRA gehâtene, þæt is #nâðres cynnes#: uiuo #ic lybbe#, spiro 5 #ic orðige#, sto #ic stande#, ambulo #ic gange#, sedeo #ic sitte#.
13 am[o ic lo]uie W ‖ --18 ü. f. T ‖ þ. c. ðû f. T ‖ cwyþst hR, cwyðst F 14 hwã W ‖ þ[u ic] W 15 belympþ J ‖ [loue] W 16 cweðen T ‖ gelufud Ah ‖ o[f (für fram) þe] W 17 cwyþst R, cwyðst F, cweðst T, cwist im text u. am rande cwyst (v. ds. hd.?) U 17. 18 il[ered] of W 18 et c. f. W ‖ beoþ W 19 þ. s. d. gl. R, þet beoþ [dæd]liche W, f. T ‖ endiað CU, endeþ W 1 heom T, þen W ‖ selfum D, sul[uen] W 1. 2 þ. s. þ. w. gl. R, f. T 1 beoþ W 2 wor[d ȝif þe r] W 3 nû] ne O ‖ sæden H ‖ [þ]e[o word þe] W ‖ endeþ W 4 beon æfter andgyte T ‖ b[eon pas]siua W ‖ þâ] þæt (abgekürzt) CU ‖ beoþ W ‖ neutra aus -i O 5 þ. is n. c. f. T, in d. z. R ‖ [cun]nes W ‖ --7 ü. f. T ‖ ic (vor libbe) nicht ganz erhalten H 6 sto--7 ü. f. W 6 se[deo] W
¶ ne mæg hêr bêon nân PASSIVVM on ðisum wordum, forðan ðe heora getâcnung ne befylð on nânum ôðrum menn, bûton on ðâm, ðe hit cwyð. swâ ðêah sume of ðisum neutrum macjað PASSIVVM on ðâm ðriddan 10 hâde, nâ tô mannum, ac tô ôðrum ðingum. aro #ic erige#, aras #þû erast#, arat #hê erað#. ne cweð nân mann: #ic eom geerod#, ac on ðâm ðriddan hâde ys gecweden: aratur terra #þæt land ys geerod#; bibo #ic drince#, bibitur uinum #þæt wîn ys gedruncen#; manduco #ic ete#, 15 manducatur panis #se hlâf is geeten#; laboro #ic swince#, laboratur uestis #þæt hrægl is beswuncen#; ET CETERA.
7 þissum J 7. 8 wordam R, worde[n] W 8 -þam CTU, -ðā D ‖ itocnugne W ‖ befylð] bylþ J, beflugþ (ug unsicher) W 9 oðran H, oðron O ‖ [on--hit] W ‖ on f. O ‖ þan CT ‖ cweð T 10 þissum J ‖ maki[eþ p.] W 11 nâ--ðingum f. T ‖ nout W ‖ to: h ‖ [o. þ.] W ‖ --17 ü. f. T ‖ :erige (h rad.?) F 12 aras: (t? radiert) O ‖ ü. f. W ‖ he erat FO ‖ cw̄ JU ‖ mann mm ic O 12. 13 aror[ ic am iered] W ‖ geerad H, geered CU ‖ þen f. W ‖ gecwedan J 14 [is iered bi]bo W ‖ geered ACFhU 15 b. u.--16 laboro ü. f. W ‖ wîn f. A ‖ (is) h, f. H ‖ ein teil des letzten n von gedruncen weggeschnitten A, edru auf r. D 16 mandu[catur panis l]aboro W ‖ manducatur scheint aus -or gebessert O ‖ laf J ‖ ge(e)ten F 17 laboratur aus -or OU ‖ beswungen D
¶ þâ word, þe geendjað on or, habbaþ ðrêo getâcnunga. ân ys ðrôwjendlîc, swâswâ wê ǣr sǣdon. ôþer ys COMMVNE, [[122]] þæt ys, #gemǣne twegra getâcnunga#, forþan þe on ðâm worde byð ǣgðer gê dǣd gê ðrôwung: osculor te #ic cysse ðê# ET osculor a te #and ic eom fram ðê cyssed#; complector te #ic ymbclyppe þê# ET complector a te #and ic eom fram ðê ymbclypped#. þâs word 5 and ðyllîce ne bêoð nâ lêdenword, gif se r byð aweg gedôn. þâ ðriddan getâcnunge hæfð DEPONENS VERBVM, þæt is, #âlecgende word#, forðan ðe hê legð him fram ðâ âne getâcnunge and hylt ðâ ôþre. DEPONENTIA VERBA SIGNIFICANT ACTVM #þâ âlecgendlîcan word getâcnjað 10 dǣde#, swâswâ ACTIVA, ac hî geendjað on or, swâswâ PASSIVA. luctor #ic wraxlige#, loquor #ic sprece#: hêr is dǣd on ðissere getâcnunge. hî ne bêoð nâ lêdenword, gif se r byð awege. ðâ word, þe synd PASSIVA, bêoð ACTIVA, gif se r byþ aweg gedôn: armor #ic eom gewǣpnod#, 15 armo te #ic wǣpnige ðê# ET CETERA.
18 [þeo w. þ]e endeþ W ‖ þe f. U ‖ getacnunge O 19 þrowigendlic--is nachtr. 1. corr. F ‖ þrowigendlic: (e rad.) h, [þrowiend]lic W ‖ swâ. wê ǣr s. f. T ‖ (is) R 1 þæt--getâc. f. T ‖ þ. is gem. gl. (tw. get. in d. z.) R ‖ ime[ne tweire] W ‖ forþan þe--2 ðr.] f. W ‖ -þan: C, -þam HU 2 ðan w. H ‖ beoð J ‖ ægþær D ‖ þrowunga H ‖ oscultor (aber punct unter t) U, oscul::or h 3--5 ü. f. T 3 cesse D ‖ ðe and et O ‖ osculor: a te (t rad.?) F ‖ and--4 cyssed] [þu cuss]est me W ‖ eom am rande D 3. 4 fram þe gecyssed (-od J) DJ, gecyssed fram þe H 4 te f. A ‖ --5 ü. f. W ‖ -cleppe DH ‖ et] and F 5 -c(l)ypped F 6 and ð. f. T ‖ [word (hinter þullice st. hinter þeos) n]e W ‖ nout W ‖ ledenspræc H ‖ r auf r. R 7 e in gedon aus o h ‖ [þe þri]dde W ‖ getâcnunge f. H 8 þ. is a. w. gl. R, f. T ‖ is f. CDHU ‖ aleg[gend]e W ‖ forðan ðe f. T 9 [one i]tocnunge W ‖ ana F, e auf r. C ‖ getacnungæ F, -a H, f. T ‖ healt T, l aus b h, t auf r. R ‖ uer[ba] W, a in uerba aus e? h 10 significans J ‖ act(i)uum O ‖ þa--11 dæde gl. R, f. T ‖ i[tokn]eþ W 11 dæda J ‖ swâs. a. f. T ‖ act(i)ua C ‖ endeþ W ‖ [so so] W 12 luctur T ‖ --123^4 ü. f. T 12 wrastlie W ‖ [her is] W 13 þysse(re) R ‖ [nout lede]nspeche W 14 awei idon W ‖ [þeo w.] W ‖ a in ða auf r. D ‖ beoþ W 15 [þe r biþ] W ‖ a. g.] aweiȝe W ‖ a(r)mor CU 15. 16 ge:wǣpnod R 16 ar[mo t]e W ‖ et c. f. W
¶ twâ dǣdlîce word synd, ðe habbað þwyrlîce getâcnunge: þæt ðe geendað on o, getâcnað þrôwunge and, þæt ðe geendað [[123]] on or, getâcnað dǣde. timeo #ic mê ondrǣde#, metuo #ic mê ondrǣde#. sê ðe him ondrǣt, sumes ðinges hê him ondrǣt. timeo deum #ic mê ondrǣde god#. timeor #ic eom ondrǣd#, þæt is, þæt sumum men stent ege fram mê. metuor a pueris nostris, þæt is on andgyte, 5 #ûrum cildum stent ege fram mê#. ðâ word êac sume, þe synd NEVTRA gecwedene, habbað þrôwjendlîce getâcnunge, swâswâ ys uapulo #ic eom beswungen#, ueneo #ic eom geseald#; ac hî ne geendjað nǣfre on or, swâ hwæðer swâ hî getâcnjað. 10
17 beoþ W ‖ [þe h]abbeþ W ‖ ðe] þa CDHTU 17. 18 þeo þet en[d]eþ W 18 1. ðe] f. hT ‖ geend:að (i rad.) F ‖ þrowung(e) R, -ga H 18. 123^1 þeo þet endeþ W 18 2. ðe f. h 1 on r or O ‖ dæda J ‖ ic mê o.] ł J 2 drede W ‖ sê--3 ondræt f. W ‖ t in dem 1. ondræt auf r. C 3 [deum] W ‖ ü. f. W ‖ ondrǣde] ræ z. t., de ganz weg H 4 ic--5 mê] ł W ‖ ofdræd O ‖ þæt is--5 me in d. z. R, f. T ‖ zweites þæt f. O ‖ sume J 5. 6 þ. is on a. in d. z., urum--me gl. ü. m. a p. n. R] f. T ‖ on andgyte f. H 6 [uren] children W ‖ fram] to W ‖ ðâ--8 ys f. T 6. 7 ec summe þeo word W 7 þe] ne O ‖ [beoþ] W ‖ gecwedene f. H 8 getacnunga JO, itoc[nun]ge W ‖ ys f. AJ ‖ --9 ü. in d. z. T ‖ beswungen--9 eom f. J ‖ swungen CU 9 i[c am] W ‖ hî] þeos and oþre mo W ‖ endeþ W ‖ or] r O 10 1. swâ--get. f. T ‖ [so] hwat so W
DE TEMPORE.
TEMPVS ACCIDIT VERBO #tîd gelimpð worde# for getâcnunge mislîcra dǣda. æfter gecynde synd þrêo tîda on ǣlcum worde, þe fulfremed byð: PRAESENS TEMPVS ys #andwerd tîd#: sto #ic stande#; PRAETERITVM TEMPVS ys 15 #forðgewiten tîd#: steti #ic stôd#; FVTVRVM TEMPVS is #tôwerd tîd#: stabo #ic stande nû rihte# oððe #on sumne [[124]] tîman#. ac swâ ðêah wîse lârêowas tôdǣldon þone PRAETERITVM TEMPVS, þæt is, #ðone forðgewitenan tîman#, on þrêo: on PRAETERITVM INPERFECTVM, þæt is #unfulfremed forðgewiten#, swilce þæt ðing bêo ongunnen and ne bêo fuldôn: stabam #ic stôd#. PRAETERITVM PERFECTVM 5 ys #forðgewiten fulfremed#: steti #ic stôd fullîce#. PRAETERITVM PLVSQVAMPERFECTVM is #forðgewiten mâre, þonne fulfremed#, forðan ðe hit wæs gefyrn gedôn: steteram #ic stôd gefyrn#. forðî is se forðgewitena tîma on ðrêo tôdǣled, forðan ðe nâht ne byð 10 swâ gemyndelîc on gecynde, swâ þæt ys, þæt gedôn byð.
11 de temporibus uerborum T, vor de noch geþrꝥ u. nach tempore incipit fr. U, überschrift f. (raum dafür W) JW 12 kein absatz JOW ‖ empus W ‖ acci::: J, a[c]c. W ‖ t. g. w. gl. R, in d. z. T ‖ gelimp H ‖ for usw. in d. z. R 13 getacnunga J, -gæ C ‖ mistlicra W ‖ beoþ W 14 ǣlcum] alle W 14. 15 is a. t. gl. R, f. T 15 andweard JUW, -wyrd C ‖ ic st. f. T 15. 16 is f. t. gl. R, f. T 16 ic st. f. TW ‖ is f. H 16. 17 is t. t. gl. R, f. T 17 toweard HJU, -weart D ‖ ic st. f. T ‖ riht W ‖ o. on s.--124^1 tî. in d. z. R ‖ on f. JT ‖ sume F 1 lareawas (-es T) DT, lorþeaw[es] W ‖ þone aus þonne ds. hd.? h, þon̄ J 1. 2 prete|tum urspr. (doch ri vor tum nachgetr.) C 2 þæt--3 þreo gl. R ‖ þæt--tîman f. T ‖ þon̄ J, þonne F ‖ for[þ]iwitene W 3 þreo: D, þreo wísan T ‖ þæt--4 forðg. gl. R, f. T 3. 4 unfu[l]freomed W 4 swilce--5 fuldôn f. T ‖ þingc R ‖ ongunnan D, ungunnen h, ongunnem U, e auf r. R, b[i]gunnen W 5 [and] W ‖ ic st. f. T 6 is f. f. gl. R, f. T ‖ forþ[iwi]ten W 6. 7 ic st. f. f. T 7 plusquam[perfec]tum W ‖ is--8 fulfr. gl. R, f. T 8 forðan ðe--9 gedôn f. T ‖ forþen[þe hit] W ‖ -þon HRU ‖ w(æs) aus is h 8. 9 fyrn in gef. auf r. h 9 ic--11 byð f. T 9. 10 f[orþiwi]tene W, -wite(n)na C, -witenan U 10. 11 [ne biþ so] W 11 gemydelic A ‖ gecynne J
[[DE TEMPORE. text has “TE TEMPORE”]]
DE MODIS.
MODVS ys #gemet# oððe #þǣre sprǣce wîse#, and ðǣra synd fîf. INDICATIVVS ys #gebîcnjendlîc#: mid ðâm wê geswuteljað, hwæt wê dôð oððe ôðre menn. ic cweðe 15 nû: lego #ic rǣde#; þǣr bið mîn dǣd geswutelod. and ðis MODVS ys fulfremed on eallum tîdum and on eallum [[125]] hâdum and ys forðî fyrmest. þæt ôðer MODVS ys IMPERATIVVS, þæt ys, #bebêodendlîc#: mid þâm gemete wê hâtað ôðre menn dôn sum ðing oððe sum ðing þrôwjan. lege #rǣd ðû#; legat #rǣde hê#; flagella istum puerum #beswing ðis cild#; flagelletur #sŷ hê beswungen#.
12 de modo T, f. JW 13 kein absatz J ‖ odus W ‖ is gemet gl. R, in d. z. T ‖ gemet: (t rad.) C, ł modt ü. gemet fr. U ‖ oððe] hei O ‖ sprǣce] sprele O ‖ þara DH 14 [beoþ fif in]dicatiuus W ‖ is g. gl. R, in d. z. T ‖ (ge)bicnigendlic D, bycniendlic CU 15 is[uteleþ] W ‖ hwæt] þæt J ‖ oððe] oþer W 15. 16 cwe[þe nu lego ic red]e W 16 ic r. f. T ‖ bið f. O ‖ and--125^1 fyrmest f. T 17 ðis] his CU ‖ ful[frem]ed W 1 [furm]est W 2 þ. ys b. gl. R, f. T ‖ bebodendlic J, bebeonendlic A ‖ [mid þ]en W 3 þingc beide mal R ‖ oððe s. ð. f. O ‖ [sum þ]ing W ‖ þ(r)owian H 4--5 ü. f. T 4 legað Ah, legaþ J ‖ red he W ‖ letztes a in flagella z. t. weg A, flagel[l]a W 4. 5 beswing ::: R 5 flagellatur CU ‖ beo hit W
¶ þis 5 gemet sprecð forðwerd and næfð nânne PRAETERITVM, forþan ðe nân man ne hǣt dôn, þæt ðe gedôn byð. hê sprecð tô ôðrum and nâ tô him sylfum: forþan ðe gehwâ hǣt ôðerne, nâ hyne sylfne. þæt ðridde gemet ys OPTATIVVS, þæt ys, #gewîscendlîc#, and hit hæfð forðgewitenne 10 tîman and behôfað ôðres wordes him tô fultume, þæt hê fulfremednysse hæbbe. utinam amarem deum #êalâ gif ic lufode god#, swylce ðû cweðe: forgeâfe god, þæt ic hine lufode. utinam legerem nunc #êalâ gif ic rǣdde nû#. utinam legerem heri #êalâ gif ic rǣdde gyrstan 15 dæg#, þonne cûðe ic nû âgyfan. utinam legissem in iuuentute #êalâ gif ic rǣdde on jugoðe#, þonne cûðe ic nû sum gôd. utinam ys ADVERBIVM, þæt ys, #wordes gefêra#, and hê fylst þisum gemete ðus.
6 sprecð--and f. T ‖ sprycð J ‖ forð::::werd D, forþweard J ‖ næf A ‖ nænne ausser O 7 forþan--8 sylfum f. T ‖ vor þe W, for fast gz. weg H ‖ hat J ‖ (þe) U, f. W ‖ is W 8 spricð J ‖ tô|to H ‖ nout W ‖ for þen þet W, -ðam þe H 9 hat J ‖ and na JU, nout W ‖ sylfn[e] A 9. 10 obtatiuus U, dahinter modus T 10 þ. is g. gl. R, f. T ‖ hæfð--11 and f. T ‖ hæfð] næfð JO, [h]afþ W ‖ -witene U 11 [o]þres W ‖ þæt--12 hæbbe f. T 12 -[n]esse W ‖ hab[be] W ‖ deum] domini (dn̄i st. dm̄) O ‖ êalâ--14 lufode f. T 13 lufige CU ‖ [go]d W ‖ swylce usw. in d. z. R 14 lufe[de] W ‖ nunc aus hunc O ‖ êalâ--15 nû f. T ‖ ræ(d)de C, ræde Ah 15 legerim F, le[gerem] W ‖ êalâ--16 âgyfan f. T ‖ gyrston FhR, gyrsan O 16 þonne usw. in d. z. R ‖ cu[þe ic nu] W ‖ ic hyt nu O ‖ agifen J 17 êalâ--19 ðus f. T ‖ [ic redde] W ‖ on minum i. J ‖ iugeþe C, iuguþe D, geogoðe RU ‖ þonne usw. in d. z. R ‖ cuð h 18 nû f. O ‖ [is aduerbiu]m W ‖ þ. is w. g. gl. R ‖ wordys C 19 þissum J ‖ ðus f. W ‖ [þ. f.] W
[[12 ... êalâ--14 lufode text has “êala”]]
¶ þæt fêorðe [[126]] gemet ys SVBIVNCTIVVS oþþe CONIVNCTIVVS, þæt ys, #underðêodendlîc#, forðâm ðe hyt is under þâm foresǣdum gemetum and behôfað ôþres wordes him tô fultume. cum legam #ðonne ic rǣde#. cum legam, ueni ad me #ðonne ic rǣde, cum tô me#. cum doceam, discas 5 #þonne ic tǣce, þû leornast# ET CETERA.
1 subi. modus T ‖ oþer W ‖ þ. is u. gl. über subi. R, f. T ‖ 1. 2 [underþeod]enlic W, -þeo(end)lic (ds. hd.?) F, understandendlic O 2 forðâm ðe--3 gemetum f. T ‖ -þā C, ðan die übr. ausser O 2. 3 fore[seide imet]e W 3 w in wordes aus e. a. D 3. 4 ful[t. c. l.] W 4 cum--rǣde f. FT ‖ 2. c. l. f. W 5--6 ü. f. T 5 ð. ic r. f. W ‖ doceā: H 6 ic ðe tæce h ‖ [l. et c.] W ‖ leorna: (s rad.) C, leorna U, l aus einem angefangenen and. buchst. H
¶ þæt fîfte gemet ys INFINITIVVS, þæt is, #ungeendigendlîc#, forðan ðe þǣr ne byð nân sprǣc geendod, bûton man ðâr dô tô þrêo ðing, þæt is, hâd and tîd and getel. amare #lufjan#: nys ðǣr nân gewis on ðǣre sprǣce, bûton ðû cweþe 10 amare uolo #ic wylle lufjan#. on ðâm uolo ys se forma hâd and andweard tîd and ânfeald getel. þis gemet gǣð geond ealle tîda and ealle hâdas and ealle getel. legere uis #þû wylt rǣdan# ys se ôðer hâd and andweard tîd and ânfeald getel. legere uolui #ic wolde rǣdan#, 15 legere uoluistis #gê woldon rǣdan# sint forðgewitene tîda; ET CETERA.
7 infiniti(u)us C ‖ þ. is u. gl. R, f. T 7. 8 forþ[en þe þer] W 8 do þer to W ‖ ðær ausser O ‖ to do CDJTU und durch nachträgliche umstellung (v. ds. hd.) F 9 þ[reo] W ‖ þingc R ‖ þæt is usw. in d. z. R ‖ and vor getel nachträglich h ‖ getæl FT ‖ lufigen DH, f. T, is lufian W 10 ðǣr] her TW ‖ [non] W ‖ gewis] andȝit W ‖ ðæræ h ‖ butan hJR 11 u[olo ic] W ‖ ic--12 getel f. T 12 andwerd AFh, -w[erd] W ‖ getæl F 12. 13 ge metgað U 13 tide H ‖ erstes [and alle] W ‖ hades C ‖ getæl F 14 þû--15 getel f. T ‖ ü. f. W 14. 15 andwe[rd tide] W 14 anweard U, andwerd ADFHhR 15 getæl F ‖ lege:re F ‖ --16 ü. f. TW ‖ ic wolde auf r. R 16 uoluistis aus uoluscis von a. hd. O, uoluisti JW ‖ woldan hJ, -en CU ‖ ræden U 16. 17 sint f. t. f. T 16 sint] -d ADFHhJRU, beoþ W ‖ -witena DH, -iw[itene] W 17 et c. f. W ‖
¶ gyt ys ân gemet gehâten INPERSONALE, þæt gǣð ofer ealle ðâ ôþre fîf on ðâm ðriddan hâde [[127]] PASSIVVM: amatur; amatur a me #ic lufige#; legitur a me #ic rǣde#. ac wê nellað nâ mâre be ðisum hêr sprecan.
gyt--127^2 sprecan f. T 18 oue[r alle] W ‖ fif imetes W 1 pass[iuum] W ‖ das zweite mal amator CDHOU ‖ legatur W 2 red[e ac we] W ‖ ræ:de (d rad.?) D ‖ ac f. J ‖ nellað aus neilað D ‖ þissum J
DE PERSONIS.
SVNT IGITVR PERSONAE VERBORVM TRES #þrŷ hâdas synt worda#. se forma hâd ys, þe sprecð be him sylfum 5 âna ðus: dico #ic secge#, oððe mid ôþrum mannum on menigfealdum getele: dicimus #wê secgað#. se ôðer hâd is, þe se forma sprecð tô: dicis #þû segst#, oþþe menigfealdlîce dicitis #gê secgað#. se þridda hâd ys, be þâm ðe se forma hâd sprecð tô ðâm ôðrum hâde: dicit 10 #hê segð#, oððe menigfealdlîce dicunt #hî secgaþ#. se forma hâd and se ôðer sprecað him betwŷnan and synd andwerde and geendode, sôþlîce se þridda hâd nys nâ andweard nê geendod, and forðî hê nymð him hwîlon tô fultume PRONOMEN #naman speljend#: ille dicit.
3 de persone A, f. JW 4 kein absatz J ‖ unt W 4. 5 þri h. s. w. gl. R, f. T 4 beoþ W, synd alle and. ausser O 5 wo[rde þe] W 6 [dico ic] W ‖ ic secge f. T ‖ oþer W ‖ mannum] namum AJ 7 moniuold it[el di]cimus W ‖ manigfealdon T ‖ getæle FT ‖ we s. f. T 8 is f. CDU ‖ þe--tô f. T ‖ spe[cþ to] W ‖ spreceþ U ‖ þû--9 m. f. T ‖ sægst CU ‖ oþer W 9 menif- (l z. t., ice ganz weg) H ‖ gê s. f. T ‖ s[eggeþ] W ‖ be--10 hâde f. T 10 [þen o]þren W ‖ hâde f. J 11 hê s. o. m. f. T ‖ sægð DF ‖ oþer W ‖ menif- R ‖ dicu(n)t H, [dicunt] W ‖ hî s. f. T 12 forme F ‖ hâd ys and O ‖ sprecþ J ‖ betwinan zu betwynan H, betwynon J, betwéónan T, b[itweo]nen W ‖ beoþ W 13 andwyrde H, -wearde JT ‖ and--14 andwerd auf r. F ‖ sôþlîce--14 geendod f. T ‖ sôþlîce f. W ‖ þridde H ‖ h[od nis] W ‖ nâ f. CU, nout W 14 andwerd ACDFHhRU ‖ [him] W, hi h, f. J ‖ hwîlon f. T 15 prononomen (aber das erste no ausgestrichen) O, dahinter .i. W ‖ n. sp. f. T ‖ nama U ‖ spelien[d--16 þreo] W ‖ speliende J
¶ ealle 15 ðrŷ hî magon êac him tô genyman naman speljende: ego [[128]] lego #ic rǣde#, tu legis #þû rǣtst#, ille legit #hê rǣt#. naman sôðlîce bêoð ǣfre on ðâm ðriddan hâde: rex equitat #se cyningc rît#, episcopus docet #se bisceop lǣrþ#, and swâ on eallum casum, bûton VOCATIVVS, sê ðe byð ǣfre on ðâm ôðrum hâde: o puer, lege #êalâ ðû 5 cild, rǣd#. êac se NOMINATIVVS mæg bêon on ðâm ôðrum hâde, gyf ðǣr byð PRONOMEN betwux: lego ego Priscianus #ic PRISCIANVS rǣde#; legis tu puer #þû cild rǣdst#.
16 ðréo T ‖ him f. O, hiom D, heom H ‖ tô f. F ‖ speli[ende ego] W ‖ speliend D, speligend H 1--6 ü. f. TW ‖ rædst ACDFHhJRU ‖ legið J 2 sôðlîce f. H ‖ [æfre] W 3 cyning ACDFHhJU, cy(ni)ng R 4 and--bûton f. T ‖ al[le ca]sen W ‖ buton on W ‖ se(þe) s auf r. C, (se) þe U, þe W, f. T 5 oþran CDH ‖ ho[de o p]uer W 6 êac--8 rǣdst f. T ‖ êac] ac J ‖ am (von ðam) und oþrum auf r. D 7 [hode] W ‖ beoþ J ‖ priscia[nus le]gis W 8 ic p. r. f. W ‖ rætst R, rǣd O
¶ nama mæg bêon êac on ðâm forman hâde on ðâm worde, ðe getâcnað edwiste: Priscianus sum #ic eom PRISCIANVS#, 10 and ealswâ on ðâm wordum, ðe clypunge getâcnjað: Priscianus uocor #ic eom gecîged PRISCIANVS#, Priscianus nominor #ic eom genemned PRISCIANVS#, Priscianus nuncupor #ic eom gehâten PRISCIANVS#. manega word synd, þe ne magon habban þâ twegen forman hâdas, ac habbað 15 þone þriddan: tinnit #swêgð#, pluit #hit rînþ#, tonat #hit ðunrað#, fulminat #hit lîht#, ningit #hit snîwð#, grandinat #hit hagelað#, gelat #hit frŷst#.
9 êac f. T ‖ 1. [on þen] W ‖ m im 2. þam zum teil weg A 9. 10 ðe g. f. DH 10 edwiste .i. [substa]ntia W ‖ ic--11 getâcnjað f. T ‖ ic e. p. f. W 11 ealle swa h ‖ cleo[pung]e W 12 ic--14 priscianus f. T ‖ ic eom] .i. W ‖ prisc. gec. R ‖ 2. pr. f. W 13 nomi[nor ic am] W ‖ (n)ominor C ‖ genæmned H, der letzte strich von m weg A ‖ erstes pr. f. W, erstes s in dem ersten priscianus aus w radiert O 13. 14 nancupor O, dahinter .i. W 14 eom: D ‖ priscian[us] A, f. W ‖ [moni]e W ‖ beoþ W 15 mago[n] A ‖ [form]e W ‖ had[as] A 16 þon̄ J, f. O ‖ þridde so so is tinnit W ‖ tinn:it R, tynnit F, tintut zu tinnit mit a. d. (aber v. ds. hd.?) U ‖ --129^4 ü. f. T ‖ [swe]ȝeþ W ‖ pluit--18 ü. f. W ‖ hit f. JR ‖ tonað R, tonaþ J 17. 18 hit f. J 17 fulminað O ‖ ningi[t] A, ningið R, mingit O 18 grandinad F, t auf rad. ð h, grandinit W ‖ [gelat] W ‖ agolað F, hagolað (ð weg A) die übr. ausser O ‖ frysþ DHJ ‖
[[14 ... priscian[us] A, f. W opening bracket cuts through middle of u]]
¶ ealswâ be [[129]] nŷtenum: canis latrat #hund byrcð#, lupus ululat #wulf ðŷtt#, equus hinnit #hors hnǣgð#, bos mugit #oxa hlêwð#, ouis balat #scêp blǣt#, sus grunnit #swîn grunað# ET SIMILIA. þâs word and ðyllîce man mæg cweðan, gif man wyle, ongeân gecynde on eallum þrîm hâdum, ac 5 hit byð swîðe dyslîc, þæt se man beorce oððe blǣte.
ea.--129^1 n. f. T 1 h. b. f. W ‖ brycð F ‖ wulf f. W 2 [equus] W ‖ him|nit U, lunnit O ‖ hors f. W ‖ nægþ J ‖ mugyt F ‖ oxa f. W ‖ leowð J, l auf r. D 3 balað H ‖ sceap CJU, f. W ‖ [blæt s]us W ‖ grungit COU ‖ swîn f. W ‖ gruinað J 4 þâs--6 f. T ‖ [mai cw]eþen W 5 [þreo h]odes W 6 byð] bit F ‖ dyslic aus dislic D ‖ oþer W ‖ blæte auf r. D
DE NVMERO.
NVMERVS ACCIDIT VERBIS VTERQVE, SINGVLARIS ET PLVRALIS #getel gelimpð wordum ǣgðer gê ânfeald gê menigfeald#. ânfeald getel byð on ânum: lego #ic rǣde#, 10 and menigfeald tô manegum: legimus #wê rǣdað#, ET CETERA.
7 überschrift (raum dafür W) f. AJW 8 kein absatz J ‖ [n]umerus A, [numeru]s W ‖ [uterque s]ing. W 9 getel--10 menigf. _gl. R, f. T_ ‖ getæl F ‖ ge von gelimpþ gz. u. l z. t. weg H ‖ to wordum J ‖ ei[þer ȝe] W ‖ ægðær D 10 menifeald R ‖ getæl FT ‖ on [one le]go W ‖ --11 ü. f. TW 11 tô m. f. W 11. 12 et c. f. W
DE CONIVGATIONIBVS.
CONIVGATIONES VERBORVM QVATTVOR SVNT SECVNDVM PRISCIANVM. CONIVGATIO VERBORVM ys #worda geðêodnys#, and 15 þǣra sind fêower æfter Priscianes tǣcinge. naman habbað [[130]] fîf DECLINATIONES, and word habbað fêower CONIVGATIONES. DECLINATIO mæg bêon gecweden #gebîgednys#, forðan ðe on ðǣre bêoð ðâ naman gebîgede fram case tô case. CONIVGATIO mæg bêon gecweden #geðêodnys#, forðan ðe on ðǣre bêoð manega word geðêodde on ânre 5 declinunge.
13 überschrift (raum dafür W) f. JTW ‖ de erst nachtr. (von späterer hd.?) F ‖ coniugatione CU, -tio (von moderner hd. zu -tione D) DH 14 kein absatz JT ‖ coniunctiones J, [coniu]g. W, c z. t. weg A ‖ sunt IIII^or W ‖ quatuor T, IIII^or O 15 coniugatio--16 tæcinge gl. R, f. T ‖ wordes W 16 beoþ W ‖ IIII^or W ‖ priscianus R ‖ tæcingce h, -ncge J ‖ naman--130^2 coniugationes f. T ‖ nam im text und am rande von a. hd. naman O 1 IIII^or W 2 ::declinatio C ‖ gecweden zu gecweðen a. hd. A ‖ geb. aus geþeodnyss 1. corr. F, gebegednes H 4 congatio D ‖ bêon f. A ‖ geþeodnis gecweden (aber durch darüber gesetztes b und a umgestellt) U ‖ cweden in gec- auf radiertem ðeodnys D 5 ðæra H ‖ manege A ‖ 2. on] to O
Sêo forme CONIVGATIO ys, þe macað ðone ôðerne hâd on langne as: amo #ic lufige#, amas #ðû lufast#, amat #hê lufaþ#; ET PLVRALITER amamus #wê lufjað#, amatis #gê lufjað#, amant #hî lufjað#. EODEM MODO, ID 10 EST, INDICATIVO #on ðâm ylcan gemete, þæt ys, gebîcnigendlîcum# PRAETERITO TEMPORE INPERFECTO #forðgewitenre tîde unfulfremedre# amabam #ic lufode#, amabas #ðû lufodest#, amabat #hê lufode#; ET PLVRALITER amabamus #wê lufodon#, amabatis #gê lufodon#, amabant 15 #hî lufodon#.
7 kein absatz ‖ forma J ‖ coniunctio O, erstes i auf r. D ‖ þe] se(o) C, seo U ‖ maciað F ‖ þon̄ J 8 lagne H 8 ff. frz. ü. dem engl. von a. hd. F, ü. dem lat. von einer hd. des 12. jhd. U: #io# (#iu# U) #aim# (#e# weg r. U), #tu aimes#, #cil# (#zil# U) #aimet#, #nus amuns#, #uus amez#, #cil# (#zil# U) #aiment# usw. ‖ mit mo (st. Amo) absatz W ‖ 8--134^14 (130^10 W) ü. f. TW ‖ :amas A 9 amanus zu amamus sp. hd. F 10 a:matis (t r.) D ‖ ł radiert vor eodem O 11 on--geb. gl. R, f. T 11. 12 gebicnigendlice J, ibecniendlic W, gebigendlicum h 12 preteritum O 12. 13 f. t. u. gl. R, f. T ‖ forð gewitendre tidi onfulfremedre J ‖ for(ð)- 1. corr. h 14 amabas--hê lufode f. H 14--16 ü. f. W 15. 16 lufedon alle drei male CDHU, die ersten beiden male R; das erste mal e aus o J 15 batis mabant W ‖ ant auf r. O
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO amaui #ic lufode fulfremedlîce#, amauisti #þû lufodest#, amauit #hê lufode#; ET PLVRALITER amauimus #wê lufodon#, amauistis #gê lufedon#, amauerunt VEL amauere [[131]] #hî lufodon#. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO amaueram #ic lufode gefyrn#, amaueras #ðû lufodest#, amauerat #hê lufode#; ET PLVRALITER amaueramus #wê lufodon#, amaueratis #gê lufodon#, amauerant #hî lufedon#.
17 fulfr. in d. z. R, -lic U ‖ amaussti J, amasti W ‖ --131^1 ü. f. W ‖ lufedest U 18. 19 we lufedon CDHJU und urspr. (aber dann o über e gesetzt) R 19 uistis uerunt uel uere W ‖ ge lufudon AFh, ge lufeͦdon R 1 lufedon DHJU, lufeͦdon R ‖ tempore f. U ‖ praereterito R 2 amauerem J, ueram W ‖ gelufode J ‖ --9 2. 3. sg. u. 1. 2. 3. pl. ü. f. W 3 uerat W 3. 4 ueramus ueratis uerant W 4 we lufeͦdon R ‖ ge lufeͦdon R, ge lufedon CHJU 5 hi lufodon ADFh, hi lufeͦdon R ‖
¶ EODEM MODO #on ðâm ylcan gemete# FUTURO 5 TEMPORE #on tôweardre tîde# amabo #ic lufige gyt tô dæg# oððe #tô merjen#, amabis #þû lufast#, amabit #hê lufað#; ET PLVRALITER amabimus #wê lufjað#, amabitis #gê lufjað#, amabunt #hî lufjað#. IMPERATIVO MODO #on bebêodendlîcum gemete# TEMPORE PRAESENTI #on andwerdre 10 tîde# AD SECVNDAM ET TERTIAM PERSONAM #tô ðâm ôðrum hâde and tô ðâm ðriddan# ama #lufa ðû#, amet #lufige hê#; ET PLVRALITER amemus #lufjon wê#, amate #lufige gê#, ament #lufjon hî#. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO amato tu #lufa ðû gyt#, amato ille #lufige 15 hê#; ET PLVRALITER amemus #lufige wê#, amatote #lufige gê#, amanto #lufjon hî#.
on ð. y. g. gl. R, f. HT 5. 6 tempore futuro H ‖ futu::ro h, f(v)- aus fo- J 6 on t. t. gl. R, f. T (so auch im folgenden immer RT), f. hier W ‖ towerdre AFhJR ‖ gyt usw. in d. z. R 7 oþer W ‖ mergen CDU, merigen FR, merienne J, morgen H 8 mus in amabimus auf r. h 8. 9 bitis bunt W 9 inperatiuo C, inperitiuo H, inparatiuo W 10 bebeodliche W 11 -weardre H ‖ pers zum teil u. onam gz. weg H 11. 12 þan oðran H 12 a. to ð. ð. f. W ‖ :and D ‖ lufu F 13 amemus l. wê f. H 14 lufian ȝe W ‖ lufien hig H 15 o von dem ersten amato (v. a. hd.) ü. getilgtem a F, amoto U ‖ zweites amato] amet H ‖ ille f. H 16 lufien we H 16. 17 lufigen ge H, lufian ȝe W 17 ü. amanto v. a. hd. ł amon(?)tote F ‖ lufian H ‖
[[FUTURO TEMPORE #on tôweardre tîde# text has “futuro tempore” in italics]]
¶ OPTATIVO MODO #gewîscendlîcum gemete# PRAESENTI TEMPORE ET PRAETERITO INPERFECTO utinam amarem #êalâ gif ic lufode nû# oððe #ǣr#, utinam amares #êalâ gif ðû lufodest#, utinam amaret #êalâ 20 gif hê lufode#; ET PLVRALITER utinam amaremus #êalâ [[132]] gif wê lufodon#, utinam amaretis #êalâ gif gê lufedon#, utinam amarent #êalâ gif hî lufodon#. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO utinam amauissem #êalâ gif ic lufode fulfremedlîce# oððe #gefyrn#, utinam amauisses #êalâ gif ðû lufodest#, 5 utinam amauisset #êalâ gif hê lufode#; ET PLVRALITER utinam amauissemus #êalâ gif wê lufodon#; utinam amauissetis #êalâ gif gê lufodon#, utinam amauissent #êalâ gif hî lufodon#.
gewiscenlicum H 19 oþer W 20 s in amares (v. a. hd.?) auf rasur von m F ‖ amare:t (n rad.) F 1 lufedon CHhJU ‖ utinam] uter h ‖ retis W ‖ --134^1 2. 3. ps. sg. u. 2. 3. ps. pl. ü. f. W ‖ g in ge auf r. (von w?) h 1. 2 lufodon ACDFJR 2 uter h ‖ rent W ‖ lufedon HJU ‖ m in eodem z. t. weg A 3 praeterito (v. ds. hd.?) mit a. t. ü. d. z. U ‖ perfecto f. CDU 4 amassem W ‖ -fre(me)d- C 5 oððe g. in d. z. R ‖ oþer W 5 amasses W 6 amasset W 7 we lufedon HU, we lufodan h ‖ utinam (vor 2. pl.) f. W 8 eale H ‖ ge aus we 1. corr. F, v. ds. hd. h ‖ lufedon HU, lufo[don] A 9 lufedon HU ‖
¶ EODEM MODO TEMPORE FVTVRO utinam amem #forgife god, þæt ic lufige gyt#, utinam 10 ames #þæt ðû lufige#, amet #þæt hê lufige#; ET PLVRALITER utinam amemus #forgyfe god, þæt wê lufjon gyt#, ametis #þæt gê lufjon#, ament #þæt hî lufjon#. SVBIVNCTIVO MODO #underðêodendlîcum gemete# TEMPORE PRAESENTI cum amem #þonne ic nû lufige#, cum 15 ames #þonne ðû lufast#, cum amet #þonne hê lufað#; ET PLVRALITER cum amemus #ðonne wê nû lufjað#, cum ametis #þonne gê lufjað#, cum ament #þonne hî lufjað#.
f.] preterito W 10 :amem (m vor a radiert?) O ‖ louede W 11 ðû f. F ‖ þu (lu)fie C ‖ utinam amet HW 12 ic vor we getilgt W ‖ lufigan H, loueden W 13 utinam ametis W ‖ ge lufigan H ‖ hi lufian H 14. 15 tempre J 15 am(em) (über dem ersten m ein strich radiert? corr. v. ds. hd.?) O, amen Fh ‖ nû f. CDHU 15. 16 cum ames doppelt T 17 et] æ F ‖ nû f. HUW 18 þonne--ament f. J ‖ gê] ge nu ACDhR, we nu (w z. teil radiert F, we getilgt und ge darüber u. nu durch einen darunter gesetzten strich getilgt U) FU
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO cum amarem #þâ ðâ ic lufode hwæt hwega#, cum amares 20 [[133]] #ðâ ðâ ðû lufodest#, cum amaret #þâ ðâ hê lufode#; ET PLVRALITER cum amaremus #þâ ðâ wê lufodon#, cum amaretis #þâ þâ gê lufodon#, cum amarent #þâ ðâ hî lufodon#. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO cum amauerim #þâ ðâ ic lufode fulfremedlîce#, amaueris 5 #þâ ðâ ðû lufodest#, amauerit #þâ ðâ hê lufode#; ET PLVRALITER cum amauerimus #þâ ðâ wê lufodon#, amaueritis #þâ ðâ gê lufodon#, amauerint #ðâ ðâ hî lufodon#.
19. 20 2. m in amarem mit a. t. O 20 ða (vor ic) aus ðe A ‖ o in lufode aus a A ‖ æt hwega C, æthwega DU, f. HO 1 (þa) þa þu R ‖ ü. d. 3. ps. f. D ‖ þa þe (he) C 2 (ama)remus 1. corr. F ‖ þâ ðâ] þa þe C, þonne H ‖ l. hwæt hwega AhJRW, lufedon JU, lufiað H ‖ 2. cum--3 lufodon nachgetr. 1. corr. F 3 amare(ti)s h ‖ þa þe C, þonne H ‖ we J ‖ lufedon U, lufiaþ H ‖ þa þe CU 4 lufedon HJU ‖ preterito tempore (aber p. getilgt) W ‖ in perfecto f und c z. t. u. e dazwischen gz. weg H 5 amauerim zu -ram a. hd.? h ‖ lufude C ‖ cum amaueris HJTW 6 nur ein þa v. ðu F ‖ cum amauerit HJW ‖ e in he auf r. R ‖ lufode] e über getilgtem on R 7 amauerimus aus amaueris h ‖ ü. f. W ‖ lufedon HJ 7. 8 cum amaueritis HJT, amaueritis zu amaueri(n)t h 8 lufedon HU ‖ amauerint--lufodon f. h ‖ cum amauerint HJW ‖ amauer:int (i aus u?) F 8. 9 lufedon HU
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO cum amauissem #þâ ðâ ic lufode gefyrn#, amauisses 10 #þâ ðâ ðû lufodest#, amauisset #þâ ðâ hê lufode#; ET PLVRALITER cum amauissemus #þâ ðâ wê lufodon#, amauissetis #þâ ðâ gê lufedon#, amauissent #þâ ðâ hî lufedon#. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO cum amauero #þonne ic lufige gyt#, cum amaueris #þonne þû lufast gyt#, 15 cum amauerit #ðonne hê lufað gyt#; ET PLVRALITER cum amauerimus #þonne wê lufjað gyt#, amaueritis #ðonne [[134]] gê lufjað gyt#, amauerint #þonne hî lufjað gyt#.
9 :: preterito R, f. C ‖ perfecto cum amauerim þa ða ic lufode plusquam A 10 fyrn F ‖ cum auch vor der 2. u. 3. sg. HJ ‖ uisses W 11 ðu aus ic D ‖ lufedest JU ‖ uisset W ‖ he auf r. h ‖ lufude U, e auf r. h 12 we aus etwas a. C ‖ lufedon HJRU 12. 13 cum auch vor der 2. u. 3. pl. HT ‖ amauissemus J 13 lufodon ACDFhJR 13. 14 lufodon ACDFhJR 14 fu[turo c. am.] W ‖ cum aus cu a. hd. F ‖ þonne] þa ða H 15. 16 cum vor der 2. und 3. sg. f. JW 15 aneris R ‖ þû f. J 16 [et p. cum] W 17 -rimus sogleich aus -ris D ‖ ü. f. W ‖ þone O, þa þa H ‖ 2. pl und ü. f. J ‖ cum amaueritis HT ‖ ðone O, þone R 1 cum am. H ‖ þone R ‖ hi lufiað zwei mal A
[[9 ... perfecto cum amauerim þa ða ic lufode plusquam A printed with fermata-like symbol over beginning of first and last word]]
¶ INFINITIVO MODO #ungeendigendlîcum gemete# NVMERIS ET PERSONIS #on getelum and on hâdum# TEMPORE PRAESENTI ET PRAETERITO INPERFECTO amare #lufjan#, PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO amasse VEL amauisse #lufjan#. 5 INFINITIVVS ys #ungeendigendlîc#, ac dô ðǣr tô getel and hâd and tîde, þonne byð hit geendod sprǣc: amare uolo #ic wylle nû lufjan#; amare uolebam #ic wolde lufjan#; sciui te aliquando amasse deum #ic wiste, þæt ðû hwîlon lufodest god#. FVTVRO amatum ire VEL 10 amaturum esse #lufjan#; uis amatum ire #wylt ðû faran lufjan#; uenatum pergo #ic fare huntjan#; uis doctum ire #wylt ðû gân leornjan#; lectum pergit #hê gǣð rǣdan#; bibitum pergo #ic gange drincan#; ET CETERA.
2 ongeendiendlicum H, vniendlic W ‖ :gemete R 3 getælum F ‖ zweites on f. W 4 senti auf r. O 5 perf.] fecto R ‖ lufian ü. amasse R 6 is ung. gl. R, in d. z. T ‖ ys f. HU ‖ ungeendodlic H ‖ dô] doð C, dôþ H ‖ hêr tô H ‖ ð von ðær auf r. O ‖ getæl FTU 7 tid O 8 ü. v. a. uolo f. W ‖ nû f. H 9 ciui v. sc. auf r. O ‖ te :: R ‖ aliquamdo W 10 lufedest hwulon W ‖ goð A ‖ futuro f. O 11 lufian ü. amatum R, f. H ‖ hwilt R ‖ fa:ran C 12 hantian J ‖ :uis F ‖ d(o)ctum (o ü. r.) C 13 per:git C 14 bibite U ‖ ic: F ‖ drincan aus druncan F, aus drincen O; dri(n)can CH ‖ et cetera f. HW ‖
¶ þæt syxte gemet gǣð ofer ealle þâ ôðre fîf gemetu and nimð ǣfre 15 þone þriddan hâd of ðâm PASSIVVM: amatur; amatur a me #ic lufige#, amabatur a me #ic lufode# and swâ forð, ac hit nis nâ swîðe gewunelîc on lêdensprǣce nê hûru on englisc. QVINQVE PARTICIPALIA VERBA VENIVNT A VERBO ACTIVO #fîf dǣlnymendlîce word cumað of ðâm 20 dǣdlîcum worde#: amandi #tô lufigenne#, amando [[135]] #lufigende#, amandum #tô lufigenne#, amatum wê sǣdon ǣr, amatu #mid lufe#. wê secgað þâs word gewislîcor: tempus est arandi #hit ys tîma tô erigenne#, arando proficio #erigende ic geðêo#, legendo doceo #rǣdende ic tǣce#, arandum est mihi #mê ys to erigenne#, legendum 5 est nobis #ûs ys tô rǣdenne#, habes agros ad arandum #hæfst ðû æceras tô erigenne#, commoda mihi librum ad legendum #lǣne mê ðâ bôc tô rǣdenne#. amatum wê sǣdon ǣr. amatu byð geset for naman for ABLATIVVM, swâswâ PRISCIANVS âwrât: nec uisu facilis nec 10 dictu affabilis ulli #nys hit nânum êaðe on gesihðe nê on cwyde âsecgendlîc#. ðâs fîf word synd swîðe wunderlîce and âwendað hî tô eallum hâdum and tô eallum tîdum and tô ǣgðrum getele and tô eallum cynnum: amando patrem, amando matrem, amando fratres 15 ET CETERA.
þæt--19 englisc f. T ‖ hinter abgek. þæt ist æt rad. (auf r. v. t steht das fg. s) h 15 f. imeta & auf r. W 16 þon̄ J, þa U ‖ amater das 1. mal O ‖ amator das 2. mal DO, :::::: H; v unvollst. aus o C 17 ama(ba)tur A 18 hit f. HW ‖ gewu(n)elic C 19 ænglisc H ‖ mit quinque absatz A ‖ participialia ACJTU ‖ uerba f. T 19. 20 ab act. u. W 20 uerba O 20 fif--21 worde gl. R, f. T ‖ 1. f in fif erst von sp. hd. F ‖ dælnimende H ‖ wurd U ‖ þā: D, f. W 21 dǣdlîcum f. J ‖ wordum U ‖ to lufienne in d. z. T, to lufiganne H, e in lufienne auf r. R 1 lufiende in d. z. T, luuigende F, de z. t. weg H ‖ amand[um] A, um auf r. O ‖ to lufienne in d. z. T, to lufianne H, ie in lufienne auf r. R ‖ amatum amatu W 1. 2 we sædan ær gl. R 2 mid l. in d. z. T ‖ sec(g)að h ‖ nu þas R 3--8 ü. f. T ‖ eriganne H, r auf r. O ‖ das 2. a in arando aus o u. noch ein a darüber O, arundo H 4 pro(fi)cio corr. v. a. hd. O 5 arand:um O ‖ michi ADT ‖ erianne H 6 est f. T ‖ (is) us 1. corr.? F ‖ [r. habes] W ‖ h. a. ad a. f. T ‖ abes R ‖ arandam h 7 habbe W ‖ ð(u) corr. v. ds. hd.? O, f. W ‖ ækeras H ‖ eriganne H ‖ comoda AFhRW 8 li[b]ra W ‖ lǣn D, len W 9 amatum--12 âsecgendlîc f. T ‖ we s. ær gl. R ‖ bið g. f. n. gl. R ‖ beoð U, is W ‖ geset: h, gefet J 10 swa(swa) U ‖ priscianus ACDFHhORUW] uirgilius J ‖ erstes nec] ne JW ‖ i in uisu aus s J 11 ulli aus ullu h ‖ nanon H, none mit glosse ulli W ‖ æþe J 12 âsecgenlic h, -ndl[ic] A ‖ fîf f. T ‖ wosd (s aus w) F ‖ synd--13 1. and f. T ‖ synd aus synt O, beoþ W ‖ swîðe f. CDU 13 wundorlice HJ ‖ hî] ham W 14 ægð auf rasur O ‖ getæle FHT ‖ eallum] ælcum J 16 et c. f. W ‖
[[13 ... hî] ham W text has “hi]”: corrected from body text]]
¶ ðâs fîf word synd gehâtene PARTICIPALIA, forðan ðe hî synd gelîce dǣl nymendum on gebîgedum casum. hî synd êac gecwedene GERVNDIA of ðâm worde [[136]] gero #ic bere#, forðan ðe hî berað manega andgytu. hî synd êac gehâtene SOPINA. SOPINVM ys #ûpp âwend#, and hî synd ûp âwende and brâde, forðan ðe hî underfôð fela andgytu, swâswâ wê hêr beforan sǣdon. DVO PARTICIPIA VENIVNT A VERBO ACTIVO #twegen dǣl nymende cumað 5 of ðâm dǣdlîcum worde#, PRAESENTIS TEMPORIS, VT amans: andwerdre tîde ys amans #lufigende#; FVTVRI TEMPORIS, VT amaturus: tôwerdre tîde ys amaturus. manducans est #hê ys etende#, legens est #hê ys rǣdende#; lecturus sum cras #ic sceal rǣdan tô merigen#, lecturus 10 es #þû scealt rǣdan#, lecturus est #hê sceal rǣdan#, lecturi sunt #hî sceolon rǣdan#; ET CETERA.
ða(s) O ‖ beoþ W ‖ particip(i)alia (a. hd.? h) ChR, -pialia AJW 16. 17 forðam H 17 heo H, (heo) W, f. J ‖ beoþ W ‖ nimendum aus -de R, um auf r. C, nimende H ‖ gebigendum J 18 hî--136^4 sǣdon f. T ‖ beoþ W ‖ (eac) R ‖ gecwedene--136^2 êac f. A 1 -ðā D ‖ and v. 2. hi O 2 sync H, beoþ W ‖ gehatene f. H ‖ supina supinum J ‖ sopinum auch das erste mal W ‖ is u. a. gl. ü. sopina R ‖ uup F 3 beoþ W ‖ bræde R ‖ underfo:ð (r rad.) F 4 sædon her beforan H ‖ hêr] ær FJW ‖ be(fo)ran R ‖ participalia H 5 twegen--6 worde gl. R, f. T ‖ two W 6 temporis von späterer hd. zu temporis et futuri praesentis geändert F, tempore J 7 andw. t. gl. ü. pr. t. R, f. T ‖ -weardre H ‖ is amans in d. z. h. ut amans R, f. T ‖ lufigende gl. R, f. T 8 temporis später getilgt F ‖ a:maturus F ‖ tow. t. gl. ü. fut. temp., f. T ‖ is amaturus in d. z. h. ut amaturus R, f. T ‖ toweardre HJ 8. 9 manducans--12 rǣdan f. T 10 ræden J ‖ mergen CDHU, mergenne J ‖ le(c)turus H 11 1. ræd:an R ‖ s(c)eal 3. corr.? h, sceal v. a. hd.? zu scealt C 12 lecturi--rǣdan f. J ‖ sceolan h, sculon H ‖ et c. f. W
Ǣlc ðâra worda, þe ðus gâð, bêo hit ACTIVVM, bêo hit NEVTRVM, ǣlc ðǣra ys ðǣre forman declinunge. þêos forme CONIVGATIO macað hyre PRAETERITVM PERFECTVM on 15 fêower wîsan.
13 kein absatz ‖ þæra (ð-) AFHhJRTU ‖ gæð HJT, geþ W, a scheint mit a. t. zu æ geändert C 14 n in neutrum ganz u. eu z. t. weg H ‖ þara CD, f. J ‖ ys þ auf r. C ‖ ðǣre] þæra HJRT (a auf rasur? R) ‖ decl.] coniugatione T 15 forma J, f. T ‖ coniunctio O, gatio auf r. h
Sume hî macjað on aui: amo #ic lufige#, amaui #ic lufode#, amatum #gelufod#, and byð ǣfre se a lang on [[137]] lêdensprǣce. ealswâ gâð þâs: beo #ic weligje#, beaui #ic welegode#, beatum #gewelgod#; lanio #ic tôtere#; hio #ic gynje#; inchoo #ic ongynne#, inchoaui; uacuo #ic æmtige#; turbo #ic gedrêfe#; sudo #ic swǣte#; nauigo #ic rôwe#; triumpho #ic sigerje#; flo #ic blâwe#, flaui; armo 5 #ic gewǣpnige#; orno #ic gefrætwige#; no #ic swymme#, naui; nato #ic swymme#; palpo #ic grâpige#; sedo #ic gestylle#; tenuo #ic gewanige# oððe #ic dô sum ðing ðinre#; laboro #ic swince#; aro #ic erige#; cribro #ic syfte#; quasso #ic tôcwŷse#; calco #ic trede#; ambulo 10 #ic gange#; praecipito #ic sceûfe#; uexo #ic drecce#; euangelizo #ic godspellige#. ealle ðâs word and mâ macjað heora PRAETERITVM on aui and SOPINVM on atum.
17 kein absatz ‖ ic l. f. HTW 17. 18 ic lufode f. HT 18 gelufod f. HT ‖ [þe a--137^3 inchoo] W ‖ and f. O ‖ on--137^1 þâs fehlt T 1 gâð f. HJ ‖ þâs f. J ‖ --2 gew. ü. f. HT ‖ welige R, welegie aus weligie h, welegige J 2 welgode CDU ‖ b(e)atum corr. ds. hd.? O ‖ gewelegod FJ ‖ toterre F, tot(e)r::e (ig rad.) corr. v. ds. hd.? O, totrige H 3 genie U ‖ am rande #baller# ȝonian hd. 12. jhds. F ‖ inchoo] indico O ‖ ic ongynne f. T ‖ ic|ic C ‖ inchoaui f. H, dahinter ic ongon W 4 emtigie A, æmptig(i)e O, eomptige J ‖ ic aus in H ‖ drǽua T ‖ ic vor s. f. T ‖ u von nauigo (ds. hd.?) auf r. O 4. 5 ic r. f. T, ic swimme ł rowe W 5 ic s. f. T ‖ sigerige CDJRU und aus sirige 1. corr. F, sigrige H, sigrie v. a. hd. aus sierie O ‖ fla T ‖ ic f. T ‖ flaui f. H, dahinter ü. d. z. v. ds. hd.? ic bleow O 5. 6 ü. von armo und orno f. T 6 orno] arno J ‖ ic hinter no f. T ‖ swimine J das erste mal 7 nato natas W ‖ zweites ic sw. f. T ‖ ic gr. f. T ‖ sede U 7. 8 ic gest. f. T 8 gestilla J, stille H, stille zu gestille 1. corr. F, y über getilgtem i und t aus e. a. O ‖ ic wanige T ‖ oððe--9 þinre in d. z. R, ł þynnige T ‖ oþer W ‖ ic f. W ‖ ðing: O, þingc R 9 þynre aus þinre A, þunne W, f. H ‖ ic sw. f. T ‖ ic e. f. T 10 ic tr. f. T ‖ ambo U 11 ic g. f. T ‖ ic vor g. f. W ‖ ic sc. f. T ‖ sceofe (eo auf r. C) CU, scufe DFHJ, sceoufe A ‖ uexo f. U 11. 12 euuangelizo AFhJRUW und urspr. (doch hier das 2. u radiert) H 12 ic g. f. T ‖ eall U ‖ and mâ f. JO 13 heore D ‖ supinum J ‖ um in atum verlöscht (oder radiert?) J
Se ôðer PRAETERITVM is on twâm stafum, ui: frico #ic gnîde#, fricui #ic gnâd#, frictum #gegniden#; seco 15 [[138]] #ic forceorfe#, secui, sectum; mico #ic scîmige#, micui (nys hêr nân SOPINVM); domo #ic temige#, domui, domitum; sono #ic swêge#, sonui, sonitum; tono #ic tonige#, tonui, tonitum; ueto #ic forbêode#, uetui, uetitum; crepo #ic tôberste#, crepui, crepitum. sume macjað on twâ 5 wîsan: plico #ic fealde#, plicui VEL plicaui #ic fêold#, plicitum VEL plicatum #gefealden#. ealswâ gǣð implico #ic on befealde#, replico #ic ongeân fealde#, complico #ic samod fealde#, explico #ic fulfealde#, applico #ic tô fealde# oððe #ic gelende mid scipe#. þâ ðe bêoð mid 10 naman gefêgede, þâ macjað PRAETERITVM on aui and SOPINVM on atum: duplico #ic twŷfylde#, duplicaui, -catum; triplico #ic ðrŷfylde#, -caui, -catum; multiplico #ic menigfylde#, -caui, -catum. cubo #ic hlynige#, cubui, cubitum. neco #ic nǣce# oððe #ic âcwelle# gǣð êac on twâ wîsan: 15 necui VEL necaui, nectum VEL necatum.
14 kein absatz ‖ seo CDU 15 ic gni. in d. z. T ‖ ic gnâd f. HT ‖ gno(d) W ‖ gegnidon J, f. HT, zweites g (fränkisch) aus e. a. D 1 forcéorue T ‖ mico:: (o auf r.) C ‖ (s)cimige corr. v. a. hd. O, scine W 2 nys h. n. s. f. T ‖ supenum J, sopinam H 2. 3 domitum aus -tam J 3 ic sw. f. T ‖ sunui zu sonui (ausserdem o darüber a. hd.?) D ‖ ic t. f. T 4 tunitum T ‖ c in ic auf r. 1. corr.? h ‖ crepo AhJRTW u. urspr. F] crebo uel crepo CDOU und durch 1. corr. (der crebo uel ü. d. zeile nachtrug) F, crebro ł crepo H 5 c in crepui grün C ‖ crepitum aus -tam J 6 fealde: D ‖ plicaui--7 ł ü. d. z. 1. corr. F ‖ ic fêold f. HT 6. 7 plicitum aus -tam J 7 :gefealden (s rad.) A, gefealdan J, f. HT ‖ gað U 8 raplico T ‖ ic ong. f. f. T ‖ ongen J 8. 9 ic s. f. f. T 9 ic fulf. f. T ‖ a(p)plico C 10 oððe--scipe in der zeile R ‖ oððe ic gelende] o. ic lende H, ł lende T ‖ ic vor ilende f. W ‖ ðe] þa C, ða U ‖ (mid) W 11 namum H ‖ gefegde H, gefeged U ‖ heora preteritum J ‖ aui aus am O 11. 12 supinum J, sopinam H 12 on atum] o natum (n aus m radiert) O, on actum J ‖ dupplico ACDFHJORW ‖ ic f. O ‖ twyfealde JOT, -felde D ‖ dupplicaui ACDFhJOR, plicaui W, caui H ‖ duplicatum T, dupplicatum J 13 tripplico DH ‖ ic ðr. f. T ‖ ðryfealde JO ‖ triplicaui T ‖ multiplico--14 catum f. H 13. 14 ic me|menigfylde O, f. T ‖ -fealde D 14 cubui] bui H, cui CDOU ‖ cubitum] bitum H 15 ic nǣce oððe f. HT ‖ (h)næce C, hnǣce U, næte J ‖ oððe ic â. in d. z. R ‖ zweites ic f. J ‖ gǣð--wîsan f. HT ‖ gað U ‖ wis von wisan auf r. h
[[139]] Se ðridda PRAETERITVM gǣð þus: iuuo #ic fultumige#, iuui #ic fultumode#, iutum #gefultumod#, and of ðâm gefêged adiuuo #ic fultumige#, adiuui, adiutum; lauo #ic ðwêa#, laui #ic ðwôh#, lautum #âðwogen#. sume cweðað lotum oððe lauatum. 5
1 kein absatz ‖ seo J ‖ þridde H ‖ gað U ‖ --10 consto ü. f. T 2 ic fultumode f. H ‖ gefultumod f. H ‖ [and--5 oððe] W 3 gefêged f. T ‖ (lauo) O, o aus e. a. (i?) H 4 laui: h, la z. t. u. ui gz. weg H ‖ ic ðwôh f. DH ‖ lauatum T ‖ aðwagen J, oþwogen U, f. DH 5 oððe] uel J
Sêo fêorðe PRAETERITVM gǣð þus: sto #ic stande#, steti #ic stôd#, statum #gestanden#; do #ic gyfe#, dedi #ic geaf#, datum #forgyfen#, and of ðisum gefêgede resto #ic bêo tô lâfe# oððe #ic ætstande#, restas, restiti, restitum; consto #ic samod stande#, constiti, constitum; praesto 10 #ic getîðige#, praestiti, praestitum. ealswâ persto #ic ðurhwunige#; adsto #ic æt stande#; absto #ic fram stande#: circumdo #ic embedô# oððe #ic ymbgange#, circumdedi, circumdatum. þâ ôðre synd ðǣre ðriddan geðêodnysse. 15
6 kein absatz ‖ fe(o)rþe C ‖ c in ic auf r. 1. corr.? h 7 gestanden f. H 8 ic geaf f. HW ‖ datu (m weggerieben) U ‖ forgyfen f. HW ‖ ðissum h, þissum J ‖ gefeged H 9 b. tô l.] belife H ‖ beo] am W ‖ o. ic æt. in d. z. R ‖ restas f. H 10 consta U ‖ costiti C 11 ic eaðige F ‖ pres(ti)tum h, praest::tum O ‖ ealswâ f. T ‖ persto] presto Hh, p::sto (re rad.) J, perfecto W 12--13 ü. f. T 12 consto vor adsto W 13 circundo U ‖ ic e. o. f. H ‖ embedô] eombedol J ‖ o. ic y. in d. z. R ‖ embgange DHJ, embegange CU 14 circumdedi f. H, e aus o A, letztes i aus e O ‖ beoþ W ‖ þæra DH
DE VERBO PASSIVO.
AMOR #ic eom gelufod# ys PASSIVVM, swâ wê ǣr cwǣdon, amaris #þû eart gelufod#, amatur #hê ys gelufod#; ET PLVRALITER amamur #wê synt gelufode#, amamini [[140]] #gê synd#, amantur #hî synd#. PRAETERITO INPERFECTO amabar #ic wæs gelufod#, amabaris #ðû wǣre#, amabatur #hê wæs#; ET PLVRALITER amabamur #wê wǣron gelufode#, amabamini #gê wǣron#, amabantur #hî wǣron#.
16 überschrift (raum dafür HW) f. HJTW 17 kein absatz J ‖ mor W ‖ --147^5 ü. in d. z. T 18 amatur aus -tor O 19 amamur] amatur J ‖ synd FHJRTU, sind ADh, beoþ W ‖ gelufodo T 1 ge s. gelufode HTU, f. DW ‖ hy seond gelufode H, f. DW ‖ a:mabar (r auf r.) F 2--3 2. 3. sg. ü. f. W 2 þu aus þa H ‖ wære gelufod T ‖ amabatur auf r. O, b auf r. J 3 wæs gelufod T ‖ et--4 2. wǣron] f. W ‖ 2. m in amabamur teilweise auf r. h ‖ gelufod R 4 gê] we J
¶ PRAETERITO PERFECTO amatus sum VEL amatus fui #ic wæs fulfremedlîce 5 gelufod#, amatus es VEL fuisti #þû wǣre#, amatus est VEL fuit #hê wæs#; ET PLVRALITER amati sumus VEL amati fuimus #wê wǣron gelufode#, amati estis VEL fuistis #gê wǣron#, amati sunt VEL fuerunt VEL fuere #hî wǣron gelufode#. PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO amatus 10 eram VEL amatus fueram #ic wæs gefyrn gelufod#, amatus eras VEL fueras #ðû wǣre#, amatus erat VEL fuerat #hê wæs#; ET PLVRALITER amati eramus VEL fueramus #wê wǣron gefyrn gelufode#, amati eratis VEL fueratis #gê wǣron#, amati erant VEL fuerant #hî wǣron#.
6 -fremed- mit o über dem 2. e R ‖ --15 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. ü. f. W 7 uel fehlt H ‖ amati aus -tus D 8 fumus O ‖ gelufode f. H 9 gê wǣron f. H 9. 10 hî w. g. f. H 10 gelufode f. J 11 das erste amatus f. H 12 wær R ‖ fuerað h, fueras (s auf r.) J 13 a. e. u. fueramus] amaueramus (?) W 14 gefyrn gelufode f. H ‖ gefyrn am rande von ds. hd. C ‖ a. e.] amaueratis W ‖ eramus H ‖ fueramus und tis über mus H 14 gê] we und hi darüber H 15 a(ma)ti H ‖ hî w. f. H
¶ TEMPORE 15 FVTVRO amabor #ic bêo gelufod gyt#, amaberis #ðû bist#, amabitur #hê byð#; ET PLVRALITER amabimur #wê bêoð gelufode gyt#, amabimini #gê bêoð#, amabuntur #hî bêoð gelufode#. IMPERATIVO MODO amare #sŷ ðû gelufod#, ametur #sŷ hê gelufod#; ET PLVRALITER amemur #bêon# 20 [[141]] #wê gelufode#, amamini #bêon gê gelufode#, amentur #bêon hî gelufode#. TEMPORE FVTVRO amator tu #sŷ ðû gelufod#, amator ille #sŷ hê gelufod#; ET PLVRALITER amemur #bêon wê gelufode#, amaminor #bêon gê gelufode#, amantor #bêon hî#.
16 amabor am rande nachgetr. D ‖ ðû bist f. H, dahinter gelufod gýt T 17 hê byð f. H ‖ amabimur] amabitur U, imur auf r. D 18 g. g. f. W ‖ t von gyt auf r. H ‖ amabamini T ‖ gê bêoð f. HW; dahinter gelufode COU u. gelufode gyt T 18. 19 hî b. g. f. HW, dahinter gyt T 18 heo D 19 inperatiuo HTW ‖ amore O ‖ beo W ‖ gelufud h 20 ametur auf r. C, e auf r. h, amatur J ‖ beo W ‖ gelufod f. J 1 amamini aus amamim O, amemini (e auf r.) R ‖ ge aus we F ‖ gelufode f. J, lufode h ‖ amentur--2 geluf. f. T ‖ amentur aus amantur R 2 bio (?) W ‖ hi g z. t. weg H ‖ hi auf r. F ‖ gelufode f. J ‖ beo W 3 beo W ‖ das zweite gelufod f. J 4 amemus von späterer hd. aus etwas anderem O ‖ (we) J ‖ ameminor D ‖ beoð gê (ȝe W) hW 4. 5 gelufode f. JW 5 amantur J, amator W ‖ b. hi gelufode H
[[ametur #sŷ hê gelufod# text has ametur, #sŷ hê gelufod# with comma]]
¶ OPTATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI 5 ET PRAETERITO INPERFECTO utinam amarer #êalâ gif ic wǣre gelufod#, utinam amareris #êalâ gif ðû wǣre gelufod#, utinam amaretur #êalâ gif hê wǣre gelufod#; ET PLVRALITER utinam amaremur #êalâ gif wê wǣron gelufode#, utinam amaremini #êalâ gif gê wǣron#, 10 utinam amarentur #êalâ gif hî wǣron#. PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO utinam amatus essem VEL amatus fuissem #êalâ gif ic wǣre fulfremedlîce gelufod# oððe #gefyrn#, utinam amatus esses VEL fuisses #êalâ gif ðû wǣre#, utinam amatus esset VEL fuisset #êalâ 15 gif hê wǣre#; ET PLVRALITER utinam amati essemus VEL fuissemus #êalâ gif wê wǣron gelufode fulfremedlîce# oððe #gefyrn#, utinam amati essetis VEL fuissetis #êalâ gif gê wǣron#, utinam amati essent VEL fuissent [[142]] #êalâ gif hî wǣron gelufode#.
6 et f. in allen hss. ‖ imperfecto U ‖ amarer aus amare a. hd. H, amar[er] W 7 utinam--8 1. gelufod f. (eine spätere hd. ergänzt am rande amareris ł amarere #sereies tu ame#) F ‖ amaretis H ‖ a[mare]tur W ‖ eale T 8 gelufod f. JW ‖ (he) R ‖ gelufod f. JW, geł R 9 utinam aus utimam C ‖ amaremur aus -etur H, amemur W ‖ (we) D 10 gel. f. W ‖ amar[emi]ni W ‖ ge von ds. hd. über getilgtem we U, aus we F, we h ‖ wæron gelufode H 11 wæron gelufode H 12 [perfecto] W 13 amatus (hinter uel) f. DHJU ‖ [were] W ‖ -lic W 14 oþer W 15--16 ü. f. W 15 [u. a]matus W 17 ȝ[if we] W ‖ e in we aus a? R ‖ fulfr. gel. H ‖ gelufude T, vor l ein falscher strich (von f?) ungetilgt R 18 -lic W ‖ oþer W ‖ [uel fuis]setis W 19 êa. g. gê w. f. HW ‖ (gif) C ‖ g in ge auf r. a. hd.? h, we A 1 êalâ--gelufode f. H ‖ (hi) A ‖ gelufode f. DJW ‖
[[1 êalâ--gelufode f. H text has “êala”]]
¶ TEMPORE FVTVRO utinam amer #êalâ gif ic bêo gelufod gyt#, utinam ameris #êalâ gif ðû byst#, utinam ametur #êalâ gif hê byð#; ET PLVRALITER utinam amemur #êalâ gyf wê bêoð gelufode gyt#, utinam amemini #êalâ gyf gê bêoð#, utinam 5 amentur #êalâ gyf hî bêoð#. SVBIVNCTIVO MODO cum amer #þonne ic eom nû gelufod#, cum ameris #þonne ðû eart#, cum ametur #þonne hê ys#; ET PLVRALITER cum amemur #þonne wê nû synd gelufode#, cum amemini #þonne gê synd#, cum amentur #þonne hî synd#.
t in tempore erst von späterer hd. F 1. 2 [ut. amer] W 2 amarer T ‖ amaris T 3 1. gif f. O ‖ byst] :: F ‖ ame[tur eala] W ‖ amatur h ‖ gif: F ‖ beoð U 4 êalâ--5 utinam f. H 4. 5 gelufod COTU 5 [ȝ]et W ‖ u[tinam ame]mini W ‖ ame:mini F ‖ êalâ--utinam f. H ‖ gyf f. F ‖ ge über getilgtem we U 6 êa. g. hî b. f. H ‖ beoð auf r. D ‖ subiunctiuo--143^18 gelufode doppelt (das zweite mal hinter 149^9 2. tæcað) A ‖ sub[iunc]tiuo W ‖ cum von a. hd. aus cam O 7 eam|beo (beo getilgt) H ‖ [þu] W 8 : ametur F 9 ðonne þonne A^2 ‖ synd nu H ‖ beoþ W ‖ [ilufo]de W 10 ge seond H, ge nu synd D, ȝe beoþ W ‖ hig sy(n)d C ‖ beoþ W
¶ PRAETERITO 10 INPERFECTO cum amarer #þâ þâ ic wæs gelufod#, cum amareris #þâ ðâ ðû wǣre#, cum amaretur #þâ ðâ hê wæs#; ET PLVRALITER cum amaremur #þâ ðâ wê wǣron gelufode#, cum amaremini #þâ ðâ gê wǣron gelufode#, cum amarentur #þâ ðâ hî wǣron#. PRAETERITO 15 PERFECTO cum amatus sim VEL amatus fuerim #þâ ðâ ic wæs fulfremedlîce gelufod#, cum amatus sis VEL fueris #þâ ðâ ðû wǣre gelufod#, cum amatus sit VEL fuerit #þâ þâ hê wæs gelufod#; ET PLVRALITER cum amati [[143]] simus VEL fuerimus #þâ ðâ wê wǣron gelufode#, cum amati sitis VEL fueritis #þâ ðâ gê wǣron gelufode#, cum amati sint VEL fuerint #ðâ ðâ hî wǣron#.
11 inperfecto aus -tum? F, [inperfec]tum W ‖ amarer aus amerer H ‖ lufod H 12 (am)areris corr. v. a. hd. O, amaretis H ‖ wære lufod H ‖ [cum a]maretur W 13 amarentur U 14 gelufode f. HW ‖ a[mare]mini W 14. 15 gelufode f. DHJW, geł h, gł FR 16 perfecto aus -tum? F ‖ [cum] W 17 s in wæs auf r. r D ‖ -lic[e] A^1 ‖ ilu[fod] W ‖ cum amatus] cumatus R 18 ðâ f. U ‖ gelufod f. DJHW ‖ uel] l O 19 fuerit f. H ‖ [þo þo] W ‖ gelufod f. DHJTW ‖ amatis h ‖ 1 simus aus sumus F, si[mus] A^1 ‖ nur ein þa W ‖ wê f. W ‖ (wæ)ron J; wæ gz. u. ron z. t. weg H ‖ gelufode f. H 2 am[ati sitis] W ‖ þa--gelufode gl. über fuerimus R ‖ w. gel. f. H ‖ gelufode] gł hRT, f. DJW 3 sint aus sind F ‖ wæron gł R, f. H, we[ren] W
¶ PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO cum amatus essem VEL fuissem #þâ ðâ ic wæs gefyrn gelufod#, cum amatus esses VEL fuisses 5 #þâ ðâ ðû wǣre gelufod#, cum amatus esset VEL fuisset #þâ ðâ hê wæs gelufod#; ET PLVRALITER cum amati essemus VEL amati fuissemus #þa ðâ wê wǣron gefyrn gelufode#, cum amati essetis VEL fuissetis #þâ ðâ gê wǣron gelufode#, cum amati essent VEL fuissent #þâ ðâ 10 hî wǣron gelufode#. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO cum amatus ero VEL amatus fuero #þonne ic bêo gelufod gyt#, cum amatus eris VEL fueris #þonne ðû byst gelufod#, cum amatus erit VEL fuerit #þonne hê byð#; ET PLVRALITER cum amati erimus VEL amati fuerimus #þonne 15 wê bêoð gelufode gyt#, cum amati eritis VEL fueritis #þonne gê bêoð gelufode#, cum amati erint VEL fuerint #þonne hî bêoð gelufode#.
4 -perfecto aus -te H 5 fulfremedlice gelufod gefyrn D, (fulfremedlice 1. corr.) ’gefyrn’gelufod F ‖ gł R, ilu[fod] W ‖ esse H ‖ fuisse H 6--11 ü. f. H 6 wæ:re (g rad.) R ‖ gelufod f. DJW, gefyrn gł R ‖ ess esset A^1 ‖ fuis[set] W 7--11 ü. f. W 7 (he) A^1 ‖ gelufod f. DJ, gł R 7. 8 über dem 2. e von essemus ein strich radiert O 8 amati f. HU 9. 10 wæron aus weeron D 10 gelufode f. DJ ‖ [cum a]mati W 11 gelufode f. DJ, gł FR, geł h ‖ futuro f. H 12 1. (amatus) A^2, amamatus (aber das erste am mit a. t. unterpunctiert) O ‖ amatus (hinter uel) f. HU ‖ [fuer]o W ‖ --14 ü. f. H 13 [bist] W 13. 14 gł R, f. DJW 15 amati (hinter uel) f. HTUW ‖ [fuer]imus W 16 wê] we über getilgtem ge U, ge T ‖ gł R, gelufod TU, lufode H 17--18 gel. ü. f. HW 17 gelufod T, f. DJ ‖ [cum am]ati W ‖ am(a)ti J ‖ erunt A^{1. 2}J 18 gelufode f. DJT ‖
¶ INFINITIVO MODO amari #bêon gelufod#, amari uolo #ic wylle bêon gelufod#, amari uolumus #wê wyllað bêon gelufode#. PRAETERITO PERFECTO 20 [[144]] ET PLVSQVAMPERFECTO amatum esse VEL amatum fuisse. ic secge nû gewislîcor: olim uolui te amatum esse VEL fuisse #gefyrn ic wolde, þæt ðû wǣre gelufod#; and swâ tô eallum hâdum. FVTVRO TEMPORE amatum iri #bêon gelufod#, uis amatum iri #wylt ðû bêon gelufod#, 5 amatum iri uolo #ic wylle bêon gelufod#. DVO PARTICIPIA VENIVNT A VERBO PASSIVO #twegen dǣl nymende cumað of ǣlcum ðrôwjendlîcum worde#, PRAETERITI TEMPORIS #forðgewitenre tîde# amatus #gelufod#, FVTVRI TEMPORIS #tôwerdre tîde# amandus #sê ðe sceal bêon 10 gelufod#; amandus est ille #hê ys tô lufigenne# ET CETERA.
i in amari auf r. F 19 gł R ‖ uolo--amari f. A ‖ [uolo] W ‖ gł R 20 :uolumus F ‖ wê w. b. g.] amari uult ama[ri u]olunt W ‖ geł R 1 amatum (hinter uel) f. JU, steht hinter fuisse H 2 [secg]e W ‖ amatum esse] amare H 3 wol[de þet] W ‖ gł R 4 swâ] so forþ W ‖ tempere T 5 1. [iluf]ed W ‖ 2. gł R 6 ire F ‖ [beon] W 7 two W 7. 8 delnimen[de c]umaþ W 8 w in þrowigend- auf rad. g A, ðrow(i)end- h, þrowigendum J 9 tempore O, temp͞r h, tem|p͞r und an tem von späterer hd. poris et futuri F, tp͞r HT ‖ f. t. f. H ‖ forðgewitendre J, forgew. D ‖ ti[de a]matus W 10 tempores (e durchstrichen) C ‖ tô. tîde f. H ‖ toweardre JT ‖ tîde f. A ‖ ðe f. H 11 [iluu]ed W ‖ he :is h ‖ lufianne H 11. 12 et c. f. W
Ðus gâð êac ealle þâ word, þe synd gecwedene COMMVNIA oððe DEPONENTIA, þissere geðêodnysse. COMMVNE VERBVM ys osculor #ic cysse#, oscularis #ðû cyst#, osculatur 15 #hê cyst#, and swâ forð. PRAETERITVM PERFECTVM osculatus sum #ic cyste# ET CETERA. ealswâ criminor #ic leahtrje#, PRAETERITVM criminatus sum #ic leahtrode#; ortor #ic tyhte#, ortatus sum; auxilior #ic fultumige#, auxiliatus sum; adulor #ic lyffette#; abhominor #ic onscunige#; detestor 20 [[145]] #ic onscunige#; calumnior #ic êhte mid têonan#; dominor #ic gewylde mid hlâfordscipe#; frustror #ic âîdlige#; consolor #ic gefrêfrige#; scrutor #ic smêage#. PRISCIANVS cwæð, þæt ðâs word and ðyllîce habbað twâ getâcnunga, dǣde and þrôwunge, and ealle hî macjað heora PRAETERITVM 5 on atus: scrutatus sum ET CETERA.
13 kein absatz ‖ gað aus gæð h ‖ ealla J ‖ [beoþ icwe]þene W ‖ seond H 14 deponencia W ‖ þisre H 15 [is os]culor W ‖ cusse and ic am icust W ‖ oscularis aus ofc- F ‖ ðû f. J 15. 16 o. hê c. f. H 16 pr.--17 cetera f. W 17 cyst U, cysse J ‖ et c. f. H ‖ [also cri]minor W ‖ ic | ic das erste mit a. t. getilgt U 18 praeteritum f. H, dahinter perfectum W ‖ hleahtrode A, leahtrie also preteritum perfectum [oscul]atus sum icuste W ‖ tæhte U 19 auxili(a)tus (a ü. r.) F, [auxili]atus W 20 adultor C, adul:or (t rad.) U ‖ lyffete A, leffytte D, lyffytte FHhJR, lyffyte C, lyffettige T, luffetie W ‖ abominor OT, später h getilgt D ‖ ic on-] ł D ‖ onsceonige U ‖ detestor ic onsc. f. HOU (vgl. lesarten zu 145^2) ‖ ł detestor J, ł d. über abhominor C 1 ic onscunige f. CJ ‖ cal(u)minor C, calumpnor U ‖ ic ê.--dominor f. J ‖ ic gz. u. e in êhte z. t. weg H ‖ ahte (doch e über a 1. corr.) F ‖ domin::or (at rad.?) O 2 wealde H ‖ mid] min F ‖ hlaforscy(i h)pe Fh, dahinter detestor ic onscunige (onsceon- U) CHOU ‖ frustor H, frustro h ‖ adlige F 3 afrefrie H, frefrige O, frefrie W ‖ scutor J ‖ gesme̋age T 4 cweð T 5 dæda J ‖ þrowungæ R, -nga HJ ‖ ealla J ‖ maciah J 6 scru(ta)tus O, srutatus J ‖
¶ þâs ôðre synd DEPONENTIA, and hî getâcnjað dǣde: miror #ic wundrige#, miraris #ðû wundrast#, miratur #hê wundrað#; ET PLVRALITER miramur #wê wundrjað#, miramini #gê wundrjað#, mirantur #hî wundrjað#. ealswâ 10 glorior #ic wuldrige#, meditor #ic smêage#, sciscitor #ic befrîne#, uociferor #ic hrŷme#, contemplor #ic ymbwlâtige#, uagor #ic wôrige#, fabulor #ic spellige#, causor #ic sprece stîðlîce for sumon intingan#, gratulor #ic blîssige#, percunctor #ic âxige#, opinor and 15 suspicor #ic wêne#, for #ic sprece# (faris #ðû sprecst#), laetor #ic blîssige#, praelior #ic feohte#, aduersor #ic ðwyrige# oððe #ic wiðerige#, imitor #ic geefenlǣce#, peregrinor #ic wræcsîðige#, rimor #ic smêage#, epulor [[146]] #ic wistfullige#, dignor #ic gemedemige#, philosophor #ic ûðwitige# oððe #ic smêage embe wîsdôm#, testificor #ic sêðe#, ueneror #ic ârwurðige#, precor #ic bidde#, furor #ic stele#, recordor #ic gemune#, piscor #ic fixje#, 4 aucupor #ic fuglje#, altercor #ic cîde#, mercor and negotior #ic mangige#, lucror #ic gestrŷne#, morigeror #ic leornige þêawas#, melioror #ic betrige#, uerecundor #mê sceamað#, moderor #ic gemetegje#, zelor #ic andige#, moror #ic latige on sumre stôwe# oððe #ic elcige#. þâs word macjað heora PRAETERITVM on atus: miratus sum 10 #ic wundrode# tô werlîcum hâde, mirata sum tô wîflîcum hâde, miratum tô nâðrum cynne. furatus est uir bouem #se ceorl forstæl ǣnne oxan#, furata est mulier, furatum est mancipium; ET CETERA.
ða CU 7 beoþ W ‖ hî f. H ‖ dæda H 8 2. 3. sg. ü. f. W 8. 9 wund(r)aþ H 9 et--10 hî wundrjað f. TW 10 :ge D ‖ ealswa gæð T 11 siscitor O 12 befrinne W ‖ (h)ryme C, hréme T, hreme U ‖ emb- H 13 spyllie T 14 ic spr. usw. in d. z. R ‖ stiðlice aus -cor R ‖ sumum U, suman DT 15 percunctor--17 blîssige f. T ‖ percuntor F ‖ and aus et R, et AJ, ł U 16 ic w. ü. opinor R ‖ ðû s. f. W ‖ sp(e)rcst (!) C, spricst JR 17 erstes r in prelior auf rad. l A 18 o. ic w. in d. z. R ‖ oððo T, oþer W ‖ ic vor w. f. W 19 wræcnige H ‖ sm. ymbe wisdom H 19. 146^1 ep. ic wistfullie dingnor ic imedemie hinter 146^2 wisdom W 1 philosofor T 2 uðwitig(i)e R, uðwitegie AF, uðwitegige J ‖ o.--wîsd. in d. z. R, f. H ‖ oþer W ‖ ymbe JRU, embe sumne W ‖ tes(ti)ficor F 3 sêðe] gesæde H 4 stæle J, style T ‖ i in piscor auf r. C ‖ ie in fixie undeutlich geraten u. daher von ds. hd. darüber widerholt O 5 aucopor A ‖ fugelige HJ, fugli(g)e A ‖ alter:cor F ‖ cide auf r. F ‖ and] et AFJT 6 ic m. über mercor in z. 5 R ‖ zwischen mangige und lucror noch zelor ic andige U (s. 8) ‖ lu(c)ror C ‖ (ge)stryne O, (ge)strine U, gestreone H ‖ mori(g)eror corr. von a. hd. FO, morieror CDHhRTU 7 þeawes H ‖ melieror T ‖ beterige T, g über rad. w 1. corr. F 8 (ic) g. C ‖ gemetige H ‖ z. ic a. f. U (s. zu 7) 9 m:ror (e rad.?) J ‖ on usw. in d. z. R ‖ sumere AFHhJRT ‖ oþer W ‖ ęlcige T, ylcige J 11 wundrie W ‖ tô werl. h.] ad femininum H ‖ i in werlicum auf rasur R 11. 12 tô wîfl. h.] ad neutrum H 12 tô n. c. f. H ‖ s in furatus von späterer hd. F 13 ü. f. W 13. 14 mulier furatum est f. T 14 et c. f. W
Þâ word, þe genymað on PRAETERITVM ui and næfdon 15 æt fruman þone u (amo, amaui), þâ habbað hwîlon SINCOPAM, þæt ys, #wanunge#, on ðâm ôðrum hâde and on ðâm þriddan: amaui, amauisti VEL amasti (hêr ys se ui [[147]] awege), amauistis VEL amastis, amauerunt VEL amarunt. ealswâ neo #ic spinne#, neui #ic span#, neuisti VEL nesti #ðû spunne#, neuistis VEL nestis #gê spunnon#, neuerunt VEL nerunt #hî spunnon#. ac hit ne byð nâ swâ, gif se u byð æt fruman on ðâm worde: lauo #ic ðwêa#, laui, 5 lauisti. ne miht þû nâ cweðan hêr lasti.
15 kein absatz ‖ nimeþ W 16 þone v æt fruman J ‖ t in æt aus f A ‖ ðonne A ‖ o in amo auf r. J, so so is amo W ‖ habbað] bb u. ð z. t. u. das a dazwischen gz. weg H 16. 17 u ü. a in sincopam a hd. F, sincocam D 17 þ. is w. gl. R ‖ wanunge--h[o]d[e] unterer teil weggeschnitten W ‖ wanunga O ‖ [and--147^5 lauo] W 18 hade auch hinter þriddan H 1 uel amarunt f. AJ ‖ ama::runt F 2 ic span--4 ü. f. H 3 spu(n)non C, spunnun U ‖ neuerunt aus uenerunt O 4 na aus ne F 5 lauio O 6 lauasti hJ ‖ þu ne miht na O ‖ nout W ‖ cweðen T, cweþen J
DE SECVNDA CONIVGATIONE.
Sêo ôðer CONIVGATIO ys ful êaðcnǣwe, forðan ðe ǣlc ðâra worda, þe geendað on eo, and se ôðer hâd on es, ys þǣre ôðre geðêodnysse. doceo #ic lǣre#, doces #þû 10 lǣrst#, docet #hê lǣrð#; ET PLVRALITER docemus #wê tǣcað#, docetis #gê tǣcað#, docent #hî tǣcað#. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO docebam #ic tǣhte#, docebas #ðû tǣhtest#, docebat #hê tǣhte#; ET PLVRALITER docebamus #wê tǣhton#, docebatis #gê tǣhton#, docebant #hî 15 tǣhton#. PRAETERITO PERFECTO docui #ic tǣhte#, docuisti #þû tǣhtest#, docuit #hê tǣhte#; ET PLVRALITER docuimus #wê tǣhton#, docuistis #gê tǣhton#, docuerunt VEL docuere #hî tǣhton#.
7 überschrift f. HJTW ‖ II FhO, f. A ‖ coniugatio A, coniunctione O 8 kein absatz JT ‖ se JOT, þe W ‖ o in oþer aus ð (soll so lauten!) A ‖ eaðcnáwe T ‖ -þon U, -ðam H 9 ðæra (þ-) ACFhJRTU ‖ gðege endað (das erste ð aus e: also 1. g zu tilgen unterlassen) R ‖ endeþ W 10 ðæra A ‖ oðere h ‖ oceo W ‖ --12 ü. in d. z. T ‖ --148^6 2. 3. sg. und 1. 2. 3. pl. ü. f. W 11. 12 tæceað immer C, tæceað die ersten beiden male D, lærað (2. u. 3. -þ) immer H 11 we tæceþ J 12 cetis cent W 13--150^11 tǣceað ü. f. T 13. 14 cebas cebat W 13 docebas aus -bam C 14 decebat U ‖ he t̄ Fh 14. 15 cebamus W 15 docebatys O ‖ ge t̄ Fh ‖ cebant W 16 ic t. f. W 16. 17 cuisti cuit W 17 tæhtost J, t̄ h ‖ he t̄ Fh 18 do(cui)stis 1. corr. h, cuistis W ‖ ge t̄ Fh, ge tehton A ‖ cuerunt uel cuere W
¶ PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO docueram #ic [[148]] tǣhte gefyrn#, docueras #þû tǣhtest#, docuerat #hê tǣhte#; ET PLVRALITER docueramus #wê tǣhton#, docueratis #gê tǣhton#, docuerant #hî tǣhton#. TEMPORE FVTVRO docebo #ic tǣce gyt tô dæg# oððe #sume dæg#; docebis #ðû tǣhst#, docebit #hê tǣhð#; ET PLVRALITER docebimus #wê 5 tǣcað#, docebitis #gê tǣcað#, docebunt #hî tǣcað#. INPERATIVO MODO #bebêodendlîcum gemete# TEMPORE PRAESENTI #on andwerdre tîde# AD SECVNDAM ET TERTIAM PERSONAM #tô ðâm ôðrum hâde and tô ðâm ðriddan# doce #tǣc ðû#, doceat #tǣce hê#; ET PLVRALITER doceamus 10 #tǣcon wê#, docete #tǣce gê#, doceant #tǣcon hî#. TEMPORE FVTVRO doceto tu #tǣc ðû#, doceto ille #tǣce hê#; ET PLVRALITER doceamus #tǣce wê#, docetote #tǣce gê#, docento #tǣcon hî#. OPTATIVO MODO utinam docerem #êalâ gif ic tǣhte nû# oððe #hwêne ǣr#, utinam doceres #êalâ gif 15 ðû tǣhtest#, utinam doceret #êalâ gif hê tǣhte#; ET PLVRALITER utinam doceremus #êalâ gif wê tǣhton#, utinam doceretis #êalâ gif gê tǣhton#, utinam docerent #êalâ gif hî tǣhton#.
1 tǣhtest f. H, t̄ FhR ‖ docuerað F ‖ tǣhte f. H 2 we t. gef̄ H 2. 3 cueratis cuerant W 3 hi t̄ H 4 tô dæg--dæg f. H ‖ o. s. d. in d. z. R, doppelt (das zweite mal durch puncte mit a. t. getilgt) U ‖ oþer W ‖ sume] sumne J ‖ daie W 5 tæh::st (te rad.) O, st auf r. C, tæhtst U, tæhtest h ‖ tæcð DHJ, ð auf rad. t ? C, tæht: (e rad.) O, t̄ Fh 6 alle drei mal tæceað C, t̄ das erste und zweite mal FhR, tæc̄ das dritte mal H ‖ cebitis cebunt W 6. 7 imperatiuo ACDJRU, inparatiuo W 7--9 nur lat. HT 7 bebeodenlic W ‖ gemete doppelt (das zweite getilgt) C 8 II^am et III^am C, II et III^am U ‖ et f. O 10 doceas nach doce T ‖ doceað F, doce:t (a rad.) O, deceat R 11 tæcen we ACDFhJRU, teche we W ‖ doceto T ‖ tæcon ge H, techen ȝe W ‖ ge über getilgtem he U ‖ tæcen hig CU 12 et--13 gê f. H 13 tæcon we D ‖ tæcon gê D 14 mode C ‖ gif] þær H 15 tæht(e) C, teche W ‖ o. h. ær in d. z. R, f. H ‖ hwæne JW 16 tæhtost J, teihtes W ‖ docerent T, ceret W 17 płr urspr. (aber p gz., łr z. t. weg) H 18 ge t̄ Fh, ge tæcton A, ge tæcað O ‖ 3. pl. f. W
[[5 ... t̄ Fh word t̄ printed in italics]]
¶ PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO utinam docuissem #êalâ gif ic tǣhte fulfremedlîce# 20 [[149]] oððe #gefyrn#, utinam docuisses #êalâ gif ðû tǣhtest#, utinam docuisset #êalâ gif hê tǣhte#; ET PLVRALITER utinam docuissemus #êalâ gif wê tǣhton#, utinam docuissetis #êalâ gif gê tǣhton#, utinam docuissent #êalâ gif hî tǣhton#. TEMPORE FVTVRO utinam doceam #êalâ 5 gif ic tǣce gyt#, utinam doceas #êalâ gif ðû tǣcst#, utinam doceat #êala gif hê tǣcð#; ET PLVRALITER utinam doceamus #êalâ gif we tǣcað gyt#, utinam doceatis #êalâ gif gê tǣcað#, utinam doceant #êalâ gif hî tǣcað#. SVBIVNCTIVO MODO #underðêodendlîcum gemete# cum 10 doceam #þonne ic tǣce nû#, cum doceas #ðonne ðû tǣcst#, cum doceat #þonne hê tǣcð#; ET PLVRALITER cum doceamus #ðonne wê tǣcað#, cum doceatis #þonne gê tǣcað#, cum doceant #þonne hî tǣcað#.
19 preterito perfectum F 19. 20 plusquamperfec̄ F 20 (gif) J 1 oþer W ‖ êalâ--2 docuisset f. H 2 tæhtost J, tæht̄ R, t̄ Fh ‖ 3. sg. ü. f. W ‖ gef H ‖ t̄ Fh 3 ealla h ‖ w(e t)æhton D ‖ t. f. W, t̄ Fh 4 docuisetis T ‖ gê] we F ‖ t̄ Fh, f. W 5 tæht F, f. W 6 ic tæhte J ‖ [ut.--7 doceat] W ‖ tæhst J, tæhtest AChU, t̄ FR 7 doceað F ‖ tæhð AU, tæht J, tæh mit einem strich durch das h h, t̄ FRW 8 [ala(für eala)--14 doceant] W 8. 9 tæceað die beiden ersten male C 9 ge tæcaþ gyt J ‖ hi t̄ Fh ‖ tæceað D, dahinter ist 142^6 sub. bis 143^18 gelufode widerholt A 10 u. g. f. T 11 s von doceas auf r. J 12 tæhst DFhJR, tæhtest A ‖ tæhð R, c aus h A ‖ et] and (abgekürzt) A 14 docea(n)t h, docent J
[[utinam doceat #êala gif hê tǣcð# text unchanged: expected form “êalâ”]]
¶ PRAETERITO INPERFECTO cum docerem #þâ ðâ ic tǣhte lytle ǣr#, cum 15 doceres #þâ ðâ ðû tǣhtest#, cum doceret #ðâ ðâ hê tǣhte#; ET PLVRALITER cum doceremus #þâ ðâ wê tǣhton#, cum doceretis #þâ ðâ gê tǣhton#, cum docerent #þâ ðâ hî tǣhton#. PRAETERITO PERFECTO cum docuerim #þâ ðâ ic tǣhte fulfremedlîce#, cum docueris #ðâ ðâ ðû tǣhtest#, 20 cum docuerit #þâ ðâ hê tǣhte#; ET PLVRALITER cum docuerimus #þâ ðâ wê tǣhton#, cum docueritis #þâ ðâ gê [[150]] tǣhton#, cum docuerint #þâ ðâ hî tǣhton#. PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO cum docuissem #þâ ðâ ic tǣhte gefyrn#, cum docuisses #þâ ðâ ðû tǣhtest#, cum docuisset #þa ðâ hê tǣhte#; ET PLVRALITER cum docuissemus #þâ ðâ wê tǣhton gefyrn#, cum docuissetis #þâ ðâ gê tǣhton#, 5 cum docuissent #ðâ ðâ hî tǣhton#.
14. 15 imperfecto U 15 þâ ðâ] þonne W ‖ tæhte v. ds. hd. über lærde H ‖ (lytle) R ‖ ǣr] lâr C, lar U 16 do(ce)res A ‖ þâ ðâ--doceret f. H 16. 17 t̄ W 17 et] and (abgekürzt) A ‖ þâ--18 tǣhton f. H ‖ t̄ FhRW 18 t̄ FhRW ‖ 3. pl. ü. f. W 19 t̄ FR ‖ docerim O 20 cueris W ‖ --150^1 ü. f. W ‖ tæhtes C 21 cuerit W ‖ ðâ] þe H 22 we t̄ Fh ‖ cueritis W 1 t̄ beide m. FR ‖ cuerint W 2 -fectum F ‖ tæhte aus tæhto D 3 docu vor isses erst v. a. hd. nachgetr. F ‖ --6 ü. f. H, 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. ü. f. W ‖ t̄ R ‖ cuisset W 4 t̄ FhR ‖ docuisse[mus] A 5 cuissetis W ‖ ge t̄ FhR 6 cuissent W ‖ hi t̄ R
¶ TEMPORE FVTVRO cum docuero #þonne ic tǣce gyt sume dæg#, cum docueris #þonne ðû tǣcst#, cum docuerit #ðonne hê tǣcð#; ET PLVRALITER cum docuerimus #þonne wê tǣceað gyt#, cum docueritis #þonne gê tǣceað#, cum docuerint #þonne hî 10 tǣceað#. INFINITIVO MODO docere #tǣcean#; docere uolo #ic wylle nû tǣcean#; docere uolebam #ic wolde nû ǣr tǣcean#; docere uolumus #wê wyllað tǣcan#. PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO docuisse #tǣcan#; uidi aliquando te docuisse pueros #ic geseah hwîlon ðê 15 tǣcan ðâm cildum#. FVTVRO TEMPORE doctum ire VEL docturum esse; uideo te doctum ire #ic gesêo, þæt ðû gǣst tǣcan#; uideo te docturum esse #ic gesêo, þæt ðû wylt tǣcan#.
7 cuero W ‖ þa þo W ‖ teihte W ‖ sumne J ‖ dæge H, daiȝe W ‖ cueris W, docuerunt J 8--11 tǣceað ü. f. HW 8 tæhst ACDJ, tæhtest U, t̄ FhR ‖ 3. sg. f. H ‖ cuerit W ‖ c in tæcð auf r. (von h A) AJ, t̄ R 9--10 cuer- W 9 tæcað (-þ) ACDFhJU, t̄ R ‖ gy[t] A ‖ cum f. H 10 gê] hi J ‖ tæcað (-þ) ACDJU, t̄ FhR ‖ cum f. H 11 tæcað (-þ) ACDJU, t̄ FhR ‖ ere im 1. doc. auf r. h ‖ tæcan (in d. z. T) ACDFHhJRTU 12--19 ü. f. T 12 nû f. H ‖ tæcan ACDFHhJRU 12. 13 tæcan nu ǣr H 13 tæcan ACDFHhRU, tæcen J ‖ wê w. t. f. W ‖ nu tæcen J 15 aliquando f. W ‖ te f. F ‖ g in geseah auf rad. s A ‖ hwilon f. W ‖ (þe) D 16 tæcen J ‖ ðâm f. W ‖ children W, dum von cildum z. t. weg H ‖ tempora F 17 doctorum h ‖ uideo te] uidente J ‖ te f. CU ‖ docturum ire W 18 seo C 18. 19 ðu wylt] þult W
¶ INPERSONALI MODO docetur. þis gemet gǣð ofer ealle ðâ ôðre ǣfre on ðâm ðriddan hâde and behôfað, 20 þæt man ðǣr tô dô SVBAVDITIONEM ET PERSONAM, [[151]] þæt ys, #underhlystunge and hâd#. docetur, SVBAVDIS a me: #ic tǣce#. SVBAVDIS ys word: subaudio #ic underhlyste#, subaudis #ðû underhlyst#, subaudit #hê underhlyst#. PRAETERITO INPERFECTO docebatur a te #ðû tǣhtest nû ǣr#. PRAETERITO PERFECTO doctum erat a nobis 5 #wê tǣhton# and swâ forð.
19 inp.--151^8 nêod] et cetera T 21 mon J ‖ do þerto W ‖ et] and H 1 þæt ys usw. in d. z. R ‖ underhlyst H ‖ su(b)audis ds. hd.? F 2 a vor me nachträglich eingefügt U ‖ ic] .i. ic W ‖ is w. gl. R ‖ su|audio urspr. (b vor | nachtr. v. ds. hd.?) F 3 2. sg. ü. f. W 4 doceoatur (aber b ü. o) h 4. 5 þu ꝥ teihtest W 5 perfectum F, in davor radiert C ‖ [nobis--9 uerba] W
[[2 ... ‖ ic] .i. ic W text has duplicate divider ‖ ‖]]
¶ INFINITIVO MODO doceri a me uolo #ic wylle tǣcan#; doceri a nobis uolumus #wê wyllað tǣcan#. ac ðises gemetes nys nân nêod. GERVNDIA VEL PARTICIPALIA VERBA SVNT HAEC: docendi, docendo, docendum, doctum, doctu. tempus est docendi #tîma hyt ys 10 tô tǣcenne#, docendo loquor #tǣcende ic sprece#, docendum est mihi #mê ys tô tǣcenne#, habes pueros ad docendum #hæfst ðû cild tô lǣrenne#, uis doctum ire #wylt ðû gân tǣcan#, doctu ueni #fram lâre ic côm#. þâs word magon tô eallum hâdum and tô eallum tîdum 15 and tô ǣgðrum getele and tô ǣlcum cynne: multum ipse laborat docendo pueros #swîðe hê swincð tǣcende ðâm cildum#, ipsa monialis uigilat docendo puellas #sêo mynecene wacað tǣcende ðâm mǣdencildum#, legendo docetur uir ET legendo docetur mulier. and hî 20 underfôð PRAEPOSITIONES, þæt synd #foresetnyssa#, in [[152]] and ad: in conuertendo dominus captiuitatem Sion, ad legendum ET CETERA.
7 tæcen J ‖ docere O 8 tæcen J ‖ þisses J, ðysses F 9 participalia DU, particip(i)alia C, participialia AFhJRT, participia HO 10--14 t. ü. f. T ‖ --13 ü. f. W 10. 11 tid is to tæcanne H 11 to tæcende F 12 michi T 13 hæf(s)t ðu H, hæfstu (über mihi) R ‖ lærennne J, læranne H ‖ uis f. T 14 wultu W ‖ (þu) C ‖ (gan) a. hd ? h ‖ tæcen J ‖ doctum ueni H ‖ ü. in d. z. T ‖ com aus eom O 15 þa CU 16 getæle FT ‖ ealcum c auf r. (aus l?) J ‖ kynne h 17--19 ü. f. TW 17 tæcendum O 18 ipsa--uigilat f. W ‖ se U 19 mynecenu (ne ü. d. z. H, u auf r. C) CHO, minecenu U, mycene zu mynecene (sp. hd.?) A ‖ mǣdencildum auf r. O 20 et] and H 21 þ. s. f. gl. R, f. T ‖ beoþ W ‖ -nyssa aus nysse O, -nysse J, -nesse H 1 dominus mit a. t. zu -um U ‖ syon UW
¶ eft, ðonne hî bêoð naman, ðonne nimað hî him gelîce CASVS. amanda uirtus #lufigendlîc miht#, amandae uirtutis #lufigendlîcere mihte#, in pascendis gregibus #on læswigendum êowdum#, ad audiendam 5 uocem #tô gehŷrendlîcere stemne# and fela ôðre. DVO PARTICIPIA VENIVNT A VERBO ACTIVO #twegen dǣlas, ðe synd gecwedene dǣl nimende, cumað of ðâm dǣdlîcum worde#, PRAESENTIS TEMPORIS docens #tǣcende#, FVTVRI TEMPORIS docturus sum cras pueros #ic wylle tǣcan 10 tô merigen þâm cildum#.
3 heom H ‖ casais J, casen W ‖ --6 ü. f. T ‖ lufigendlice h 4 miht] mægen H ‖ amende F ‖ ü. f. W ‖ lufigen(d)l- 1. corr. h, -licre CDHRU 4. 5 pascedis T 5. 6 audiendum O 6 ü. f. W ‖ gehyrenl- Dh, -cre CDHRU ‖ stæmne H ‖ and f. ô. f. T ‖ feala F ‖ oþre suuche W 7 duo fast ganz weg H ‖ parcipia C ‖ twegen--9 worde gl. R, f. T ‖ twægen F ‖ dæles J 8 ðe--dǣl f. W ‖ ein strich durch den hals von þ in þe rad. D ‖ synd:: (on rad.) R ‖ gecweden R ‖ nimiende W ‖ cymað R ‖ mit ðam schliesst A 9 wordum J ‖ --11 ü. f. T ‖ 10 docturus aus -os C 10--11 ü. f. W ‖ tæcen J 11 mergen CDHU, merien h
Ðus gâð ealle ðâ word, þe geendjað on eo on ðâm forman hâde and on ðâm ôðrum hâde on langne es: habeo #ic hæbbe#, habes #ðû hæfst#, habet #hê hæfð#. ðêos CONIVGATIO macað hire PRAETERITVM PERFECTVM on 15 six wîsan.
12 kein absatz ‖ ðus--14 hæfð f. T ‖ gâð] secgað O ‖ endiað H, endeþ W 13 lagne HU 14 ü. f. HW ‖ hê f. O 15 ein punct über dem letzten buchst. v. coniugatio wol zufällig O ‖ perfectum--17 praeteritum f. O 16 wison H
I. Sêo forme PRAETERITVM geendað on ui: fleo #ic wêpe#, fles #ðû wêpst#, fleui #ic wêop#, fletum #gewôpen#. eallswâ defleo #ic bewêpe#, defleui, defletum; neo 19 #ic spinne#, neui, netum; impleo #ic gefylle#; compleo #ic# [[153]] #fullfylle#; suppleo #ic fylle#; oleo #ic wexe# oððe #ic stême#, oleui, oletum oððe olui, olitum; aboleo #ic âdylegige#, aboleui, aboletum oððe abolui, abolitum. ðâ ôðre macjað PRAETERITVM on eui and SOPINVM on etum: deleo #ic âdylegige#, deleui #ic âdylegode#, deletum #âdilegod#; 5 of ðâm is gecweden letum #dêað#, þe âdylegað lîf.
17 absatz nur CTU ‖ I f. FHhJW ‖ endeþ W 17. 18 ic w. f. W 17 ic f. T 18 wepe in d. z. T ‖ ðû w. f. HTW ‖ wæpst F ‖ ic w. f. HTW 18. 19 gewopen eallswa f. T ‖ gewo in gewopen auf r. h 19 defl(e)ui R 20 ic sp. f. H ‖ swimme W ‖ ne[ui--153^3 aboli]tum W ‖ impl(e)o U, -pleo auf r. C ‖ fylle H, impleui impletum (über dem perf. ic gefylle rot durchstrichen) fügt hinzu T ‖ compleo--153^1 suppleo auf r. C 1 full f. H ‖ supleo T 1. 2 o. ic st. gl. R, f. T 1 drittes ic f. H 2 oððe f. T ‖ ol:ui (e rad.) h ‖ erstes o in aboleo auf r. C 2. 3 ic adilegige in d. z. T ‖ adileghige H, adyligige F, adylihige C, adilgige D 4 heora pr. J ‖ e in eui nicht ganz deutlich u. daher v. a. hd. noch ein e drüber F ‖ on sopinum etum W ‖ supinum J ‖ etum] :tu:m (e und i rad.) O 5 adelegige R, adilogige T, adylgige D, adilhgie H, adylihige C ‖ ic aylegode O, f. DHTW ‖ dele:tum D ‖ âd. f. DHTW 6 gecwedon T, iseid W ‖ l(o)etum C, loetum U ‖ deað f. W ‖ þe â. l. f. T ‖ adelegað U, adilgeaþ H
II. Sêo ôðer PRAETERITVM geendað on u.i: doceo #ic tǣce#, docui; habeo #ic hæbbe#, habui #ic hæfde#, habitum #gehæfd#; prohibeo #ic forbêode#, prohibui #ic forbêad#, prohibitum #forboden#; exhibeo #ic gearcige#, 10 exhibui, exhibitum; adhibeo #ic tô nime#, adhibui, adhibitum; praebeo #ic gearcige#, praebui, praebitum; taceo #ic sûwige#, tacui, tacitum; conticeo #ic samod sûwige#, conticui, conticitum; moneo #ic mynegige#, monui, monitum.
7 absatz nur CU ‖ II f. FHhJTW und urspr. (doch am rande von späterer hd. II ú. i) O ‖ se(o) R ‖ geen|endað (das erste en durchstrichen) O, endeþ W, f. T, davor p rad. H 8 ic tǣce f. HT ‖ docui ic tæhte CDU, decui J ‖ ic hæbbe gl. ü. docui R, f. TW ‖ ic hæfde f. TW 9 gehæfþ J, he hæfð H, f. TW ‖ proibeo T ‖ proibui T 9. 10 ic forbêad f. DHJTW 10 proibitum T ‖ forboden f. DHJTW ‖ exibeo CJOUW ‖ ic iȝærkie W 11 exibui CU, f. O, ui auf r. R ‖ exibitum COU ‖ genime T, cume F ‖ adibitum C 12--14 ü. in d. z. T 13 swugige H, swuwie W, w aus p O ‖ a in tacui aus u und a noch einmal darüber H ‖ conticeo--14 conticitum f. F ‖ conticio h ‖ swugige H, swuwie W 14 contacui T ‖ contacitum T ‖ myngige D, myngyge H, myngie C, imunegie W ‖ mon:ui O
[[7 ... II f. FHhJTW und urspr. (doch am rande von späterer hd. II ú. i) O printed as shown, but MS has “·II·ú·i” without spaces]]
¶ SCIENDVM EST, QVOD NEVTRA VERBA DEFICIVNT IN SOPINO 15 [[154]] #is tô witenne, þæt ðâ word, ðe synd NEVTRA gehâtene, âteorjað on ðus gerâdum SOPINVM#. caleo #ic wearmige#, calui; nis ðǣr nân SOPINVM. eallswâ tepeo #ic wlacige#, tepui; horreo #ic onðracige#, horrui; candeo #ic scîne#, candui; studeo #ic gecnyrdlǣce#, studui; 5 frondeo #ic grôwe#, frondui; splendeo #ic scîne#, splendui; rubeo #ic rêadige#, rubui; palleo #ic blâcige#, pallui; pareo #ic gehŷrsumige#, parui; iaceo #ic licge#, iacui; caneo #ic hârige#, canui; floreo #ic blôwe#, florui; uireo #ic grôwe#, uirui; areo #ic forsêarige#, arui; calleo, ID 10 EST, callidus fio #ic bêo pætig#, callui; excelleo #ic oferstîge#, excellui (þis word byð êac gecweden excello, excellis, þǣre ðriddan); stupeo #ic wafige#, stupui; langueo #ic âdlige#, langui; uigeo #ic strangige# oððe #geðêo#, 14 uigui; rigeo #ic stîfige#, rigui; egeo #ic wædlige#, egui; indigeo #ic beþearf#, indigui.
15 est f. T ‖ c in deficiunt nicht ganz deutlich und daher noch einmal darüber O ‖ supino J, sopinum FT, sopina H 1 is--2 sopinum gl. R, in d. z. T ‖ witanne HhJ, witene T ‖ beoþ W 1. 2 geh(a)tene C 2 supinum J, n aus u O 3 ic w. ü. calui R ‖ w(e)ar(mi)ge (mi ü. rad. ni) O, wærmige J ‖ n. ð. n. s. f. T ‖ ::|nis H ‖ þar D ‖ eallswâ f. T 4 slacige CDHU ‖ horrui mit eo über ui H ‖ ic onþracige in d. z. T ‖ anðracige (aus on- R) hR, anþracige J, andþracige CDHU, andþrakie W, þracige F 5 ge(c)nyrd- J, gecnerd- T, gecneord- H; æ aus e. a. J; icnorlæche W 6 :growe C ‖ punct unter p in splendeo zufällig O 7 reodige O 8 hyrsumige H, gehyrsumge U 10 1. ic f. T, i z. teil u. c gz. weg H ‖ ic searige T ‖ calle h 11 calidus h ‖ ic b. p. f. T ‖ zwei puncte unter einander unter p in pætig wol zufällig O ‖ calui U ‖ excell(e)o C, excello DH 11. 12 oforstige T, forstige CU 12 þis--13 ðriddan f. T ‖ is icweþen ec W ‖ excelleo J, excelso h, aus excellis (dann o noch einmal über o) D 13 stapæo J, stup(e)u W ‖ wauige T ‖ languo H 14 o. g. gl. R ‖ ic iþeo W, hatige h 15 [rigeo--18 1. and] W ‖ r(i)geo C ‖ ic w. f. T 16 indieo U, indigio J ‖ be:þearf (h rad.?) O, beðærf J ‖
¶ careo #ic ðolige sumes ðinges#, carui: on ðisum worde mæg bêon SOPINVM caritum and PARTICIPIVM cassus and FVTVRVM cariturus. timeo [[155]] #ic ondrǣde#, timui, næfð nǣnne SOPINVM nê metuo #ic ondrǣde#, metui. teneo #ic healde#, tenui, hæfð SOPINVM tentum; censeo #ic dême# oððe #ic âsmêage#, censui, censum; absorbeo #ic forswelge#, absorbui, absorptum.
ic ð. s. ð. in d. z. T ‖ zweites s von sumes aus einem a. buchst. rad. O 17 caru(i) U ‖ on--sopinum f. T ‖ ðissum J ‖ wordum CFhJORU ‖ supinum J 18 1. and--cariturus f. T ‖ and] et J ‖ casus CFRU ‖ and] et CJ ‖ urus in cariturus auf r. C 1 timui] metui h ‖ supinum J ‖ ne wegradiert O, f. T ‖ metuo aus motuo O, auf r. C ‖ ic--2 m. f. W 2 tenuo W ‖ hælde J ‖ tenu(i) U, tenēu (!) R ‖ h. s. f. HTW ‖ supinum J 3. 4 censum sensui W 4 forswolwiȝe W ‖ absorbtum CDhR, absortum FJ, absorbitum OTU, absortum absorbitum W
III. Sêo ðridde PRAETERITVM geendað on si: suadeo 5 #ic tyhte#, suasi #ic tyhte#, suasum #getyht#; rideo #ic hliche#, risi, risum; ardeo #ic byrne#, arsi, arsum; indulgeo #ic forgyfe# oððe #miltsige#, indulsi, indulsum oððe indultum; algeo #ic côlige#, alsi, alsum; mulgeo #ic melce#, mulsi, mulsum oððe mulctum; fulgeo #ic scîne#, 10 fulsi, fulsum; tergeo VEL tergo #ic wîpige#, tersi, tersum; turgeo #ic tôswelle#, tursi, tursum; urgeo #ic ðrafige#, ursi (ursum is #bera#: hic ursus #þes bera#, hunc ursum); torqueo #ic wrîðe#, torsi, tortum, ac ðâ ealdan cwǣdon torsum; of ðâm gefêged distorqueo #ic tôwrîðe#, distorsi, 15 distortum; contorqueo #ic samod þrâwe#, contorsi, contortum; extorqueo #ic of âwringe# extorsi, extortum; maneo [[156]] #ic wunige#, mansi, mansum; haereo #ic tô geðêode# oððe #ic tô clifige#, haesi, haesum, and of ðâm gefêgede on ðâm ylcan andgyte adhaereo, inhaereo; iubeo #ic hâte#, iussi #ic hêt#, iussum; ET SIMILIA.
5 absatz nur CDU ‖ III f. FHhW, erst von späterer hd. am rande III. si O ‖ endeþ W ‖ suado H 6 ic t. f. beidemal H ‖ erstes tyhte] lære F, lere ł ic tihte W ‖ 2. ic tyhte f. DTW, he tihte J ‖ getyht f. DHTW 6. 7 ic hl. f. HTW 7 hlyche J, hlihhe CDhU, hlihe F ‖ ic b. f. HTW 8 ic f. o. m. f. H ‖ o. m. f. T, gl. R ‖ myldsige U, ig auf r. D 9 oððe] ł T ‖ ealswa algeo H ‖ acolige H, e auf r. D ‖ alsi alsum f. H ‖ i in alsi aus e O 10 mælce J, milke W, melcige (ige auf r. C) CU, melsce T ‖ mu(l)si C ‖ mulsam J ‖ o. m. f. T ‖ ł H ‖ mul(c)tum ds. hd.? O, multum J ‖ ic s. f. T 11 ł terg(e)o ł tergo C ‖ ic w. ü. tergeo R 12 iþrafie W 13 ursui CU ‖ ursum--ursum f. T ‖ ursum ursum is J ‖ is bera gl. R ‖ þ. b. h. u. f. W 14 torsi unvollst. aus tursi F ‖ tortum aus cortum F ‖ ac--15 gef. f. T ‖ ealda U, olde men W ‖ cwþen W 15 distorqu(e)o C ‖ ic--16 contorqueo f. (ic towriðe contorqueo erg. 3. corr.) F ‖ ü. in d. z. T ‖ (to)wriðe (wr. ü. r. a. hd.?) h 16 concorqueo J ‖ þrawe] þreage CDHU ‖ concorsi J 16. 17 contor(t)um C, concortum J 17 exorqueo J ‖ ic ofwringe H ‖ exortum J, extorsum W 1 wunieo W ‖ ereo U ‖ 2. ic--2 clifige in d. z. T 2 o. ic to cl. ebenfalls gl. R ‖ ic f. W ‖ of ðâm f. CU ‖ gefege(de) R 3 an(d)gyte CD ‖ há:te (t rad.) O 4 ic h. f. W
[[10 ... mul(c)tum ds. hd.? O invisible . in “ds. hd ? O”]]
IIII. Sêo fêorðe PRAETERITVM geendað on xi: lugeo 5 #ic hêofige#, luxi, luctum; frigeo #ic bêo ofcalen#, frixi, frictum; augeo #ic geŷce#, aucxi, auctum.
5 absatz nur CU ‖ IIII f. FHhW und urspr. (am rande von späterer hd. .IIII. xi) O, der erste strich beim einbinden abgeschnitten T ‖ f.] IIII^ta W ‖ endeþ W ‖ l(v)geo aus legeo C 6 heofe H ‖ frigeo--8 þone (frigeo--8 seo nachträglich als letzte zeile, das übrige auf r.) corr. R ‖ me celþ W ‖ i(c) C ‖ ofcalan T 7 eche W ‖ auxi JTUW
V. Sêo fîfte PRAETERITVM âwent ðone eo on i: moueo #ic styrige#, moui #ic âstyrede#, motum #âstyred#; uoueo 9 #ic behâte#, uoui, uotum; foueo #ic beðige#, foui, fotum; faueo #ic fultumige#, faui, fautum (forðan ðe fatum byð of ðâm worde for, faris); caueo #ic warnige#, caui, cautum (catum is ôðer ðing); paueo #ic forhtige#, paui; conniueo #ic wincige#, conniui; ferueo #ic wealle#, ferui; ac hî nabbað nǣnne SOPINVM; cieo #ic gelaðige#, ciui, 15 citum; uideo #ic gesêo#, uidi, uisum; and of ðâm gefêgede praeuideo #ic forescêawige#, praeuidi, praeuisum; [[157]] inuideo #ic andige#, inuidi, inuisum; sedeo #ic sitte#, sedi, sessum on twâm essum; and of ðâm gefêgede possideo #ic geâgnige#, possedi, possessum; obsideo #ic ymbsitte#, obsedi, obsessum; eallswâ insideo #ic onsitte#, subsideo #ic undersitte#, resideo #ic ûpp sitte# oððe #ic eft 5 sitte#; strideo oððe strido #ic cearcige# oððe #ic gristbitige#, stridi; respondeo #ic andswarige#, respondi, responsum; prandeo #ic gereordige#, prandi, pransum.
8 absatz nur CU ‖ V f. FHhW und urspr. (am rande von späterer hd. V. ui) O ‖ f.] V^ta W ‖ awend HU ‖ moneo H 9 monui H ‖ ic âst. f. HW ‖ asterede J, styrede T ‖ von motum m gz. u. ot z. t. weg H ‖ âstyred f. HW 10 ic beh. in d. z. T ‖ (uoui) C ‖ byðige T ‖ futum T 11 fultumig O ‖ faui] fatum W ‖ fatum T ‖ forðan ðe--12 faris f. T ‖ -ðā H ‖ [fatum-- 15 nænne] W 12 ic w. f. T ‖ wa(r)nige C 13 catum is ô. ð. f. (doch am rande von ds. hd. um est alt̄ ł (?) beim einbinden verstümmelt) T ‖ þingc J, þing über getilgtem word H 14 conniueo aus conuiueo U ‖ i in wincige auf r. R, (samod) wincige U ‖ welle R 15 ac--sopinum f. T ‖ supinum J ‖ cigeo h ‖ (ge)laþige R 16 c in citum fast verschwunden in folge eines durch rasur auf der anderen seite entstandenen loches O ‖ ic gesêo f. T ‖ am rande v. a. hd. di O ‖ and of ð. g. f. T ‖ of] on J 17--157^1 ü. f. T 17 forsceawige F 1 in ui|inuideo O ‖ inuidi f. W ‖ inusum W ‖ :::::: sedeo C, sê:deo (o r.?) D ‖ (i)c H 2 sessu:m O ‖ on--gefêgede f. T ‖ :essum (s r.) O, ss W ‖ ðâm] twam CHU ‖ pos(s)ideo O 3 ic g. in d. z. T ‖ geâgnige--ic ausgelassen (doch 3. corr. erg. begite obsideo ic) F ‖ geahnige CDHJRTU, ionnie W ‖ possesum T, possessi W ‖ obsedeo T, auf r. C ‖ m in ymb- an stelle v. r. b O, emb- D 4 ic ymbsæt ü. obsedi T 4 obssessum H ‖ --6. 7 gr. ü. in d. z. T 5 undersi(t)te C ‖ resideo] riseo J ‖ o. ic e. s. in d. z. R ‖ (ic) vor eft J, f. T ‖ eft] of O 6 oððe strideo getilgt zw. strideo u. oððe U ‖ 1. oððe] ł J ‖ cærgige (aber ea ü. æ) U, eardige O 6. 7 gristbitig O, grisbatie W 7. 8 ic a. r. r.] di sum W 7 an(d)sw- O, -swerie T 8 sponsum O ‖ ic g. f. T ‖ ge:r- R, geweordige C ‖ pransi U ‖ prans(v)m (s an stelle v. e. a. u. v über getilgtem a) O
VI. Sêo syxte PRAETERITVM gǣð ðus: tondeo #ic efesige# oððe #ic scere scêp# oððe #hors#, totondi, tonsum; 10 mordeo #ic bîte#, momordi, morsum; spondeo #ic behâte# oððe #ic beweddige#, spopondi, sponsum (of ðâm cymð sponsus #brŷdguma#); pendeo #ic hangige#, pependi, pensum. ac hî ne gâð nâ ðus, gyf hî bêoð gefêgede: suspendo #ic âhô#, suspendi #ic âhêngc#, suspensum; detondeo 15 #ic of âefesige#, detondi; ET CETERA.
9 absatz in CDHJU ‖ VI f. FHhJOW (am rande VI. di sp. hd. O) ‖ seoxte T, VI^ta W, dahinter gæð r. H ‖ --11 bite ü. in d. z. T 10 1. o.--tonsum auf r. C ‖ 1. o.--hors gl. R ‖ ic f. TW ‖ scyre D ‖ scŷp T ‖ tondi O 11 m:ordi O ‖ momorsum (aber das 1. mo get.) R 12 o. ic bew. f. T ‖ ic] :: (be r.) O ‖ s(po)pondi O, spondi T ‖ of--13 br. f. T ‖ cumaþ W 13 pendeo aus po- C 14 nâ f. W ‖ gef H 14. 15 .III. ü. suspendo h; susspendo T, -pendo aus -pondo (dann noch e ü. e) D 15 ic aho in d. z. T, f. W ‖ su(s)pendi C, 2. s v. a. hd. eingefl. O ‖ ic aheng h. suspensum W, f. HT ‖ -ng CDJU, -ncg FhR ‖ susspensum T, sup- O 16 ü. in d. z. T ‖ a(e)fesige H, âefisige C, a efisige U, â hefesige O, a:fesige R, afesie W ‖ deton(d)i O
[[158]] Sume word geendjað on eo on ðâm forman hâde, ac hî ne geendjað on es on ðâm ôðrum hâde, forðan ðe hî gâð æfter ðǣre forman CONIVGATIONE, nâ æfter ðǣre ôðre: meo #ic fare#, meas #ðû færst#, meat #hê færð#; beo #ic gegôdige sumne#, beas; creo #ic gescyppe#, creas; 5 screo #ic hrǣce# oððe #spǣte#; laqueo #ic fô mid grine#, laqueas; nauseo #mê wlatað#, nauseas; enucleo #ic âspyrige#, enucleas; calceo VEL calcio #ic scôge mê#, calceas VEL calcias. âne twâ word synd ðǣre fêorðan geðêodnysse: eo #ic gange#, is #ðû gǣst#; queo #ic mæg#, quis 10 #ðû miht#.
1 kein absatz ‖ w in wórd aus r O ‖ endeþ W ‖ on--2 geendjað f. T ‖ f von forman auf r. O 2 ac--hade ü. d. z. nachgetr. R, f. FH ‖ hi ::: | O ‖ endeþ W ‖ -ðam T, -þā H ‖ coniugatio von sp. hd. am rande O 3 ðæra T ‖ coniugatio and W, a aus o O ‖ ðǣre] ðær O 4 meo u. meas auf r. 3. corr. F ‖ ü. bis auf weiteres in d. z. T ‖ 2. 3. sg. ü. f. W ‖ m in meat sp. hd. F 5 ic welie ł ic igodie W, ic ge auf r. O ‖ sum(n)e h, aus summe H ‖ gesceppe H, scuppe W 6 screo] creo aus crea O, screo screas W ‖ ic spete ł hræche W ‖ ræce F ‖ oððe ic spæte in d. z. R ‖ laqueo--7 enucleo hat als letzte zeile beim einbinden den unteren teil der buchstaben verloren T ‖ laqueo: (s rad. und q aus c) O, qu auf r. F ‖ gefô H ‖ grone W 7 laqueos Hh ‖ naus(e)o U, inaúseo O ‖ ic spyrige O, s ü. p h, f. T 8 e(n)ucleas J ‖ calceo::: (ceo rad.) O, e auf r. F, o ü. getilgtem a H ‖ ł CDFHhJRTUW, oððe O ‖ cal::|cio O ‖ sceoge FJRU ‖ cálce(a)s O 9 ł CDFHhJRTUW, oððe O ‖ ane ::: (swa r.?) O ‖ .II. u. darüber twa R ‖ beoþ W ‖ feorþan aus forman H 10 quis | quis O 11 miht et cetera T ‖ drei zeilen auf 52^r und ganz 52^v leer: 53^r--77^v z. 8 v. u. eine andere hd. h
DE VERBO PASSIVO.
Doceor #ic eom gelǣred#, doceris #ðû eart gelǣred#, docetur #hê is gelǣred# (þæt englisc gǣð, swâswâ þæt [[159]] ôðer, hêr bæftan); ET PLVRALITER docemur, docemini, docentur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO docebar, docebaris, docebatur; ET PLVRALITER docebamur, docebamini, docebantur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO doctus sum, doctus es, doctus est; ET PLVRALITER 5 docti sumus, docti estis, docti sunt. ET VLTERIORI MODO #and on ðâm ŷttran gemete# doctus fui, doctus fuisti, doctus fuit; ET PLVRALITER docti fuimus, docti fuistis, docti fuerunt VEL fuere.
12 überschrift f. HJW ‖ uerb O ‖ am rande v. sp. hd. noch passiuis O 13 kein absatz OR ‖ doceor aus docear H ‖ --14 ü. f. T ‖ eam H ‖ ceris W ‖ 2. 3. sg. ü. f. W ‖ ært J ‖ gelǣrd R 14 docet(u)r O, cetur W ‖ (he is g.) C ‖ gelærd R ‖ þæt--159^1 bæftan f. T ‖ ænglisc Hh, englis C, on englisc W 1 bæftan] æfter O, beforan D ‖ --4 ce- W 2 e. m. t. f. T ‖ temporore O ‖ praete:ito H, praeteritum T ‖ i(n)perfecto auf r. O 2. 3 docebar aus -bor O 3 -ter aus -tep und -mur aus -mup O 4 e. m. t. f. T ‖ [modo--10 doc]tus W ‖ temopore O 4. 5 inperfecto R 5 doctus vor es und est f. JTU ‖ est] :est (t rad.) O 6 docti vor estis und sunt f. JTU ‖ ulteri(ori) h, ulteriore T, ulterio H, ulteri O ‖ and--7 ge. f. T 7 ytran D ‖ doctus vor fuisti und fuit f. HJTU 8 docti vor fuistis und fuerunt f. HJTU ‖ fuerint O 9 uel fuere f. T ‖
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO doctus eram, eras, erat; ET PLVRALITER docti eramus, 10 eratis, erant. ET VLTERIORI MODO doctus fueram, fueras, fuerat; ET PLVRALITER docti fueramus, fueratis, fuerant. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO docebor, doceberis, docebitur; ET PLVRALITER docebimur, docebimini, docebuntur. IMPERATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI AD SECVNDAM ET TERTIAM PERSONAM 15 docere #sî ðû gelǣred#, doceatur; ET PLVRALITER doceamur, docemini, doceantur. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO docetor tu, docetor ille; ET PLVRALITER doceamur, doceminor, docentor.
oððe O (alle anderen ł) ‖ e. m. t. f. T ‖ edem O ‖ zweites e in preterito aus angefangenem r O 10 l in plus- aus i O ‖ docti f. UW 11 era(n)t H ‖ u(l)teri(o)ri O, ulteriore T, ulteriora H 12 docti f. W 13 e. m. t. f. T ‖ docebar JO 13. 14 (ausser 1. sg.) ceb- W 14. 15 inperatiuo HT, m aus ni O, inparatiuo W 15 tp͞r urspr. (dann em darüber v. e. hd. d. 14. jhdts.) T ‖ terciam W 16 doceri U ‖ ü. f. HT ‖ beo W 17 doce:mur (a wegradiert) U ‖ doceamini CDHTU, dahinter ::::::::: C ‖ e. m. t. f. T 18 doce(t)or tu F, docetur tu HhU, -et- aus -eat- C, -or aus -ur O, docetor(t)um J ‖ docetur ille CHR, -or aus -ur JO, o (vor r) ü. r. F ‖ doce(a)mur O ‖ doceminur T 19 docentur T
¶ OPTATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI ET PRAETERITO [[160]] INPERFECTO utinam docerer, docereris, doceretur; ET PLVRALITER utinam doceremur, doceremini, docerentur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO utinam doctus essem, doctus esses, doctus esset; ET PLVRALITER utinam docti essemus, essetis, essent. ET VLTERIORI 5 MODO utinam doctus fuissem, fuisses, fuisset; ET PLVRALITER utinam docti fuissemus, fuissetis, fuissent. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO utinam docear, docearis, doceatur; ET PLVRALITER utinam doceamur, doceamini, doceantur. SVBIVNCTIVO MODO VEL CONIVNCTIVO MODO TEMPORE PRAESENTI cum docear, 10 docearis, doceatur; ET PLVRALITER cum doceamur, doceamini, doceantur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO cum docerer, docereris, doceretur; ET PLVRALITER cum doceremur, doceremini, docerentur.
1 docereris--2 doceremur f. H ‖ docereris aus dec- C, docere(r)is (letztes r ü. rad. t von 2. corr.) F 2 ceremini cerentur W 2. 3 e. m. t. f. T 3 (praeterito) U ‖ perfecto f. H ‖ plusquam | fecto O, -perfectum F 4 doctus vor esses und esset f. DJTU 5 utinam--6 pluraliter doppelt O ‖ doc:ti (t rad., i nachträglich angehängt) das erste mal O ‖ docti auch vor 2. 3. W ‖ ulteri(ori) h, ulteriore T, erstes r aus p das erste mal O, davor :: das zweite mal O 6 (fuis)sem corr. v. a. hd. das zweite mal O ‖ fuisses] -em W 7 docti aus -u? C 7. 8 e. m. t. f. T 8 cearis ceatur W ‖ et pluraliter utinam dócear doceáris doceatur hinter doceatur durchstrichen O 9 doceamini f. H, ceamini (hinter ceantur) W ‖ t in doceantur undeutlich u. ur verschwunden h, ceantur W 9. 10 s. m. uel f. T 9 subiuctiuo C 11 cum auch vor d. 2. u. 3. sg. RW ‖ cum f. J ‖ doce(a)mur O ‖ cum auch vor d. 2. pl. O ‖ ceamur ceantur W 12 t. praesento (!) i. T 13 2. 3. sg. cer- W 14 cum auch vor 2. 3. pl. T
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO cum doctus sim, cum doctus sis, cum doctus 15 sit; ET PLVRALITER cum docti simus, cum docti sitis, cum docti sint. ET VLTERIORI MODO cum doctus fuerim, cum doctus fueris, cum doctus fuerit; ET PLVRALITER cum docti [[161]] fuerimus, cum docti fueritis, cum docti fuerint. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO cum doctus essem, cum doctus esses, cum doctus esset; ET PLVRALITER cum docti essemus, cum docti essetis, cum docti essent.
14 cerentur W 15 sum CHhOR, sim aus sum F ‖ cum vor 2. 3. sg. f. HJTUW ‖ doctus vor 2. und 3. sg. f. HJUW 15. 16 ductus sit O 16 1. docti bis auf einen teil von i weg H ‖ sumus O ‖ vor 2. 3. pl. cum f. HJTUW, docti f. HJUW 17 et u.] adulteriori CDT ‖ c. d. fuerim doppelt (das 2. mal getilgt) O 17. 18 c. doctus vor 2. 3. sg. f. DHJTUW 1 imus fueritis fuerint E (das letzte auf rasur eines e) 3. corr. F ‖ f(u)erimus C ‖ cum docti vor 2. 3. pl. f. DFHJTUW 2 preterito perfecto plus- W 3--4 c. d. vor 2. 3. sg. und 2. 3. pl. f. DHJTUW ‖ et--5 fuisset f. R
¶ ET VLTERIORI MODO cum doctus fuissem, fuisses, fuisset; ET 5 PLVRALITER cum docti fuissemus, fuissetis, fuissent. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO cum doctus ero, eris, erit; ET PLVRALITER cum docti erimus, eritis, erunt. ET VLTERIORI MODO cum doctus fuero, fueris, fuerit; ET PLVRALITER _cum docti fuerimus_, fueritis, fuerint. INFINITIVO MODO, NVMERIS ET 10 PERSONIS TEMPORE PRAESENTI doceri, PRAETERITO doctum esse VEL fuisse, FVTVRO doctum iri. DVO PARTICIPIA TRAHVNTVR A VERBO PASSIVO PRAETERITI TEMPORIS ET FVTVRI, PRAETERITI doctus, FVTVRI, VT docendus.
5 ultriori C, ulteri O ‖ cum doctus auch vor 2. 3. sg. C 6 fuissemussetis fuis(s)ent O ‖ fu:issent F 7 tempora F, tempo O 8 erint T ‖ ulteri(ori) h 9 fue(r)o C 10 [fuerimus--15 word] W 12 trauntur J 13 1. :preteriti D, preterit(i) F, pretiriti (iti aus etwas a.) O, praeterito R ‖ 2. preteri:ti F, preriti O 14 ut doctus DU ‖ docentus O
Ealswâ gâð þâ ôðre ðrôwigendlîcan word and DEPONENTIA: 15 mereor #ic geearnige#, mereris #ðû geearnast#, meretur #hê geearnað#, and swâ forð; PRAETERITVM merui VEL meritus sum #ic geearnode#; medeor #ic gelâcnige#, medicatus sum; misereor VEL miseror #ic gemiltsige#, misertus sum; reor #ic wêne# is DEFECTIVVM, þæt is, #âteorigendlîc#, 20 [[162]] ratus sum #ic wênde#; uereor #ic anðracige# oððe #ic wandige#, ueritus sum; fateor and confiteor #ic andette#, confessus sum; polliceor #ic behâte#, pollicitus sum; tueor #ic gescylde# mæg bêon COMMVNE VERBVM, þæt is, #gemǣne word#; intueor #ic on lôcige# oððe 5 #ic bescêawige#, intuitus; ET SIMILIA.
15 kein absatz ‖ þa | ða U ‖ a in -an aus etwas a. O ‖ et J 16 merear J ‖ --162^8 ü. in d. z. T ‖ iea[rnie--17 forþ] W ‖ gee(a)rnige C, geærnige J, gearnige R ‖ mereres T ‖ gee(a)rnast C, ærnast J 17 gee(a)rnað C, geærnað J ‖ mer(u)i aus meritum H 18 meritis J ‖ ic geea. ü. merui R, ic geearnodo T ‖ iear[nede--19 medica]tus W ‖ medior T ‖ gelangnige urspr. (dann 2. g zu c a. hd.?) F 19 meditatus (unvollst. zu medicatus D) CD ‖ misereor] miseor J ‖ (ł miseror) h ‖ ic g. ü. misereor R ‖ i[miltsie--20 wene] W 20 ic w. is auf r. F ‖ defictiuum Fh ‖ þ. is a. gl. R 20. 162^1 ateoriogendlic F 1 r[atus--andþra]kie W ‖ andþracige F, aðracige O 2 o. ic w. gl. R ‖ awandige O, awandie F ‖ and] ł J ‖ fate[or--3 confessus] W 2. 3 ic a. ü. fateor R 3 andete T ‖ pollicit[us--4 uerbum] W 4 comune J 5 þ. is g. w. gl. R ‖ on f. O ‖ lok[ie--6 similia] W 5. 6 o. ic b. ebenfalls gl. R 6 ic f. OT ‖ intuitus sum R
DE TERTIA CONIVGATIONE.
Lego #ic rǣde#, legis #ðû rǣdst#, legit #hê rǣt# (þêos CONIVGATIO is gecweden CORREPTA, ðæt is, #gescyrt#, forðan ðe hêo macað hyre IMPERATIVVM on sceortne e: lege 10 #rǣd#; and eft on INFINITIVVM byð se e sceort: legere #rǣdan#; and swâ ealle ðâ word, ðe tô hyre belimpað, scyrtað þone foresǣdan e on ðâm twâm gemetum and on mâ ôðrum, ðonne ðâ ôðre ðrêo CONIVGATIONES bêoð ǣfre gelengde); ET PLVRALITER legimus, legitis, legunt. 15 EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO legebam, legebas, legebat; ET PLVRALITER legebamus, legebatis, legebant.
7 überschrift f. HJTW ‖ III^a U 8 ego W ‖ 2. 3. sg. ü. f. W ‖ ræd::st F, rætst CU ‖ ræd CF, dahinter et pluraliter legimus legitis legunt T (vgl. 15) 8. 9 coniu[gatio--iscurt] W 9 co(r)repta H ‖ þæt is gescirt gl. R ‖ gesceort T ‖ -þā U 10 hi maciaþ heora H ‖ inperat[iuum--11 biþ] W ‖ inperatiuum HT ‖ sc(e)ortne J 11 ræd auf r. O, f. T ‖ on inf. hinter scort W ‖ (in)finitiuum F ‖ lgere C 11. 12 ræde[n--belim]peþ W ‖ rǣdan f. T 12 ealla T 13 scertað D, gescyrtað O, sceortað T ‖ forsædan F, forewarde W ‖ o[n--14 oþrum] W ‖ ðæm h 14 þ vor þonne rad. h ‖ (oðre) R ‖ (ðreo) h ‖ coniugationes f. T ‖ [beoþ--15 legimus] W 15 gelængede H, gelegnde U, lengde O, gelengende (erstes n vom rubricator) T ‖ et--legunt f. T (s. les. zu 8) ‖ we rædaþ, ge rædaþ, hî rǣdaþ fügt hinter den betreffenden lat. formen hinzu J 16 tempere T, empore O ‖ [inp.--17 le]gebamus W 17 legebamus gz. weg H ‖ gebatis gebant W ‖ eo[dem--163^1 le]git W
¶ EODEM [[163]] MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO legi, legisti, legit; ET PLVRALITER legimus, legistis, legerunt VEL legere. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO legeram, legeras, legerat; ET PLVRALITER legeramus, legeratis, legerant. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO legam, leges, leget; ET PLVRALITER 5 legemus, legetis, legent.
1 in|perfecto (in z. t. radiert) O 2 legistis] gistis W, legitis J, legitis legistis (letztes is auf r.) R ‖ gerunt[--3 plusquam]perfecto W 3 tempor(e) O ‖ pret(e)rito corr. v. a. hd.? O 3. 4 s in legeras auf r. R, geras W 4 gerat W ‖ [legeramus--5 eodem] W 5 leges] legas J, ges W ‖ legit T, legat H, get W 5. 6 [pluraliter--7 pre]senti W 6 lege:mus C ‖ lege:tis C ‖ n in legent auf r. C ‖
¶ IMPERATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI AD SECVNDAM ET TERTIAM PERSONAM lege, legat; ET PLVRALITER legamus, legite, legant. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO legito tu, legito ille; ET PLVRALITER legamus, legitote, legunto VEL leguntote. OPTATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI 10 ET PRAETERITO INPERFECTO utinam legerem, utinam legeres, utinam legeret; ET PLVRALITER utinam legeremus, utinam legeretis, utinam legerent. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO utinam legissem, legisses, legisset; ET PLVRALITER utinam legissemus, legissetis, legissent. 15 EODEM MODO TEMPORE FVTVRO utinam legam, legas, legat; ET PLVRALITER utinam legamus, legatis, legant.
inperatiuo HO 7 .III^am. U, terciam W ‖ [lege--8 le]gant W ‖ lege leges legat T 8 tempora F 9 [tu--legi]tote W 10 legunto uel leguntote doppelt R ‖ o[pt.--11 inperfecto] W 11 et] and H, f. O ‖ prerito O ‖ inperfectum F ‖ utinam vor 2. 3. sg. f. DJUW, ut (statt ut̄) R ‖ lege::res (re rad.) h 12 legeræt H ‖ zweites ut.--13 eodem] W ‖ legemus D ‖ utinam vor 2. 3. pl. f. DHJU 13 e. m. t. f. T ‖ pret(e)rito corr. v. a. hd.? O 14 plusquam[p.--15 et] W ‖ --15 vt̄ vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. T 15 legis(s)et O ‖ et--17 legat f. H ‖ utinam f. R ‖ giss- W 15. 16 giss[ent--17 legatis] W 16 e. m. f. T ‖ futura J ‖ vtinam vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. T
¶ CONIVNCTIVO MODO TEMPORE PRAESENTI cum legam, cum legas, cum legat; ET PLVRALITER cum legamus, cum legatis, _cum [[164]] legant_. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO _cum legerem_, cum legeres, cum legeret; ET PLVRALITER cum legeremus, cum legeretis, cum legerent. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO cum legerim, cum legeris, cum legerit; ET PLVRALITER cum legerimus, cum legeritis, cum legerint. 5
17. 18 coniun(c)tiuo O 18 [pr.--19 pluralite]r W ‖ legum O ‖ --164^10 cum vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. DHJUW 19 cum legamus doppelt (das zweite mal unterstrichen) O 1 lega(n)t D, gant W ‖ [eodem--2 lege]rem W ‖ e. m. t. f. T 2 em in legerem aus etwas a. O ‖ geres geret W 2. 3 le[geremus--3 tempor]e W 3 n in legerent aus m O ‖ e. m. t. f. T 4 pret(e)rito corr. v. a. hd. O ‖ zweites e in legerim (von ds. hd.?) eingeflickt O ‖ [legeris--5 leg]eritis W 5 us in legerimus und tis über s in legeris (so) von a. hd. O ‖ gerint W
[[4 ... corr. v. a. hd. O invisible . in “v. a. hd O”]]
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO _cum legissem_, cum legisses, cum legisset; ET PLVRALITER cum legissemus, cum legissetis, cum legissent. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO cum legero, cum legeris, cum legerit; ET PLVRALITER cum legerimus, cum legeritis, cum legerint. INFINITIVO 10 MODO, NVMERIS ET PERSONIS TEMPORE PRAESENTI legere; PRAETERITO legisse; FVTVRO lectum ire VEL lecturum esse. INPERSONALI MODO TEMPORE PRAESENTI legitur; PRAETERITO INPERFECTO legebatur; ET CETERA.
6 e. m. t. f. T ‖ tempore per[-?--7 legiss]es W ‖ tempora F ‖ -perfectum F 7 gisset W 8 le(g)issemus corr. von a. hd.? C ‖ [legissetis--9 futur]o W ‖ legisse:tis (n rad.) h ‖ l(e)gissent corr. v. a. hd. O ‖ e. m. t. f. T 9 legero] legerem W ‖ geris gerit W 10 [cum legerimus--infin]itiuo W ‖ cum legerimus doppelt (das zweite mal unterstrichen) O 10. 11 in infinitiuo O 11 numeris--praesenti f. T ‖ numeris aus -rus h ‖ et f. O ‖ [pr.--12 lec]tum W 12 prae- oder preteriti CDFhJR, pret(e)rit (e von a. hd.) O, praeterito perfecto et plusquamperfecto T ‖ futuri CDFhJOR ‖ lecturum] lectum T 13 i. m. t. p.] uerbo inper mit punct dahinter T ‖ a in inpersonali auf r. (v. a. hd.?) F ‖ [modo--14 le]gebatur W 14 inperfectum F ‖ legebatur et cetera] et plusquamperfecto. lectum. est. uel praeterito plusquamperfecto lectum erat. futuro. legetur. Inperatiuo. modo. legatur. futuro. legitor. Opta. (so) legeretur. praeterito perfecto. et plusquamperfecto lectum esset futuro legatur T
Þêos CONIVGATIO macað hire PRAETERITVM on eahta 15 wîsan, swâswâ nân ðǣra ôðra ne dêð.
15 kein absatz ‖ þêos--16 dêð f. T ‖ coniunctio R ‖ [mak.--16 wisa]n W ‖ u in praeteritum auf r. D 16 þara C ‖ oðre H
[[165]] I. Sêo forme PRAETERITVM gǣð ðus: quiesco #ic geswîce# oððe #ic forlǣte# oððe #ic mê gereste#, quieui, quietum; cresco #ic wexe#, creui #ic weôx#, cretum; nosco #ic oncnâwe#, noui, notum; ignosco #ic miltsige#, ignoui, 4 ignotum; cognosco #ic oncnâwe#, cognoui, cognitum; agnosco #ic oncnâwe#, agnoui, agnitum; pasco #ic fêde# oððe #ic læswige#, paui, pastum (of ðâm is nama pastor #hyrde#); consuesco #ic gewunige#, consueui, consuetus sum; sino #ic geðafige#, siui, situm; sterno #ic strêwige# oððe #ic sadelige hors# oððe #ic beddige#, straui, stratum; cerno 10 #ic gesêo#, creui, cretum; lino #ic clǣme#, liui, litum; accerso #ic gelangige#, -siui, -situm; lacesso #ic tyrige#, lacessiui, lacessitum; pinso #ic gearcige hlâf#, pinsui, pistum (of ðâm is nama pistor #bæcestre#); tero #ic tôbrŷte#, triui, tritum; quaero #ic sêce#, quaesiui, quaesitum; 15 [[166]] sero #ic sâwe#, seui, satum (sero, seras, #ic hæpsige# is ðǣre forman: seraui; desero #ic forlǣte#, deserui on ôðre wîsan, desertum; insero #ic on besette#, inserui, insertum); cupio #ic gewilnige#, cupiui VEL cupii, cupitum; concupio #ic samod wilnige#, concupiui VEL concupii, concupitum; 5 sapio #ic wât# oððe #ic smæcce#, sapiui VEL sapui, sapitum; peto #ic bidde#, petiui, petitum.
1 absatz nur CDU ‖ zahl am rande h, f. FHJOTW (doch in O am rande von a. hd. .III. coniugatio .I. ui) ‖ [þeo forme--i]swike W ‖ forma J ‖ quiessco h ‖ bis auf w. ü. in d. z. T ‖ --2 ganze ü. gl. R 1. 2 (ge)swice C, swice U, swi(c)e O 2 erstes ic f. HO ‖ forléte T, oferlæte CU ‖ [quieui--3 cre]tum W 3 weaxe h ‖ ic weôx f. HJ 4 oncnæwe J, oncnawa T, oncwawe Fh ‖ no[tum--5 igno]tum W ‖ tum von notum und das fg. ig gz. u. n z. t. weg H ‖ milts(i)ge U, gemiltsige H 5 oncnawe aus oncwawe F, oncwawe h, oncneowe J, icnowe W ‖ cogno[ui--6 agnoui] W ‖ cognitum aus cognotum J, cognotum T 6 oncnawe aus oncwawe F, oncwawe h, oncnæwe J ‖ agnotum T ‖ fæde J 6. 7 o. ic l. f. H, gl. (so auch im fg. regelmässig die ganze übersetzung über der zeile) R 7 ic f. FT ‖ les[wie--pa]stor W ‖ læsewige R ‖ of] on J 8 con(su)esco O, consuescor T ‖ (ge)wunige U ‖ [consueui--9 iþaui]e W ‖ cons(u)etus O ‖ sum] suo T 9 þafige J ‖ siui: O ‖ ern in sterno auf r. O ‖ trewig in strewige auf r. O, streowige T, (s)treowige F, streawige H ‖ drittes (ic) R, f. OW 10 sa[delie--stratum] W ‖ sadelige--ic f. F ‖ sadilige (erstes i aus u, wie es scheint) O ‖ ic vor b. f. R ‖ str(a)tum J 11 cernui cernitum T ‖ lino auf r. O ‖ [ic--12 ilangi]e W 12 acerso T ‖ gelangi(g)e C, i aus e. a. und noch einmal darüber D ‖ accersiui DHJ ‖ situm f. U, accersitum DHJ ‖ lacesco W ‖ :tyrige (s rad.) R, teorie W, styrige T, gestyrige O 13 la[cessiui--iarki]e W ‖ gegearcige U ‖ laf H ‖ pinsii F 14 is] cymð T ‖ [nome--to]brite W ‖ bæcesre O 14. 15 tobryse T ‖ quero doppelt (das zweite mal unterstrichen) R ‖ se[che--166^1 seu]i W ‖ ui in quesiui auf r. DO 1 sutum O ‖ a in seras aus i und darunter noch ein a O, e auf r. R, dahinter rasur von 5--6 buchst. h ‖ seraui hinter seras H ‖ ic h. ü. sero R, vor seras J ‖ haspie W ‖ [is--2 seraui] W 1. 2 is ð. f. f. J ‖ is] þæt is H 2 seraui] coniugat̄ H ‖ deserto H ‖ [on--3 o]n besette W 3 wison R ‖ desertam F ‖ on f. (2 buchst. rad.) O ‖ besætte T 4 [cupio--5 wilnie] W (doch sind einige striche übrig) ‖ ui von cupiui auf r. O ‖ uel] oððe O 4. 5 conc. ic samod unleserlich J 5 gewilnige H ‖ uel concupii f. H ‖ uel f. O ‖ concu[pitum] W 6 smæcge J ‖ oððe sapui auf r. O ‖ uel] oððe FhOR ‖ sap(i)ui F ‖ i in sapui auf r. C, sapiui J 7 peto ic b. doppelt W ‖ das 1. mal bi[dd]e W ‖ pet(i)ui O
II. Sêo ôðer PRAETERITVM geendað on ii, ac on ðǣre ne befeallað nâ mâ worda, þonne, ðâ ðe gâð on twâ wîsan: cupio #ic gewilnige#, cupiui oððe cupii; arcesso 10 #ic âflîge mîne fŷnd# oððe #genyrwige#, arcessiui VEL arcessii; and byð se ǣrra i ǣfre sceort.
8 absatz nur U ‖ zahl am rande h, f. FHJOW (doch am rande von späterer hd. II ii O) ‖ se CTU ‖ :oþer (w rad.?) C, auf r. h ‖ endeþ W ‖ ii] i CDFJTU ‖ [ac] W ‖ on ðære] o|ðere h ‖ o(n) (a. hd.?) F ‖ ðære oðre O 9 ne aus be O ‖ befellað R, feallað U, aus gefealdað h ‖ nâ] nan H ‖ worde T, word W ‖ ðâ f. J ‖ (þe) C ‖ [two] W 10 ic g. f. H ‖ oððe] ł DJW ‖ arcesso aus accerso v. a. hd. F 11 aflem[e] W ‖ ic inerwie W ‖ accersiui U ‖ oððe FhO, oþþe C, f. D 12 ar|:::cessii (ces rad.) O, arcessii aus accessii v. a. hd. F, ii auf r. C, accersii U, arcessi J ‖ and f. O ‖ ǣrra] for[me] W ‖ (æfre) h
III. Sêo ðridde PRAETERITVM geendað on u.i: imbuo #ic tŷ# oððe #lǣre#, imbui #ic têah#, imbutum, and byð se u lang on ðâm SOPINVM and sceort on ðâm PRAETERITVM; 15 [[167]] eallswâ acuo #ic hwette#, acui, acutum; induo #ic mê scrŷde#, indui, indutum; exuo #ic mê unscrŷde#, exui, exutum; innuo #ic gebŷcnige#, innui, innutum; annuo #ic getîðige#, annui, annutum; diluo #ic âfeormige#, dilui, dilutum; polluo #ic besmîte#, pollui, pollutum; 5 suo #ic sywige#, sui, sutum; tribuo #ic sylle# oððe #forgyfe#, tribui, tributum; statuo #ic sette#, statui, statutum; minuo #ic wanige#, minui, minutum; arguo #ic ðrêage#, argui, argutum.
13 absatz nur U ‖ zahl am rande h, f. FHJOTW (doch am rande von späterer hd. III. ui O) ‖ endeþ W ‖ inbuo U, imbui H 14 ic teo JW ‖ ic lære (l[ere] W) CUW ‖ ic têah f. H ‖ teh mit æ über e J ‖ is W 15 sopínum aus sap- O, supinum JU ‖ o[n þen] W 1 hwætte T ‖ acu::tum (tu radiert?) O ‖ indu(o) aus indui H 2 scryde aus screde J, aus scyrde v. a. hd. F, scry:de (d rad.?) O ‖ indui--unscrŷde f. J ‖ [in]dui W ‖ unscry:de (d rad.) O, (un)scride h 3 in(n)uo O, am rande v. ds. hd. H ‖ ibec[nie] W 4 tiþie W, geaðige U ‖ ic] vor i noch ein c ähnliches zeichen h 4. 5 afermige J, afeor[mie] W 5 besmitte W 6 siwige aus suw- R, s[ewie?] W 7 sætte T, s[ette] W 7. 8 statuum O, stastum W 8 wan(i)ge H ‖ minui f. W 9 ðrige mit a. t. aus drige F ‖ ar[gui ar]gutum W ‖
¶ pluo #ic rîne# macað plui, spuo #ic spǣte# spui, metuo #ic mê ondrǣde# metui: þâs ðrêo 10 word nabbað nǣnne SOPINVM. ruo #ic hrêose#, rui, rutum, ac se tôwearda PARTICIPIVM hæfð i, ruiturus #tô hrêosenne#, and of ðisum worde gefêgede habbað sceortne u on SOPINVM: eruo #ic âhredde# oððe #ût âliðige#, erui, erutum; diruo #ic tôwurpe#, dirui, dirutum. pono #ic 15 sette#, posui, positum, and of ðâm gefêgede subpono #ic underlecge#, subposui, subpositum; compono #ic gefêge#, composui, compositum; gigno #ic gestrŷne#, genui, genitum; uomo #ic spîwe#, uomui, uomitum; gemo #ic geômrige#, [[168]] gemui, gemitum; fremo #ic grimette#, fremui, fremitum; tremo #ic bifige#, tremui, tremitum: on eallum ðisum byð se u sceort on PRAETERITVM and se i on SOPINVM.
pl:uo C ‖ reine W ‖ pluui alle ausser JT ‖ spu:o O, der untere teil von sp weg H 10 spete J ‖ metu[o ic me] W ‖ s in þas nachträglich eingefügt U 11 wurd U ‖ næbbað T ‖ supinum J ‖ ic--rutum schwer zu lesen J ‖ i[c reo]se W ‖ reose HU 12 towerda C, towerda aus -de T, towearde HJ 12. 13 hreosanne H, reosenne F, r[eosen]ne W 13 and f. O ‖ f in of auf r. a. hd.? h ‖ þissum hJU ‖ wordum CHTU ‖ gefeged U 14 supinum J ‖ [eruo] W ‖ aredde H, unvollständig corr. aus ahrædde h ‖ ali(ði)ge O 15 toworpe FUW, -wyrpe R, -weorpe CDT ‖ d[iru]tum W ‖ pone T 16 gefeged T 17 u[nder]legge W, -licge D ‖ gefege:: (de rad.?) C 18 co- aus cu- im pf. u. sup. h ‖ compo[situm] W ‖ über gigno v. a. hd. ł pario h ‖ gestrene h 19 u[omi]tum W ‖ sicige ü. geomrige gl. U 1 grymetige H, grímytige T, grymtige DC, grimtige U, gremette O, grimmete W ‖ fre[mui] W 2 t in tremo aus c und noch ein t darüber O ‖ ic f. U ‖ bifige] forhtige H, darüber cwacige gl. U ‖ ðissum h, þissum J 2. 3 [biþ þe] W 3 supinum J ‖
¶ texo #ic wefe#, texui, textum; nexo #ic cnytte#, nexis VEL nexas ðǣre forman, nexui, nexum; necto #ic cnytte#, nexui VEL 5 nexi, nexum; pecto #ic cembe#, pexui VEL pexi, pexum; meto #ic rîpe#, messui, messum; strepo #ic hlŷde#, strepui, strepitum; rapio #ic gelæcce#, rapui, raptum; of ðâm gefêged eripio #ic ætbrêde# oððe #âhredde#, eripui, ereptum; diripio #ic fram âtere#, diripui, direptum; sterto 10 #ic hrûte#, stertui (nis ðǣr nân SOPINVM); alo #ic fêde#, alui, altum VEL alitum; colo #ic begange# oððe #ic wyrðige#, colui, cultum; consulo #ic âxige mê rǣdes# oððe #ic ðeahtige#, consului, consultum; occulo #ic behŷde#, 14 occului, occultum; molo #ic grinde#, molui, molitum; uolo [[169]] #ic wylle#, uolui (of ðâm byð nama uultus #andwlita#, swâswâ of occulo #ic bedîglige# occultus #bedîglod#); nolo #ic nelle#, nolui: ac ðâs twâ word nabbað nǣnne SOPINVM.
unde textrinum opus ü. texo gl. U, texuo W 4 [textum--5 forman] W ‖ (c)nytte h, :: cnytte O ‖ oððe O, ł die anderen ‖ nxas O 5 þæra H ‖ nexi (getilgt W) CUW, dahinter rasur von 5--6 buchst. h ‖ nextum T ‖ necto] o aus e. a. und noch einmal darüber h ‖ [ic--6 pex]ui (doch z. t. spuren) W ‖ cnytto J, cnytte aus cnytto C, gecnytte O ‖ oððe O, ł die anderen 6 nexi aus nexui F ‖ unde pecten ü. pecto gl. U ‖ (c)embe O, cæmbe H, cæm:be h ‖ pecxui R, p̄xui T ‖ oððe O, (ł) C, ł die übrigen 7 metu T ‖ zweites s von messui v. a. hd. eingeflickt O, darüber unde messor gl. U ‖ st(r)epui h, [strep]ui W 8 strepitum aus strip- F, streptu T ‖ unde raptor ü. rapio gl. U ‖ læcce F, dahinter oþþe ahredde H ‖ ra:::|pui O ‖ rapitum CU 8. 9 of ð. g. f. T ‖ ðam is g. H 9 ifei[ȝed]e W ‖ ætbrǽde T ‖ o. â. f. H (s. les. zu 8) ‖ oððe] cððe O ‖ aredde U, ahrydde D 9. 10 raptum O 10 d(i)ripio O ‖ ic of [ater]e W ‖ s(t)erto C, sterco J, serto T 11 nis ðǣr f. W ‖ þer F ‖ nân f. DTU ‖ supinum J ‖ ic fæde J, [ic fe]de W, darüber inde altor et altrix gl. U 12 oððe O, ł die übrigen 12. 13 wur- CDFHRTU, weorþ- h, bewurþe J 13 o in colui aus e. a. H ‖ cul[tum c]onsulo W ‖ cons. ic a. schwer zu lesen J ‖ consvlo aus consolo O, v auf r. C ‖ rædas J, ræd W 14 consulfui J ‖ occulto H ‖ [ic be]hude W ‖ hehyde J 15 occul::tum O ‖ uolo--169^4 f. T ‖ [uolo] W 1 and of R ‖ beoð U, is W, f. F ‖ nama: (n rad.) O ‖ andwlite C, andwlyte U 2 of f. H, von a. hd. auf r. F ‖ o(c)culo a. hd. FO, occulto H, [occu]lo W ‖ bedihlige H, bedîglice J ‖ ocultus O, -us aus -os U ‖ bedihlod HJ, beliglod O 3 ac f. W ‖ twâ f. CDU, [two] W ‖ nabað ü. d. z. nachgetr. O 4 supinum J
IIII. Sêo fêorðe PRAETERITVM geendað on si: quatio 5 #ic tôcwŷse#, quassi #ic tôcwŷsde#, quassum #tôcwŷsed#; percutio #ic slêa#, percussum; concutio #ic sceace# oððe #ic samod slêa#, concussi, concussum; excutio #ic of âsceace#, excussi, excussum; incutio #ic on beslêa# oððe #on âsceace#, incussi, incussum (ðâs word macjað heora IMPERATIVVM on 10 te: percute #sleh#, excute ET CETERA, and INFINITIVVM on tere: percutere te uolo uirga #ic wylle ðê slêan mid gyrde#);
5 absatz nur U ‖ zahl am rande h, f. FHJOW (doch v. späterer hd. am rande IIII. si O) ‖ endeþ W ‖ qua[tio] W, q(u)atio h, quattio H, cwatio O 6 perf. u. part. ü. f. W ‖ tôcwŷsde] tocwyse O ‖ toc(w)ysed H, tocwys(e)d C 7 percusso H ‖ percussi hinter slea JW, ü. d. z. percussi ic slog (v. ds. hd.?) mit a. t. U ‖ percusus sum F ‖ concu[tio] W ‖ scace H, sc:ace h ‖ oððe--8 âsceace f. J 7. 8 ic samod] c sa z. t. weg H 8 ascace h, ascake H, ascę́ce O, ascea[ke] W, sceace CDU 9 [e]xcussi W ‖ incutio--10 incussum unten am rande v. ds. hd. C ‖ in von incutio auf r. O ‖ onbeoslea J, unbeslea h ‖ zweites on f. O, an Fh ‖ ascake H, besceace J, sceace CU 10 inc(u)ssum O ‖ [þeos] W ‖ maciat O, macyað h ‖ inperatiuum DHO 11 sleah F, f. T ‖ excute--and f. T ‖ cet(e)ra O ‖ and auf r. R, et J ‖ infi[nitiu]um W, finitiuum O 11. 12 on tere f. T 12 te--13 gyrde f. T ‖ uirga f. W 12. 13 mid g. f. W
¶ gero #ic bere#, gessi, gestum; uro #ic forswǣle# oððe #forbærne#, ussi, ustum; uerro #ic swâpe#, uerri VEL uersi, uersum; sumo #ic underfô#, sumpsi, sumptum; promo #ic geyppe#, prompsi, promptum; demo #ic wanige#, 16 [[170]] dempsi, demptum; como #ic geglencge#, compsi, comptum; emo #ic bicge# macað emi, emptum; premo #ic ofðrycce#, pressi on twâm essum, pressum and of ðâm gefêgede comprimo #ic samod ofðrycce#, compressi, compressum; exprimo #ic geswutelige# oððe #swutelîce secge#, expressi, 5 expressum; tempno #ic forsêo#, tempsi, temptum (ealswâ contempno, and of ðâm byð contemptus #forsewennyss#); scribo #ic wrîte#, scripsi (hêr byð se b on p âwend on PRAETERITVM), scriptum;
13 g in gero auf rad. s F ‖ ges[si ge]stum W ‖ gesstum h ‖ u in uro auf r. O, vre T ‖ forswéle T, forswelege O 14 uerro noch einmal über uerro (v. ds. hd.?) mit a. t. U ‖ swâpe] sawe F ‖ [uerri] W 15 uersi von späterer hd. aus fersi F ‖ sump:::|si O, sumsi H 16 ge::yppe O ‖ [promp]si W, promsi CDHhU ‖ promtum h ‖ gewanige O 1 demsi CD ‖ demtum CDh ‖ geglenge CDRTU, geglænge h, geglængce H, iglen[ge] W ‖ [c]ompsi W, comsi CDFT, f. O ‖ com(p)tum C, comtum h 2 gebicge O ‖ macað f. W ‖ :emptum O ‖ præmo J 3 [pres]si W, presso (aber o durchstrichen) C ‖ on t. essum hinter pressum J, f. HT ‖ essum] ss W ‖ a. of ð. g. f. T ‖ gefeged H 4 comprimo--5 secge f. CDU 4 ü. f. T ‖ somed [of þr]ucche W 5 swutlice O ‖ [segg]e W 6 oferseo CU ‖ temsi D ‖ temtum h 7 con[tempn]o W, zu -mno O, contemno h ‖ and--forsewennyss f. T ‖ of] on O ‖ beoð U, f. W ‖ contemtus h 7. 8 fore(se)wennyss (se v. a. hd. und an r radiert) O, forsewendnyss F, forseowennys H, w aus r D 8 ic :: wr. (sc rad.) R, f. T ‖ srip|:si O ‖ hêr--9 praeteritum f. DT ‖ [her] is W ‖ p f. O 9 awænd h, iwend W ‖ sriptum O
¶ nubo #ic oferwrêo#, nupsi, nuptum (ac ðis word gebyrað tô gyftum: ðanon 10 is gecweden nuptiae #giftu#); scalpo #ic clâwe#, scalpsi, scalptum; sculpo #ic grafe#, sculpsi, sculptum; carpo #ic tôtere# oððe #pluccige# oððe #tǣse#, carpsi, carptum and of ðâm gefêged excerpo #ic of âpluccige#, excerpsi, excerptum; serpo #ic smûge#, serpsi, serptum; repo #ic 15 crêope#, repsi, reptum; ludo #ic plege#, lusi, lusum; laedo #ic derige#, laesi, laesum; rado #ic scere#, rasi, [[171]] rasum; rodo #ic gnage#, rosi, rosum; trudo #ic scêofe#, trusi, trusum; uado #ic gange#, uasi, uasum and of ðâm gefêged euado #ic ætwinde#, euasi #ic ætwand#, euasum; illido #ic on beslêa#, illisi, illisum; claudo #ic belûce#, clausi, clausum (claudo oððe concludo #ic belûce#, conclusi, 5 conclusum: eft claudo VEL claudeo VEL claudico #ic healtige#, claudicas);
10 ac--11 giftu f. T ‖ gebyrat h ‖ þonon (ð-) ChJRU, and þ[anon] W 11 [is icweþen] W ‖ gyfta CU, ȝifta W ‖ clawige T ‖ scal(p)si h, scalpi O 12 sca(l)ptum F, scalpt[um] W, sculptum H, a aus u C ‖ sculpo--sculptum f. CTU, hinter 13 carptum W ‖ [ic--scul]ptum W ‖ sculpsi aus sculpti O, p am rande nachgetragen H ‖ scultum D 12. 13 [carpo ic t. ł] W 13 totyre D ‖ plu(c)cige C ‖ tæse wulle W 13. 14 and of ð. g. f. TW 14 gefegede J ‖ ic of f. O ‖ aplu(c)cige O 14. 15 excerpt[um--15 smuge] W ‖ excer(p)tum F 15 serpsi] serpi W ‖ rapo J 16 lud[o--17 lae]do W ‖ plegige H 17 ic derge U, f. T ‖ ic sc. f. T ‖ scyre DH, r aus e. a. rad. O 1 ro[do--rosum] W ‖ erstes o von rodo (aus a?) radiert OU, rado R, rodo unius porci (ti vor ci rad.) pedem J ‖ gnage anes swînes fôt J ‖ r in rosum auf r. H ‖ sceafe O, sceufe aus sceafe D, scufe HJT 2 uado ü. d. z. O ‖ ic gange f. T ‖ ua[si--3 ifeiȝed] W ‖ uasi uasum] facit praeteritum. in defectiua coniugatio. sicut est eo. ic gange. is. þu gast. it. he gað U 2. 3 and of ð. g. f. JT 3 gefeged: C ‖ ic ætwinde f. T ‖ e in euasi von sp. hd. F, æuasi aus au- C ‖ ic ætwand f. DHJTW 4 erstes i von illido auf r. O ‖ besl[ea--ic] W ‖ illisum aus illusum h ‖ claudo ł conclaudo T 5 clausi--belûce f. CDU ‖ claudo--6 1. uel f. T ‖ claudo] cludo FHhW ‖ oððe] ł J, f. H ‖ concludo aus conclude O, conclaudo J 5. 6 [conclusi--claudo] W 6 claudo] cludo H ‖ beide uel] oððe O, ł alle andern 7 i in healtige auf rasur D ‖
¶ plaudo #ic hafetige# oððe #fægnige#, plausi, plausum; caedo #ic fare aweg# oððe #ic rŷme#, caessi, caessum and of ðâm gefêgede recaedo and 9 apcaedo #ic fare aweg#; praecaedo #ic forestæppe#, praecaessi, praecaessum; concaedo #ic getîðige#, concaessi, concaessum; incaedo #ic gange# oððe #on bestæppe#: and ealle ðâs word healdað þone DYPTONGON ae on PRAETERITVM; eft accaedo #ic geneâlǣce#, accaessi, accaessum.
plaud[o--8 plau]si W ‖ afetige FR, hafecige OU, heafetyge (fe über einem radierten buchstaben und f vielleicht selbst aus etwas anderem) h ‖ oðð R, oððe ic U 7. 8 fægenige HU 8 pla(u)si CJ ‖ 2. ic f. CDHTU 9 ryme T, rume W, (h)rime (corr. v. a. hd.?) U, hryme CDFHhJOR ‖ cessi doppelt O ‖ c[essum--ifeiȝed] W ‖ gefége T ‖ and] et R, ł J 10 abcedo CU, ab(s)cedo a. hd. F, obscedo J ‖ aweg] weg O ‖ c in praecedo aus t? O ‖ ic] oððe R ‖ foreste[ppe--11 con]cedo W ‖ forestæ(p)pe O, -spæppe U 10. 11 praecedi D 11 pręcęssum (aber der erste haken wegradiert) D ‖ concede J ‖ tiþie W 12 i incédo O ‖ gan:ge O ‖ oððe on b. in d. z. R ‖ [on--13 alle] W 13 þon̄ J ‖ diptongon h, dyptung on T, diptonge W ‖ on f. T ‖ pret[eritum--14 inea]læche W 14 acessi O ‖ ac(c)essum T, acces:sum h, acessum O
[[172]] ¶ ôðer is caedo #ic slêa# oððe #swinge#, cicidi #ic swang#, #caesum# and of ðâm gefêged abscido #ic of âceorfe#, abscidi, abscisum; succido #ic forceorfe#; concido #ic samod ceorfe#; incido #ic forceorfe#; praecido #ic foreceorfe#: ðâs word ealle habbað ǣnne PRAETERITVM, and 5 hî âwendað ðone DYPTONGON ae on langne i. mergo #ic besence# oððe #bedyppe#, mersi, mersum; spargo #ic geondstrêde#, sparsi, sparsum; tergo #ic wîpige#, tersi, tersum;
1 o. s. in d. z. R ‖ [swinge--swang] W ‖ cecidi h 2 (cesum) C, ce:sum OR (s rad. O), cessum FH ‖ and f. F ‖ gefegede J ‖ a(b)scido C 3 a[bscidi abscisum concido] W ‖ abscidi--forceorfe f. H (vgl. les. zu 4) ‖ aceo(r)fe R ‖ also suc[cido ic forkeor]ue hinter 4 inc. ic feorkeorue W ‖ forceo(r)fe corr. v. a. hd. O, ceorfe CDTU ‖ conc(i)do aus concedo H 4 succido ic forceorfe hinter ceorfe H ‖ (inc. ic f.) C ‖ forceo(r)fe corr. v. a. hd. O, zweites o aus a U ‖ pr. ic f. fehlt W 5 habbað ealle HUW ‖ e in ealle aus e. a. J ‖ ænne auf r. C 6 a[wendeþ þene dipton]ge W ‖ awændað Hh ‖ ðone] ænne H ‖ dipt- h, digtongon U, dytung on (on rad.) T ‖ ae] ac O ‖ lagne U 7 beduppe ł besen[che--spargo] W ‖ bedi(p)pe h, -dype H ‖ mærsum aus mærtum h 8 geondstregde T, ȝeondstreiȝe W ‖ wip[ie--9 ic] W ‖ (wi)pige (urspr. pi(wi)ge) O
[[1 o. s. in d. z. R invisible . in “in d z. R” 5 ... e in ealle aus e. a. J ‖ divider ‖ missing at end of line]]
¶ mitto #ic âsende#, misi on ânum esse, missum on twâm essum; eallswâ of ðâm gefêgede inmitto #ic 10 on besende#, inmisi, inmissum; committo #ic befæste# oððe #âgylte#, commisi, commissum; permitto #ic geþafige#; dimitto and omitto #ic forlǣte#; transmitto #ic ofersende#; admitto #ic âgylte#; amitto #ic forlêose#; submitto #ic nyðer âlǣte#; PRAEMITTO #ic foresende#; promitto 15 #ic behâte#; praetermitto #ic forlǣte#; emitto #ic [[173]] âsende#; remitto #ic ongeân sende#; and ealle hî habbað ǣnne PRAETERITVM and ǣnne SOPINVM.
9 â.] on sende W ‖ esse] s W 10 on] in O ‖ essum] ss W ‖ als[o--inmit]to W ‖ of] on U ‖ gefeged HT ‖ inmitto] mitto O 11 on f. O ‖ besænde H ‖ inmi:si F, inmissi U, i auf r. C ‖ inmissum aus -misum C, inmisum OT ‖ be[fæste--12 commi]si W ‖ befeste T 12 commi:si R 13 omitto et dimitto W ‖ and] ł J ‖ omitto aus onmitto U, onmitto O ‖ [ic f. t.] W ‖ forlæte aus ofer- (v. ds. hd.?) U, oferlæte C 13. 14 ofersænde H, -synde U, forsende F 14 (ic agylte amitto) v. ds. hd.? U ‖ for[leose--15 ni]þer W 14. 15 subni(t)to O 15 foresænde H, forsende U 16 be[hate p. ic f.] W ‖ pretermi(t)to (corr. v. a. hd.?) O, premitto F 16. 173^1 ic ût asende T 1 ongen F ‖ send[e--hab]beþ W ‖ sænde H, synde u. darüber ende U, sense O 2 supinum aus sa-? F, supinum J
V. Sêo fîfte PRAETERITVM geendað on xi: duco #ic lǣde#, duxi #ic lǣdde#, ductum; dico #ic secge#, dixi, dictum; rego #ic wissige#, rexi, rectum (of ðâm cymð 5 rex #cyning#, þe rihtlîce wissað his folce); of ðisum bêoð gefêgede porrigo VEL porgo #ic rǣce# (porrige mihi librum #ârǣce mê ðâ bôc#), dirigo #ic tǣce sumum men his weg# oððe #ic gerihte sume wôhnysse#, corrigo #ic bête sume lêase bôc# oððe #ic stŷre sumum stuntum 10 menn#, erigo #ic ûpp ârǣre#, surgo #ic ârîse#; pergo #ic gange#, perrexi, perrectum: eallswâ gâð þâ foresǣdan word.
3 absatz nur U ‖ zahl am rande h, f. FHJOW (doch von späterer hd. V. xi am rande O) ‖ fîfte] V W ‖ [praet.--ic] lede W 4 duxi ic lædde doppelt (das zweite getilgt) F ‖ ic lædde f. W ‖ ductum gelæd J ‖ ic sæcge J, f. T 5 dictum aus ductum R ‖ [rego--r]ectum W ‖ cumaþ W 6 cyningc HR, -ncg h, f. W ‖ wis[seþ--þiss]en W ‖ þissum hJU, ðissum T 7 gefeged T ‖ pór|::rigo (ri rad.?) O ‖ oððe O, ł die übrigen ‖ ræ[che--lib]rum W ‖ hræce h ‖ porige O ‖ michi T 8 aræc DJW, a aus æ? C ‖ ic tæce usw. in d. z. R ‖ sum[--9 w]ei W ‖ m̄ und darüber men (v. ds. hd.?) U, mæn h 9 oððe--10 bôc f. J ‖ geriht|te F ‖ wognysse CDFh, weinesse W 10 ic bete usw. in d. z. R ‖ [be.--boc] W ‖ steore H 10. 11 sumne stunne mon W ‖ stuntan H 11 mæn h ‖ a[rære s. ic. a.] W ‖ ærære C ‖ ic ârîse f. H 12 per(r)exi C 12. 13 [þa f. w. e]ft W ‖ þa | ::::: fore sædan (gað ða rad.?) O 13 -sædan aus -rædan F, aus -sædon C, aus -sædam D ‖
[[12. 13 ... þa | ::::: fore sædan (gað ða rad.?) printed as . over |]]
¶ eft of lego gefêgede neglego #ic forgyte#, neglexi, neglectum; intellego #ic undergyte#, intellexi, intellectum (of ðâm is intellectus #andgit#); diligo 15 #ic lufige#, dilexi, dilectum. cingo and accingo and succingo #ic embgyrde#, cinxi, cinctum; unguo #ic smyrige#, [[174]] unxi, unctum; iungo #ic jucige#, iunxi, iunctum and of ðâm coniungo #ic tô geðêode# (of ðâm is coniunx #gemæcca#, and hit forlǣt ðone n on GENITIVO coniugis, þæt hit nǣre ðâm worde gelîc coniungo, coniungis); extinguo #ic âcwence#, extinxi, extinctum (stinguo nis nâ on gewunan); 5 ango #ic geangsumige#, anxi, anctum and of ðâm is anxietas #angsumnys#; linguo #ic liccige#, linxi, linctum; ninguo #ic snîwe#, ninxi, ninctum (of ðâm is nix #snâw#); tinguo #ic bedŷpe#, tinxi, tinctum (of ðâm is tinctura #dêagung#); intingo #ic on bedŷpe#; pungo 10 #ic pricige#, punxi VEL pupugi, punctum.
gefeged H ‖ nelgigo v. a. hd. zu negligo O 13. 14 ic ne forgyte J 14 neg[lexi--intelle]go W ‖ intelligo DU ‖ understonde ł underȝite W 15 [intellectum--in]tellectus W 16 ic l. f. W ‖ [c. a. a. a. s]uccingo W ‖ erstes and nachträglich eingefügt O, ł J ‖ acingo J ‖ and succingo f. O ‖ zweites and] ł J 17 ymb- DHRU, ymg- CT, eomb- J ‖ cincxi hU ‖ un[go--174^1 unctum] W ‖ uiguo J ‖ smirge U 1 uncxi FTU ‖ (u)nctum O ‖ geocige D, geocyge h ‖ iu(n)xi H, iuncxi FU ‖ iu(n)ctum C 2 [þen--i]þeode W ‖ coniu(n)go O, coniunctiuo J ‖ is] his J ‖ coniunx: O, coniuncx CT 2. 3 gemæca (mæca auf r.) O 3 for[l.--geni]tiuo W ‖ þonne J ‖ n] u O 4 iliche W ‖ [c. c. ex.] W ‖ coniugo T ‖ exting(u)o O 5 acwænce H ‖ extincxi F, f. (weggerissen?) J ‖ sti(n)go J ‖ [nis--6 an]go W 6 ancxi DF ‖ a(n)ctum O ‖ and f. W 7 [anx. angsumne]sse W ‖ ancxietas FHJ, ancxietus O ‖ ancsumnys O ‖ li(n)guo C, lingo HT ‖ lic:::ge O, licc(g)e C, licge U ‖ lingxi h 8 ningo T, n aus m C ‖ [ic--ni]nctum W ‖ of--9 tinctum f. J 9 tingo T ‖ bedup[pe--of þ]en W ‖ bedyppe O, bedûpe T, ype auf r. U ‖ tincxi h 10 intincgo W, intincto O ‖ be[duppe--11 pr]ikie W ‖ bedyppe DO, dype F, ype auf r. U ‖ pugno H 11 puncxi FhOR ‖ oððe O, f. W, ł die übrigen ‖ pupui alle ausser J ‖ pu(n)ctum sp. hd. D ‖ o:ðre F, oððre U 12 [þene--sop]inum W ‖ supinum J, sup- aus sop- F ‖ gemete O ‖ pinctum (aber n getilgt) U
¶ ðâs ôðre lǣtað ðone n aweg on SOPINVM: pingo #ic mête#, pinxi, pictum (of ðâm is pictura #mêting#), fingo #ic hiwige# oððe #scyppe#, finxi, fictum (of ðâm is figulus VEL luti figulus #crocwyrhta#); stringo VEL restringo #ic gewrîðe#, strinxi, 15 strictum; ringo #ic grennige#, rinxi, rictum; mingo #ic [[175]] mîge#, minxi, mictum; affligo #ic geswence#, afflixi, afflictum; figo #ic gefæstnige#, fixi, fixum; frigo #ic hyrste#, frixi, frixum (of ðâm is frixorium #hyrstung#); sugo #ic sûce#, suxi, suxum;
13 [is--f]ingo W ‖ metincg R, -ngc (g aus e. a. J) hJ ‖ h(i)wige C 13. 14 o. ic sc. J 14 fi(n)xi F, finxi: h ‖ [þen--lu]ti W ‖ fingulus O ‖ oððe O, ł alle anderen, doch erst nachträg. (von a. hd.?) U ‖ l. fingulvs aus -lis O 15 cr. ü. d. ersten fig. R ‖ -wrihta H ‖ stringo aus strengo O ‖ oððe O, ł die übrigen ‖ restrin[go--strinxi] W ‖ e am ende von gewr. undeutlich und daher noch eins dar. O ‖ strincxi hRO, strincsi F 16 ringo--rictum f. J ‖ gren:(ni)ge (i r.) O, gren(n)ige h, grenige U ‖ rincxi T ‖ [mingo--175^1 mi]nxi W 1 mihe H ‖ mincxi H, mixi h ‖ a(f)fligo (corr. v. ds. hd.?) O, g auf r. J ‖ geswænce H, en auf r. O ‖ aflixi O, affligi urspr. (aber xi ü. gi v. ds. hd.) F 2 af[flictum--if]estnie W ‖ fi(x)um aus fictum h ‖ frigo--3 frixum f. T ‖ frigo ü. d. z. O 3 gehyr(s)te (corr. v. ds. hd.?) O ‖ ixi von frixi auf r. O ‖ fricxum C ‖ [of--frixor]ium W ‖ frixor(i)um C, fixorium U ‖ hyrsting D 4 succe C, ce auf r. U ‖
[[15 ... e am ende von gewr. undeutlich und daher noch eins dar. O MS looks like expunctuated o replaced with e]]
¶ aspicio #ic behealde#, aspexi, aspectum (of ðâm is aspectus #ymbwlâtung#); conspicio 5 and respicio #ic besêo#, -xi, -ctum (of ðâm synd naman conspectus #gesyhð# and respectus #anlǣc#); illicio #ic beswîce#, illexi, illectum; pellicio #ic bepǣce#, pellexi, pellectum (of ðâm byð pelex #cyfys# oððe #bepǣcystre#); elicio #ic ût âloccige# macað elicui and elicitum, forðan 10 ðe electus is #gecoren#; struo and construo #ic timbrige#, construxi, constructum and of ðâm destruo #ic tôwurpe#, -xi, -ctum; instruo #ic lǣre#, instruxi, instructum; fluo #ic flôwe#, fluxi, fluxum and of ðâm defluo #ic tôflôwe#, 14 -xi, -xum; uiuo #ic lybbe#, uixi, uictum (of ðâm is uictus #bîgleofa#);
appexi O 6 and] et CTU, ł J ‖ ic beseo ü. d. ersten w. R, f. H ‖ xictum und v. a. hd. (respexi respectum) U ‖ conspexi D, respexi (aus -spixi) J ‖ ctum f. O, c̄tum h, conspectum D, respectum J ‖ beoþ W 7 and] et J ‖ anleͥc] H, æ auf r. R ‖ i(l)licio C 8 illexi aus illex Fh, illex HOT ‖ pellicio] pellici O ‖ bipeche ł biswike W 9 is W ‖ pellex O, f. H ‖ cyfes DHJ, cufes W, f. O ‖ o. b. in d. z. R ‖ (be)p- C, be(pæ)- O, -cestre DHTU, pæcistre (ohne be) J 10 elucui O ‖ and f. J ‖ -þon U, ðā H, ðan und der untere teil des folgenden þ weggerissen J 11 ðe f. CDTU ‖ is g. gl. R ‖ is doppelt O ‖ n in gecoren aus m O ‖ str:uo O, sstruo U ‖ and] ł J ‖ cóns(t)r:uo O ‖ ic t. ü. d. ersten w. R 12 constructu T ‖ toweorpe CDHT, towearpe U 13 destruxi destructum DJ, vor xi ctum ein ergänzungszeichen und über der zeile v. a. hd. destructi destructum U ‖ -ctum] c̄tum h, f. O ‖ struxi O ‖ ctum W 14 xum W 15 defluxi H, deflexi J ‖ x:um (t rad.) F, defluxum H, deflexum J ‖ ui(c)tum O, uic(t)um h, uixctum CDU ‖ of auf r. O 16 byleofa h, aus -fan H ‖ oððe O, (ł) C, ł die übr. ‖
¶ coquo VEL coco #ic sêoðe#, coxi, coctum (of [[176]] ðâm is cocus #côc#); eft decoquo on ðâm ylcan andgyte (coquo gebyrað êac tô gebæce); flexo oððe flecto #ic gebîge#, flexi, flexum; plecto #ic brêde net# oððe #ic gewîtnige#, plexi, plexum; ueho #ic wege# oððe #ic ferige#, uexi, uectum; traho #ic têo#, traxi, tractum and of ðâm 5 pertraho #ic têo swŷðe#, distraho #ic âmyrre#, detraho #ic tǣle#; ET SIMILIA.
coco--176^1 eft f. T ‖ ic s. ü. coquo R ‖ cocxi J ‖ coc(t)um (2. c auf rad. x) C ‖ of] and of O 1 côc f. H ‖ eft f. W ‖ on--2 gebæce] ic seoðe oððe ic báca T ‖ on] of HO ‖ yl(c)an corr. v. ds. hd.? O ‖ angite F 2 gebyrat O ‖ oððe] ł JT 3 flectum T ‖ plecto urspr. (aber p zu f O), plecto: (m rad., o auf r.) C ‖ bræde J, bryde D ‖ oþþe doppelt (das erste getilgt) C ‖ zweites ic f. FH 4 witnige HT ‖ zweites ic f. F ‖ færige J, fyrige D 5 traxi] swiðe D 6 swuðe T ‖ distraho aus -treho und d auf r. O ‖ ic sille oððe ic a. J ‖ a:::|myrre O 7 téle T ‖ et cetera W
VI. Sêo syxte PRAETERITVM gǣð ðus: frango #ic tôbrece#, fregi, fractum and of ðâm confringo, #ic tôbrŷte#; ealswâ perfringo, -fregi, -fractum; ago #ic dô#, egi, actum 10 and of ðâm exigo #ic ofgange#, exegi, exactum; subigo #ic wrôte# oððe #ic underþêode#, subegi, subactum; cogo #ic nŷde#, coegi, coactum; ambigo #mê twŷnað#, ambegi, ambactum; lego #ic rǣde#, legi, lectum and of ðâm perlego #ic 14 oferrǣde#, perlegi, perlectum; relego #ic rǣde eft#, relegi, relectum; colligo #ic gadrige#, collegi, collectum (of ðâm is collecta #gegaderung# oððe #gegaderode word tô ânum gebede#);
8 absatz JTU ‖ zahl f. FHhOW (doch von späterer hd. VI am rande jetzt halb verlöscht O) ‖ syxta T, x auf r. und noch einmal darüber J, VI W ‖ þus gað U 8. 9 tobreca T 9 and--10 fractum f. J ‖ and f. O ‖ confringo aus -gam W ‖ tobrece U 10 ællswa T 11 ofgo W, of þam gange H 12 subei U ‖ subac(t)um O 13 nede D ‖ co(e)gi O, coegt: H ‖ c(o)actum O, coagtum T ‖ ambygo R ‖ tweonað H, twynet T ‖ ambei H ‖ amactum J, zweites a aus u und noch ein a darüber D 14 lego--16 relectum f. H ‖ ic r. f. W 14. 15 (ic oferræde) h 15 oferhræde T ‖ (per)legi (per)lectum C ‖ hræde T ‖ (æft) ræde eft a. hd. O 15. 16 reglegi reglectum J 16 ic gaderige CDHU, f. T ‖ coll(e)ctum C ‖ is f. O 17 gegaderung--18 gebede f. T ‖
¶ uinco #ic oferswîðe#, uici, uictum; eallswâ [[177]] conuinco, -uici, -ctum (uincio #ic binde# is ðǣre fêorðan); linquo #ic forlǣte#, liqui, lictum and of ðâm derelinquo and relinquo on ðâm ylcan andgite, -liqui, -lictum; delinquo #ic âgylte#; rumpo #ic tôbrece# oððe #tôslîte#, rupi, ruptum and of ðâm disrumpo, abrumpo on ðâm ylcan 5 andgite, -rupi, -ruptum; corrumpo #ic gewemme#, corrupi, corruptum; soluo #ic unbinde# oððe #untîge#, solui, solutum and of ðâm absoluo and dissoluo on ðâm ylcan andgyte, -solui, -solutum; uoluo #ic âwende# oððe #wylewige#, uolui, uolutum and ealswâ reuoluo; caluo #ic beswîce#, 10 calui, calutum;
oððe usw. in d. z. R ‖ gegaderede H, gaderode O 18 gebyde D ‖ ic o.] ł conuinco T ‖ ofer doppelt (das erste mal rad.) O ‖ eallswâ--177^1 ctum f. T 1 conuici J, f. H ‖ conuictum J, f. HO, uictum hinter ctum v. a. hd. ü. d. z. U, uictum W ‖ uncio J ‖ ic--fêorðan] uinci T ‖ y(s) C 2 q in linquo auf (über h) r. von g Hh ‖ ic--lictum f. T ‖ and f. W ‖ of ðâm f. T 3 and] ł J ‖ on--lictum] liqui T ‖ on] of HhO ‖ liqui] requi O 3. 4 delinquo] linquo O 4 agulte T ‖ rumpo and disrumpo and abrumpo T ‖ tôbrece] tobsege (s aus r) T ‖ oððe ic HJ ‖ (to)slite O 5 ru:ptum (m rad.) F ‖ and--6 ruptum f. HT 6 and of þam corrumpo J ‖ gewemme aus gewimme J, gewæmme aus gemæmme h ‖ corrumpi T 7 corrutum T ‖ soluo and absoluo and dissoluo T ‖ untége T ‖ soltum O, sollutum W 8 1. and--9 solutum f. T (doch vgl. les. zu 7) ‖ 2. and] et J 9 2. o in uoluo aus etwas anderem und noch ein o darüber h ‖ a in awende von ds. hd. am rande nachgetragen O ‖ wylwige J, zweites w auf r. D, walwiȝe W 10 uoluta(tu)m und a zu u C, uoluptatum U ‖ and (ealswâ f.) reuoluo steht gleich hinter uoluo T ‖ and f. W ‖ caluo--11 bibitum f. T
[[18 ... oððe usw. in d. z. R invisible . in “in d. z R”]]
¶ bibo #ic drince#, bibi, bibitum; lambo #ic liccige# oððe #lapige#, lambi, lambitum; scabo #ic clifrige#, scabi, scabitum; uerto #ic âwende#, uerti, uersum; uello #ic âwyrtwalige#, uelli VEL uulsi, uulsum; ealswâ euello of ðâm gefêged on ðâm ylcan andgite; percello #ic 15 slêa#, perculi, perculsum; psallo #ic singe#, psalli (næfð [[178]] ðis nǣnne SOPINVM); pando #ic geopenige#, pandi, passum; defendo #ic bewerige#, defendi, defensum; ostendo #ic geswutelige#, ostendi, ostensum (ostentum is #forebêacn#); scando and ascendo #ic âstîge#, -di, -sum; findo #ic tôclêofe#, fidi bûton n, fissum on twâm essum; scindo 5 #ic tôslîte#, scidi, scissum; fundo #ic âgêote#, fudi, fusum (ân s, forðan ðe se u is lang) and of ðâm gefêgede perfundo #ic geondgêote#, perfudi, perfusum; confundo #ic gemencge# oððe #gescynde#, confudi, confusum;
11 ic. dr. f. W 11. 12 ic l. o. l. f. T 12 lapie ł lickie W ‖ o. ic lapige U ‖ lampi h ‖ lambitum aus lampitum h ‖ l in clifrige auf rad. r D 13 ic â. f. T ‖ uertum (t auf r. h) hT 14 uello and euello T ‖ awyrt(wa)lige O ‖ oððe O, ł die übrigen ‖ (uulsi) C ‖ ealswâ--15 andgite f. T 15 reuello O ‖ ðan h 16 ps:allo (l rad.) F, o auf r. D ‖ ic singe hinter psalli W, f. T ‖ ic auf r. D ‖ pslalli F, salli U, hinter 178^1 sopinum D ‖ næfð--178^1 sopinum f. T 1 ðis f. W ‖ zweites n in nænne aus etwas a. O ‖ supinum J ‖ --3 ges. ü. f. T 2. 3 passum zu pansum h, pansum TU und (aus parsum) F 2 defensi H 3 ge(s)wytelige O ‖ is f. gl. R ‖ is f. T 4 -bea(c)n a. hd. F, -becn D, -beacen U, -beacan H ‖ and] ł J ‖ ic astige gl. ü. scando R, f. T ‖ ascendi ascensum J, dissum O 5 -cliofe H, -clefe J ‖ bûton n f. T ‖ (buton) h, butan H ‖ on t. e. doppelt (das zweite mal getilgt) U, f. T ‖ essum] ss W 6 ic slite T ‖ findo O ‖ (ic ageote) h, perfundo T ‖ fu:di h, fundi J ‖ fu::|sum O 7 ân--8 perfusum f. T ‖ s f. F, es J ‖ -þon CU ‖ ðe] þet W ‖ gefeged DH, gefege CU, :::::gefegede R 8 perfundi J 9 gemenge DU, gemæncge h, gemængce H ‖ gescende J, gescéde T, ic ge- D ‖ confundi C
¶ cudo #ic smiðige#, cudi VEL cusi, cusum (of ðâm byð gecweden 10 incus #anfilt#: cuso and accuso #ic wrêge# is ðǣre forman geðêodnysse and excuso #ic belâdige#, excusas and recuso #ic wiþsace#); diuido #ic tôdǣle#, diuisi, diuisum; facio #ic dô#, feci, factum and of ðâm gefêgede perficio 14 #ic fullfremme#, perfeci, perfectum; inficio #ic begleddige#, infeci, infectum ET CETERA; iacio #ic torfige# oððe #scêote#, ieci, iactum and of ðâm gefêgede abicio #ic fram âwurpe#, abieci, abiectum; proicio #ic ût âwurpe#, proieci, [[179]] proiectum; inicio #ic on âwurpe#; conicio #ic samod wurpe# oððe #ic rǣde swefn#; capio #ic gefô#, cepi #ic gefêngc#, captum #gelæht# (of ðâm is captiuus #hæftlingc# oððe #gehergod#); of ðyssum gefêgde incipio #ic onginne#, incepi, inceptum; recipio and suscipio #ic 5 underfô#, -cepi, -ceptum.
10 ic smiðige f. T ‖ oððe O, ł die übrigen ‖ cusi aus cusum C, cu:si O ‖ of--13 wiþsace f. T ‖ beoð U, is HW 11 cus:o F ‖ and f. O, ł J, ł ⁊ D ‖ acuso FhJOR, incuso H ‖ wræge J, ü. cuso R 12 excu:so (s rad.) H ‖ belaþie W ‖ excusas] (ex)cusi:: (si rad. und i aus a) H ‖ 2. and f. J 13 recusas J ‖ --15 ic f. ü. f. T 14 facio--15 perfectum f. H ‖ (feci) C ‖ a. of ð. g. f. T 15 c von perfeci auf r. O 15. 16 beglæddige J, becleddie W 16 et c. f. HTW ‖ iacio aus lacio U, iacie J 17 a. of ð. g. f. T ‖ gefeged H 17. 18 ic f. â. f. T 18 1. aweorpe H, aworpe F, wurpe J ‖ proicio--179^1 proiectum f. H ‖ aweorpe T, aworpe F ‖ proieci--179^1 âwurpe f. J 1 ini(c)io (c ü. getilgtem t) H, nicio O ‖ ic on â.] inieci T ‖ aweorpe H, aworpe F, wurpe C ‖ coniceo CU, con|cio O ‖ samad R 2 weorpe HT, worpe F ‖ oððe usw. in d. z. R ‖ swefen HT, swæfn J ‖ ic geofo F ‖ coepi DU 2. 3 ic gefêngc f. HT 3 gefeng CDFJRU, gefæncg h ‖ gelæhte O, f. HT ‖ of ð. is f. T 3. 4 hæftling CDFhJRTU 4 oððe g. in d. z. R, f. T ‖ (ge)hergod C ‖ of ð. g. f. T ‖ ðysum FHU, ðisum D, þisum C, dah. is rad. F ‖ gefegede CDFHhJRTU ‖ i(n)cipio O 5 incoepi U ‖ and susc. hinter ic u. D ‖ and] et CU, ł J ‖ susscipio h 5. 6 ic u. ü. rec. R 6 co|epi coeptum U, recepi receptum J ‖
¶ is êac tô witenne, þæt ǣlc ðǣra worda byð lang on PRAETERITVM, gyf hit hæfð læs stæfgefêgu, þonne hit æt fruman on andwerdum hæfde. fodio #ic delfe#, fodi, fossum on twâm essum and of ðâm gefêgede perfodio #ic ðurhdelfe# oððe #ðurhðŷ#, perfodi, 10 perfossum; subfodio #ic underdelfe#; effodio #ic ût âdelfe#; fugio #ic flêo#, fugi, fugitum; eallswâ of ðâm gefêgede refugio #ic ongeân flêo# oððe #ic sêce sôcne#, refugi, refugitum (of ðâm is refugium #sôcn# and fuga #flêam# and profugus #flŷma#); confugio #ic samod flêo#; perfugio 15 #ic fulflêo#, perfugi, perfugitum. is êac tô witenne, þæt ǣfre byð se i sceort on ðus gerâdum SOPINVM ætforan ðâm tum on ðissere CONIVGATIONE.
witanne CHhJR, witene T 7 ðara h, þara D, þære FH ‖ beoð U ‖ on pr. hinter hafþ W ‖ praeterito U 8 stæfgefeigu CDJRU, -gefegiu F, -gefeg h, gefegu (ohne stæf) O ‖ ðone T ‖ æt f. CU ‖ -weardum FHhT 9 fodeo W ‖ dylfe und (von a. hd.?) ł el über yl U ‖ fos[sum--14 fu]ga W 10 gefeged H ‖ oððe ðurhðŷ] oððurhðy O, o. þurhþyge J 11 effodia J ‖ adylfe C 12 fugi] flui J ‖ ea. gefeged of ðam H, f. T 13 (o)þþe H 15 flema D ‖ smod (f)leo O 16 (ful)fleo O, fullf(l)eo a. hd.? h ‖ perfu(g)itum O ‖ is--18 coniugatione f. T ‖ s in is auf rasur H ‖ witanne HhJ, -ene U 17 supinum aus so- F, supinum J ‖ ætforam C 18 tum] über u von anderer hd. a O
[[180]] VII. Sêo seofoðe PRAETERITVM getwŷfylt ðæt forme stæfgefêg ðus: pello #ic ût âdrǣfe#, pepuli #ic ût âdrǣfde#, pulsum; fallo #ic lêoge#, fefelli, falsum; tollo #ic nime#, tetuli on ðâ ealdan wîsan, ac nû is gewunelîc sustuli and sublatum; cado #ic fealle#, cecidi, casum; cano #ic 5 singe#, cecini, cantum; pario #ic âcenne#, peperi, partum; caedo #ic swinge#, cecidi, caesum; disco #ic leornige#, didici, discitum; tango #ic hreppe#, tetigi, tactum; pango #ic geyppe#, pepigi, pactum; tundo #ic cnucige#, tutudi, tunsum; pungo #ic pricige#, pupugi, punctum (of ðâm is 10 nama punctus #prica#); posco #ic bidde#, poposci, poscitum; parco #ic sparige# oððe #ârige#, peperci, parsum (of ðâm is parcus #uncystig#);
1 absatz nur DU ‖ VII f. HhJ ‖ Sêo] se C ‖ seofeðe T, seofeþe U, foðe (!) O, feorþe C, feorþe (aber VII darüber) H ‖ -fyld CU, -felt D ‖ e in forme auf r. C 2 adr(æ)fe correctur über rasur O, æ aus c? h, adreafe CU ‖ pelui O ‖ ü. des perf. f. HT ‖ adræf(d)e C 3 fallo ł falsor U ‖ --6 s. ü. f. T ‖ felli O ‖ :: nyme C 4 tetuli--gewunelîc f. T ‖ tetuli aus teculi h ‖ eall dan R ‖ wison F 5 and f. DT ‖ casum--7 cecidi f. H ‖ c(a)sum aus cesum h 6 cecini] cecim T, erstes c aus e. a. J ‖ acænne h ‖ perperi T 7 cecidi zu cicidi FR, cicidi ChJU ‖ ce:sum (s rad.) O ‖ ic--8 discitum f. J 8 discitum] disertum F ‖ tungo H ‖ (h)reppe ds. hd.? U, e aus æ R ‖ te(ti)gi R ‖ p(a)ndo a. hd.? F, pando W 9 gehyppe J, gedyppe O ‖ pepigi urspr. (aber u ü. e und a ü. d. 1. i) T ‖ pactu O und urspr. (aber un ü. ac) T ‖ cnucnige H ‖ tutu:di (n rad.) C, tu::di (tu r.) O, tutundi HT 10 pupu(g)i (corr. v. ds. hd., aber fränkisches g O; von sp. hd. F) FO, pupui CDhRTUW 11 nama f. T ‖ pricca W ‖ ic b. f. T ‖ poposcitum H 12 parcco D ‖ ic arige oþþe ic sparige H ‖ swarige J ‖ peper:ci (s rad.) F, f. T ‖ pa(r)sum C, danach sum getilgt O 13 is f. T ‖ a in parcus über r. O ‖ unkystig H
[[1 absatz nur DU text has line number 19 as if at end of previous page]]
¶ tendo #ic âstrecce#, tetendi, tensum VEL tentum; curro #ic yrne#, cucurri, cursum. sume word of ðissum gefêgede ne gâð nâ swâ: expello #ic ût âdrǣfe#, 15 expuli; depello #ic âdrǣfe#, depuli, -pulsum; incido #ic on [[181]] befealle#, incidi; concido #ic samod fealle#; succino #ic undersinge# oððe #orgnige#, succinui, succentum; occino #ic singe ongeân#, occinui, occentum; inpingo #ic ætspurne#, inpegi, inpactum; contingo and attingo #ic tô 4 gerǣce#, contigi, attigi (sceortne i), contactum; perpendo #ic undergyte#, extendo #ic âstrecce#, perpendi, extendi; pertundo #ic cnucige#, pertundi. sume gâð, swâswâ ðâ ânfealdan: dedisco #ic forgyte, þæt ic ǣr leornode#, dedidici; deposco #ic bidde geornlîce#, depoposci. sume gâð on twâ wîsan: decurro #ic ofyrne#, decucurri ET decurri 10 ET CETERA.
13. 14 tentum ł tensum W 14 oððe O, ł die übrigen ‖ zweites t in tentum aus s JO ‖ ic yrne f. T ‖ sume--15 swa am rande v. ds. hd. C ‖ sume--15 gefêgede] þas T 15 þisum CDFHRU ‖ gefede F ‖ nâ] nout W ‖ dræfe FhR, adrife H, e undeutlich O 16 depello] expello O ‖ adreafe CU ‖ depulsum JO 16. 181^1 on bealle H 2 orhnige J, organige H, erstes g von späterer hd. F, ornige D ‖ succinui] súccinum O ‖ succensum J ‖ occino--3 occentum f. O 3 occensum J 3. 4 ætsporne F, u zu o? C, p aus e. a. und (u) h 4 and] ł J ‖ adtingo h 4. 5 gl. ü. contingo R ‖ contigi] contingi aus contingo D 6 strecce CDTU 7 ðâ f. W 8 (a)nfealdan C, anfeldan T, anwealdan J, erstes an auf r. U ‖ 1. ic] is J ‖ leornode ær (ær nachtr. am rande C) CU, aber nachträglich ær auch noch vor l. ü. d. z. (von ds. hd.?) U ‖ leornodo W 9 dedi(di)ci O, dedici H ‖ posco O ‖ ȝeorne W ‖ de(po)posci C 10 [goþ--16 prodo] W ‖ wison CDFhR ‖ o(f)yrne O, of(a)yrne (v. ds. hd.?) U, ofereorne H ‖ cur in decucurri auf rasur O ‖ et] and DH
VIII. Sêo eahtoðe PRAETERITVM getwŷfylt þæt æftre stæfgefêg ðus: do #ic gyfe#, das, is ðǣre forman geðêodnysse, and of ðâm gefêgede sind ðǣre ðriddan: credo #ic gelŷfe# oððe #befæste#, credidi, creditum; perdo 15 #ic forlêose#, perdidi, perditum; prodo #ic âmeldige#, prodidi, proditum; uendo #ic sylle wið wyrðe#, uendidi, uenditum; reddo #ic âgylde#, reddidi, redditum; condo #ic [[182]] getimbrige#, condidi, conditum; abscondo #ic behŷde#, -didi, -ditum.
12 absatz nur DU ‖ VII T, f. CFHhJO ‖ eahteoðe FhR, eahtoða H, eahteþa J ‖ getw.--14 ðriddan] gæð þus T ‖ getwifilt ü. d. z. (von ds. hd.?) U, macað D, f. CFHh (doch macað eingefügt 3. corr. F) ‖ þæt æfre C, æfre (:æfre H) þæt DH 13 stæfgefehþ J ‖ þus ü. d. z. (v. ds. hd.?) U, gæþ þus H ‖ form^a h 14 þeodnysse C, þeodnisse U ‖ ðâm f. CU 15 ü. f. T ‖ zweites d in credidi aus etwas a. 3. corr. h ‖ perdo--16 perditum f. H 16 perditi h ‖ perditum f. O ‖ prodo--17 proditum am rande 3. corr. h 17 proditi U ‖ uendo--18 uenditum f. J ‖ wurðe DFhT, wurþe H 18 agelde D, d ü. rad. t O, agylte J ‖ redidi W ‖ reditum RW ‖ cando J 1 timbrie W ‖ abscondo--2 ditum f. HO ‖ ic b. f. W 2 abscondi J ‖ absconditum JT
DE VERBO PASSIVO.
Legor #ic eom gerǣd on sumum gewrite sum ðing tô dônne#: legor, legeris VEL legere, legitur; ET PLVRALITER legimur, legimini, leguntur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO 6 INPERFECTO legebar, legebaris VEL legebare, legebatur; ET PLVRALITER legebamur, legebamini, legebantur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO lectus sum, lectus es, lectus est; ET PLVRALITER lecti sumus, lecti estis, lecti sunt. 10 ET VLTERIORI MODO #and on ðâm ŷttran gemete# _lectus fui_, lectus fuisti, lectus fuit; ET PLVRALITER lecti fuimus, lecti fuistis, lecti fuerunt VEL fuere. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO lectus eram, lectus eras, _lectus 14 erat_; ET PLVRALITER lecti eramus, lecti eratis, lecti erant. ET VLTERIORI lectus fueram, lectus fueras, lectus fuerat; ET PLVRALITER lecti fueramus, lecti fueratis, lecti fuerant.
3 überschrift (raum dafür gelassen W) f. HJOW ‖ uerbo f. T 4 egor W ‖ ic--5 donne gl. R ‖ ic] ie C ‖ hinter sumum 7-8 buchstaben rad. O ‖ þincg R, ðyncg h 5 dône H ‖ egor W ‖ --8 geris usw. (statt legeris usw.) W ‖ uel l. f. T ‖ oððe O, ł die übr. 6 legemur J ‖ legimi(ni) U ‖ leg(v)ntur aus -antur O ‖ e. m. t. f. T 7 inperfecto aus -tum F ‖ uel l. f. T ‖ oððe O, ł die übr. 8 legebami(ni) O 8. 9 e. m. t. f. T 9 perfecto ü. d. z. v. ds. hd.? U, perfec̄ R, perfect(v)m (v ü. getilgtem o) O 9. 10 le(c)tus alle drei mal 3. corr.? h ‖ --17 lectus vor 2. 3. sg. und lecti vor 2. 3. pl. f. JT und ursprünglich U, doch in U (von ds. hd.?) mit a. t. nachgetragen 10 zweites lecti aus lectus C 11 ult(e)ri(ori) corr. v. a. hd.? O, -ri: (o rad.) U, -re T, -ra H ‖ and--g. f. T ‖ þan D 12 fui] sum W ‖ fuimus aus sumus U, sumus CDFHhW 13 fuisti F ‖ uel f. f. T ‖ oððe O, ł die übr. ‖ e. m. t. f. T ‖ tempore aus tempopo O 14 eram] erat R 15 ra in pluraliter auf r. O ‖ eratis aus -tus v. ds. hd.? O ‖ erant aus eramus D 16 rio in ulteriori auf r. O, -re T, -ra H, ulteri h, dahinter modo CHJTUW 17 iter in pl. auf r. O ‖ lecti vor 2. 3. f. D ‖ eratis W ‖ erant W
[[183]] ¶ FVTVRO legar, legeris VEL legere, legetur; ET PLVRALITER legemur, legemini, legentur. IMPERATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI AD SECVNDAM ET TERTIAM PERSONAM legere #sŷ þû gerǣd#, legatur #sŷ hê gerǣd#; ET PLVRALITER legamur, legimini, legantur. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO legitor tu, 5 legitor ille; ET PLVRALITER legamur, legiminor, leguntor. OPTATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI ET PRAETERITO INPERFECTO utinam legerer, utinam legereris VEL legerere, utinam legeretur; ET PLVRALITER utinam legeremur, utinam legeremini, utinam legerentur.
1 uel l. f. T ‖ oððe O, ł die übr. ‖ legere] -is urspr. (dann i zu e, aber s gelassen) O 2 legemur aus legeremur C ‖ lege::mini (ge rad.) O, aus legeremini durch puncte C ‖ inperatiuo HTW 3 terciam W ‖ --4 ü. f. T ‖ beo W 3. 4 gelæred J 4 beo W ‖ gelæred J 5 in legantur fränkisches g aus engl. D ‖ e. m. t. f. T ‖ f.] presenti J ‖ legitor zu legito O, legitur D 6 legitor zu legit O, leitor C, f. T ‖ et pl. f. T ‖ legimonor (erstes o durchstrichen) H ‖ leguntur J 7 preterito aus -ti h ‖ inperfect(v)m aus -tom O, inperfectum F, inperfec̄ hR 8 legerer aus ie- J ‖ --10 utinam vor 2. 3. sg. und 2. 3. pl. f. JT und urspr. U, doch in U (v. ds. hd.?) mit a. t. nachgetragen ‖ lege(re)ris C, legeris D, legeréri O ‖ uel l. f. TW ‖ oððe O, ł die übr. 9. 10 ger- W ‖ legeremur u. l. u. f. O 10 utinam vor 3. pl. f. D ‖
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO 10 ET PLVSQVAMPERFECTO utinam lectus essem, _utinam lectus esses_, utinam lectus esset; ET PLVRALITER _utinam lecti essemus_, utinam lecti essetis, utinam lecti essent. ET VLTERIORI MODO utinam lectus fuissem, utinam lectus fuisses, utinam lectus fuisset; ET PLVRALITER utinam lecti fuissemus, 15 utinam lecti fuissetis, utinam lecti fuissent. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO utinam legar, utinam legaris VEL [[184]] legare, utinam legatur; ET PLVRALITER utinam legamur, utinam legamini, utinam legantur.
e. m. t. f. T ‖ eodm O ‖ tempore f. J ‖ praeterito f. D 11--13 utinam lectus (utinam allein H) vor 2. 3. sg. und u. lecti (utinam H) vor 2. 3. pl. f. HJT und urspr. U, doch in U (von ds. hd.?) mit a. t. nachgetragen 11. 12 utinam lectus (vor esses)] oððe O 12 lectus (vor esses)] ł F ‖ esset] essent T 13 ut. l. vor 2. 3. pl. f. D ‖ tis in essetis auf r. D 14 ulteri(ori) h ‖ --16 utinam l. (utinam allein H) vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. DHJTU 14. 15 fuissets (2. sg.) U 15. 16 1. u. 2. leti O ‖ fuissemus u. l. f. R 16 (utinam) vor d. 2. pers. h 16. 17 e. m. t. f. T 17--184^2 utinam vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. HJTU ‖ 17. 184^1 uel l. f. T 17 oððe O, ł die übr. 1 [ut. legatur--3 prae]senti (doch von einer zeile vor senti reste übrig) W ‖ tur von legatur auf rasur h 2 ut. vor 2. 3. pl. f. D
¶ CONIVNCTIVO MODO TEMPORE PRAESENTI cum legar, cum legaris VEL legare, cum legatur; ET PLVRALITER cum legamur, cum legamini, cum legantur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO cum 5 legerer, cum legereris VEL legerere, cum legeretur; ET PLVRALITER cum legeremur, cum legeremini, cum legerentur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO cum lectus sim, cum lectus sis, cum lectus sit; ET PLVRALITER cum lecti simus, cum lecti sitis, cum lecti sint. ET VLTERIORI MODO 10 cum lectus fuerim, cum lectus fueris, cum lectus fuerit; ET PLVRALITER cum lecti fuerimus, cum lecti fueritis, cum lecti fuerint.
3--5 cum vor 2. 3. sg. und 2. 3. pl. f. JTU 3 cum vor legaris aus com D ‖ uel l. f. T ‖ oððe O, ł die übr. ‖ gare W 3. 4 utinam legatur R 4 gatur W ‖ cum vor 1. pl. f. T ‖ cum vor 2. 3. pl. f. D 4. 5 2. 3. pl. ga- W 5 inperfecto--8 preterito doppelt O 5. 6 cum legerer--8 perfecto f. T 6 cum vor legereris f. JU ‖ --7 ger- W ‖ u. l. f. W ‖ oððe O, ł die übr. ‖ cum legerere (letztes e auf r. C) CU ‖ legerere doppelt (das 2. mal getilgt) U, legereris (ris auf r. a. hd. h) Fh ‖ cum legeretur] cum lege (cum) legeretur das erste mal O, cum cum legeretur (erstes cum getilgt) das zweite mal O ‖ cum vor legeretur f. JU, cu h 7 cum vor 2. 3. pl. f. HJU 8 sim aus sum FO 9 cum lectus sis f. O ‖ --10 cum l. vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. JTU ‖ cum vor 2. 3. sg. f. H 10 cum lecti sitis f. H ‖ ulteri(ori) h, ultiriori O 11--185^7 cum l. vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. JTU ‖ --12 cum (cum l. D) vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. DH ‖ 2. sg. tus W ‖ fuerint J 12 1. lecti aus lectu H 13. 14 pr. pl. zu pl. pr. durch b a U ‖ plusq(u)am- O 14 lectus vor essem f. ChT, nachgetr. 3. corr. F ‖
[[14 lectus vor essem f. ChT missing . in “f ChT”]]
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO cum lectus essem, cum lectus esses, cum lectus esset; ET PLVRALITER cum lecti essemus, cum lecti essetis, 15 cum lecti essent. ET VLTERIORI MODO cum lectus fuissem, [[185]] cum lectus fuisses, cum lectus fuisset; ET PLVRALITER cum lecti fuissemus, cum lecti fuissetis, cum lecti fuissent.
:essem (l r.) C ‖ lectus vor esses u. esset f. C 14. 15 lectus esset] lectusset O 15 electi vor essemus T, lecti: (s rad.) C 16 lecti: (s rad.) C ‖ ulteri O ‖ c. l. fuissem doppelt (das 2. mal, wo fuis(s)em geschrieben, getilgt) O ‖ lectus] electis T 1--7 cum l. vor 2. 3. sg. und 2. 3. pl. f. D 1. 2 cum lecti vor fuissemus f. T 2 fuissetis aus cui- O ‖ fuisent T
¶ EODEM MODO TEMPORE FVTVRO cum lectus ero, cum lectus eris, cum lectus erit; ET PLVRALITER cum lecti erimus, cum lecti eritis, cum lecti erunt. ET VLTERIORI MODO cum lectus fuero, cum 5 lectus fueris, cum lectus fuerit; ET PLVRALITER cum lecti fuerimus, cum lecti fueritis, cum lecti fuerint. INFINITIVO MODO, NVMERIS ET PERSONIS TEMPORE PRAESENTI legi, PRAETERITO lectum esse VEL fuisse, FVTVRO lectum iri. DVO PARTICIPIA TRAHVNTVR A VERBO PASSIVO, PRAETERITI TEMPORIS ET 10 FVTVRI: PRAETERITI, VT lectus, FVTVRI, VT legendus.
3 electus ero T 4 cum lecti vor erimus f. T 5 erunt zu erint D, erint FhTW ‖ e(t) O, t F ‖ ulteriora H, ulteri h ‖ electus fuero T 6 lectus vor fueris f. FO ‖ cum lecti vor fuerimus f. T 7 fuerimus aus erimus U 9 oððe O, ł die übr. ‖ lecturum fuisse T ‖ futuro--12 word f. T ‖ d in duo erst von späterer hd. F 9. 10 particia D 11 futuri aus future O ‖ ut lectus futuri JU und von einer hd. des 12. jhds. F, f. CDHhROW ‖ presentis ut lectus hinter legendus W
Eallswâ gâð ðâs word, DEPONENTIA VERBA: loquor #ic sprece#, loqueris #ðû sprecst#, loquitur #hê sprecð# and swâ forð, PRAETERITVM locutus sum #ic spræc#; labor #ic ætslîde#, laberis, lapsus sum (ðis byð êac ðǣre forman 15 NEVTRI GENERIS: labo, labas, labat); liquor #ic formylte#, liquefactus sum; adipiscor #ic begyte#, adeptus sum; gradior #ic stæppe#, gressus sum and of ðâm gefêgede egredior #ic ût fare#, egressus sum; eallswâ ingredior #ic in [[186]] gange#; regredior #ic ongeân gange#; nascor #ic bêo âcenned#, natus sum; of ðâm renascor #ic bêo geedcenned#, renatus sum; sequor #ic fylige# (consequor #ic begyte#, persequor #ic êhte#), secutus sum; utor #ic brûce#, usus sum; uescor #ic gereordige# macað pastus sum; 5 fruor #ic brûce# macað potitus sum; fungor #ic brûce#, functus sum (of ðâm is defunctus #forðfaren#); morior #ic swelte# (of ðâm is mortuus #dêad#); nanciscor #ic begyte#, nactus sum; patior #ic ðrôwige#, passus sum; conpatior #ic besârgige#; queror #ic ceorige# oððe #cîde#, 10 questus sum; ulciscor #ic wrece#, ultus sum #ic wræc#; obliuiscor #ic forgyte#, oblitus sum; reminiscor #ic geðence#, recordatus sum; amplector #ic ymbclyppe#, amplexus sum; ET SIMILIA.
12 kein absatz ‖ gað f. H ‖ mit loquor absatz Fh 12--14 sp. ü. f. TW 13 sprycst D ‖ loquitur--14 pr. f. W ‖ and--14 spræc f. H 13. 14 and s. f. f. T 15 (la)beris C, dahinter þu (dies auf r.) ætslîdst D ‖ ðis--16 labat f. T ‖ beoð U, beoþ H, is W ‖ forman coniugatio W 16 neu(t)ri O ‖ labað F ‖ ic f. f. T ‖ for(m)ylte (m über rad. g) O 17 liquefactus] liqueris factus T ‖ ic begete J, f. T 18 a. of ð. g. f. T ‖ gefeged H 19 egressus--ingredior f. H ‖ eallswâ f. DT ‖ ingredeor Fh 19. 186^1 ic in g. r. f. W ‖ ic in gange f. T, ic in fare ł in gange D, ic ynn fare oððe in : gange U, ic (i)n fære ł in gange C, ł in (darüber ut) gange H ‖ in f. O 1 regr. ic o. g. f. F ‖ ic ongeange O, f. T 2 acænned h, accenned F ‖ ü. natus sum rasur R ‖ of--3 sum ü. d. z. v. ds. hd. nachgetr. U 2. 3 geedcænned Hh, edcenned O 3 renatus] renascatur O 4 æhte J ‖ persecutus JT 5 ussus O ‖ ic [ireordie--6 potitus] (doch von den letzten wörtern die unteren spitzen übrig) W ‖ gere(o)rdige O ‖ pastus (von sp. hd. D) aus partus Dh 6 macað f. H 7 functus--forðfaren f. J 8 (s)welte corr. v. a. hd. O, swylte C, sw(e)ylte (ds. hd.?) mit a. t. U ‖ þ in þam aus e. a. C ‖ (is) U, f. CT ‖ d(e)ad C ‖ naciscor T, nansciscor (2. s eingeflickt v. a. hd.?) U 9 nanctus H, natus J ‖ pacior W ‖ ic--10 conpatior f. CU 10 cūpatior O, compatiar J, cō- hRW, com- D ‖ ic somed þrowe ł beseorwie W ‖ ciorige H ‖ oððe] ic H 11 wræce U ‖ wræc] wreo R 12 uiscor (von obl.) und forgyte unleserlich J 12. 13 geðen(c)e (corr. v. a. hd.?) O, geþænce H 13 recor::datus C ‖ amplctor O ‖ -cleppe J 14 simililia O
[[2. 3 geedcænned Hh, edcenned O missing . in “2 3”]]
DE QVARTA CONIVGATIONE. 15
QVARTA CONIVGATIO #sêo fêorðe# CONIVGATIO hæfð langne is on ðâm ôðrum hâde: audio #ic gehŷre#, audis #ðû [[187]] gehŷrst#; and langne i on IMPERATIVVM: audi #gehŷr#. sêo CONIVGATIO gǣð ðus: audio #ic gehŷre#, audis #þû gehŷrst#, audit #hê gehŷrð#; ET PLVRALITER audimus, auditis, audiunt. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO audiebam, audiebas, audiebat; ET PLVRALITER audiebamus, 5 audiebatis, audiebant.
15 überschrift f. HJTW ‖ qua(r)ta (aber (r)ta rad.) h, IIII^a C, IIII U 16 uarta W ‖ 1. coniugatio aus coniugatione O, coniugatione H ‖ s. f. c. in d. z. R ‖ feorða T, forme W ‖ 2. coni. f. W ‖ lagne U, lange T 17 udio W ‖ --187^3 ü. f. T ‖ 2. sg. ü. f. W 1 gehyrst audit and H ‖ inperatiuum H, imperatiuo T, īperatiuo W 2 sêo] þeos T ‖ adio T, udio (mit raum für a) W 2. 3 2. 3. sg. ü. f. W 3 t von audit auf r. C ‖ audi::mus C, dimus W 4 auditis f. HW ‖ diunt W 5. 6 dieb- W 5 aueliebat T 5. 6 aud(i)ebamus (corr. v. a. hd.) O
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO audiui, audiuisti VEL audisti, audiuit; ET PLVRALITER audiuimus, audiuistis VEL audistis, audierunt VEL audiere. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO audieram, audieras, audierat; ET PLVRALITER audieramus, 10 audieratis, audierant. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO audiam, audies, audiet; ET PLVRALITER audiemus, audietis, audient. IMPERATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI AD SECVNDAM ET TERTIAM PERSONAM audi, audiat; ET PLVRALITER audiamus, audite, audiant. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO audito tu, 15 audito ille; ET PLVRALITER audiamus, auditote, audiunto. OPTATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI ET PRAETERITO INPERFECTO utinam audirem, utinam audires, utinam audiret; ET PLVRALITER utinam audiremus, utinam audiretis, utinam audirent.
7 ::perfecto (in rad.) D ‖ --9 (ausser audisti) di- W ‖ audisti ł audiuisti HT ‖ oððe O, ł (nachtr. C) die übr. 8 audiuistis uel f. T ‖ audi(ui)stis O ‖ oððe O, ł die übr. ‖ oððe ::: | audistis hinter audistis O 9 uel au. f. T ‖ oððe O, ł die übr. ‖ audire R ‖ mod O 10--11 dier- W 11 audiera(n)t R ‖ eo. m. t. f. T ‖ odem F ‖ modo: D ‖ futururo H 12--13 dies usw. W 13 inperatiuo CHTW 14 (audi) 3. corr. F 15 audite--16 audiamus nachträglich ü. d. z. und am rande von ds. hd. und zum teil unlesbar geworden U ‖ audiate D ‖ audiant aus -ent O ‖ eodem m. f. T ‖ futuro tempore T 16 audito vor ille f. T ‖ diamus W ‖ ditote W ‖ audiento T, audiuntte J 18 utinam au bei der 1. sg. verlöscht (die ganze seite z. t. schwer zu lesen) J ‖ utiam U, unam R ‖ audierem F ‖ --188^18 2. 3. sg. u. 1. 2. 3. pl. di- (st. audi-) W ‖ --19 utinam vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. HJTU 19 utinam vor 1. pl. f. T ‖ ut. von 2. 3. pl. f. D
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO 20 [[188]] utinam audissem, utinam audisses, utinam audisset; ET PLVRALITER utinam audissemus, utinam audissetis, utinam audissent. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO _utinam audiam_, utinam audias, utinam audiat; ET PLVRALITER 4 utinam audiamus, utinam audiatis, utinam audiant. CONIVNCTIVO MODO VEL SVBIVNCTIVO MODO TEMPORE PRAESENTI cum audiam, cum audias, cum audiat; ET PLVRALITER _cum audiamus_, cum audiatis, cum audiant. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO cum audirem, cum audires, cum audiret; ET PLVRALITER cum audiremus, cum audiretis, 10 cum audirent.
20 perfecto f. HO ‖ et pl. f. J 1 audissem ł audiuissem T ‖ --3 utinam steht nur vor der 1. sg. T, der 1. sg. u. 1. pl. DJUW, der 1. 2. sg. und 1. pl. H 2 u. audissetis] doppelt (aber das 2. mal getilgt) O, setis am rande von ds. hd. C 3 futuro f. hT, 3. corr. F, über d. z. C ‖ --5 utinam f. überall T, vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. DHJUW 4 audiað F 5 -tis aus -tus O 6 uel s. m. f. T ‖ oððe O, ł die übr. ‖ 2. modo f. W ‖ presen(ti) O 7 cum vor 2. 3. sg. f. JTU ‖ audiat aus audian O ‖ --8 cum vor pl. f. T, vor 2. 3. pl. f. HJU 8 cum vor 2. pl. f. W ‖ e. m. t. f. T 9 (au)direm J ‖ --18 cum steht nur vor 1. sg. T, vor 1. sg. u. 1. pl. HJU 10 cum vor 3. sg. f. W ‖ cum vor 2. 3. pl. f. W ‖ tis in audiretis auf r. D
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO cum audierim, cum audieris, cum audierit; ET PLVRALITER cum audierimus, cum audieritis, cum audierint. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO cum audissem, cum audisses, cum audisset; ET PLVRALITER cum audissemus, 15 cum audissetis, cum audissent. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO cum audiero, cum audieris, cum audierit; ET PLVRALITER cum audierimus, cum audieritis, cum audierint. INFINITIVO MODO, NVMERIS ET PERSONIS TEMPORE PRAESENTI ET PRAETERITO INPERFECTO audire; PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO 20 audisse; FVTVRO auditum ire VEL auditurum esse.
11 e. m. t. f. T 12 audi(e)rim F, audierim ł audiuerim T ‖ --18 cum vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. W ‖ audieret T 13 audiremus W 13. 14 e. m. t. f. T 14 preterito perfecto et pl. T 16 e. m. f. T 17 audiero ł audiuero T ‖ audieris] -ritis F, -rt̄ T 20 et f. W 20. 21 plu(s)quam perfecto O 21 auditum ire] audisse R, tum auf r. D ‖ oððe O, ł die übr.
[[189]] ¶ INPERSONALI MODO TEMPORE PRAESENTI auditur; PRAETERITO INPERFECTO audiebatur; PRAETERITO PERFECTO auditum est VEL auditum fuit; PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO _auditum erat_ VEL auditum fuerat; FVTVRO audietur. IMPERATIVO MODO audiatur; FVTVRO auditor. OPTATIVO MODO _utinam 5 audiretur_; PLVSQVAMPERFECTO utinam auditum esset VEL _auditum fuisset_; FVTVRO utinam audiatur. CONIVNCTIVO MODO cum audiatur; PRAETERITO INPERFECTO cum audiretur; PRAETERITO PERFECTO cum auditum sit VEL fuerit; PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO cum auditum esset VEL fuisset; FVTVRO 10 cum auditum erit VEL fuerit. INFINITIVO MODO TEMPORE PRAESENTI audiri; PRAETERITO auditum esse VEL fuisse; FVTVRO auditum iri. GERVNDIA VEL PARTICIPALIA VERBA SVNT HAEC: audiendi, audiendo, audiendum, auditum, auditu. DVO PARTICIPIA TRAHVNTVR A VERBO ACTIVO, PRAESENTIS TEMPORIS 15 ET FVTVRI: PRAESENTIS audiens, FVTVRI auditurus.
1 inp.--praes.] uerbo inperson̄ T 2 (in)perfecto C, f. O ‖ d(i)ebatur W ‖ auditum--3 plusquamperfecto f. H 3 oððe O, ł die übr. ‖ erstes auditum f. T 4 oððe O, ł die übr. ‖ auditum vor fuerat f. T ‖ fuera J ‖ inperatiuo CDHW 5 auditor] audiator J, t auf r. C ‖ optati T ‖ modo utinam f. T 6 pl.] praeterito pl. U, praeterito et perfecto et plusquamperfecto T, f. H 6. 7 u. au. f. f. T 6 oððe O, ł die übr. 7 modo f. T 8 inperfectum F 9 :: perfecto (in rad.) DO ‖ uel fuerit f. T ‖ oððe O, ł die übr. ‖ praeterito--11 fuerit f. H ‖ praeterito] preto F 10 uel f. f. T ‖ oððe O, ł die übr. 11 uel f. f. T ‖ oððe O, ł die übr. ‖ infi|tiuo O ‖ modo f. W 11. 12 t. p.] numeris et personis tempore praesenti et praeterito inperfecto T 12 preterito perfecto et plusquamperfecto T ‖ oððe O, ł die übr. 13 uel] oððe O ‖ participialia alle ausser CDUW 15 trauntur J, ueniunt T ‖ a u.] aduerbo H ‖ presentis :: O ‖ teporis D, temporis aus -es O 16 et futuri pr. f. T ‖ pres.ntis (erst nachträglich e statt des punktes von ds. hd.?) O ‖ ut audiens UW ‖ audi:::turus H, ut auditurus UW, dahinter buchstaben von einer hd. des 14. jhds. T
Ðêos CONIVGATIO macað hyre PRAETERITVM on syx wîsan.
17 absatz nur T 18 wison CDhRT
I. Sêo forme PRAETERITVM geendað on xi: uincio #ic [[190]] binde#, uinxi #ic band#, uinctum #gebunden#; sancio #ic dême# oððe #ic gesette# oþþe #ic hâlgige#, sanxi, sanctum, ac þâ ealdan menn cwǣdon sanciui VEL sancii.
19 absatz nur U ‖ I f. FHhJOW (doch I in XI am rande a. hd. F) ‖ endeþ W ‖ uincio ł ligo T 1 nde in binde auf r. O ‖ u(i)nx(i) O ‖ ic b. f. W ‖ gebundon J, f. W ‖ san:cio C, sanccio DHhOR, sanctio von a. hd. aus sanccio F, sanctio JW, sancio ł iudico T 2 me in deme auf r. D ‖ erstes ic f. U ‖ asette H, sette W ‖ gehalgige urspr.? (aber halgi undeutlich) J ‖ sancxi J 2. 3 santum T, sancitum U 3 þa unlesbar J ‖ (men) R, mæn h ‖ sancciui CDhJORTW, sancciui zu sanctiui von a. hd. F ‖ oððe O, ł die übr. ‖ sanccii (erstes c mit a. t. durchstrichen H) CDHhORT, sanccii zu sanctii von a. hd. F, saccii (undeutlich)? J
II. Sêo ôðer PRAETERITVM geendað on si: fulcio #ic underlecge# oððe #underwreðige#, fulsi, fultum; sarcio 5 #ic siwige#, sarsi, sartum (of ðâm is sartor #sêamystre#, sartrix #hêo#); farcio #ic crammige# oððe #fylle#, farsi, fartum; of ðissum gefêgede confercio #ic samod fylle#, refercio #ic ongeân fylle#, -fersi, -fertum; raucio #ic hâsige#, rausi, rausum (of ðâm is raucus and rauca #hâs#); 10 sentio #ic gefrêde# oððe #undergyte#, sensi, sensum; of ðâm consentio #ic geðafige#, consensi, consensum; dissentio #ic ungeðwǣrige#, -si, -sum; haurio #ic hlade#, hausi, haustum; of ðâm exhaurio #ic of âhlade#, exhausi, exhaustum; saepio #ic ymbhegige#, saepsi, saeptum. 15
4 absatz DU ‖ II f. FHhJOUW (II in si am rande a. hd. F) ‖ geændað H, endeþ W ‖ fulcio ł sustineo T 5 underlec:e O, -licge T ‖ -wreoðige FO, -wraðige J 6 sarci W, sarri H ‖ sar:::|tum D ‖ 1. r in sartor a. hd. F ‖ -mestre HW, -my::re (st rad.) F, -mere (ere auf r. a. hd.) h, séámere T 7 sartix J ‖ farceo CDhRU, i aus e FO, farcio ł repleo T ‖ cramnige U 7. 8 fersi fertum H 8 of ð. g. f. H ‖ ðisum DFT, þisum RU, þysum (y auf r.) C ‖ confertio T, f auf r. O, -ceo (e durchstr.) C, cūf- Dh 9 refectio T, referceo (e durchstr.) C 9. 10 has(i)ge (s aus r) O, hasegige H, halsige U 10 rausi doppelt O, ransi J ‖ and] ł J ‖ has gl. ü. raucus R 11 o. u. f. H ‖ and of J 12 þen is W 12. 13 disentio h 13 underþw. CU, dah. of þen is noma dissensio twirednesse W ‖ dissensi dissensum HJ ‖ (ic hl.) 3. corr. h ‖ :hl. C ‖ hausi] haus H 14 austum J ‖ of ð. ys U, of þen is W, f. T ‖ exaurio CH ‖ hlade CDOTU, lade W ‖ exausi C 14. 15 ex austum C, dah. ł hauriui haurii cambio campsi unde camso camsas flecto T 15 embhagige T ‖ sepi sepitum H
[[191]] III. Sêo ðridde PRAETERITVM geendað on ui: aperio #ic geopenige#, aperui, apertum; cooperio #ic oferwrêo#, cooperui, coopertum. prosilio #ic forþ ârǣse#, prosilui; insilio #ic on behlêape#, insilui; dissilio #ic of âlîhte#, dissilui: þâs word synd gefêgede of salio #ic hlêape#, 5 ac hî nabbað nǣnne SOPINVM on gewunan.
1 absatz nur DU ‖ zahl f. FHhJOW (III in ui am rande a. hd. F) ‖ endeþ W ‖ ui] i auf r. C 2 ge|penige O ‖ aper(u)i H 3 æræse O ‖ u in prosilui auf r. D 4 behlæpe J ‖ dissilio] -lui J ‖ ahlihte T 5 dissului J ‖ þâs--196^16 auditus (vor ero) f. T (ein blatt) ‖ beoþ W ‖ salia h ‖ hleape insilui. dissului. ic of alihte J 6 supinum J
IIII. Sêo fêorðe PRAETERITVM wyrpð aweg ðone o and wanað þæt ân stæfgefêg: comperio #ic ongyte#, comperi, compertum; reperio #ic gemête#, repperi on twâm pêum, repertum; uenio #ic cume#, ueni, uentum and of 10 ðâm gefêgede aduenio #ic tô cume#, adueni, aduentum (of ðâm is aduentus #tôcyme#); conuenio #ic samod cume#, conueni, conuentum; inuenio #ic gemête#, inueni, inuentum.
7 absatz nur DU ‖ zahl f. FHhJOW (IIII in eri am rande a. hd. F) ‖ o zu u O 8 waniaþ U ‖ ân f. U ‖ conperio W 8. 9 comperii (ii auf r. a. hd.?) h, i auf r. C, aus compeperi F, conpereri W 9 cōpertum W ‖ reperio aus reppe- FO, repperio HhJRU ‖ reperi W 9. 10 on t. p. f. H 10 pe:um C, ptū W ‖ reppertum HJ ‖ (c)ume O 11 gef. f. W, gefeged H ‖ cyme FhJR, becume H ‖ adueni f. O, i auf rad. tus D 12 is f. W 13 inueni inuentum f. H
V. Sêo fîfte PRAETERITVM and sêo syxte gâð tôgædere ðus: audio #ic gehŷre#, audiui VEL audii, auditum. 15 ealswâ gâð ðâs word: scio #ic wât#, sciui VEL scii, scitum and of ðâm gefêgede asscio #ic gefêrlǣce#, assciui VEL asscii, asscitum; cio #ic gelaðige#, ciui VEL cii, citum; mollio #ic hnexige#, molliui VEL mollii, mollitum.
14 absatz nur DU ‖ zahl f. FHhJOW (V. in ui ł ii am rande a. hd. F) ‖ gað f. CU 14. 15 tôgædere f. H 15 (ge)hyre C ‖ oððe O, ł CDFhJRUW, f. H ‖ audii f. H 16 wat unvollständig aus wæt C ‖ --19 oððe O, ł die übr. 17 gefeged H ‖ a:|scio (s r.) O, ascio HJ ‖ gefærlæce CD u. urspr. (doch zu -fer- geb.) R, færlæce J ‖ asciui HJ 18 ascii HJO ‖ ascitum HhJO ‖ [cio--192^5 fas]tidio W 19 molio J ‖ hnecxige h, ge(h)nexige H ‖ moll(i)ui O ‖ molli DH ‖ mollutum J
¶ ealswâ [[192]] gâð ðâs ôðre: seruio #ic ðêowige#, munio #ic ymbtrymme#, stabilio #ic gestaðelfæste#, dormio #ic slâpe#, saeuio and insanio #ic wêde#, bullio #ic wealle#, of ðâm ebullio #ic ûpp âwealle# oððe #ûpp âbrece#, obedio #ic gehŷrsumige#, fastidio #mê âðrŷt#, lenio #ic gelîðewǣce#, 5 exinanio #ic âîdlige#, nutrio #ic fêde#, finio #ic geendige#, punio #ic gewîtnige#, sopio #ic swefige#, hinnio #ic hnǣge#, redimio #ic gefrætwige# (redimo #ic âlŷse# is ðǣre ðriddan geðêodnysse), lippio #mê tŷrað mîne êagan# oððe #scîmjað# (of ðâm is lippus #sûrêagede# 10 and lippitudo #sêo untrumnys#), erudio #ic lǣre#, insignio #ic mǣrsige# oððe #frætwige#, condio #ic gelôgige# oððe #sylte# (condo #ic gescyppe# is ðǣre ðriddan: of ðâm is conditor #scyppend#), salio #ic hlêape# (of ðâm is SOPINVM saltum), sallio #ic sylte# sceal habban 15 twegen ellas and SOPINVM sallitum (sallo #ic sylte# is ðǣre þriddan and his SOPINVM salsum #gesylt#: of ðâm is salsamentum #sælmerige#. psallo #ic singe mîne sealmas# sceal habban p on foreweardan), sepelio #ic bebyrige# [[193]] macað SOPINVM sepultum and sepulturus tôweard, forðan ðe se gewuna is strengra on ǣlcum worde, þonne his regol sŷ. eo #ic fare#, iui VEL ii, itum and of ðâm gefêgede exeo #ic ût fare#, adeo #ic tô fare# (þæt is êac ADVERBIVM adeo #tô ðan swŷðe#), obeo #ic gewîte#, praetereo 5 #ic forgǣge#; ac hî habbað ealle sceortne i on SOPINVM ætforan þâm tum: exitum #ût âfaren# oððe #ûtfæreld#, aditum, obitum, praeteritum. heora PRAETERITVM bið ðus: iui VEL ii and FVTVRVM ibo #ic fare#, ibis #þû færst#; IMPERATIVVM i #far ðû#, eat #fare hê#, ET CETERA. 10
1 mu:nio (e rad.) O, m(u)nio C 2 gestaðolfæste CDHh (-þ- C), staþolfæste U ‖ sleape J 3 saeuio] senio O, seui J, seu auf r. R ‖ and] ł DJ ‖ ic wæde J, gl. ü. seuio R, hinter seuio D 4 oððe usw. in d. z. R ‖ oþþe ic up H 5 -sumge U 6 :: : ic (ic a rad.) O ‖ a(i)dlige H, adliȝe W ‖ nutr(i)o O ‖ fæde J 7 witnie W ‖ s. ic sw. f. O ‖ swefgige U, geswefige H 8 redimio--9 geðêodnysse f. H ‖ redimidio C ‖ redim:o (i rad.) C 9 (ge)ðeodnesse J ‖ lipp(i)o U, lipio D 10 o. sc. in der zeile R 10. 11 -eagode R, -eagade F, -egede H 11 and f. J 12 o. fr. in d. z. R, f. H 13 o. s. in d. z. R ‖ salte W 14 is (hinter ðâm) ü. d. z. O ‖ conditor--15 ys v. ds. hd. am rande C ‖ salio] sapio H ‖ hlæpe J, bis auf hl weggeschnitten C 15 is f. J ‖ supinum aus so- F, supinum J ‖ s:ylte H, lt aus e. a. h ‖ and sceall--16 silte v. ds. hd. zwischen den zeilen U ‖ sceall h 16 ellas auf r. C, aus eallas F, ll W ‖ and] et J ‖ sopi(num) C, sup- aus sop- F, sup- J ‖ sal(l)itum O ‖ sallo] sallio U 17 sup- aus sop- F, sup- J, dahinter is W ‖ salsum aus saltum a. hd. h, salsaim C ‖ geselt J, gewylt H ‖ of þissen W 18 sæll- R, sel- CDHU, -mærige FhJU ‖ m. s. in d. R, f. HW 19 bebyrge hU 1 m. s. f. W ‖ sop- zu sup- F, sup- J ‖ and] et J ‖ -ðon h, -ðā H 2 ðe] þet W ‖ strængra h, -ra zu -re O ‖ bis] is FJ 3 rægol J ‖ beo W ‖ fære R ‖ oððe O, f. J, ł die übr. ‖ ii auf r. (v. a. hd.?) F 3. 4 gefeged H 5 to ðan] so W ‖ ðon h, ðā H, þam CDU ‖ abeo U ‖ gesitte H 5. 6 preterio aus -rito F 6 forgite (t auf r.?) O 7 sop- zu sup- F, sup- J ‖ :|ætforan O ‖ þam: C 8 ut afæreld U, færeld O ‖ a:ditum (u rad.?) O ‖ praeteritum f. H 9 bið] geþ W ‖ oððe O, ł die übr. ‖ et J ‖ :ibo h 10 inperatiuum H, ĩp. W ‖ eat] eac H
[[15 ... s:ylte H, lt aus e. a. h invisible . in “aus e a. h” 18 ... m. s. in d. R, f. HW text unchanged: error for “in d. z. R”?]]
¶ ealswâ queo #ic mæg#, quis #ðû miht#, quit #hê mæg#; quiui VEL quii #ic mihte#: quitum (sceort i); FVTVRVM quibo ealswâ ðǣre forman geþêodnysse. of ðâm gefêged nequeo #ic ne mæg#, nequiui VEL nequii, nequitum. ueneo #ic bêo geseald# oððe #ic gâ tô wurðe#, ueniui VEL 15 uenii, uenum. ambio #ic gewilnige# is gefêged of eo, and, forðan de hit âwende ðone e on i, hit gelengde ðone bi on SOPINVM and on PARTICIPIA: ambitus #gewilnod#, ambita, ambitum. se nama swâ ðêah of ðâm, ambitus #gewilnung#, hæfð sceortne bi.
12 quiui doppelt O ‖ oððe O, ł die übr. ‖ qui(i) F ‖ ic m. ü. quiui R ‖ quitim O ‖ sc(e)ort J, sceortne D 13 þare H ‖ geþeo(d)nysse O, --202^4 beon hi P ‖ gef.--14 nequiui weggeschnitten P 14 oððe O, ł die übr. ‖ neueo J 15 ge[seald--wurðe] P ‖ seald H ‖ 2. ic f. O ‖ wyrþe C, wyrðe DU ‖ oððe O, ł die übr. 16 uenum] uentum FW ‖ of eo weg P 17 -þan aus -þam H; -þam U ‖ awænde H, awent W ‖ 2. hit aus hig O ‖ geglengde (ziemlich hoch über dem 2. g ein punct) C, geglænde H, geglynde D, elengðe O, ilengþ W 18 b[i on so]pinum P ‖ sop- zu sup- F, sup- J ‖ [and--194^3 pluraliter] W (doch einige reste von der letzten zeile übrig) ‖ participia aus -io O 19 ambita] -tu F ‖ a[mbitum] P ‖ ðâm f. J 20 scor[tne bi] P
[[194]] DE VERBO PASSIVO.
Audior #ic eom gehŷred# is ðrôwigendlîc word, audiris #þû eart gehŷred#, auditur #hê is gehŷred#; ET PLVRALITER audimur, audimini, audiuntur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO audiebar, audiebaris VEL audiebare, 5 audiebatur; ET PLVRALITER audiebamur, audiebamini, audiebantur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO auditus sum, auditus es, auditus est; ET PLVRALITER auditi sumus, auditi estis, auditi sunt. ET VLTERIORI MODO auditus fui, auditus fuisti, auditus fuit; ET PLVRALITER auditi fuimus, 10 auditi fuistis, auditi fuerunt VEL fuere. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO auditus eram, auditus eras, auditus erat; ET PLVRALITER auditi eramus, auditi eratis, auditi erant. ET VLTERIORI MODO auditus fueram, auditus fueras, 14 auditus fuerat; ET PLVRALITER auditi fueramus, auditi fueratis, auditi fuerant.
194^1--201^13 das zweite fragment von r (2^r) ‖ überschrift f. J ‖ passi[uo] P 2 audi:or F ‖ eam Hr ‖ auditur hinter gehyred CU (in U mit a. t. getilgt) ‖ is auf r. O ‖ ðr. bis auf dlic unlesbar P ‖ audiris ł audire (audiris mit a. t. getilgt) vor auditur U 3 [he is] P ‖ is f. U 4 dimini diuntur W ‖ eod[em] P ‖ tempore f. W 5 inpersecto O ‖ --6 diebaris usw. W ‖ audiebari[s] P ‖ u. au. f. H ‖ oððe O, ł die übr. 6 aud(i)ebamur P, -m:ur O ‖ audie[bamini] P 7 preteriti W 7. 8 audit[us sum] P 8--16 auditus vor 2. 3. sg. u. auditi vor 2. 3. pl. f. JU 8 2. 3. sg. ditus W ‖ auditus vor es aus -tur R 8. 9 diti W 9 e[stis] P ‖ 2. au(di)ti O, audi F ‖ ulteriora H ‖ --11 dit- W ‖ auditus (vor fui) auf r. r 10 [fuisti] P 11 au[diti fuerunt] P, audit f. C ‖ oððe O, ł die übr. 12 [auditus] eram P ‖ --16 2. 3. sg. und 1. 2. 3. pl. dit- W 13 ::|eramus O, era[mus] P 14 au[ditus fueram] P ‖ --16 au. vor 2. 3. sg. und 2. 3. pl. f. D ‖ fueras] fuera H 15 t in fuerat auf r. r ‖ fuer[amus] P
¶ EODEM MODO TEMPORE FVTVRO audiar, audieris VEL audiere, audietur; ET PLVRALITER audiemur, audiemini, audientur. IMPERATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI [[195]] AD SECVNDAM ET TERTIAM PERSONAM audire, audiatur; ET PLVRALITER audiamur, audimini, audiantur. FVTVRO _auditor tu_, auditor ille; ET PLVRALITER audimur, audiminor, audiuntor. OPTATIVO MODO TEMPORE PRAESENTI ET PRAETERITO INPERFECTO utinam audirer, utinam audireris VEL audirere, 5 utinam audiretur; ET PLVRALITER utinam audiremur, audiremini, audirentur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO ET PLVSQVAMPERFECTO utinam auditus essem, _auditus esses_, auditus esset; ET PLVRALITER utinam auditi essemus, auditi essetis, auditi essent.
16 [futuro] P 17--18 (mit ausnahme von audiere) di- W 17 audiaris zu -æris U ‖ oððe O, f. H, ł die übr. ‖ audie:tur F ‖ [audiemur] P 18 inp- FHhOW ‖ mod[o tempore praesenti] P 1 II^am et III^am C ‖ terciam W ‖ personam aus perfo- O ‖ a[udiatur et pl.] P ‖ et--2 audiantur f. W 2 audiamini OU ‖ futur[o au. tu] P 3 audimur alle hss. 3. 4 audimino[r audiuntor] P ‖ -tor aus -tur F, -tur J 4 obt- U ‖ (et) r, and R 4. 5 prete[rito i. u.] P 5 audirer utinam f. H ‖ utinam vor 2. 3. sg. f. DJU, vor 3. sg. f. H ‖ 2. utnam O ‖ --10 2. 3. sg. u. 1. 2. 3. pl. di- W ‖ oððe O, f. H, ł die übr. 5. 6 audirer[e u. a.] P 6. 7 audirem[ini au. e.] P ‖ utinam audiremini h 7 praeterito f. W 8 plus[qu. u. a. essem] P ‖ (ut̄) D, utinam v. ds. hd. ü. getilgtem eodem modo C ‖ m von essem auf r. U ‖ utinam vor 2. sg. D ‖ --12 auditus vor 2. 3. sg. u. auditi vor 2. 3. pl. f. JU 9 esses auditus f. O ‖ p[luraliter u. a. essemus] P 10 tis von essetis auf r. D ‖ [ulteriori--12 1. auditi] P ‖
¶ ET VLTERIORI MODO utinam 10 auditus fuissem, auditus fuisses, auditus fuisset; ET PLVRALITER utinam auditi fuissemus, auditi fuissetis, auditi fuissent. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO utinam audiar, utinam audiaris VEL audiare, utinam audiatur; ET PLVRALITER utinam audiamur, utinam audiamini, utinam audiantur. CONIVNCTIVO 15 MODO TEMPORE PRAESENTI cum audiar, cum audiaris VEL audiare, cum audiatur; ET PLVRALITER cum audiamur, [[196]] cum audiamini, cum audiantur.
--12 dit- W 11--12 aud. vor 2. 3. sg. und 2. 3. pl. f. D 11 es in fuisses auf r. D 12 utinam über der z. von ds. hd. mit a. t. U ‖ fuissem[us] P 13 [mo]do P ‖ futur[o] P ‖ utinam audiaris vor utinam audiar (aber durch zeichen umgestellt) r ‖ utiam (vor audiar) C 13--15 utinam vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. HJU, vor 2. sg. f. W 14 diaris W ‖ oððe O, ł die übr. ‖ [ut]inam P ‖ diatur W ‖ et--15 audiantur f. W 15 ut. vor 2. 3. pl. f. D ‖ [ut]inam (vor -tur) P ‖ audia(n)tur h 16 modo f. W ‖ [au]diar P ‖ --196^4 cum vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. HJU 17 oððe O, ł die übr. ‖ diatur W ‖ cum vor 1. pl. f. W 17. 18 audi[am]ur P, diamur W, auadiamur O 1 aud(i)amini a. hd. O, diamini W ‖ diantur W
¶ EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO INPERFECTO cum audirer, cum audireris VEL audirere, cum audiretur; ET PLVRALITER cum audiremur, cum audiremini, cum audirentur. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PERFECTO cum auditus sim, cum auditus sis, 5 cum auditus sit; ET PLVRALITER cum auditi simus, cum auditi sitis, cum auditi sint. ET VLTERIORI MODO cum auditus fuerim, cum auditus fueris, cum auditus fuerit; ET PLVRALITER cum auditi fuerimus, cum auditi fueritis, cum auditi fuerint. EODEM MODO TEMPORE PRAETERITO PLVSQVAMPERFECTO 10 cum auditus essem, cum auditus esses, cum auditus esset; ET PLVRALITER cum auditi essemus, cum auditi essetis, cum auditi essent.
2 [prae]terito P ‖ audiarem H ‖ audieris H, direris W ‖ oððe O, ł die übr. 3 audiere H ‖ [cu]m P ‖ --10 diretur usw. W ‖ audietur H, aus audiretis D ‖ pluraliter f. C ‖ cum audiremur f. r 4 an stelle von verwischtem audiremini cum von a. hd. aromatibus uenimus P ‖ audire(n)tur O, audi[ren]tur P 5 an stelle von verwischtem 1. cum audi v. a. hd. uenimus P ‖ sum JU ‖ --197^5 vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. cum H, f. cum auditus u. -ti JU ‖ [cum a]uditus sis P 6 si(t) (t aus c ü. f) O ‖ c. diti simus f. W ‖ cum vor 1. pl. f. H ‖ simus--9 erstes auditi f. J 6. 7 (cum auditi) vor sitis C ‖ [aud]iti sitis P ‖ sitis getilgt W ‖ et u.] eodem H 7. 8 au. fuerim doppelt H 8 [fue]rim P ‖ --197^5 cum au. vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. D ‖ cum vor 2. 3. sg. f. W ‖ s in fueris auf r. D ‖ fueri:t O 9 [fuer]imus P 10 [mod]o P 10. 11 plusquamperfectum F, perfecto H, perfecto et pl. W 11--16 (ausser 1. sg.) dit- W ‖ [esses] P 13 [esse]tis P ‖ audi essent C ‖
¶ ET VLTERIORI MODO _cum auditus fuissem_, cum auditus fuisses, cum auditus fuisset; ET PLVRALITER cum auditi fuissemus, cum auditi fuissetis, _cum 15 auditi fuissent_. EODEM MODO TEMPORE FVTVRO _cum auditus [[197]] ero_, cum auditus eris, cum auditus erit; ET PLVRALITER cum auditi erimus, cum auditi eritis, cum auditi erunt. ET VLTERIORI MODO cum auditus fuero, cum auditus fueris, cum auditus fuerit; ET PLVRALITER cum auditi fuerimus, cum auditi fueritis, cum auditi fuerint. INFINITIVO MODO, 5 NVMERIS ET PERSONIS TEMPORE PRAESENTI audiri; PRAETERITO auditum esse VEL fuisse; FVTVRO auditum iri. PARTICIPIA TRAHVNTVR A VERBO PASSIVO DVO, PRAETERITI TEMPORIS ET FVTVRI: PRAETERITI, VT auditus; FVTVRI, VT audiendus.
ulteriori aus -ra H ‖ cum vor 1. 2. sg. auf r. C 14 [fuiss]em P ‖ auditus aus -ti 3. corr. h ‖ fuisses aus fuissemus a. hd.? h; fuissemus F ‖ auditus aus auditi a. hd. h ‖ fuisset aus fuissent? a. hd. h; fuisse U ‖ et--16 fuissent am rande 3. corr. (einzelne buchstaben zum teil abgeschnitten) h 15 1. [cum audi]ti P ‖ 1. au(di)ti (v. a. hd.) O, a(u)diti C ‖ cum vor 2. 3. pl. f. W ‖ fuessetis h 16 [eodem] P ‖ etwa 10 buchst. rad. hinter futuro C 1 mit ero beginnt wider T ‖ --5 cum aud. vor 2. 3. sg. u. 2. 3. pl. f. W ‖ --2 cum auditus, bez. -ti f. T ‖ [c. a.] erit P, c. audierit F 2 [auditi] erint P ‖ erint (aus erunt D) CDFHhPTW 3 ::: fuero O 3--5 c. au. vor 2. 3. sg. u. 1. 2. 3. pl. f. T 3. 4 [c. a. fueris c. a.] P 3 cum a. fueris f. F ‖ auditi fue(r)is C 4 diti fuerimus W 5 [fueritis cum] P ‖ mo(do) P 6 [et p. t.] P ‖ presentis T 6. 7 [p]reterito au[d]itum--iri am rande 3. corr. h 7 [ł f. futur]o P ‖ u. fuisse f. T ‖ oððe O, ł die übr. ‖ fuis[s]e h ‖ 2. [a]uditum h ‖ partic.--10 word f. T ‖ (quot) (v. ds. hd.?) mit a. t. vor part. nachgetr. U, duo parcipia D, duo participia W 8 [a u. p. d]uo P ‖ a u. p. f. W ‖ duo vor 7 par. DW ‖ preteriti aus -o r, -to R, -tis J ‖ tempore FO, tp͞r HhR, temp͞r C 9 [pr. ut auditu]s P ‖ 2. u(t) C ‖ au(d)iendus O
[[9 [pr. ut auditu]s P closing bracket cuts through middle of second u]]
Eallswâ gâð ðâs word DEPONENTIA: blandior #ic geswǣslǣce# 10 oððe #ôlæce#, PRAETERITVM blanditus sum; molior #ic hicge#, molitus sum; of þâm demolior #ic âwêste#, demolitus; partior #ic tôdǣle#, partitus sum; metior #ic mete#, mensus; mentior #ic lêoge#, mentitus sum; orior #ic ûpp âspringe#, ortus sum (ortus est sol #sunne is ûpp âgân#); 15 morior #ic swelte#, mortuus sum on twâm ûum, swâswâ nân ôðer (ac ðis word is swŷðor ðǣre ðriddan geðêodnysse); [[198]] largior and dilargior #ic dǣle# oððe #gyfe cystelîce#, largitus sum; sortior #ic hlêote#, sortitus sum; experior #ic âfinde#, expertus sum #ic âfunde#; ET SIMILIA.
10 kein absatz ‖ [ð. w. d.] P ‖ ðas ða w. (ða getilgt) O ‖ ðâs f. W 11 o. o. in d. z. R ‖ [ô. pr. blan]ditus P 12 higce r, bicge F ‖ [of þ. d. ic â.] P ‖ demolior aus demelior R ‖ hinter demolitus noch sum Jr, ü. d. z. (v. a. hd.?) U 13 patior C ‖ [p. s. m. ic me]te P 14 me(n)sus sum (n ü. getilgtem s) h ‖ me(n)tior corr. v. a. hd. F ‖ leoge aus lecge m. a. t. U ‖ [mentitus s. o. ic û. â.] P ‖ tus in mentitus auf r. D ‖ 2. ic f. F 15 as(p)ringe J ‖ ortus sum] orturus? P ‖ am rande impertior .i. doceo gl. U ‖ sunne--198^1 geðêodnysse f. T ‖ s. is û. â. f. W 16 mor(i)or D ‖ swylte PU ‖ ûum] num J, uu W 17 þare H 17. 198^1 þeodnysse r 1 larior O ‖ (and dilargior) 3. corr. h ‖ and] et r, ł J ‖ dilargior hT, -gio(r) J, aus dilarior (v. a. hd.?) R, dilarior CDFHOPrUW 1. 2 cystælice P 2 la(r)gitus h ‖ sortior aus fortior O 3 expertus s. ic â. f. CU ‖ ic âfunde] f. W, operior opertus sum T ‖ et s. f. H
Nû is tô witenne, þæt on ðǣre forman geðêodnysse is se a lang on lêdensprǣce: amabam, amaui #ic lufode#, 5 amare #lufjan# and swâ gehwǣr. on ðǣre ôðre geðêodnysse is se e lang: flebam, fleui #ic wêop#, flere #wêpan#; ET CETERA. on ðǣre ðriddan geðêodnysse byð se e lang: legebam #ic rǣdde#, ac hê byð sceort on ôðrum stôwum: cum legerem #þâ ðâ ic rǣdde#, legere #rǣdan#; ET CETERA. 10 on ðǣre fêorðan is se i lang: audiui #ic gehŷrde#, cum audirem #þâ ðâ ic gehŷrde#, audire #gehŷran#; ET CETERA. ealswâ on ðrôwigendlîcum, ac on ðǣre þriddan geðêodnysse byð se e sceort on andwerdre tîde: legor #ic eom gerǣd#, legeris; loquor #ic sprece#, loqueris. on FVTVRVM 15 hê byð lang (legar, legeris, legetur) on ðâm ôðrum hâde and on ðâm ðriddan; ealswâ loquar, loqueris, loquetur. ǣghwâr elles byð se e sceort. on IMPERATIVVM byð se a lang on ðâm ôðrum hâde: legatur, loquatur; ET CETERA.
4 kein absatz ‖ witene T, witanne HhJU 5 læden- Hh ‖ ic lufige hinter -spræce H ‖ ic--6 lufjan f. W ‖ ic l. ü. amabam R 7 ic w. gl. ü. flebam R, f. W 8 et c. f. W ‖ (bið se) P ‖ is W 9 lege(ba)m 3. corr. F ‖ rǣde U ‖ seort C ‖ stôwum] studen W 10 et c. f. HW 11 þære :::| D ‖ audiui f. H 12 audirem] auditum r ‖ das 2. mal geherde H ‖ geheran H ‖ et c. f. HW 13 -lican h ‖ ac f. T, a aus e. a.? R ‖ þare H 14 beoð zu bið U, is W ‖ e f. W ‖ -weardre hR, awendre H ‖ eam r 15 (ge)raed P, aus gered J ‖ ic sp. f. T loqueris--16 legeris f. U 16 lang f. D ‖ legeris ł legere H ‖ legætur h ‖ on--17 loquetur f. T 17 loqueris] loquetur (also 3. sg. doppelt) P ‖ loquetur aus lequ- O 18 ægh.--scort am rande 3. corr. h ‖ æghw(æ)r h, eghwær r, æghær P, ægþer U, æghwær die übr. ausser O ‖ elle[s] h, f. J ‖ beoð U, is W ‖ (se) h ‖ on] in F ‖ inp- DFHhOr, īp- W ‖ is W
[[199]] DE VERBIS ANOMALIS VEL INEQVALIBVS.
Sume word synd gehâtene ANOMALA oþþe INEQVALIA. ANOMALVS is #unemne#, INEQVALIS #ungelîc#: hî synd swâ gehâtene, forðan ðe hî ne gâð nâ, swâswâ ôðre word, on sumere stôwe. 5
1 überschr. f. JW ‖ uerb:is D ‖ annomalis U, onomalis D ‖ uel] oðð O, et P, f. DH ‖ inequalia U, f. D 2 ume W, u auf r. O ‖ siond H, beoþ W ‖ gehate CU ‖ anomala J und aus on- R u. aus onam- v. a. hd. O; onomala aus an- r, onomala CDFHhU, onamala H, onomalia TW, enomala P ‖ e ine undeutlich P 2. 3 anomalus Jr, an- aus on- (v. a. hd. O) OR, onomalus CDFhPTU, onomalis HW 3 is unemne gl. R ‖ unnemne C ‖ ungelic gl. R, is ungelic T ‖ siond H, beoþ W 4 nout W ‖ nur ein swa CDPTU ‖ ða oðre Jr 5 sumre HT, oðre r ‖ stude W
Fero #ic bere# gǣð ðus: fers #ðû berst#, fert #hê berð#; ET PLVRALITER ferimus #wê berað#, fertis #gê berað#, ferunt #hî berað#. PRAETERITVM INPERFECTVM ferebam #ic bær# ET CETERA. PRAETERITO PERFECTO tuli #ic bær#, tulisti ET CETERA. IMPERATIVVM fer #ber ðû#, ferat #bere 10 hê# ET CETERA. OPTATIVO MODO utinam ferrem, ferres. INFINITIVO ferre #beran#. on eallum ôðrum stôwum hit fyligð þǣre ðriddan geðêodnysse.
6 kein absatz ‖ fero ic b. am rande v. ds. hd. C ‖ f von fero auf r. F ‖ gǣð ðus f. H ‖ færs J ‖ --9 ü. f. W ‖ byrst HU, byr(s)t C ‖ fert aus fers H 7 byrð CDU 7. 8 wê (gê, hî) b. f. T 7 we byrað D ‖ ge aus we 3. corr.? h 7. 8 berat H, byrað D 8 ge vor hi radiert r ‖ preterito perfecto W 9 1. ic b. f. T ‖ et c. f. TW ‖ per von perfecto nachtr. C ‖ fertuli J, l auf r. D 10 fertulisti J ‖ et c. f. W ‖ imp.--11 cetera (v. ds. hd.?) mit a. t. ü. d. z. U ‖ imp- zu inp- O, inp- H; inperatiuo W 10. 11 bær he r, berað he U, f. T 11 et c. f. W ‖ fessem fesses H ‖ ferrem aus feræm W 12 inf. modo fesse H ‖ on eall undeutlich P ‖ oðrum auf r. O ‖ studen W 12. 13 (filigð) ü. rasur r, geþ æfter W 13 þare H
Volo #ic wylle#, uis #ðû wylt#, uult #hê wyle#; ET PLVRALITER uolumus #wê wyllað#, uultis #gê wyllað#, 15 [[200]] uolunt #hî wyllað#. næfð ðis word nǣnne IMPERATIVVM, forðan ðe se willa sceal bêon ǣfre frîg. OPTATIVVM utinam uellem #êalâ gyf ic wolde#; FVTVRO utinam uelim #êalâ gyf ic wylle gyt#. ealswâ on SVBIVNCTIVO: PRAESENS cum uelim on ânum elle, PRAETERITO INPERFECTO cum 5 uellem on twâm ellum. INFINITIVO uelle #wyllan#. on eallum ôðrum stôwum hit gǣð æfter ðǣre ðriddan geðêodnysse. of ðâm gefêged nolo #ic nelle#, non uis #þû nelt#, non uult #hê nele#; ET PLVRALITER nolumus #wê nellað#, non uultis #gê nellað#, nolunt #hî nellað#. ðis 10 word hæfð IMPERATIVVM noli #nelle ðû#, nolite #nelle gê#. utinam nollem. cum nollem. nolle #nellan#; ET CETERA.
14 kein absatz ‖ [uolo--15 uolumus] P ‖ --200^1 ü. f. (ausser 1. sg. W) TW ‖ ic w.] icylle O ‖ t in uult 3. corr.? h 1 næfþ: (þ aus w) U ‖ nn in nænne auf r. D ‖ ymp- U, inp- CH, īp- W 2 for- --fr. f. T ‖ (þe) PU, þet W, f. CD ‖ sceall R ‖ æfre beon H ‖ aus optatiutiuo O, optatiuo HT, optatiuo (obt- U) modo CUW 3--4 ü. f. T 3 ic nachgetr. v. ds. hd.? U ‖ uelim aus uellem F 4 gyt f. H ‖ zweites l in eall swa auf rad. a D ‖ subiunctiuo aus subiuitiuo O 5 uelim aus uellim F ‖ on â. e. f. T ‖ a in anum aus o und a noch einmal (v. a. hd.?) darüber J ‖ l W ‖ cum aus e. a. r 6 uellem aus uellum O ‖ on t. e. f. T ‖ ellum] ll W ‖ wyllan aus -on O, f. T 7 hit aus hig U ‖ þare H 8 gefeged: C ‖ ic--9 nele f. H ‖ nylle T ‖ --12 (--10 W) ü. f. TW 9 nylt r ‖ uult] uul h ‖ nelle J ‖ wê--10 hî nellað] f. H 10 erstes nellað aus nelleað O 10. 11 ð. w. h. f. TW 11 inp- H, īperatiuo W 12 optatiuo utinam W ‖ nollem hinter utinam doppelt (das zweite mal getilgt) O, nolle D ‖ coniunctiuo cum W ‖ :nollem (hinter cum) O, aus nellem U ‖ infinitiuo nolle W ‖ nole nellan (über dem ersten n von nellan ein senkrechter strich) O ‖ (nolle) ds. hd.? a. t. U, f. C ‖ nellan et c. f. W
Edo #ic ete#, es #ðû etst#, est #hê et#; ET PLVRALITER edimus #wê etað#, editis #gê etað#, edunt #hî etað# and swâ forð æfter þǣre ðriddan geðêodnysse. OPTATIVO 15 utinam essem #êalâ gif ic ǣte#. esse #etan#; ET CETERA.
13 kein absatz ‖ es ðû] estu r ‖ edis ü. es (v. ds. hd.?) mit a. t. U ‖ ðû--16 ü. f. T ‖ ytst (erstes t auf rad. st?) H ‖ ytt CH ‖ 2. et--14 edunt hinter 15 iþeodnesse W 14 (e. hi e.) C ‖ hi e. f. W 15 þare H, þæra T, re auf r. D 16 eala aus eall R ‖ ic f. P ‖ ǣte aus ete R, ete FHh ‖ infinituo esse W ‖ et c. f. W
[[201]] Eo #ic fare#, is #ðû færst#, it #hê færð#; ET PLVRALITER imus #wê farað#, itis #gê farað#, eunt #hî farað#. PRAETERITO INPERFECTO ibam. PERFECTO iui. FVTVRO ibo. i #far ðû#, eat #fare hê#. INFINITIVO ire; ET CETERA. ealswâ of dâm gefêgede. eft queo #ic mæg#, FVTVRO quibo, 5 INFINITIVO quire. ueneo #ic gange tô cêape# oððe #ic bêo geseald#, uenibam, ueniui, uenibo ET CETERA.
1 kein absatz ‖ --7 ü. f. T ‖ :it (h rad.?) F 2 2. 3. pl. ü. f. W 3 perf. f. T, praeterito p. U 4 imperatiuo (in- W) vor i TW, nachträglich über d. z. mit a. t. U ‖ i auf r. D ‖ et c. f. W 4. 5 ealswâ--eft f. T 5 gefeged H, dahinter exeo ic ut fare 3. corr. F ‖ qu(e)o C, qued J 6 [in]finitiuo S (dessen erste seite bis 202^6 geht), ire et cetera dahinter und vor quire getilgt D ‖ [quire u. ic g. to] S ‖ ueneo--7 cetera f. H ‖ go W ‖ :ce(a)pe C, cæpe J ‖ ic vor beo f. C, mit anderer tinte über der zeile nachgetr. U 7 be[o ges. u. ueni]ui S ‖ ge von geseald mit a. t. nachgetr. U
Sum #ic eom# is edwistlîc word and gebyrað tô gode ânum synderlîce, forðan þe god is ǣfre unbegunnen and ungeendod on him sylfum and ðurh hine sylfne wunigende. 10 sum #ic eom#, es #ðû eart#, est #hê is#; ET PLVRALITER sumus #wê synd#, estis #gê synd#, sunt #hî synd#. PRAETERITO INPERFECTO eram #ic wæs#, eras, erat. PRAETERITO PERFECTO fui and swâ forð, swâswâ on ðrôwigendlîcum worde stent âwriten. FVTVRO ero #ic bêo#, eris, 15 [[202]] erit; ET PLVRALITER erimus, eritis, erunt. IMPERATIVO sis #bêo ðû#, sit #bêo hê#; ET PLVRALITER simus #bêon wê#, sitis, sint. FVTVRO esto #bêo ðû#, sit; ET PLVRALITER estote #bêon gê#, sunto VEL suntote #bêon hî#. OPTATIVO FVTVRO utinam sim. cum sim; ET CETERA.
8 kein absatz ‖ [sum ic eom is ed]wistlic S ‖ ic--11 eom f. T ‖ edwisclic H, edwislic W ‖ byrað mit anderer tinte über gebyerað U, geberað J 8. 9 [to g. a. synd]erlice S 8 to gode undeutlich P ‖ [is æ. unbegun]nen S ‖ -gunnen a. hd. aus -gungen F, a. h. aus gannen r; -gungenn h 10 ungeændod H ‖ h[im s. a. þu]rh S ‖ siluum U ‖ and hinter and rad. O ‖ hine him suluen W ‖ hine] þone H ‖ selfne H 10. 11 wunig[ende sum ic eo]m S 11 s in sum auf r. F ‖ --202^4 ü. f. T ‖ es: (t rad.) F 11. 12 [et pl. s. we si]nd S 12--15 ü. f. W 12 siond alle dreimal H, synt das 1. mal J ‖ estis gê s. f. C ‖ h[i sind] S ‖ letztes synd aus sund? O 13 mit preterito schliesst das zweite fragment von r ‖ [pr. inperf]ec̄ S ‖ inperfecti P ‖ eram--14 perfecto f. H 13. 14 e[rat pr. perf]ecto S ‖ pr. f. W 14 and--15 âwriten f. TW ‖ s[wa swa on þrowige]ndlicum S 15 wordum U ‖ stænt H, synt J ‖ [awriten futu]ro S ‖ o in ero auf r. U 1 er[it et pl. e. eritis] S ‖ erit] eris W ‖ inperatiuo OHW, dahinter modo CU 1. 2 [sis b. þu s. b. h]e S 1 sis f. C 2 beo he--3 pluraliter (von ds. hd.?) mit anderer tinte nachgetragen U ‖ bêo hê f. W ‖ et] and (?) S ‖ b. wê] we sind D ‖ bion H, beo W 2. 3 w[e s. s. futu]ro S 3 synt O ‖ uel futuro U ‖ beo þu undeutlich P, bio þu H 3. 4 [et p. e. b. ge sunt]o S 3 et pl. am rande von ds. hd. h ‖ pluraliter f. C ‖ et getilgt vor estote U 4 bio(n) ge H ‖ oððe O, vel? S, ł die übrigen ‖ bion hig H, beo hi W, ü. d. 1. w. R, undeutlich P, das hiermit schliesst 4. 5 opt[atiuo f. u.] W, [opt. fut. u]tinam S 4 essem hinter optatiuo 3. corr. F 5 coniunctiuo cum W ‖ si[m et c. ealswa] S ‖ et c. f. H
¶ ealswâ gâð of ðisum 5 gefêgede praesum #ic begŷme# oððe #ic fore eom#, praees, praeest; adsum #ic æt eom# oððe #hêr ic eom#. prosum #ic fremige#, prodes, prodest (d betwux); ET PLVRALITER prosumus #wê fremjað#, prodestis, prosunt. PRAETERITO INPERFECTO proderam; PERFECTO profui; ET CETERA. desum 10 #ic eom wana of ðâm getele#, dees, deest. deest mihi pecunia #mê ys fêos wana#, desunt mihi nummi #mê synd wana penegas#; ET SIMILIA.
ea.--6 gefêgede f. T ‖ þissum J 6 ifeiȝ[ede--beȝe]me W ‖ gefeged H, gie[fegede] (?) S, womit dessen erste seite schliesst ‖ pressum C ‖ begeme D ‖ oððe f. O ‖ eam H 7 adsum und ü. f. H ‖ æt ü. d. z. v. ds. hd. U ‖ o. usw. in d. z. R ‖ her: F ‖ pro[sum--8 prodes] W 8 prodes f. C, mit a. t. ü. d. z. nachgetr. U ‖ d betwux f. T ‖ betwyx CHU ‖ et pl. f. W 9 prossumus C ‖ wê f. f. T 9. 10 [pr. i. prode]ram W 10 profecto J ‖ profui] profil F 11 ic--getele f. T ‖ e(o)m C ‖ wan O ‖ of sume itæle W ‖ (of þam) C, and of þam J ‖ getele dees] getelede es O ‖ getæle FHh ‖ d[ees--mihi] W ‖ michi T 12 pec|cunia U 12. 13 ü. f. T 12 [i]s f. wan[a] S, dessen zweite seite von hier bis 203^14 reicht ‖ fêos] fouh W 12. 13 [d. m. n. me s]ind S 12 michi D ‖ numini J 13 siond H, beoþ W ‖ [p. et s.] W ‖ pænegas HJ, penega O ‖ [et similia] S, et cetera J
[[203]] DE VERBIS DEFECTIVIS.
Sume word syndon gehâtene DEFECTIVA, þæt synd #âteorigendlîce#, forðan ðe hî âteorjað on sumere stôwe. ferio #ic slêa# næfð nǣnne PRAETERITVM PERFECTVM, bûtan hit nime of ôþrum worde ðæs ylcan andgites: 5 percutio #ic slêa#, percussi #ic slôh#. fero #ic bere# macað PRAETERITVM tuli of ðâm worde tollo #ic nime# oððe #bere#. sisto #ic sette# nimð PRAETERITVM of statuo #ic sette#, statui. furo #ic wêde# (furis, furit) macað insaniui of insanio #ic wêde#. uescor #ic gereordige# (uesceris, uescitur) is DEPONENS and nimð PRAETERITVM pastus sum of 11 ðâm worde pascor #ic eom âfêd# oððe #gelæswod#. medeor #ic lâcnige# nimð PRAETERITVM of medicor, medicatus sum. reminiscor #ic gemune# nimð of recordor, recordatus [[204]] sum #ic gemunde#. cresco #ic wexe# nimð of cerno #ic gesêo# PRAETERITVM creui #ic weôx# oððe #geseah#. maereo #ic gnornige# macað PRAETERITVM maestus sum: hit sceolde macjan maerui, ac se gewuna hit ne geðafað (of ðisum is maeror #gnornung#). mereor #ic geearnige# macað 5 merui #ic geearnode# VEL meritus sum (of ðâm is meritum #geearnung#).
1 überschrift (raum dafür W) f. JW, de u. defectibus C, de fectibus uerbis U ‖ u in uerbis auf r. O ‖ defec[tiuis] S, 2. e auf r. 2 buchst. (deren letzter n) F 2 kein absatz J ‖ [Sume w. si]ndon S ‖ ume W ‖ siondon H, beoþ W ‖ [gehatene de]fectiua S ‖ defectiua in derselben zeile, wie die überschrift, aber mit verweisung an die richtige stelle h 2. 3 þ. s. a. gl. R 2 siond H, beoþ W 3 ateor[igendlice forþan] þe S, ate[o.for]þen þe W ‖ ate(o)riendlice U ‖ ate(o)riað corr. von a. hd.? O, ateriað h 3. 4 sumer[e st. f. ic slea] S 3 sumre HT 4 næ[fþ n. pr.] W ‖ nanne T, nane F 4. 5 [perf. b. hit n.] S 5 buton CDFhJRTU 5. 6 y[lcan a. pe]rcutio S ‖ a[nd. p. ic] W 6 i[c sloh f. ic b.] m. S ‖ ic slôh u. ic b. f. T ‖ ma. aus me. O 7 tul[i of ð. w. t. i]c S ‖ fertuli J ‖ o[f þ. w.] W ‖ tolle J ‖ byre T 8 s[isto ic s. nim]ð S ‖ sedeo ü. sisto v. a. hd. U, risto J ‖ 1. ic sette f. T, ic sitte R ‖ statu[o--9 statui] W 8. 9 [ic s. st. furo] S 9. 10 m[acað i. of in]sanio S 10 w[æde u. ic] W ‖ [ic g. ue]sceris S ‖ gere(o)rdige O, -riord- H, reordige F 11 depo[nens a. n. pr.] S ‖ de in deponens auf r. O, aus deponans C u. von a. hd. F, -nans DhTW ‖ and f. W ‖ pas[tus--12 wor]de W ‖ pastus aus partus 1. corr.? h 12 word[e p. ic e. a.] S ‖ afed(ed) O, gefed HJ, gefedd T ‖ o. g. in d. z. R ‖ gelæswad T, -wed H 13 medeo[r ic l. n.] S ‖ gelacnige H, ilecnie W ‖ [pr. of m.] W 13. 14 medi[cor m. su]m S 14 g[emune n. of reco]rdor S ‖ of aus or J 14. 204^1 [recordatus s. ic] W 14 mit recordatus schliesst S 1 gemune J, imune W ‖ weaxe hT 2 cr[eui--iseih] W ‖ o. g. in d. z. R ‖ geseoh H 3 gnor- aus gror- F; gror- T ‖ mentus J ‖ sceolde--4 geðafað f. T 4 [m. m.] W ‖ macjan f. D ‖ ::: hit O ‖ ðisum zu ðissum v. a. hd. O, þissum hJ, þisan CDHU, ðisan T 5 mer:or FU ‖ gnor[nunge m. ic i]earnie W ‖ gnori|nung J, f. T, erstes n aus r H ‖ mer(e)or corr. v. ds. hd.? O ‖ ic gearnige CU, f. T 6 ü. f. TW ‖ ic] io U ‖ oððe O, ł die übr. ‖ mestus sum W ‖ f und ð von of ðam auf r. O 7. 8 [iearnunge fif] W 7 gearnung h, geearnod J, f. T
[[DE VERBIS DEFECTIVIS. text has “AERBIS” reminiscor #ic gemune# nimð of recordor, recordatus sum comma missing 2 kein absatz J text has “14” as if at end of previous page]]
Fîf word synd gecwedene NEVTRA PASSIVA, forðan ðe hî macjað heora PRAETERITVM, swâswâ ðrowigendlîce word; ðrêo ðǣre ôðre geðêodnysse: gaudeo #ic blîssige#, gauisus sum; 10 audeo #ic dear#, ausus sum VEL fui; soleo #ic gewunige#, solitus sum VEL fui (ðis word næfð nǣnne FVTVRVM, forðan ðe þæt andgyt nele); of ðǣre ðriddan geðêodnysse fido #ic trûwige#, fisus sum; fio #ic eom geworden# oððe #geworht#, factus sum. of fido byð gefêged confido #ic 15 trûwige#, confisus sum #ic trûwode#. facio #ic wyrce# is NEVTRVM and tôgeânes ðâm worde is fio ðrôwigendlîc.
8 kein absatz ‖ synd f. H, beoþ W ‖ neutra mit o ü. a U, f. O ‖ passiua mit o ü. 2. a U 8. 9 h[eo m. hora] W ‖ hi ne maciað O 9 hiora H ‖ w in dem ersten swa aus s O ‖ ðrowigendlic J 10 ðæra O, þæra h ‖ oðra O ‖ iþeo[d. g. ic] W ‖ gaudeo aus -dio O; -dio J ‖ --16 ü. f. T ‖ :sum C 11 aussus C ‖ oþðe O, ł die übr. ‖ ausus [fui s. ic iwu]nie W ‖ soleo--12 fui f. J 12 solitus aus solutus F ‖ uel--13 nele f. T ‖ oððe O, ł die übr. 12. 13 f[or.--and]ȝit W 14 fido aus fedo O ‖ tr[eowie f. s.] W ‖ fisus sum] fissum (i aus u) O ‖ gewordon J 15 gewroht J. h auf r. d D ‖ of fido] o: fido D, of þam T, fido ü. d. z. v. ds. hd.? und and of þam auf rasur 3. corr. F ‖ [biþ--conf.] W ‖ beoþ U ‖ gefeged f. T 16 ic trûwode f. D ‖ facio--17 ðrôwigendlîc f. T ‖ werce D 17 [is--þen] W ‖ worde: R ‖ fio aus fido h ‖ þrowigendlii: F
[[205]] Sume word habbað gelîce PRAESENS, þæt is #andweard#, and PRAETERITVM: odi #ic hatige# and odi #ic hatede#, ac wê cweðað hwîlon odio habeo #ic hæbbe on hatunge#, swâswâ stent on ðâm sealme iniquos odio habui #þâ unrihtwîsan ic hæfde on hatunge#. of 5 ðâm is PARTICIPIVM osus and gefêged exosus and perosus #andsǣte# oððe onscunigendlîc and nama osor (osoris) #fêond# oððe #hatigend#. noui #ic cann# oððe #ic wât#, noui #ic wiste#; of ðâm is nama notus #cûð# and gefêged ignotus #uncûð#. memini #ic gemune nû# and memini 10 #ic gemunde#; IMPERATIVVM memento #gemun ðû#, mementote #gemune gê#. PRISCIANVS cwæð êac meminens #gemunende# PARTICIPIVM. on ôðrum stôwum hî âteorjað. memor esto is of twâm dǣlum: esto #bêo ðû#, memor #gemyndig#. coepi #ic ongan# hæfð PRAETERITVM, coepisti #þû# 15 [[206]] #ongunne#, coepit #hê ongan#; ET PLVRALITER coepimus, coepistis, coeperunt: næfð hit nâ mâre, bûton coeptus #ongunnen# PARTICIPIVM and coepta, coeptum.
1 kein absatz ‖ habbad H ‖ [iliche--þet] W ‖ þæt is a. in d. z. R, f. T ‖ is f. J 2 -werd CDFJRU, -werd aus weard h ‖ 1. and f. H, et J ‖ 2. and f. D, et J ‖ das 2. mal odi(ui) corr. v. a. hd. O 3 hate[de--cweþeþ] W ‖ hatede aus hattde U, hatode T ‖ ac] eac T ‖ hwîlon f. T ‖ odio auf r. U, odeo O ‖ ic--5 hatunge f. T ‖ hæbbe zu habbe H 4 [st. on þ. sea]lme W ‖ stænt Hh ‖ hodio hJ 5 þa usw. in d. z. R ‖ þâ unr.] þam (un)r. (a. hd.?) F, þeo rihtwise W ‖ hæfde JOR] hæbbe (æ zu a H) CDFHhU, habbe W ‖ hæbbe on doppelt D ‖ [on h. of] W 6 pa(r)ticipium C ‖ osus] asus T ‖ gefeged ü. asus T 6. 7 exosus swyðe lað et perosus and ðurhlað oððe a. J 7 and[s. ł onscuni]endlic W ‖ andsæce U ‖ osor and osoris T 8 ł T ‖ [noui ic c. ł ic] W ‖ ł T ‖ wât] gecnáwe (aus gecwá- vom rubricator) ł ic cúþe and T 9 wiste] gecnéów T ‖ of ð. is nama f. DT ‖ of] os W ‖ [a.--10 ign.] W ‖ and g. f. T 10 1. m vom 1. memini auf r. (a. hd.?) F ‖ ememini ic gemune zwischen gemune und nu J ‖ nû f. W ‖ et J ‖ 2. memini aus mim- O 11 ic f. F ‖ gemynde T ‖ in[peratiuum m. im]und þu W ‖ inp- HO ‖ gemune þu CU, f. T 11. 12 mementote aus -to C 12 gemune gê--13 âteorjað f. T ‖ ge ü. d. z. (v. ds. hd.?) U ‖ pristianus J ‖ me[minens imunend]e W ‖ meminen(s) aus -ines v. a. hd. F 12. 13 gemunde U 13 studen W ‖ að in ateoriað auf r. O 14 and eft memor T ‖ is--gem. f. T ‖ [of--est]o W ‖ of] on D 15 ceopi F, cępi CDhT, cepi HUW ‖ ic o. h. f. T ‖ preteri[tum--206^1 ong]unne W ‖ cępisti CDORU, cep- FHhJT ‖ --206^1 ü. f. T 15. 206^1 þû ong. f. D 1 ungunne U ‖ cępit CDOR (ęp auf r. O), cepit FHhTW, t nachtr. U 1. 2 alle drei mal cę- Ch, ce- FHTW, cępimus (sonst ce-) D 2 cepe[runt--na] W ‖ na auf r. O ‖ b. c. o. f. T ‖ butan H ‖ cęptus CD, ceptus FHUW 2. 3 ongunnan H 3 and] et J, f. W, cęptus T ‖ cępta CDT, cepta FHhORW ‖ [ceptum--4 wor]d W ‖ cęptum DT, ceptum FHhOR, (c)eptum C
Sume word synd gecwedene INPERSONALIA, þæt synd #bûtan hâde#. hî habbað þone ðriddan hâd and synd 5 âteorigendlîce: iuuat #gelustfullað#, stat #stent#, constat #swutol is#. ic wylle secgan, hwæt hî ealle habbað and hû hî bêoð geðêodde. sume hî têoð NOMINATIVVM CASVM. restat #tô lâfe is#; and IOSEPH cwæð: adhuc restant anni quinque #gyt ðâr synd fîf geâr tô lâfe#. iuuat me #mê 10 gelustfullað#: hêr is ACCVSSATIVVS; ealswâ delectat #gelustfullað# (me, te, illum). DATIVVS: uacat mihi #ic eom æmtig#, uacat nobis; uacate lectioni #æmtigað êow tô rǣdinge#; uacans est lectionibus #hê begǣð his rǣdincge#.
4 kein absatz ‖ siond H, sindon T, beoþ W ‖ þæt usw. gl. R ‖ siond H, sindon T, beoþ W 5 buton CDFHhJRTU [heo--þen]e W ‖ hade J ‖ siond H, beoþ W 6 e in -lice nachträglich C ‖ ilust[f.--sten]t W ‖ stænt H 7 swutol:is U, swutel is F, swutollis T 7. 8 [h. a. hu h]eo W 8 geþeod(d)e C 9 [r.--is] W ‖ restað U ‖ iosep HW ‖ cweð F ‖ resta(n)t h 10 t in gyt auf r. C ‖ þer W, ðær die übr. ausser O ‖ [beoþ--l]ofe W ‖ siond H ‖ gǣr D 11 acu- FhW, cu- O; -usa- DJRUW; i aus e O 11. 12 al[so d. ilust]fulleþ W 11 delecta:t (n rad.) F, -tað H 12 datiuo W ‖ uacat ChU, aus uocat R, uacað FH, vacaþ W, uacað aus uocað O, uocat (a ü. o v. sp. hd.) J, uocat̄ T, darüber ego sum paratus uel (de)liberatus uel impeditus gl. U ‖ michi T 13 æmptig J ‖ [u. n. ua]cate W ‖ uacat aus uo- OR, uocat JT, uacað F, darüber nos ociamus gl. U ‖ uacate aus uo- OR, uocate (a ü. o v. sp. hd. J) JT, darüber praeparate uos ad legendum gl. U ‖ æmptigað J, æmtig:gað O, æmgað T ‖ w von eow auf r. vom rubricator J 14 rædincge HJ, rædinge aus rædanne h, rǽdenne T, dahinter rasur von etwa 4 buchst. h ‖ uacans--rǣdincge f. H ‖ uacans aus uo- OR, uocans J, uocatis T, darüber ille colit uel parat lectionem gl. U ‖ electionibus J ‖ [he--red]inge W ‖ begað U ‖ rædinge CDFhTU
[[207]] ¶ licet mihi bibere #môt ic drincan#, mihi licuit #ic môste#, tibi licet, nobis licet, si nobis liceret #gyf wê môston#; INFINITIVVM licere #bêon âlŷfed# and licuisse and licitum esse; licentia is #lêaf#. placet mihi #mê gelîcað#, libet mihi #mê gelustfullað#; placuit, libuit; libens #lustbǣre#. 5 ealswâ liquet #swutol is#, conuenit #gerîst#, euenit #becôm#, accidit #gelamp#, expedit #fremað# (mihi, tibi, nobis); ET CETERA. ACCVSSATIVO taedet me #mê âðrŷt#: taedet animam meam uitae meae, cwæð IOB. decet #gedafenað#, me decet, nos decet; decuit #gedafenode#.
1 1. michi T ‖ m. ic d. f. T ‖ 2. michi T, ih auf r. O 1. 2 ic [moste tibi licet þu] most nobis l. we moten W 2 gyf] wif D 2. 3 [we m. infin]itiuum W 3 bion alefed H ‖ et J beide mal ‖ itum von licitum auf r. D 4 licen[tia is l. pla]cet W ‖ is l. gl. R ‖ leaf(e) a. hd. F, leafe T, geleaf: U ‖ michi DT beide mal ‖ ilicat W 5 placu[it l. l.] W ‖ placu:|it (i rad.) O ‖ et vor libuit gl. U ‖ -bæra J 6 liqueet T, darüber apparet gl. U ‖ #auient# über conu. gl. U ‖ gerist aus gerint h, gerisþ D ‖ euenit f. O, darüber #aueneit# gl. U, euenit becymð euenit J 7 gelimpð CU (i aus a C) ‖ expe[dit--16 latet] W ‖ michi T 7. 8 et c. f. D 8 -usa- DJUW ‖ ted::et (ec rad.?) beide mal O ‖ anim(am) O 9 u(i)tę C
¶ ealswâ oportet 10 #gedafenað#, oportuit. poenitet me #mê ofðincð#, poenituit, poenitere #behrêowsjan# (poenitentia #behrêowsung# oððe #ðǣdbôt#). me pudet #mê sceamað#, puduit, pudere. me piget #mê ne lyst#, piguit, pigere (pigritia #slǣwð#). miseret me #mê ofhrŷwð#, misertum est (miseria #yrmð#). 15 latet #dîgele is# (me, te, nos). liquet #swutel is# (nobis [[208]] #ûs# et omnibus #and eallum#). ac ðâs word and ðyllîce nabbað nǣnne FVTVRVM INFINITIVVM: poenitere, poenituisse #behrêowsjan#; næfð hit nâ mâre, and ealle ðâ word, þe nabbað SOPINVM, nabbað êac ðysne FVTVRVM.
10 oportet ü. 1. decet gl. U ‖ nobis T ‖ decuit a. hd. aus docuit F ‖ gedafonode h, gedafnode F 11. 12 pen- alle (nur 12 pęnitentia D) 11 me f. OR ‖ of þingð U, of ðincgð T 12 ber- beide mal HJ, be(h)- (ds. hd.?) beide mal U ‖ beriowsian H, bereowsiað O 13 mê--14 piget f. J ‖ det von pudet auf r. C ‖ sca- Hh 14 me of þincð ü. piget gl. U ‖ ł me of þind über me ne lyst hd. 12. jhds. D ‖ listð U, hlyst J ‖ pigrittia F, pigratia O 15 me f. JO ‖ mê ofhr.] meo(f) hrywð O ‖ of (h)riowþ H, of riwð U, ofrywð T, of hrypð J ‖ miser (r nachtr. v. ds. hd.) noch vor miseria O 16 dygle D, digle CTU, dihle H, dilige J ‖ latet me latet te [latet nos li]quet W ‖ liquet--208^1 eallum f. H ‖ swutol DT ‖ liquet nobis W 1 ûs f. W ‖ ðas doppelt (das 2. mal getilgt) O 1. 2 [þulliche nab]beþ W 2 pęn- beide mal D, pen- die übrigen ‖ zweites i in penituisse erst v. späterer hd. F 3 bereow[sien n. h.] W ‖ ber- HJT, -syan h, dahinter penitentia behreowsung D ‖ næf(ð) C ‖ and--4 futurum f. T 4 sop. nabbað f. H ‖ sop- zu sup- F, sup- J ‖ êac ðysne] nænne F 4. 5 þes[ne f. al]so (!) þr. W
Ealle ðrôwigendlîce word and DEPONENTIA oððe COMMVNIA 5 synd âteorigendlîce on PRAETERITVM, ac hî gefyllað swâ ðêah heora declinunge mid ðâm worde sum: amatus sum VEL fui ET CETERA.
5 kein absatz ‖ eal H ‖ et J ‖ oððe] et J, uel W 6 siond H, beoþ W ‖ [at.] W, ateri- R, ateorigenlice J ‖ (ge)fyllað J, fulleþ W 7 hiora H ‖ declinunga H ‖ þe[n w. sum] W ‖ wurde U 7. 8 amotus T 8 oððe O, ł die übr.
Þæt ylce word sum #ic eom# and uolo #ic wylle# âteorjað on ðâm tôweardan INFINITIVVM and SOPINVM and 10 fela ôðre, ðe geendjað on sco: posco #ic bidde#, compesco #ic gestille# ET CETERA.
9 kein absatz ‖ þæt--12 cetera f. T ‖ et J 9. 10 w[ulle at.] W 10 ateoriat H ‖ sop- zu sup- F, sup- J 11 feala F ‖ [endeþ on sco] W ‖ geændiað H, -ð::: (iað rad.) O
Aio #ic cweðe#, ais #ðû cwyðst#, ait #hê cwyð#; ET PLVRALITER aiunt #hî cweðað#. PRAETERITO INPERFECTO aiebat #hê cwæð# þrêora stafa gefêg, aiebant #hî cwǣdon#. 15 PRAETERITVM PERFECTVM ait #hê cwæð#. IMPERATIVVM ai #cweð ðû#. næfð ðis word nâ mâre.
13 kein absatz ‖ --17 ü. f. T ‖ (c)weþe C ‖ cw[eþst ait he] W ‖ cweðst R, cwyst CD, cwist U, cwest h ‖ ait aus aic J ‖ cweð (-þ) DFHJR, cwæð O, cw̄ h 14 punct unter t von aiunt wol zufällig J ‖ hî c. f. D ‖ ai(e)bat O, aiebað H 15 cweð J ‖ þ. st. g. f. T ‖ [þr. st.] W ‖ þriora H ‖ ai(e)ba(n)t O 16 preterit̄ perfecto W ‖ cweþ J ‖ imp- aus inp- O, inp- CHW 16. 17 [ai c. þu] W 17 cweð aus cwæð h ‖ ð. w.] hit W
Fores hæfð OPTATIVVM utinam forem #êalâ gyf ic [[209]] wǣre#, utinam fores #êalâ gyf ðû wǣre#, utinam foret #êalâ gif hê wǣre#; ET PLVRALITER utinam forent. ealswâ on SVBIVNCTIVO, and INFINITIVVM fore #wesan#.
18 kein absatz 18. 209^1 ȝ[if ic w. uti]nam W 1--2 2. 3. sg. ü. f. DT ‖ 2. utinam--2 hê wǣre f. O 1. 2 foret ȝeue god þet he we[re et pl. uti]nam W 2 ealswâ--3 and f. T ‖ eallswa von sp. hd. aus all- F 3 on f. CU ‖ uo in sub. auf r. (m am ende radiert) U, subiunctiuum W ‖ and] et J ‖ infinitiuum zu -uo F; -uo H ‖ wesan a. hd. aus wean F, f. T 4--5 f. T
Cedo is IMPERATIVVM: cedo mihi #sege mê#, cedite #secgað#. infit #hê cwæð#. nabbað ðâs word nâ mâre. 5
4 kein absatz ‖ cre[do is i.] credo W ‖ 1. c:edo (r rad.) F, dic ü. cedo gl. U ‖ inp- H, -uus U ‖ michi D ‖ dicite ü. cedite gl. U 5 dicit ü. infit gl. U ‖ cweð J, c unvollst. aus o? R ‖ þ[os w. nā] W ‖ þa H
Inquio #ic cweðe#, inquis #ðû cweðst#, inquit #hê cwyð#; ET PLVRALITER inquiunt #hî cweðað#. PRAETERITVM inquisti #ðû cwǣde#. FVTVRVM inquiam #ic cweðe gyt#. IMPERATIVVS inque #cweð ðû#, inquiat #cweðe hê#. gyf ðǣr hwæt mâre byð, þonne gǣð þæt æfter ðǣre ðriddan 10 geðêodnysse.
6 kein abs. ‖ inquio] inquid D, inqui H, darüber dico gl. U ‖ --9 ü. f. T ‖ (c)weþe C ‖ cwiþst R, cwyþst H, cwyst CDhJ, cwist U ‖ inquid hJTU, n auf r. O 7 cweð Dh, cwæþ H ‖ [inquiunt heo] W ‖ cweðan (n a. hd.? auf r.) F ‖ preteritum aus -tiuum F 8 futurem J ‖ inqu(i)am O, inqui:am (u rad.) U, inquem J ‖ (c)weþe C 9 [i. inque] W ‖ inp- HU, -us aus um H ‖ cw̄ J ‖ inquiað U ‖ cweþa he H ‖ gyf--11 geð. f. T 10 beoþ þone gað U ‖ is W ‖ þ[et æfter þæ]re W ‖ þare H
Quaeso #ic bidde# and quaesumus #wê biddað#. sume cweðað êac quaesere #biddan#.
12 kein absatz ‖ ic--13 biddan f. T ‖ (and) H, f. W, et J ‖ we auf r. O ‖ bidde[þ sume] W 13 querere DHU
Aue and salue habbað IMPERATIVVM, and hî synd grêtingword: aue oððe salue #bêo gesund#; ET PLVRALITER 15 auete, saluete #bêoð gesunde#. faxo is tôwerdre tîde. [[210]] faxo #ic dô gyt#, faxis #ðû dêst#, faxit #hê dêð#. nabbað þâs word nâ mâre.
14 kein absatz ‖ inp- H, īp- W 14. 15 [beoþ gre]tingw. W 14 siond H 14. 15 gretingc- hJ, -nc- H, grætingc- J 15 aue--gesund f. T ‖ aue o. s. f. J ‖ oððe] ł H, oþer W ‖ beo þu isund W 16 a. ł s. H, a. and s. h ‖ salu[ete beoþ] isund W ‖ :saluete F ‖ bêoð--210^4 gefêg f. T ‖ gesund J, -de aus -d (v. a. hd.?) R ‖ ü. faxo gl. ic do gyt R, faciam gl. U ‖ toweardre HhJ, toward W 1 (faxo) h, o aus a H ‖ ic do g. gl. auch hier R ‖ gyt f. H dyst D ‖ fa[xit he d.] W ‖ faxit] faxis J 1. 2 n. þ. w.] naueþ hit W
[[1 ... gyt f. H ‖ dyst D divider missing at line break]]
Meio #ic mîge#. IMPERATIVVM meite #mîge gê#. INFINITIVVM meiere #mîgan# ðrêora stafa gefêg. ouat #blîssað# and PARTICIPIVM ouans #blîssigende#. nabbað þâs word 5 nâ mâre.
3 kein absatz ‖ mego J, am rande mit verweisung auf meio von a. hd. mingo mingvi (v aus o) O ‖ mige auf r. O ‖ inp- HW ‖ m in meite aus in O ‖ mîge gê f. H, miche ge F, mih W 3. 4 infin[it. m. mi]ȝan W 4 meiere (i auf r. R) JR, megere CDFHhOU ‖ staf W ‖ exultat ü. ouat gl. U ‖ blissat J, f. T 5 et J ‖ blîssigende--6 mâre f. T ‖ [bl.--þeo]s W 6 na aus nan U, davor nabbað getilgt h
Sume word macjað heora IMPERATIVVM on c: facio #ic dô# oððe #wyrce#, fac #dô#; dic #sege#; duc #lǣd#; forðan ðe face is ABLATIVVS of ðâm naman, ðe is fax #blysa#, and duce is ABLATIVVS of ðâm naman dux #lâttêow#. fero 10 #ic bere# macað IMPERATIVVM fer #ber#, forðan ðe fere is ADVERBIVM: fere #forneâh#.
7 kein absatz ‖ hiora H ‖ ĩperat[iuum--211^3 of]goinde W ‖ inp- H 8 ü. f. T ‖ forðan--10 lâttêow f. T 9 fac(e) J ‖ man in naman auf r. O ‖ 2. ðe--10 naman f. CFU, über der z. nachgetr. 1. corr. h ‖ blæsa? (æ undeutlich) h 10 and] et J ‖ ðan h ‖ ðe is noch hinter naman ü. d. z. 1. corr. h ‖ latþeow H, lætteow U, lateow J 11 ic b. f. T ‖ inp- H ‖ ber f. T ‖ for.--12 forneâh f. T 12 pene ü. fere gl. U
IMPERATIVVS is #bebêodendlîc#, ac swâ ðêah wê hit âwendað oft tô gebede. miserere mei, deus #miltsa mê, god#; exaudi, deus, orationem meam #gehŷr, god, 15 mîn gebed#: on ðisum and swylcum is gebed and nâ hǣs.
13 kein absatz ‖ is b. gl. R ‖ bebodendlic J 14--16 übersetzung f. T 16 on] of J ‖ þissum JT, ðissum h ‖ and sw. f. T ‖ na auf r. O
[[211]] DE SPECIE.
SPECIES is #hiw#, PRIMITIVA #frumcenned# and DIRIVATIVA #ofgangende#. ealle ðâ eahta PARTES forneân habbað þâs twâ hiw. lego #ic rǣde# is frumcenned. þonne cymð of ðâm lecturio #mê lyst rǣdan#. þis hiw is gehâten 5 MEDITATIVA SPECIES, þæt is #smêagendlîc hiw#, and ealle ðâ word gâð æfter ðǣre fêorðan geðêodnysse, ðêah ðe þâ word, ðe hî of cumað, bêon mislîcra geðêodnyssa. amo #ic lufige#, amaturio #mê lyste lufjan#; dictaturio #mê lyste dihtan#; docturio #mê lyste tǣcan#; esurio #mê 10 hingrað#; scripturio #mê lyste wrîtan#; auditurio #mê lyste gehŷran#; dormiturio #mê lyste slâpan#; ET SIMILIA.
1 überschrift f. JT 2 kein absatz J ‖ is hiw gl. R ‖ :: frumcenned (pr rad.) h, -cænned H, f. T ‖ and] et J ‖ diri(ua)tiua C, diritiua FT 3 ofgangende f. T, davor mit anderer tinte and U ‖ eahte H, f. J, oðre eahta T, VIII W ‖ p[artes--4 lego] W 4 ü. f. T ‖ -cænned H, -cynned D ‖ cumaþ W 5 lest D, hlyst J ‖ [ræden þ. h.] W 6 meditiua H ‖ þæt--hiw gl. R ‖ smeagiendlic H 7 [w. g. æ.] W ‖ (þære) sp. hd. D, þare H ‖ ðêah--8 geðêodnyssa f. T 8 ða aus ðe h ‖ [beon m.] W ‖ bion H ‖ et sunt tracta de supino scilicet amatu amaturio ü. m. g. gl. U ‖ mis:l- U, mistlicre H ‖ -nysse J, -nesse H 9 ic l. f. T ‖ amoturio T, darüber delectat me amare gl. U ‖ --10 ü. als gl. T ‖ lyst T, hlyst J, lust W 10 [me l. d.] W ‖ 1. lyst T, hlyst J ‖ dictan T ‖ 2. lyst T, hlyst J, lust W 10. 11 es. mê h. f. T 11 ing in hingrað auf r. F 11. 12 ü. f. T 11 [me l. wri.] W 11. 12 hlyst J ‖ audit(v)rio aus -torio C; -torio O 12 geheren auf r. D ‖ dormit(v)rio aus -torio C ‖ me l. s. auf r. D ‖ lust W ‖ slæpan H, slepen W ‖ et similia f. CDH und urspr. (erst vom gl. ü. d. z. zugefügt) U 12. 13 [sim. de in]choatiuis W
DE INCHOATIVIS.
Ôðer hiw is gehâten INCHOATIVA, þæt is #onginnendlîc#, [[212]] forðan ðe hit getâcnað weorces anginn, and cymð of ôðrum wordum. caleo #ic wearmige# and of ðâm calesco #ic onginne tô wearmigenne#; horreo #ic andðracige#, horresco #ic onginne tô anðracigenne#. ealle hî bêoð âcennede of ðâm ôðrum hâde, gyf ðû dêst ǣnne 5 co þâr tô. ardeo #ic byrne#, ardes #ðû byrnst#; ardesco. palleo #ic blâcige#, pallesco #ic onginne tô blâcigenne#. albeo #ic hwîtige#, albesco. dureo #ic heardige#, duresco.
13 keine überschrift JT, mitten in der zeile (klein) W 14 kein absatz TW ‖ inch(o)atiua C, inchotiua W ‖ þ. is on. gl. R, f. T ‖ onginnedlic W 1 [f.--hit] W ‖ -þan aus -þam U ‖ and: (w rad.) D ‖ cumaþ W 2 word(um)e corr. U, -(v)m aus -em O, worde C ‖ von ic w. an ü. als gl., wenn nichts anderes bemerkt, T ‖ [w. and of þ]en W ‖ and f. T 3 ca(le)sco C ‖ tô--4 onginne f. J ‖ tô w.] f. O, wearmin T, to andþracigenne CDU ‖ horreo--4 anðr.] corr. U ‖ horresco H 3. 4 onþracie T 4 horresco ic o. tô a. f. H ‖ [horresco ic on]ginne W ‖ andðracigenne (-þ- CD) CDJ, andþraciende U, letztes n aus m O, þracien T, þrakie W ‖ ealla J 5 acænnede H ‖ (þam) U ‖ [ȝif--e]nne W ‖ dyst D 6 þar zu þan rad. O, þær d. übr. ‖ ic b. und ðû b. f. T ‖ ic onginne byrnan gl. ü. ardesco T 7 [palleo ic blok]ie W ‖ ic bl. f. T ‖ ic on. tô bl.] ic blacige H, f. DT ‖ ic über (vor onginne) getilgtem on h 8 ic hw. f. T ‖ [a. d.] W ‖ a(l)besco O ‖ heordige J ‖ ic onginne ü. duresco T
¶ liqueo #ic mylte#, liquesco. marceo #ic clinge#, marcesco. luceo #ic onlîhte# oððe #scîne#, lucesco. cupio #ic gewilnige#, cupisco and concupisco. tremo #ic bifige#, tremisco. 11 uiuo #ic lybbe#, uiuisco and reuiuisco #ic geedcucige#. dormio #ic slâpe#, dormisco. amo #ic lufige#, amasco. labo #ic ætslîde#, labasco. uesperasco #mê geǣfnað# is ðisum gelîc. ealle ðâs word and ðâ ôðre MEDITATIVA 15 nabbað nǣnne PRAETERITVM PERFECTVM nê PLVSQVAMPERFECTVM [[213]] nê tôwerde tîde on SVBIVNCTIVO. hio #ic ginige#, hias, macað hisco. syndon êac sume word ðysum gelîce, ðe ne syndon nâ INCHOATIVA: pasco #ic læswige#, posco #ic bidde# ET SIMILIA.
9 milte aus formilte h ‖ clinge aus clinige O; elinge H 9. 10 [marcesco luce]o W 10 li in onlihte auf r. F ‖ sc. oððe onl. J ‖ oððe sc. f. T 10. 11 ic g. f. T 11 and c. f. CF, (ł concupisco) corr. U ‖ and] et J ‖ [tremo ic biu]ie W ‖ tremio CU ‖ ic b. f. T ‖ tremisco aus tremesco F, dah. hio ic gynie hisco labo me geæuenaþ labesco (ü. als gl.) T 12 1. ic--and f. T ‖ and f. J ‖ re(ui)uisco C ‖ --13 ü. f. T 13 slæpe HJ ‖ [dormio--dor]miuisco W ‖ dormisco f. O ‖ ic l. f. W 14 labo--labasco f. T (vgl. zu 11) ‖ labasco aus -osco U; -esco J ‖ mê--15 gelîc f. T (vgl. zu 11) 14. 15 [iæfneþ is þ]issen W ‖ is ð. g. f. H 15 ðissum h, þissum J ‖ word auf r. O ‖ ða auf r. D ‖ middatiua O 16 nen[ne pr. perf]ectum W ‖ perfectum f. O ‖ nê] nec U 1 nê t.--2 hisco f. T (vgl. zu 212^11) ‖ towearde H, -dre J, d auf r. zweier buchstaben D, -dre aus -dne U ‖ on] ob CU ‖ subiunctio O ‖ [ic--2 h]ias W 2 siondon H, ȝet beoþ W ‖ eac f. W ‖ word f. W ‖ ðissum h, þissum J 3 synd CDFJRT, sind hU, siond H, beoþ W ‖ [nout inch]oatiua W 3. 4 ü. f. T 4 ⁊ posco W
[[14. 15 [iæfneþ is þ]issen W text has “15. 15”]]
DE VERBIS FREQVENTATIVIS. 5
Sume word synd gecwedene FREQVENTATIVA, þæt synd #gelômlǣcende#, forðan ðe hî getâcnjað gelômlǣcunge, þonne man sum ðingc gelôme dêð. rogo #ic bidde# and of ðâm rogito #ic bidde gelôme#. uolo #ic flêo#, uolas; uolito #ic flicerige#. ðâs word synd ealle þǣre forman 10 geðêodnysse and macjað gelôme PASSIVA. INCHOATIVA synd ðǣre ðriddan geðêodnysse and NEVTRA, swâswâ MEDITATIVA. eft quaero #ic sêce#, quaerito; quaeso #ic bidde#, quaesito; domo #ic gewylde# oððe #temige#, domito; fugio #ic flêo#, fugito; nosco #ic oncnâwe#, noscito. IN SO. sume geendjað 15 [[214]] on so: mergo #ic besence#, merso #ic doppete#; curro #ic yrne#, curso oððe cursito (of ðâm is cursor #rynel#); ET SIMILIA. sume geendjað on xo: necto #ic cnytte#, nexo #ic cnytte gelôme#; flecto #ic gebîge#, flexo. sume geendjað on xor: amplector #ic ymbclyppe#, 5 amplexor; sequor #ic fylige#, sector; ET SIMILIA.
5 überschrift f. JTW (raum gelassen T) ‖ u. f. U ‖ freqent- C, aus predeuentauis F 6 [s. w.] W ‖ siond H, syndon U, beoþ W ‖ gecwedenne J ‖ freque|tatiua F ‖ þæt--8 dêð] swáswa is T 6. 7 þæt s. g. gl. R 6 æt sy in þæt synd auf r. O ‖ siond H, beoþ W 7 forþen [þe heo it]ocneþ W ‖ -þā R 8 ðing Dh, þing RU, þincg F, þinc H ‖ rogo aus rego O ‖ [ic b.] W 9 1. ic--10 uolito am rande v. ds. hd. C 10 uolit[o ic f.] W ‖ ic fleo gelome ł flicyrie gl. ü. uolito T, flicirige CU ‖ siond H, beoþ W ‖ þare H 11 and m. g. p.] ⁊ faciunt passiua sepe T ‖ [makieþ--14 domo ic] W ‖ macyað h ‖ inch(o)a- CO, -tiu(a) O 11. 12 s. ð. ð. g. f. T (vgl. zu 12) 11 siond H, þæt synd O 12 þare H ‖ -nyssa D ‖ and] et J ‖ swâswâ] sind þære ðriddan geðeodnysse sicut T ‖ medicatiua C 13 quaerito] querimus (us a. hd.) F ‖ quaesito] querito F 14 wylde J, welde D ‖ ł T ‖ getemige U, ic temie (?) W ‖ domito FT, domitum die übr. ‖ ic fleo--15 so nur einige untere spitzen übrig W 15 fugito aus -tum R, fugio J ‖ oncnawa T, oncwawe h ‖ in so f. HJT (lücke J) ‖ sume] sme O, dah. word corr. U 15. 214^1 geændiað H, endeþ W 1 (on so) C ‖ ic besænce H, f. T ‖ ic sence gelome ł doppyte T ‖ doppette DHRU, -ede W 2 ic eorne H, f. T ‖ :: curso (ic r.) F, coso D ‖ ic eorne gelome ü. curso T ‖ oððe] ł DHJW 3 geændiað H, endeþ W 3. 4 ic cnitte nexo vom corr. am rande U ‖ ic cnette D, f. T 4 nexo :: O 4. 5 ic geb. flexo] flexo ic bige gelóme T 5 geændiað H, endeþ W 5. 6 ic y. a.] a. ic ymbeclyppe gelome T 6 et cetera J
[[amplexor; sequor #ic fylige# text has amplexor. sequor]]
Sume word synd gecwedene DESIDERATIVA, þæt synd #gewilnigendlîce#: uideo #ic gesêo# and of ðâm uiso #mê lyst gesêon#; facio #ic dô#, facesso; capio #ic gelæcce#, capesso; lacero #ic tôslîte#, lacesso. ðâs word 10 and ðyllice synd ðǣre ðriddan geðêodnysse: gif hî wǣron FREQVENTATIVA, þonne wǣron hî dǣre forman geðêodnysse.
7 kein absatz ‖ siond H, beoþ W 7. 8 þ. s. g. gl. R 7 þ. s. f. T ‖ siond H, beoþ W 8 gew. gl. T ‖ cupio uidere me lyst geseon vor uideo T ‖ ic--ðâm f. T ‖ (ge)seo J, geo seo U ‖ uiso] uisco H 9 mê l. g. f. hier T ‖ (m)e ü. r. h ‖ hlyst J ‖ gesion H ‖ ic dô f. T ‖ faces(s)o (s über rasur) O, facesco CUW 9. 10 c. ic g. c. hinter lacesso T 10 e in capesso aus s O, aus capesse? H, zu capesse gl. U ‖ ðas--13 geðeodnesse hinter 14 wordum T ‖ word f. T 11 siond H, beoþ W ‖ gif--13 geðêodnysse f. CDU ‖ and gif T, g auf r. a. hd. h 12 forman auf r. O
Gyt synd manega ôðre word of ôðrum wordum: garrio #ic gyrre#, garrulo #ic hlŷde#; albo #ic hwîtige#, 15 albico #ic hwîtige#; uello, uellico #ic wyrtwalige#; fodio [[215]] and fodico #ic delfe#; nutrio, nutrico and nutricor #ic fêde#.
14 kein absatz ‖ siond H, beoþ W ‖ mannega O ‖ of ü. d. z. u. fast unlesbar O 15 ic gyrre weggeschn. (nur der unt. t. v. rr übrig) T ‖ cyrre F ‖ ic hlyde weggeschn. (nur der unt. t. v. y übrig) T ‖ albo aus abbo O, albeo T ‖ 1. ic hw. f. JT, i ü. dem etwas undeutl. letzten i widerholt R 16 albico ic hw. f. H ‖ and albico T, ł albico J, albito U ‖ uello ic wyrtwalie and uellico ic wyrtw̄ T ‖ uello ł uellico HJ, u. ⁊ u. W ‖ awyrtwalige H, w. ü. uellico R 1 (and fodico) C ‖ and] ł J ‖ nutrio and nutrico und ü. jedem verbum ic fede T, nutrio ł nutrico DHJ ‖ and] ł J, f. h ‖ nutric(i)or corr.? U 1. 2 ic fede ü. d. ersten verb R, f. hier T
Sume word cumað êac of namum. pater #fæder# and of ðâm patro #ic gefremme# and patrisso #ic geefenlǣce mînum fæder#. graecus #grêcisc#: of ðâm graecisso 5 and graecor #ic leornige grêcisc#. philosophus is #sê ðe lufað wîsdôm#: of ðâm is word philosophor #ic smêage embe wîsdôm#. poeta #sceop#, poetor #ic leornige sceopcræft#. architectus #cræftica#, architector #ic cræfte#. ealle mǣst ðâs word synd ðǣre forman 10 geðêodnysse.
3 kein absatz ‖ na|num O, namun (aus -mum U) CU, naman hT ‖ fæder f. TW 4 fremme FW, dahinter .i. facio W ‖ and] et J ‖ geefen- aus geæfen- U 5 minan T ‖ .i. imitor hinter fæder W ‖ graecus--6 grêcisc f. T ‖ and vor of später zugesetzt U 6 and] ł J ‖ is--7 wîsdôm f. T 7 sê ðe] þe þet W ‖ lufað] leornaþ H, leorneþ W ‖ ł luueþ uþwita hinter wisdom W ‖ and of T ‖ philophor W 8 smea T ‖ ymbe HRU ‖ pocta J ‖ sc(e)op corr. v. a. hd.? O, scop FHhW 9 scopcr. CDW ‖ [cræftica--15 ar]mo W ‖ cr. in d. z. T, cræftiga H, cræfca FhR, cræfta J 10 siondon of H 11 -nyssa D
Nû cumað eft naman of wordum. armo #ic gewǣpnige#. hû mæg ic cweðan #ic gewǣpnige ðê#, bûton ic ǣr hæbbe ðâ wǣpnu ðê tô gyfenne? ǣrest byð se nama arma #wǣpnu#, and of ðâm byð word armo #ic 15 wǣpnige#. ealswâ os #mûð# and of ðâm oro #ic bidde#; aes #bræs#, aero #ic brasige# (aeras); aurum #gold#, auro #ic ofergylde# (auras); trutina #wǣge#, trutino #ic wege# [[216]] (trutinas); ET SIMILIA. nû bêoð eft naman of wordum: doctor #lârêow#. hwâ byð lârêow, bûton hê lǣre? eallswâ lector #rǣdere#, #sê ðe rǣt#; piscator #fiscere# of ðâm worde piscor #ic fixige# (piscaris); cantor #sangere#; uenator #hunta#; ET SIMILIA. þus ðû miht tôcnâwan, hwænne 5 nama cymð of worde, hwænne word of naman.
12 kein absatz ‖ word of naman (ná- T) (auf r. von a. hd. D) DT ‖ (naman) corr.? R ‖ ic g. f. T 12. 13 wæpnige HU 13 hû--gewǣpnige f. O ‖ (c)weþan C, cweðen T 14 habbe T ‖ ðê tô g. f. T ‖ gifeninne h, sellanne H ‖ ærst J 15 wǣpnu f. T, papnu O ‖ þan H ‖ beoð U ‖ [ar]mo--17 ic nur die unteren spitzen W 15. 16 ic wæpige O, f. T 16 and of ð. f. T 17 brasigie U, bræsige R, bræsie T ‖ gold f. T ‖ aureo O 18 oferfylde O ‖ auras f. H ‖ t(r)utina C ‖ e in wæge sehr verblasst O ‖ trutino v. a. hd. aus tutrino O, o aus e. a. H, trutina J ‖ ic wege corr.? R, ic wæge J 1 tru(ti)nas (ti über, das übr. auf r.) O ‖ bioð H, is W ‖ noma of worde W 2 erstes lârêow f. T, lorþæu W ‖ lare̋aw T, lorþeau W ‖ butan H ‖ hê] se þe H ‖ lærþ H 3 r. sê ðe r. f. T ‖ se ðe r. in d. z. R ‖ þe þet W ‖ fiscere f. T 4 sangere] rædere J 5 et s. f. H ‖ to(c)nawan O, oncnawan H 6 naman HJ ‖ cumað H ‖ wo in worde auf r. U, e aus um C ‖ & hwonne W ‖ namum (um auf r.) U
Syndon êac on ânre geendunge ǣgðer gê word gê naman. cudo #ic smiðige#, cudis #ðû smiðast#: eft, gyf ðû cweðst hic cudo, huius cudonis, ðonne byð hit nama #smið#. palpo #ic grâpige#, palpas; hic palpo #ðes blinda 10 mann#, huius palponis #ðyses blindan#. comedo #ic ete#, hic comedo #ðes oferetola mann#. uerbero #ic swinge# and #sê ðe swingð#. caligo #mê mistjað mîne êagan# and haec caligo #ðes mist#. propago #ic tyddrige# and haec propago #tyddrung# oððe #bôh#. lanio #ic tôslîte# 15 and lanio #cwellere#. formido #ic forhtige# (formidas) [[217]] and haec formido #ðêos fyrhtu# (huius formidinis). susurro #ic rûnige# (susurras) and hic susurro #ðes rûnere# oþþe #wrôht#. labor #ic ætslîde#, laberis and hic labor #ðis geswinc#. furor #ic stele# (furaris) and hic furor #þêos hâtheortnys#. amor #ic eom gelufod# and hic 5 amor #ðêos lufu#. nitor #ic hycge# (niteris) and hic nitor #ðêos beorhtnyss#. liquor #ic formylte# (liqueris) and hic liquor #ðes wǣta#; ET SIMILIA.
7 kein absatz ‖ siondon H, beoþ (nur z. t. erhalten) W ‖ on â.] monie W ‖ geændunge H, endunges W ‖ e in ægðer aus æ R 8 nama U ‖ smeo[þie cu]dis W ‖ ðû s. f. TW ‖ eft--9 cweðst f. W ‖ and eft T 8. 9 g. ðû cw. f. T 9 cwiðst R, cwyðst J, cwest h, cwyst CD, cwist U ‖ cudo þes smiþ huius T ‖ huius f. W ‖ ðonne--10 smið f. T ‖ beoð U, is W 9. 10 nama cudo sm. J 10 o in palpo aus a O ‖ [ic gr.--13 mistiaþ] W ‖ ic gr. in d. z. T ‖ ie in grapie auf r. 1. corr. h 10. 11 ðeos blinde man J 10 blindo F 11 huius--blindan f. D ‖ :huius F ‖ ðisses J ‖ blindan mannes H 12 þeos J ‖ oferettola O, -etela T, -etole H ‖ mann f. T ‖ uerbera J, zweites er auf r. F ‖ swinga hic uerbero T 13 a. se þe swingþ gl. ü. hic uerbero T ‖ swincð CDH, swin(c)ð (c vom corr.?) U ‖ me--14 caligo ds. hd. am rande C ‖ mê--êagan] ic mistie T ‖ mê mistjað] acaþ H 14 and f. J ‖ þes auf r. C, þeos J ‖ ü. d. z. hinter mist r. C ‖ ::|ic O ‖ teddrige D ‖ and f. J 15 ðeos tydrung T, (and þeos) tiddrung corr. U ‖ (l)anio sp. hd. D, (l)anio corr. U, anio C, ni aus m O 16 and hic lanio þes T ‖ and] et J ‖ ni in l. aus m O ‖ c(w)ellere O ‖ formidas f. T 1 and] et CJU ‖ þios H ‖ fyr(h)tu J, fyrihtu U, fyrhðu D ‖ huius f. f. T ‖ huius f. W 1. 2 susu(r)ro CO 2 susu(r)ras C ‖ and] et CDU, f. J ‖ þeos J 3 worht W ‖ ic slide T ‖ þu hinter laberis D ‖ and hic labor doppelt (aber das zweite mal getilgt) O ‖ and f. J 4 ðis g. f. T ‖ furoris J, dahinter and hic furor ic stele furaris wegradiert O ‖ and f. J 5 lufad H ‖ and f. J ‖ hic] ic H 6 and f. J 7 beorhnys T ‖ formelte H ‖ and f. T 8 þæs wætu J ‖ et s. fehlt H
DE FIGVRA.
FIGVRA is #gefêgednys# oððe #hiw#. twâ hiw synd: SIMPLEX 10 #ânfeald# cupio #ic gewilnige#, taceo #ic sûwige#; COMPOSITA #gefêged# concupio #ic gewilnige#, conticeo #ic samod sûwige# ET SIMILIA.
9 überschrift f. JW 10 igura W ‖ is g. usw. in d. z. R ‖ geðe̋odnyss T ‖ twâ] swa F ‖ siond H 11 andfeald U, f. T ‖ ic g. f. T ‖ ⁊ taceo W ‖ ic sugige H, f. T 12 compos:ita F ‖ gefæged J, f. T ‖ ic g. f. T ‖ somed wilnie W ‖ conticeo aus -cio R, conticio DJFHhO, concuticio C, concutic(i)o corr. U 13 samod f. D ‖ swugige H, sugige T
Sume word âwendað heora getâcnunge on gefêgednysse. eo #ic fare# is NEVTRVM, and of ðâm bêoð gefêgede 15 ACTIVA: adeo #ic tô fare# and PASSIVVM adeor #ic eom offaren#; subeo #ic undergange#, PASSIVVM subeor; ineo [[218]] #ic onginne# and ineor. facio #ic wyrce# NEVTRVM; of ðâm reficio #ic gereordige# and reficior #ic eom gereordod# and DEPONENS uersificor #ic fersige# oððe #ic wyrce fers# (uersificaris), gratificor #ic gladige# oððe #ic ðancige# (gratificaris). eft calefacio #ic wyrme mê#, tepefacio 5 #ic wlacige# syndon NEVTRA.
14 kein absatz ‖ awændaþ H ‖ hiora H ‖ getacnunga CDHU 15 ge vor |gef. getilgt O, gefeged h 16 a(c)tiua C, f. W ‖ ic tô f. f. T ‖ and] et J ‖ adeor] -o J 17 n in offaren wegradiert F ‖ subeo: F ‖ undergo W ‖ gange--226^3 sume drittes fragment von r (4 r^a) ‖ subeor auf r. F ‖ pass. f. T ‖ ineo auf r. O 1 and] et Jr, f. T ‖ ineor] meor J ‖ ic w. f. T 2 and] et r, f. J ‖ re in reficior auf r. D, refi(ci)or O ‖ eom f. T ‖ gereordad H 3 and] et Jr ‖ deponens aus -nans von späterer hd. F; -nans DHhTW, ponens J ‖ fe(r)sige C, uersige r, fyrsige D 3. 4 o. ic w. f. f. T 4 e in fers aus s O, uers W ‖ gegladige O ‖ oððe ic ðancige f. T ‖ ic f. W 4. 5 þancgie U 5 cal(e)- aus calo- J ‖ mê f. W 6 siondon H, þeos beoþ W ‖ --9 gew. ü. f. T ‖ 2. neutra r
¶ uenio #ic cume# is NEVTRVM and of ðâm conuenio #ic samod cume# ACTIVVM and conuenior PASSIVVM #ic eom samod cumen# oððe #mê gewearð#; eallswâ inuenio #ic gemête# and inuenior #ic eom gemêt#. sedeo #ic sitte# and of ðâm obsideo #ic 10 ymbsitte# and obsideor #ic eom beseten#. on ôðre wîsan sentio #ic gefrêde# is NEVTRVM and of ðâm adsentio and adsentior #ic geðafige#, dissentio and dissentior #ic geunðwǣrige# on ânre getâcnunge. plecto #ic gewîtnige# is ACTIVVM and of ðâm amplector and complector 15 #ic ymbclyppe#.
7 cu|me cume W ‖ and actiuum H ‖ actiuum--8 cumen nachgetr. corr. U ‖ and] et Jr, f. H 7. 8 act. passiuum and conuenior T 8 eom f. r ‖ cume r 8. 9 o. me g. in d. z. R 8 :oððe r ‖ (me) O 9 al[so--15 þen] amplector W ‖ ic gemete weggeschnitten (nur der untere teil des g übrig) T ‖ and] et r, f. J 9. 10 ic eom g. f. T 10 eom auf r. O ‖ gemet eom (aber durch verweisung umgestellt) U ‖ sedeo: (r rad.) O ‖ ic sitte f. T ‖ obsideo--11 and f. J ‖ obsedeo T 11 embesitte T ‖ obsedeor T ‖ besetan T, ymbseten H 12. 13 über -sentio a. ads. steht consentio assentator and assentatrix gl. U ‖ ic geþafige hinter adsentio J 13 1. and f. J ‖ ic geþáuie T, f. hier J ‖ discordor ü. dissentio gl. U, dissensio aus -tio (v. a. hd.?) J ‖ 2. and] et r, f. J ‖ disentior F, adsentior H 13. 14 ic geunðwærie in d. z. T, ü. (hinter J) dissentio JR 14 unþhwærige r ‖ on a. g. in d. z. R ‖ :on r ‖ getacnuncge U 15 and complector f. FO ‖ and] et r, ł J 16 ic y. ü. amplector R ‖ embcl- T, ybmcl- H ‖
¶ orior #ic ûpp âspringe# is DEPONENS [[219]] and of ðâm adorio NEVTRVM and adorior DEPONENS #ic gesprece sumne mann#. partior #ic dǣle# and of ðâm bipertio and bipertior #ic dǣle on twâ#; impertio and impertior #ic âspende# oððe #gyfe#. uerto #ic âwende# is ACTIVVM and of ðâm reuerto and reuertor #ic gecyrre#, 5 conuerto and conuertor #ic samod âwende# NEVTRA and DEPONENTIA. uerso #ic hwearftlige# ACTIVVM and of ðâm conuersor #ic drôhtnige# (conuersaris) and controuersor #ic wiðerige# DEPONENTIA.
springe H ‖ deponens aus -nans v. a. hd. F; -nans DHh, fast ganz weg W 1 and of ðâm] unde T ‖ 2. and] et r, f. J ‖ depone(n)s C, -næns h, -nans W 1. 2 ic g. s. m. in d. z. T, gl. (mann ü. dep.) R 2 patior Jr ‖ dele T, æl auf r. O 3 in duabus partibus parcior ü. bipertio gl. U ‖ and f. J ‖ bipertitor U ‖ ic--4 impertior f. W ‖ ic dæle (dele T) on twa steht h. (ü. T) bipertio JT ‖ inpertio CU, f. J, darüber di(aus de)spendo gl. U ‖ and] et r, f. J 4 inpertior CU ‖ 1. ic--g. in d. z. T ‖ ic aspen:e F, ic as:ende R ‖ gyue T, agyfe O, dah. nochmals impertior J ‖ awænde H 5 and reuertor am rande R ‖ et r, f. J ‖ reuertar H, areuertor D ‖ ic gecyrre ü. (hinter J) reuerto JRT ‖ gecyrre aus gecyrge H 6 1. and] et r, f. JO ‖ u in conuertor auf r. C ‖ ic s. a. ü. (hinter J) conuerto JRT ‖ awænde H ‖ and] et Jr 7 hwea(r)ftlige R, hwear(f)tlige corr.? U, hwærft- J, hwearflie T, hwarflie W, hwearftlice F 8 and] et r, f. J ‖ contrauersor H, darüber inde controuersia gl. U
[[1 ... (mann ü. dep.) R 2 patior missing . after “dep”]]
Sume word âwendað heora cynn on ðâm ylcan 10 andgyte: labo #ic ætslîde# (labas) NEVTRVM and labor on ðâm ylcan andgyte DEPONENS.
10 kein absatz ‖ awændað H 11 labo--12 deponens f. T ‖ neutrum (bis auf n) auf r. O ‖ and] et r, f. J ‖ laboro r 12 deponens auf r. C, s aus m? O, -nans h
Sume word âwendað ǣgðer gê heora getâcnunge gê hyra declinunge. mando #ic bebêode#, mandas #ðû bebŷtst#; mando #ic ete#, mandis #ðû ytst#. fundo (fundas) 15 [[220]] #ic lecge grundweall#; fundo (fundis) #ic âgêote#; sero (seras) #ic scytte sum loc# oððe #hæpsige#; sero (seris) #ic sâwe#. uolo (uolas) #ic flêo#; uolo (uis) #ic wylle#. lego (legas) #ic gaderige#; lego (legis) #ic rǣde#. dico (dicas) #ic hâlgige#; dico (dicis) #ic secge#. lauo 5 (lauas) #ic ðwêa#; lauo (lauis) #ic wǣte#.
13 kein abs. ‖ awændað H, [awen]deþ W ‖ egðer r ‖ hiora H, hyra U ‖ -nuge r, -nunga J 14 hiora H, heora d. übr. ausser O ‖ declinunge aus gewylnunge v. ds. hd. h ‖ m[ando--220^5 lauo] W ‖ beode T, letztes e z. t. abgeschnitten r 14. 15 þu bebeotst H, þu bydst J, f. T 15 manduco ü. mando gl. U ‖ mandes CDHh ‖ ðû y. f. T ‖ etst hJU ‖ fundo--220^6 übers. ü. (hinter J) der ersten person JRT 15. 220^1 fondo fondas H ‖ fundas aus fundis D 1 lege T ‖ grun(d)weall h, grunweall F ‖ geote T 2 oððe] ł T 3 ic sáwe in d. z. (hinter sero) T ‖ sape J ‖ uis ic auf r. D 4 gadrige (ga auf r. C) CDFJRr, gaddrige h, gaderie H, gegaderige O ‖ ic ü. lego, ræde ü. legis R ‖ rede J 5 benedico ü. dico gl. U ‖ ic vor secge f. F 6 ic w. f. T
Sume word habbað ân andgyt and gâð on twâ wîsan. denso (densas) and denseo (denses) #ic ðiccige#. strideo (strides) and strido (stridis) #ic cearcige#. ferueo #ic wealle# (ferues) and feruo (feruis). cieo (cies) and cio (cis) #ic gelangige# oððe #gelaðige#. dureo (dures) and 11 duro (duras) #ic âheardige#. tueor (tueris) and tuor (tueris) #ic gescylde#. oleo (oles) and olo (olis) #ic stince swôte# oððe #ic wexe#. excelleo (excelles) and excello (excellis) #ic oferðêo#. fulgeo (fulges) and fulgo (and 15 fulgis) #ic scîne#. sono (sonas), sono (sonis) #ic swêge#. [[221]] uno (unas) and unio (unis) #ic geânlǣce#. orior (oreris) and orior (oriris) #ic ûpp gange#. morior (moreris), morior (moriris) #ic swelte#. potior (poteris) and potior (potiris) #ic brûce#. ðis word and orior synd swŷðor ðǣre fêorðan and morior ðǣre ðriddan. 5
7 kein absatz ‖ ân f. OR, ü. d. z. 1. corr. h ‖ andgite J ‖ g[oþ on two] W 8 and] et Jr ‖ dens(e)o sp. hd. (a. hd.? r) Dr, denso CU (doch ł seo darüber gl. U) ‖ ic þiccige (-ccie T) ü. denseo RT ‖ strideo--9 cearcige f. F 9 and] et Jr, f. H ‖ strid[o stridis] W ‖ and stridis CU ‖ ic (c)earcige O, über (hinter T) strido RT ‖ ferue:o F 9. 10 ic wealle über feruo T, h. feruis J, f. H 10 1. and] et Jr ‖ cies] ceis H 10. 11 and cio cis f. W 10 et Jr ‖ cio aus cieo O 11 gl. ü. cieo cies R, in d. z. T ‖ ic] in O ‖ ł [ilaþie du]reo W ‖ and] et Jr 12 and duras CU ‖ gl. ü. duro RT ‖ heardige (-die T) ORT ‖ et Jr 13 tu(t)eris gl. U ‖ gl. ü. tuor RT ‖ [isculde] W ‖ oles v. a. hd. aus eles O ‖ et Jr ‖ gl. ü. oleo--olo TR ‖ stncke W 14 s in swote auf r. C ‖ oððe] ł rTW ‖ ic f. TW ‖ weaxe J, waxe W ‖ excell(e)o CO, hinter excelles r ‖ et Jr ‖ excello aus -celso h 15 [excellis] W, excelsis J, darüber ic swelte T (vgl. zu 221^3) ‖ gl. ü. excello R, ü. excelleo T ‖ forðeo T ‖ fulgeo--16 swêge f. T ‖ fulges aus fulgis D ‖ erstes and] et Jr ‖ fulgo aus fulge O ‖ zweites and] et r, f. DHJW 16 gl. ü. fulgo R ‖ so[no sonis] W ‖ et vor 2. sono J ‖ gl. ü. d. 2. sono R 1 et Jr ‖ un(i)o C ‖ and vor unis getilgt O ‖ gl. ü. uno T, ü. unas R ‖ anlæce r ‖ orio(r) D 2 and--gange f. O ‖ et Jr ‖ or[iris ic upp] W ‖ gl. ü. d. ersten orior T, ü. d. zw. R ‖ gange] aspringe W ‖ and morior--3 moriris ü. 2 and orior--3 poteris T ‖ moreris aus moriris (v. a. hd. O) CO 3 morior moriris f. O ‖ and (nachträglich U) vor dem 2. morior UW ‖ ic swelte ü. 2. morior R, ü. 220^15 excellis T ‖ portior [poteris ⁊] W ‖ poteris zu potiris r. O ‖ and] et Jr 4 potiris aus poteris a. hd. O ‖ ic bruce þys word gl. ü. dem 2. potior R ‖ ðis--5 ðriddan f. T ‖ et Jr ‖ siond H, beoþ W ‖ swyþþor U 5 þare H ‖ feor[þe ⁊ mo]rior W ‖ et Jr ‖ mor(i)or r ‖ þare H
Sume word habbað âne geendunge and âne declinunge and habbað mâ andgytu. committo #ic befæste# oððe #syngige#. admitto #ic underfô# oððe #syngige#. sapio #ic wât# oððe #ic gesmæcce#. condo #ic timbrige# oððe #ic behŷde#. ET SIMILIA. 10
6 kein absatz ‖ wor(d) C ‖ geændunge H ‖ and an d. O 6. 7 [declinun]ge W 7 and f. W ‖ committo--8 1. syngige f. H ‖ --10 ü. in d. z. T ‖ beféste T, æ aus a C 8 o. s. in d. z. R ‖ 1. oððe] ł r ‖ admitto--syngige f. DJ, erst corr. U ‖ admi[tto ic un]derfo W ‖ recipio ł pecco ü. admitto gl. U ‖ o. s. in d. z. R ‖ oðð F, ł r ‖ syngye h 9 o. ic g. in d. z. R ‖ o.] ł r ‖ 2. ic f. JUW ‖ gesmæ(c)ce corr. U, smæcce J, geswæcce T ‖ condo aus cando O, condio U ‖ getimbrige D, itimbrie W 10 o. ic (be)hyde in d. z. R ‖ o.] ł r ‖ ic f. JW ‖ be[h. et] W
Word bêoð gefêgede mid namum. amplus #brâd# and of ðâm amplifico #ic gemenigfylde#, amplificas #ðû gemenigfyltst#. signum #tâcn# and of ðâm significo (significas) #ic getâcnige#. mid ôðrum wordum: calefacio [[222]] #ic mê wyrme#, calefio #ic eom gewyrmed#; tepefio #ic eom gewlacod#. mid ADVERBIVM: bene #wel#, benedico #ic blêtsige# oððe #ic wel secge#; male #yfele#, maledico #ic wyrige# oððe #yfele secge#; satis #genôh#, satisfacio #ic fulbête# oððe #behrêowsige#. mid PRAEPOSITIONE: 5 indico (indicas) #ic gebŷcnige#, indico (indicis) #ic on gecweðe#; liquo (liquas) #ic hlŷttrige# and of ðâm eliquo #ic oferhlŷttrige#; consternor (consternaris) #ic eom âblîcged# DEPONENS: in and e and con syndon foresetnyssa.
11 kein abs. ‖ ampl(i)us corr. (oder gl.?) U, amplius W 12 and nachtr. C ‖ [ampli]fico W, amplico O ‖ gemynigfelde D, gemynifylde T, monifolde W, y auf r. C ‖ amplicas O 12. 13 ðû g. f. DTW 13 -mænif- r; -fildst U, -fylst Jr ‖ t. a. of ð. f. T ‖ tacen U ‖ sig|fico O 14 ł sign. J ‖ -ca:s OU, si[gn.] W, f. T ‖ gl. ü. significo RT; (ic getacnie) 2. corr. h. -co, während h. -cas steht þu (auf r. a. hd.) getâcnast (ast auf r. 2. corr.) h ‖ tacnige J 1 ic mê w. f. T ‖ gewyrme O, wyrce r ‖ calefio] calefacio W ‖ [am i]wermed W ‖ eōm R, am T ‖ gew.--2 eom f. D ‖ gewyrmod JT 2 eom f. T ‖ aduerb(i)um R, -bum O 2. 3 bene[dico ic] W 2 benedic::o F 3 oððe ic w. s. in d. z. R, f. T ‖ male--4 secge f. CDU, ü. f. T 3. 4 maledic:o F 4 wyrge FHr, warie W ‖ o. y. s. in d. z. R ‖ oððe] ł r ‖ se[gge sa]tis W ‖ secce h ‖ satis genôh f. F ‖ genôh f. T 5 ic f. O ‖ o. b. in d. z. R, f. T ‖ oððe] ł r ‖ bereow- FU, beriow- H ‖ mid--6 1. ic f. F ‖ prepositio T 6 1. in[dico] W ‖ ic g. ü. (hinter HJ) der 1. person HJRT ‖ bicnige F 6. 7 übers. ü. (hinter J) der 1. pers. JRT (bis auf einige untere teile weggeschnitten T) 7 gecwyðe D ‖ liquas] licrias F ‖ h(l)yttrige O, hli(t)trige U, lu[ttrie] W ‖ and--8 oferhl.] f. DHT ‖ eliqu:o C 8 -hlyttre r ‖ ü. (fast gz. weg T) h. (ü. T) consternor JT 9 ablycced r, abl[u?]ged W ‖ -n(e)ns aus -nans C, -nans DFHhTW ‖ and] beide mal et r, das zweite f. CDU ‖ si(n)don C, siondon H, beoþ W ‖ foresetnessa aus -sse H; -sse CJU und als gl. über im text stehendem prepositiones T; forsettnessa W
[[9 ablycced r, abl[u?]ged opening bracket cuts through middle of u; question mark in original]]
Nelle wê nâ swŷðor hêr be ðâm worde sprecan. 10 wel, gif ðis âht fremað.
10 kein absatz 10. 11 f. T 10 nâ f. O 11 ðis f. r ‖ fremiað J
INCIPIT ADVERBIVM.
ADVERBIVM EST PARS ORATIONIS INDECLINABILIS, CVIVS SIGNIFICATIO VERBIS ADICITVR; ADVERBIVM #is ân dǣl lêdensprǣce [[223]] undeclinigendlîc, and his getâcnung byð tô wordum geðêod.# ADVERBIVM mæg bêon gecweden #wordes gefêra#, forðan ðe hê byð ǣfre tô wordum geðêod and næfð full andgit, bûton hê mid worde bêo. sapienter #wîslîce# is ADVERBIVM. ic cweðe nû swutelîcor: sapienter 5 loquor #wîslîce ic sprece#; feliciter facis #gesǣlelîce ðû dêst#; humiliter precatur #êadmôdlîce hê bit#. ðisum dǣle gelimpað ðrêo ðing: SPECIES, FIGVRA, SIGNIFICATIO.
12 überschrift f. JW, incipiunt aduerbiua (letztes a aus m) r, de aduerbium T ‖ ::adu. U, b auf r. O 13 duerbium W ‖ oratio h ‖ cui(u)s O 14 :uerbis U, [uer]bis W ‖ adicitor T ‖ aduerbium usw. gl. R, in d. z. T ‖ uerbium von ad- auf r. C ‖ dæl ü. getilgtem word corr.? U ‖ læden- FHh, -spæce O 1 -nend[lic] W ‖ (h)is J ‖ getatnung O 1. 2 weardum J 3 gefera: H, geferan U 3 am rande von der zeile an, die mit for þon (o auf r.) þe beginnt, bis unten eine grosse zwecklose initiale I U ‖ hê f. FW 3. 4 iþeo[d and na]ueþ W 4 zweites l in full nachträglich (v. ds. hd.?) zugefügt O ‖ heo J ‖ beo: (n rad.) H ‖ r in sapienter von a. hd. auf r. O 5 [w. is aduer]bium W ‖ w. in d. z. T ‖ is--6 wîslîce f. CU 6 [wisliche--11 diȝelliche] W ‖ --7 ü. f. T ‖ feliter J, fe(i)aciter (a aus o?) O ‖ gesalelice F, -sælice C, -sæliglice DH, -sælilice JU 7 precamur J 7. 8 (þisum dæle) C 7 þissum JT 8 þinc H, ðingc (g aus e. a.) J ‖ r. ü. sp. u. fig. R ‖ is getacnung nach significatio rad. r
SPECIES is #hiw#, primitiua #frumcenned# and DIRIVATIVA #ofgangende#. PRIMITIVA is clam #dîgellîce#, saepe 10 #gelômlîce#; DIRIVATIVA clanculum #dîgellîce#, saepius #gelômlîcor# and saepissime #gelômlîcost#.
9 kein absatz ‖ is hiw gl. R, f. T ‖ frumc.--10 primitiua _f. CFrU_ ‖ fr. f. T, -ce(n)ned O, -cænned Hh ‖ and f. J 10 ofg. f. T, 1. g (in fränk. form) aus a J ‖ --227^2 ü. f. T ‖ digelice r 11 gelome H ‖ diriuatiua--12 and f. H ‖ digellicor (or auf r. von ds. hd.?) O 12 and] et r, f. J
FIGVRA is #gefêgednys#. SIMPLEX #ânfeald#: huc #hider#, prudenter #snotorlîce#; COMPOSITA adhuc #gyt#, lege adhuc #rǣd gyt#, inprudenter #unsnotorlîce#; ET SIMILIA. 15
13 kein absatz ‖ is gef. gl. R, in d. z. T ‖ ifeȝed[nesse sim]plex W ‖ symplex J ‖ a(n)feald corr. U, f. T ‖ hu:c (i rad.) F 14 snoterlice CFJRU ‖ ad[huc ȝet] W 15 to in unsnotorlice auf r. O, -snoter- CDFhJU
SIGNIFICATIO is #getâcnung#, and ðes dǣl hæfð fela getâcnunga. TEMPORALIA synd, ðâ ðe tîda #getâcnjað#. [[224]] pridem #gefyrn#, olim #gefyrn#, nuper #niwan#, antea #ǣr#, nudiustertius #on ǣrron dæg#, heri #gyrstan dæg#, hodie #tô dæg#, nunc #nû#, cras #tô mergen#, aliquando #æt sumon cyrre#. sume getâcnjað mâ tîda ðus: quando eram iuuenis #ðâ ðâ ic wæs geong# and âxung: quando uenisti? 5 #hwænne côm ðû?# tôwerdre tîde: quando ueniam ad te, doce me #ðonne ic cume tô ðê, tǣc mê#. eallswâ aliquando feci sic #hwîlon ic dyde swâ#; si aliquando faciam sic #gyf ic ǣfre dô swâ#; ET CETERA. eallswâ dudum #gefyrn#, quondam #hwîlon# and olim getâcnjað 10 þrêo tîda: forðgewitene and andwerde and tôwerde.
16 kein absatz ‖ signi[ficatio is] W ‖ is g. gl. R, in d. z. T ‖ geta(c)nung a. hd.? h, -ng: (a rad.) D ‖ þæs FJ ‖ feola T, feala F 17 getacnunga aus -ge O ‖ [beoþ þeo] þe W ‖ siond H ‖ ðâ usw. in d. z. RT ‖ ðe:| O 1 o von olim auf rad. nuper C ‖ neowan D, niwen J ‖ [antea ær] W ‖ ante Jr 2 nudiust.--dæg v. ds. hd. am rande r ‖ -tercius W ‖ on f. H, n von on etwas abgerieben O ‖ æron DHhJrW, æran FR, æren CU ‖ dæge U ‖ h. g. d. f. J ‖ gyrston CDh, girston U, gyrsten r, georsten H, ȝurten W 3 nach to dæg mehrere buchst. radiert O ‖ [nunc nu] W ‖ merigen DhJRr ‖ alioquando H 3. 4 sumum FHh 4 cyrrre r ‖ gecyrrað urspr. (dann cyrrað durchstrichen und tacniað dahinter) O ‖ [mo tida] W 5 iuenis H ‖ :ða ða O ‖ 2. g von geong z. t. abgerieben O, iung DHJU ‖ u in axung aus ei? O ‖ [uenis]ti W 6 hwanne J ‖ come þu CDHJU ‖ toweardre HhJT, toward W, darüber futuro gl. U 7 do[ce me þo]nne W ‖ (c)ume C ‖ tæce H ‖ (eal swa) corr. U, f. CHT 7. 8 praeteritum ü. aliqu. gl. U 8 ic do dyde r ‖ [dude so] W ‖ futuro ü. aliq. gl. U 9 do swa auf r. C ‖ eallswâ f. W 10 gefryn (yn auf r.) H ‖ [quondam] W ‖ and--11 towerde] et cetera T ‖ and] et J 11 þrio H ‖ froþ- H, darüber praeteritum gl. U ‖ andwerd:e (r rad.) R, -wyrde D, -wearde h, -weardre H, darüber praesens gl. U ‖ and towerde v. ds. hd. am rande C, [and tower]de W ‖ towerd:e (r rad.) R, -wearde HhJ, darüber futurum gl. U
Sume synd LOCALIA, þæt synd #stôwlîce#, forðan ðe hî getâcnjað stôwa. huc #hider#, illuc #þider#. ueni huc #gang hider#. uade illuc #gang þider#. quo uadis? #hwider gǣst ðû#. on stôwe: hic #hêr#, illic and ibi 15 [[225]] #þâr#, ubi #hwâr#; ubi est meus liber? #hwâr is mîn bôc?# illic iacet iuxta te #þâr lîð wiþ ðê#. fram stôwe: hinc #heonon#, illinc #ðanon#, istinc #þanon#, inde #þanon#, unde #hwanon# oððe #ðanon#. hac #on ðâs healfe#, illac #on ðâ healfe#; super #wiðufan#, infra #wiðnyðan#; 5 extra #wiðûtan#; ultra #begeondan#, citra #beheonon#; sursum #ûpp#, deorsum and iosum #nyðer#; dextrorsum #on ðâ swŷðran healfe#, sinistrorsum #on ðâ wynstran healfe#; orientem uersum #êastweard#, occidentem uersum #westweard#; aliorsum #elles hwider#. 10
12 kein absatz ‖ beide mal siond H, beoþ W ‖ þ.--13 stôwa f. T ‖ þ. s. st. gl. R ‖ -þam R 13 itoc[neþ stow]a W ‖ in loco ü. 1. huc gl. U ‖ ad locum ü. illuc gl. U 13. 14 þider u. h. gang f. J ‖ de loco ü. ueni gl. U 14 go beide mal W ‖ [þider qu]o W ‖ quo uadis f. T 15 hwæder OU ‖ (illic) R ‖ and] et r, ł J ‖ :ibi (h rad.) F 1 þer W, þær d. übr. ausser O ‖ [h. vb]i W ‖ beidemal hwær ausser OW 2 illi(c) C, -(c): U ‖ þa(r) O, ðer h, þer W, her H, þær d. übr. ‖ ligð F, ligþ H ‖ wiþ] bi W ‖ [þe fra]m W 3 de loco ü. hinc gl. U ‖ heonan HJ ‖ illi in illinc aus nu O, dah. oþþe r. C ‖ istinc þ. f. H ‖ aus 1. þanon a. hd. heonon O ‖ inde þa[non] W 4 unde] uude (2. u durchstrichen) C ‖ :þanon (h r. u. þ aus w) H ‖ hac] ác T ‖ healfa r ‖ illac auf r. RU 5 þa hal[ue s]uper W ‖ supra T ‖ wiðu auf r. C ‖ -neoðan F, -nioþ- H 6 beiundan CDFhJrU, -on aus an H, beȝeon[da]n W ‖ citra] utra O ‖ beheonan DHr, behenon J, heonon O 7 d(e)orsum C, dorsum O ‖ et r, ł J ‖ v ü. o in iosum gl.? U, losum H ‖ dextror[sum] W ‖ am rande pater n|(oster weggeschnitten) sechs mal unter einander von einer hand des 14. jhds. J 7. 8 on rihthalue W 8 sw in swyðran auf rasur (v. ds. hd.?) O ‖ sinistrosum H, erstes r aus n h ‖ on lufthalue W ‖ wunstran r, dahinter r. O 9 orienuersum W ‖ east[w]ard W, -werd hRr 9. 10 occ. u. w. f. HJ 10 weast- C, -werd DhRr ‖ hwæder DhORr, hwæðer F, y auf r. C
[[#þâr#, ubi #hwâr#; text has “þâr” in plain type]]
Sume synd DEORTATIVA, þæt synd #forbêodendlîce# oððe #mistihtendlîce#. ne: caue, ne hoc facias #warna, þæt ðû þæt ne dô#. neque: neque feci neque faciam #nê ic ne dyde nê ic ne dô#. nisi VEL ni: nisi dominus custodierit ciuitatem #bûtan drihten gehealde ðâ burh#; 15 [[226]] ni fecissem #bûtan ic dyde#. swâ ðêah ne synd nâ ealle ðâs forbêodendlîce.
11 kein absatz ‖ sum[m]e W ‖ siond H, beoþ W (beide mal) 11. 12 þæt s. f. o. m. f. T ‖ þ. s. f. gl. (o. m. in d. z.) R 11 forbeodenlice U 12 oðð(e) D, ł r ‖ mis nachtr. am rande corr.? R, -[lic]he W ‖ erstes ne f. H ‖ :::: hoc F ‖ w in warna etwas abgerieben R 13 nur ein neque zwischen do und feci HJ ‖ (neque feci neque) C ‖ 2. [ne]que W 14 ne vor dyde f. r, vor dô f. F ‖ ni ł nisi h ‖ oððe O, ł die übr. ‖ (ni) corr. U, [ni] W 15 buton alle ausser HO ‖ gehealde aus -da D ‖ [þa] W 1 nisi CJTU ‖ buton alle ausser O ‖ (dy)de r ‖ swâ--2 forbêodendlîce f. T ‖ siond H, beoþ W 1. 2 n[out alle] W 1 nâ f. H 2 ðâs f. C und urspr. U, aber (þas word) corr. U ‖ forbodenlice U, dahinter for W
Sume syndan ABNEGATIVA, þæt synd #wiðsacendlîce#, mid ðâm wê wiðsacað. non #nese#: fecisti hoc? #dydest ðis?# non feci #ic ne dyde#. uis hoc? #wylt ðû ðis?# 5 non #nese#. eft haud #nâtes hwôn#, numquam #nǣfre#, nec umquam fiat #nê hit nǣfre ne gewurðe#, minime #nâtes hwôn#, nullo modo #on nâne wîsan#, nullatenus #nâtes hwôn# ET SIMILIA.
3 kein absatz ‖ mit sume schliesst das 3. fragm. von r ‖ siondon H, beoþ W, -on d. übr. ausser O ‖ ab[negatiua] W ‖ þæt--4 wiðsacað f. T ‖ þ. s. w. gl. R ‖ siond H, beoþ W ‖ sacendlice in w. auf r. C, -sacenl- U, -lic W 4 and mid W ‖ wê f. O ‖ -saceð h ‖ fec[isti hoc du]dest W ‖ dedest D 5 þu (vor ðis) CDHJUW und nachträglich von ds. hd. O, (ðu) corr.? h ‖ wyl(t) J 6 eft] etf H, f. W ‖ ha[ud mi]nime ⁊ nullatenus & nequaquam nateshwon W ‖ nunquam W, umquam JT 7 ne(c)umquam h, neumquam J ‖ f[iat ne] W ‖ gewyrðe O 7. 8 m. n. h. f. W 8 wison CDhR 8. 9 n. n. h. f. W 9 simiła (a nachtr. v. a. hd.) h
Sume syndon CON- VEL ADFIRMATIVA, þæt synd #fæstnigende# 10 oððe #sêðende#, mid ðâm wê âsêðað ûre sprǣce. etiam #geâ#: manducasti hodie? #ǣt ðû tô dæg?# etiam, feci #geâ, ic dyde#. bibisti? #drunc ðû?# nequaquam #nâtes hwôn#. eft ôðre ADFIRMATIVA: profecto [[227]] #witodlîce#; scilicet and uidelicet #gewislîce#; quippe and nemphe #witodlîce#; sic est #swâ hit is#; ET SIMILIA.
10 kein absatz ‖ siondon H, beoþ W ‖ con- uel adf.] [confir]matiua ł adfirmatiua W, confirmatiua (erstes i aus a D) und ł ad ü. con v. ds. hd. Dh, ł adconfi(-y- F)rmatiua FO, ad confirmatiua T, ad ł confirmatiua R, confirmatiua CHJU ‖ þæt--12 sprǣce f. T ‖ þ. s. f. gl. R ‖ þæt nachtr. v. ds. hd. U ‖ siond H, beoþ W 10. 11 afæstniende (a erst nachträglich) U, afæstende h 11 o. s. in d. z. R ‖ se:ðende O, sæþende J ‖ w[e aseþaþ] W ‖ 1. a in aseþað nachgetragen U, seþað C, sæþað J ‖ ûre] uncre F 12 ia CFHhRUW, iæ D, ie J ‖ i in manducasti auf r. D ‖ æte H 13 feci f. W ‖ ia DFHhRW, iæ J, f. CU ‖ dede (zweites de auf r.) D, [dude] W ‖ drunce CHU, druncke W 13. 14 naquaquam F, numquam CU 14 adfyrm- F, adfinitiua O 1 witedlice F, wit[od]liche W ‖ and] ł J ‖ u(i)delicet O ‖ gew. ü. sci. R 2 and corrigiert aus et R, ł J ‖ nempe UW ‖ witodlice ü. quippe R ‖ est] eft J ‖ swâ hit ys sic est U ‖ [is et si]milia W ‖ similia] wie 226^9 h
Sume synd IVRATIVA, þæt synd #swerigendlîce#. per #ðurh#: iuro per deum #ic swerige ðurh god#; per meum caput #ðurh mîn hêafod#; per nostram fraternitatem, 5 uerum dico #ðurh uncer brôðorrǣdene, ic secge sôð#. ac Crîst sylf ûs forbêad ǣlcne âð and hêt ûs ûre sprǣce þus âfæstnjan: est? #is hit swâ?# est #hit is#; non? #nis hit swâ?# non #hit nis#. mâ syndon swergendlîce ADVERBIA, ac hwæt sceolon hî gesǣde, nû wê 10 swerjan ne môton?
3 kein absatz ‖ siond H, beoþ W (beide mal) ‖ þ. s. s. gl. R, f. T ‖ swerigend(lice)e corr. U, sweriende H 4--15 ü. f. T 4 iura J ‖ i[c swe]rie W ‖ swerge U ‖ ður R 5 (m)eum (m ü. r.) O ‖ capud HJTU, t auf r. C ‖ þur J 6 uerum dico f. T ‖ [dico] W ‖ uncre CD, ure W ‖ broðer- (-þ-) DFHhJRU, -rædenne CH, -ræddene U ‖ sæcge J 7 ac Crîst] acrist F, t nachtr. eingeflickt v. ds. hd. h ‖ and--9 hit nis f. T ‖ [us] W 8 s(p)ræce O, spr(æ)ce h ‖ n von âf. auf r. C ‖ is hit] hit is FHhJR ‖ swa est hit is f. H ‖ est: R 9 erstes nis aus nit ds. hd.? h ‖ zweites [nis] W ‖ ma sindon doppelt (das erste getilgt) D ‖ synd(on) R, siondon H, sindan T, beoþ W 9. 10 swerigend- CFHhJRT, swyrigend- D, sweriend- U, sweriende W ‖ sc(e)olon F, sculon H ‖ geseede R 11 swyrian D, ia auf r. O ‖ [ne mo]ten W ‖ moto(n) (2. o auf u. n ü. r.) C, moten J
Sume syndon OPTATIVA, þæt synd #gewîscendlîce#. utinam haberem pecuniam #êalâ gif ic hæfde feoh#. o and si getâcnjað þæt ylce: o si haberem #êalâ gyf ic hæfde#. 15
12 kein absatz ‖ siondon H, dahinter 2--3 buchst. rad. O, beoþ W ‖ þ. s. g. gl. R, f. T ‖ siond H, synt C, beoþ W ‖ wyscenlice H, (ge)wiscenlice a. hd.? h, gewiscendli(c)e (3. e aus c) (verb. v. corr.?) U 13 peccuniam FU ‖ [eala] W ‖ ic h. f. unten rechts nachträglich (wol v. ds. hd.) O ‖ vor o 3 buchst. rad. O 14 and] et CU ‖ getacnað U
Sume syndon ORTATIVA, þæt synd #tihtendlîce#, mid [[228]] ðâm wê tihtað ôðre forð. heia #nûlâ#; age #nûlâ#: þis is êac menigfealdlîce agite #nû gê lâ#. ôðer is ðis, ôðer is word ago #ic dô# and IMPERATIVVM age #dô ðû#, agite #dô gê#.
16 kein absatz ‖ s[umme] W ‖ siondon H, beoþ W ‖ þæt--228^1 forð f. T ‖ þ. s. t. gl. R ‖ siondon H, beoþ W ‖ tihtenlice F 1 ðâm] ham W ‖ getihtað CU, tihða J ‖ forð] word J ‖ eia HU und durch r. aus heia F, eie J ‖ --2 ü. in d. z. T ‖ erstes [nula] W ‖ age nula corr. U, f. CD ‖ aie J ‖ 2. nûlâ] iula O 1. 2 þis is êâc] and T 2 d in mænigf. nachtr. eingeflickt h ‖ nû gê lâ] inigela O ‖ 1. ôðer--4 dô gê f. T 2. 3 das zweite ôðer is f. CU 3 w[ord] W ‖ ago aus age O ‖ and] et CU ‖ ĩp- W 4 doð (doþ DH) ge CDHU
Sume syndon REMISSIVA, þæt synd #âslacigendlîce#. 5 paulatim #lytlum#, sensim #stundmǣlum#, suauiter #sôfte#, pedetemtim #fægere#.
5 kein absatz ‖ syndo(n) rubricator J, siondon H, beoþ W ‖ remissi[ua þet] W ‖ þ. s. a. gl. R ‖ siond H, beoþ W ‖ asléácigendlice T 6 palatim W ‖ --229^6 ü. f. T ‖ sensim aus -um U, sensum O ‖ stundmæle W ‖ suaui[ter sof]te W 7 -temptim FJ, -tentim W ‖ fægre FHhJR, fægre ł liþ(-ð- DU)elice (ce auf r. D) CDU
Sume synd QVALITATIS, ðâ getâcnjað hwylcnysse, hû hit gedôn sŷ. prudenter #snotorlîce#, inprudenter #unsnotorlîce#; bene #wel#, male #yfele#. pulchre cantat 10 #fægere hê singð#. expresse loquitur #swutollîce hê sprecð#.
8 kein absatz ‖ siond H, synt C, beoþ W ‖ ðâ] þe R ‖ hwil(c)nisse corr. U, hwulcne[sse] W, f. T 9 sy auf r. D, beo W ‖ snoterlice DJ 9. 10 inp. uns. f. HJ 9 impr. F 10 be[ne wel] W ‖ yfel U ‖ pulcre TW, h nachtr. v. ds. hd. O ‖ cantað JR 11 fægre CDU ‖ expre(s)se C ‖ lo|loquitur O ‖ swutolice FHR, sutel[liche] W, -lic(e) C, o ü. getilgtem e D 12 spricð CU, sprycð DJ, p aus w und c aus t H
Sume syndon QVANTITATIS, ðâ getâcnjað mycelnysse oððe lytelnesse. multum #mycel#, parum #lytel#, nil and nihil #nâht#. 15
13 kein abs. ‖ siond H, beoþ W ‖ ða--14 -nesse f. T ‖ ðâ] ꝥ U 14 l[utelnes]se W ‖ par(u)um corr. U, paruum T ‖ and] et C, ł DJ 15 nichil (il auf r. D) DFJTW
Sume syndon DVBITATIVA, þæt synd #twŷnigendlîce#. [[229]] forsan #wênunge#, forsitan #wênunge#, fortassis and fortasse #wênunge#. ðâs and ðyllîce getâcnjað twŷnunge, hwæðer hit gewurðe oððe ne gewurðe.
16 kein absatz ‖ siond H, beoþ W ‖ dubi[tatiua] W ‖ þ. s. t. gl. R, f. T ‖ siond H, beoþ W ‖ tweoniend- H, twniendliche W 1 erstes w. f. H, -ga CU ‖ forsitan w. f. FO ‖ and (also W) forsitan HW ‖ 2. wenunga H, f. W ‖ and fortassis (-r:t- C) CTUW, forassis F ‖ and] ł J 2 [f.] W ‖ -unga H, f. W ‖ ðâs--3 f. T ‖ tacniað J 2. 3 twenunge H 3 hweðer F, hwæt þær J ‖ das 1. mal gewyrðe CF, -wirðe U ‖ o. ne g. auf r. C ‖ oþer W ‖ das 2. mal gewyrþ(e) C, -wirðe U
CONGREGATIVA syndon #gadrigendlîce#. simul #samod#, una #samod#, pariter #samod#. simul manducant 5 #samod hî etað#. pariter ambulant #æt gædere hî gâð#.
4 kein absatz ‖ cong(r)egatiua C, [congre]gatiua W ‖ s. g. _gl. R, f. T_ ‖ siondon H, beoþ W ‖ gaderigendlice (auf r. C) CDU, -deriend- (eri auf r.) H 5 una | uná O ‖ simul ü. pariter _gl. U_ ‖ samod (hinter pariter)--6 pariter f. CFU ‖ s[omed] vor s. W 6 samod :::: hi R ‖ he[o goþ] W
[[pariter ambulant #æt gædere hî gâð#. text unchanged: expected form “ætgædere” in one word]]
[[5 ... samod (hinter pariter) text has “samod(hinter pariter)” without space]]
DISCRETIVA synd #syndrigendlîce#. separatim #on sundron#, secrete #dîgellîce#, singillatim sedet #on sundron hê sit#, diuise #tôdǣledlîce#.
7 kein absatz ‖ sigillatim ü. discretiua gl. U ‖ s. s. gl. R ‖ siond H, beoþ W, f. T ‖ sy und r in syndr. auf r. O, in d. z. T ‖ separatum O ‖ --242^6 ût ü. f. T (doch vgl. zu 238^{10. 12}, 239^{6. 14}) 8 sundran HJU ‖ secr[ete di]ȝelliche W ‖ digelice F ‖ sigillatim D 8. 9 sundran H, sundrod J 9 t in sit auf r. D ‖ todælelice U
Sume syndon SIMILITVDINIS, ðâ getâcnjað gelîcnysse. 10 sic #swâ#, sicut #swâswâ#, sicuti fecisti #swâswâ ðû dydest#, quasi homo #swâswâ man#, ut deus #swâswâ god#, uti sponsus #swâswâ brŷdguma#, uelut sapiens #swâswâ wita#, ueluti doctus #swâswâ gelǣred#, ceu puer #swâswâ cild#. 15
10 kein absatz ‖ [sume beoþ] W ‖ siondon H ‖ symili- U ‖ ða g. g. gl. R, in d. z. T ‖ getacnað J, erstes a aus æ? O ‖ licne von ge- auf r. D 11 sicuti f. swâswâ f. H ‖ [fec. soso þu du]dest W 13 ut sponsor H ‖ [brudgu]ma W ‖ uelud FORUW 14 ceu aus ceti? F 14. 15 [so so chi]ld W
ORDINALIA syndon #endebyrdlîce#. confestim #ðâr [[230]] rihte#, continuo and statim and protinus #ðâr rihte#, deinde #syðþan#, deinceps and postea #syððan#.
16 kein absatz ‖ s. e. gl. R ‖ synd CU, siond H, beoþ W, f. T ‖ ænde- H, in d. z. T ‖ confæstim h ‖ ðær oder þær alle ausser O 1 continuo--rihte f. J ‖ continua h ‖ [st. a. pr]otinus W ‖ n in prot. aus m H ‖ þær o. ðær ausser O 2 ei in deinde auf r. O ‖ 1. sioððan H, wiððan J ‖ d. a. p. s. f. H ‖ and auf r.? R, ł J ‖ st in postea auf r. O
[[ORDINALIA syndon #endebyrdlîce#. confestim text has CONFESTIM in small capitals]]